Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Renumitii AdAware & SpyBot

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Twister

Twister

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 269
  • Înscris: 22.01.2004
Adica "greii" in zona produselor anti-spyware, anti-adware etc. Programe care-si fac treaba, insa...
Scanare cu AdAware 6.0Pro -Nimic , scanare cu SpyBot 1.3- Nimic (ambele updatate la zi), scanare cu un mic program numit ScanSpyware (pe care AdAware in aiureala lui il vede ca malware; apropo,AdAware vede toate celelalte anti-spy ca troieni ;( ) gaseste 68 de mizerii si inca scaneaza si in acest moment!!! Iata dovada:

Attached Files



#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
Cred ca este o prb de perspectiva.
De ex am vazut in screenshot HotBar.
Este o bara pt IE, care s einstaleaza doar la cerere,a dica descarci un exe si il rulezi. Nu este plugin sau livrat alaturi d eun alt program.

#3
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
@courage : chiar daca se instaleaza doar la cerere, acel HotBar nu e departe de categoria adware, prin comportamentul sau

@twister : nu stiu ce ad-aware ai tu, dar eu am scos acel hotbar cu ad.aware 6 (ala free, nu cel pro). sigur nu ai si alte chestii de care nu stii inca prin calculator?
lectura recomandata:
http://www.google.it...ar ad-aware&lr=

#4
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
pe de alta parte acel download accelerator nu este normal sa fie acolo ?

#5
Twister

Twister

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 269
  • Înscris: 22.01.2004
Courage ,
Da, cazul HotBar sa spunem ca este un caz sepecial, nu reprezinta un pericol direct ,insa , vb lui Xtreme ,tot in categoria adware se incadreaza,deci nu e de dorit a se afla in hard.

Xtreme,
Repet, :) HotBar nu este un exeplu caracteristic pt ceea ce se afla acolo, majoritatea celorlalate "ganganii" detectate chiar erau "purtatoare de boli". HotBar il sterg si apare apoi dupa numai 5min de navigare pe Interenet, probabil este "lipit" de un program instalat ce-i este host si caruia i-am dat acces prin firewall (ceva ce isi face update?...)

Endless,
DAP este considerat spyware si de catre SpyBot, numai ca acesta sterge parti din acest accelerator de download, lasand in sistem fisierele absolut necesare DAP, dll-uri etc. ScanSpyware l-a sters in intregime:) Si asta cu toate ca DAP 7.1.0.0 este inscris (deci fara spurcaciuni, vezi jpeg). Sau cel putin teoretic...

Attached Files

  • Attached File  dap7.jpg   71.89K   54 downloads


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,683
  • Înscris: 07.02.2003
Daca il vede asa inseamna ca ASA este, sunt programe mascate ca spy removere dar sunt de fapt troieni. Orice informatie ca un program aparent nevinovat este addware rezulta din analiza codului in laboratoare specializate la care s-a tras concluzia ca este adware deci trebuie scos. Programul nu ghiceste care e si care nu e, are informatia clara in definitii.

Pentru linistea ta, iti recomand un pachet din 2 programe.
1) BulletProofSoft Addware Spyware Remover vers. minim 8 cu update-uri la zi.
2) Lavasoft Addware Pro cat mai recent ca engine si update-uri.

Primul program are cateva facilitati cum ar fi un utilitar care-ti repara winsoket-ul dupa ce ai luat o teapa cu un EXE de pe net care buleste LSP-ul... de nu-ti mai merge intrnet-ul deloc orice ai face... si fara sa fie vurisi...
Mai are si aplicatii care verifica somportarea sistemului, ce se incarca si unde, cine-ti face redirectari etc... cu el vezi exact ce dll-uri teapa sunt responsabile si le elimini manual.
Al doilea este binecunoscut, face o scanare mai cumintica dar eficient, e mai rapid ca primul. Ambele programe sunt utile pentru ca acopera o plaja mai larga de gogomarle...

Bineinteles nu trebuie sa lipseasca un antivirus bun... si aici eu din principiu exclud BitDefender care nu prea vede virusi adevarati, noi etc... mai bun e NAV sau AVP (fostul AVP).

#7
mmariusel

mmariusel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 26.11.2001
Sunt o multime de astfel de programe care produc inregistrari "false positive". Trebuie sa fii extrem de atent la ce iti face el report.

#8
Daisuke

Daisuke

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,173
  • Înscris: 19.01.2004

Andrei Cioaca, on Oct 4 2004, 14:55, said:

1) BulletProofSoft Addware Spyware Remover vers. minim 8 cu update-uri la zi.
Nu recomand nimanui acest program, este o copie nereusita a Spybot Search and Destroy (a se citi un hacked version).
The black sheep in the anti-spyware business, BulletProof and TrekBlue

mmariusel said:

Sunt o multime de astfel de programe care produc inregistrari "false positive".
BulletProofSoft Addware Spyware Remover este unul din ele.

Programele care si-au castigat reputatia sunt doar cateva:
Ad-aware
Pest Patrol
Spybot Search & Destroy
Webroot Spy Sweeper

#9
Daisuke

Daisuke

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,173
  • Înscris: 19.01.2004
Un test pentru produse anti-spy a fost facut saptamana asta:

Anti-Spyware Test (Guide)


Nu e rau, da n-am inteles de ce nu a testat produsele cu cele doua variante diabolice CoolWebSearch si/sau cu ultima varianta Virtumonde. Macar asa for fun  :D .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate