Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 

Cum arătau televiziunea și radioul de..."ieri"?! (vol. I)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3784 replies to this topic

#3493
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,663
  • Înscris: 13.06.2004
Din albumul "Bucureşti" apărut în 1984 (dar în care am găsit şi imagini din anii '60) la Ed. Sport-Turism din Bucureşti, cu fotografii realizate de Hedy Löffler.
Cuvânt înainte: Ioan Grigorescu;
Pagini de istorie: Panait I. Panait;
Redactor: Arié Matache
Tehnoredactor: Ecaterina Albici
Bun de tipar: 25 VII 1984
Tipărit la I.P. "Filaret" sub comanda nr. 47 (mă aşteptam să fie la Arta Grafică, probabil de acolo unele probleme la tipărirea imaginilor color)

img. 380 Întreprinderea "Electronica" din Pipera (oare asta era poza care era la mine la liceu?)

[ http://oi62.tinypic.com/2mdnigi.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




img. 490 Televiziunea română

[ http://oi59.tinypic.com/10px4z5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



piesa asta era difuzată ca jingle la emsiunea "Contact Gold" de la Radio Contact

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RIMY7kB6-KY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3494
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
Am văzut azi-dimineață pe la 8 un promo pe sport.ro, cu finala Champions League din 1994, cu un comentariu pe limba română .

Nu era al TVR, comentatorii fiind chiar foarte tineri în acele momente (Dacă nu mă înșel, era chiar Mironică unul dintre ei, eram foarte obosit la ora aia, deabia mai țin minte comentariul care nu era 100% al TVR-ului.), meciul a fost transmis pe Canal 31 .

Ar fi o favoare dacă aș găsi acel promo pe net, ținând cont că acele promouri care arată meciuri memorabile din UCL de vreo 30 de secunde sunt difuzate deoarece PRO TV a cumpărat drepturile de difuzare a competiției după 6 ani (Off-topic) .

#3495
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,854
  • Înscris: 11.10.2006
Acum 60 de ani, la 21 august 1955, incepeau primele transmisiuni experimentale de televiziune - se difuzau 2-3 zile pe saptamana nu mai mult de doua ore de program seara, in special filme si ceva documentare. Transmisiunile se puteau urmari si in magazinele ce desfaceau aparatura electrocasnica pentru cei care nu inca nu aveau un televizor acasa. Aparatele erau destul de scumpe, in general de fabricatie sovietica. Prima intalnire a publicului cu televiziunea, in scop demonstrativ numai, a avut loc insa in 1937 la o expozitie din cadrul Lunii Bucurestilor.

#3496
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
La noi când au apărut primele idei de a introduce televiziunea color ?

#3497
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,663
  • Înscris: 13.06.2004
În anii '60, dar au început să se materializeze în anii '70.

#3498
urbanicu

urbanicu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.05.2015
Cine are ceva din arhiva postului Antena 1 / Radio Romantic, ziare sau filmări ? Ar fi foarte fain daca share-uiti ceva. mersi Posted Image

Edited by urbanicu, 26 August 2015 - 17:00.


#3499
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Din ce imi amintesc la gramada:
Album duminical care continea si Cascadorii rasului
Tezaur folcloric
Telejurnal
Varietati
Drumuri europene a lui Buhoiu - ma mir ca reuseau sa strecoare asa ceva la cenzura de la vremea aceea pentru ca erau cu imagini din tari straine
Teleenciclopedia (e si acum)
De la A la infinit
Telecinemateca
Gala desenelor animate simbata
1001 de seri cu desene animate in fiecare seara la ora 19: Mihaela, Pic si Poc, Balanel si Miaunel, Patratel, Lolek si Bolek etc (asta din ce imi mai amintesc)
Lumea copiilor duminica dimineata
Pentru patrie (mi se pare ca e si acum)
Viata satului (mi se pare ca e si acum)
Steaua fara nume (emisiune concurs muzica usoara)
Floarea din gradina (emisiune concurs de muzica populara)
Dialog la distanta
Cantarea Romaniei
Telesport
Telex
Seriale:
Omul din Atlantis
Dallas
Tineri in lupta
Sfantul
Locotenentul Colombo
Toate panzele sus
Lumini si umbre
Linia maritima Onedin
Capitan la 15 ani
Arabela

Mai erau dar nu mi le mai amintesc. Vremuri de mult apuse.


#3500
MariusMIonescu

MariusMIonescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 26.04.2009

View Postdjl, on 22 iulie 2015 - 11:16, said:

Din albumul "Bucureşti" apărut în 1984 (dar în care am găsit şi imagini din anii '60) la Ed. Sport-Turism din Bucureşti, cu fotografii realizate de Hedy Löffler.
Cuvânt înainte: Ioan Grigorescu;
Pagini de istorie: Panait I. Panait;
Redactor: Arié Matache
Tehnoredactor: Ecaterina Albici
Bun de tipar: 25 VII 1984
Tipărit la I.P. "Filaret" sub comanda nr. 47 (mă aşteptam să fie la Arta Grafică, probabil de acolo unele probleme la tipărirea imaginilor color)

img. 380 Întreprinderea "Electronica" din Pipera (oare asta era poza care era la mine la liceu?)

[ http://oi62.tinypic.com/2mdnigi.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




img. 490 Televiziunea română

[ http://oi59.tinypic.com/10px4z5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



piesa asta era difuzată ca jingle la emsiunea "Contact Gold" de la Radio Contact


Iar ca fundal la "Top Nostalgic"(cam 1995-1996) foloseau melodia din serialul "Bonanza".

View Postdjl, on 11 iulie 2015 - 01:03, said:

La ce emisiune tv se difuza piesa "Theme from Antartica" a lui Vangelis?


O foloseau ca fundal la multe emisiuni/reportaje.

#3501
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
Apropo de melodiile lui Vangelis: daca vreti sa le mai auziti si acum ca fundal (si niu numai de asta), va recomand emisiunea Printre stele realizata de Alexandru Mironov, luni seara la 21:30, pe RRA :D

#3502
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,663
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am găsit pe o casetă video de dinainte de 1989 ceva fragmente dintr-o "Gala desenului animat". Sper să reuşesc să digitizez acea înregistrare.
3 întrebări:
1) Cum o chema pe crainica blondă a emisiunii?;
2) În anii '80 TV.R. difuza desene animate cu subtitrare, fontul fiind galben sau alb?;
3) În anii '80 TV.R. nu-şi afişa sigla?

#3503
Orangetm

Orangetm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 07.11.2007
Viorica Bucur.

#3504
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
2. de regula era fondul galben.
3. nu, defapt nici n-aveau de ce, pentru ca era un singur canal :P

#3505
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,663
  • Înscris: 13.06.2004
August 1998. Din păcate, cum nu era ruptă bucata aia de la protecţia contra înregistrării, am reuşit să înregistrez azi pe casetă, ştergând o parte din ştiri. Caseta a fost trasă în modul L.P. (LongPlay) şi ăsta e unul din motivele pentru care se vede mai "bine" decât de obiciei.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9AYdqiewRb0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/u078x_wECJk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Şi ceva frumos (înregistrările sunt probabil din 1997)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ibEzxT7VZ4w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9UO4WFWNZ_o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3506
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,663
  • Înscris: 13.06.2004
În "Secretul lui Bachus" apare într-un studio tv, pe lângă o cameră video alb-negru de studio şu un videocasetofon U-Matic din anii '80, cu comenzi mecanice şi încărcare pe deasupra.


Din anii '80. O să fac o listă cu desene date la TV.R. pe care le-am găsit pe casete

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5lE1ZEBy1s4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Reclame se găsesc pe la 5:18, 10:20; 14:54; 18.00; 21.52.
Caseta e trasă în modul L.P. şi nu am reuşit să sincronizez videocasetofonul. Am mişcat de butonul de tracking şi am reuşit să nu se mai mişte cadrele, dar apăreau dungi pe ecran.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0lkrErApG5Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Nu uitaţi, dacă vă place ceea ce postez, daţi LIKE!   ;)

#3507
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,663
  • Înscris: 13.06.2004
Înainte de 1990 exista publictate în timpul filmelor?
De fostul turn Pro au luat şi învelitoare de sticlă de la antene   :(

#3508
Mad_Mod

Mad_Mod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 03.06.2015
Rubrica de stiri de pe caseta, este cumva cea de la ora 13:00 ?
Si inca ceva, mi se pare mie sau acel film era "Tanar si nelinistit" ?

Edited by Costin_Enescu, 04 October 2015 - 09:30.


#3509
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,663
  • Înscris: 13.06.2004
Te referi la Ştirile Pro Tv? Probabil că e cel de la ora 13. Sigur nu e cel de seară.
Şi da, se văd imagini din "Tânăr şi neliniştit".

#3510
Mad_Mod

Mad_Mod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 03.06.2015
Da, la Stirile PRO TV ma refeream. Eu iti multumesc pentru aceste imagini cu PRO TV-ul anilor '90, pentru mine sunt foarte valoroase ! ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate