Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

TV Tauras / Provision

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
elena.elena

elena.elena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 16.04.2007
Am un tv Tauras 2165T si am problemele urmatoare: cand dau sonorul mai incet imi sare pe canalul 1 iar cand il dau mai tare imi sare pe canalul 0 iar cand schimb programele se intampla la fel, dar nu tot timpul. L-am dus in service de 2 ori dar nu au rezolvat nimic. De asemenea, nu gasesc pe telecomanda butonul pt programe cu 2 cifre, desi el exista nu functioneaza. Ma puteti ajuta cu un sfat sau o indrumare? Multumes foarte mult!

#2
bogdan546

bogdan546

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 25.07.2007
Probeaza alta telecomanda

#3
Nicolaus

Nicolaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 04.07.2007
Ce memorie are? Reglajele mentionate de volum le faci din telecomanda sau din panoul frontal? Daca reglezi volumul din panoul frontal, face la fel?

#4
elena.elena

elena.elena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 16.04.2007
Reglajele la care ma refer sunt din telecomanda, cele de la panoul frontal le folosesc rar dar intr-adevar nu imi fac probleme. Am incercat cu telecomanda altul tv si tot asa se intampla. Credeti ca ar trebui sa incerc un Pilot? Multumesc mult pt raspunsuri!

#5
Nicolaus

Nicolaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 04.07.2007
Daca nu ma insel este un tv rusesc (sa ma corecteze cineva daca gresesc) la care se potriveste P1528 pt tv cu 8 programe, P1690(P909) pt alte modele si P1611.

Edited by Nicolaus, 10 August 2007 - 21:00.


#6
elena.elena

elena.elena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 16.04.2007
Nu cred ca e rusesc...e facut pe vapor mai mult ca sigur, e luat anul trecut:))

#7
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

View Postelena.elena, on Aug 12 2007, 12:04, said:

Nu cred ca e rusesc...e facut pe vapor mai mult ca sigur, e luat anul trecut:))
Este un televizor lituanian cu sasiu chinezesc din seria TV2K, in plus importatorul Quasar srl este chiar din Deva si ofera in plus 3 ani garantie. Daca l-ati dus la serviceul lor (cel din certificatul de garantie) si n-au rezolvat problema e grav. Puteti cere inlocuirea produsului daca problema nu se rezolva.
Telecomanda originala a aparatului este cea din poza?
[ http://www.conselectrom.ro/foto/1588.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Oricum defectul e interesant:
Daca apasati tastele numerice 0 si 1 executa normal comanda?
Daca apasati restul tastelor numerice (2-9) executa normal comanda?
La apasarea VOL+ sau VOL- se schimba programul IMEDIAT sau in timp ce volumul creste sau scade?
Cu mai multe telecomenzi ORIGINALE fenomenul este acelasi?

#8
sosoclauss

sosoclauss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 04.07.2006
elena, daca nu ai rezolvat problema cu televizorul, incerc sa te ajut eu.

#9
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,785
  • Înscris: 01.10.2002
Ciao elena, am si eu un televizor la fel. la mine telecomanda cu care l-am cumparat arata altfel decat in poza. ca sa schimb pe un canal mai mare de 9 tin apasat pe prima cifra pana apare cursorul pt. a doua. nu are buton separat pt. introdus programe din doua cifre. Sosoclauss, ai cumva manualul de service? Vreau sa ajustez dimensiunea imaginii pt. ca iese putin din ecran.

#10
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

View PostWotan, on Aug 17 2007, 01:56, said:

Ciao elena, am si eu un televizor la fel. la mine telecomanda cu care l-am cumparat arata altfel decat in poza. ca sa schimb pe un canal mai mare de 9 tin apasat pe prima cifra pana apare cursorul pt. a doua. nu are buton separat pt. introdus programe din doua cifre. Sosoclauss, ai cumva manualul de service? Vreau sa ajustez dimensiunea imaginii pt. ca iese putin din ecran.
Banuiesc ca toti aveti modelul mai nou; vezi pe manualul de utilizare ce scrie pe prima pagina! Scrie ceva de genul TV2KR 2005?

#11
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,785
  • Înscris: 01.10.2002
Daca l-as mai gasi... L-am cumparat acum 2 ani in Selgros. Probabil am pierdut manualul cand m-am mutat. Imi poate zice cineva pe ce butoane apas ca sa intru in meniul de service?

Edited by Wotan, 21 August 2007 - 11:59.


#12
elena.elena

elena.elena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 16.04.2007

View PostWotan, on Aug 21 2007, 12:56, said:

Daca l-as mai gasi... L-am cumparat acum 2 ani in Selgros. Probabil am pierdut manualul cand m-am mutat. Imi poate zice cineva pe ce butoane apas ca sa intru in meniul de service?
aPESI PE BUTONUL OK PANA APARE <MENIU> APOI SAGEATA DREAPTA SI TOT ASA. PE TELECOMANDA MEA SCRIE RC-5R, NU E CA CEA DIN IMAGINEA DE MAI SUS. O SA CER SA MI-L SCHIMBE PENTRU CA DE 2 ORI NU AU FOST IN STARE SA-I FACA NIMIC CEI DE LA SERVICE. CA SA NU AM PROBLEME TEMPORAR, AM STERS PROGRAMELE 0 SI 1 ASA CA NU MAI ARE UNDE SA SARA...:)

#13
elena.elena

elena.elena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 16.04.2007

View PostWotan, on Aug 17 2007, 01:56, said:

Ciao elena, am si eu un televizor la fel. la mine telecomanda cu care l-am cumparat arata altfel decat in poza. ca sa schimb pe un canal mai mare de 9 tin apasat pe prima cifra pana apare cursorul pt. a doua. nu are buton separat pt. introdus programe din doua cifre. Sosoclauss, ai cumva manualul de service? Vreau sa ajustez dimensiunea imaginii pt. ca iese putin din ecran.
MULTUMESC MULT, ASA E SI LA A MEA, DAR SINGURA NU DESCOPEREAM!:)

#14
paul00

paul00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.04.2007
Problema poate fi din memorie sau in unele cazuri (!)din cauza ir-ului(receptor telecomanda) ,da-mi pm si   te ajut. Pentru a intra in service trebuie desfacuta telecomanda(are un buton ascuns in partea stanga jos).

#15
elena.elena

elena.elena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 16.04.2007

View Postpaul00, on Aug 23 2007, 21:07, said:

Problema poate fi din memorie sau in unele cazuri (!)din cauza ir-ului(receptor telecomanda) ,da-mi pm si   te ajut. Pentru a intra in service trebuie desfacuta telecomanda(are un buton ascuns in partea stanga jos).
Nu inteleg exact, de ce trebuie desfacuta telecomanda ca sa poata intratv-ul in service? Oricum, a fost in service de 2 ori si nu cred ca au facut nimic...

#16
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,785
  • Înscris: 01.10.2002
E vorba de intrat in meniul de service (reglaje dimensiune imagine etc.)  :rolleyes: .  Dar nici eu nu inteleg de ce trebuie sa desfac telecomanda pt. asta. N-am primt raspuns la PM :confuzzled: .. Ma poate ajuta cineva? E vorba doar de apasat 2-3 butoane...

Edited by Wotan, 25 August 2007 - 02:18.


#17
paul00

paul00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.04.2007
Pe telecomanda in partea de jos exista un buton ascuns,ori desfaci partea de sus a telecomenzii.ori incerci sa ridici folia exterioara.Se apasa acest buton si se intra in service.Are doua submeniuri care pot fi derulate prin apasarea butonului "ok".Pentru reglaje se folosesc butoanele Pr+,Pr-,Vol+,Vol-.se iese din service(si se salveaza automat) cu butonul "PP".

#18
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

View Postpaul00, on Aug 25 2007, 09:28, said:

Pe telecomanda in partea de jos exista un buton ascuns,ori desfaci partea de sus a telecomenzii.ori incerci sa ridici folia exterioara.Se apasa acest buton si se intra in service.Are doua submeniuri care pot fi derulate prin apasarea butonului "ok".Pentru reglaje se folosesc butoanele Pr+,Pr-,Vol+,Vol-.se iese din service(si se salveaza automat) cu butonul "PP".
Butonul ascuns se afla pe UNELE dintre telecomenzile de tipul celora a caror poza am postat-o mai sus.
La cei cu televizoare mai noi echipate cu sasiu TV2KR cu telecomanda RC5 intrarea in service se face doar prin demontarea televizorului si scurtcircuitarea a 2 cose de pe cablaj notate "service". Nu recomand operatiunea celor fara experienta mai ales la tv aflate in garantie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate