Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...
 

Cum arătau televiziunea și radioul de..."ieri"?! (vol. I)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3784 replies to this topic

#1405
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Mi-am de o telenovelă difuzată la noi în anii '90: "Las dos Dianas/Cele două (2) Diane". Mie mi-a plăcut de 2 Diane la un momendat :D Telenovela nu cred că are de-aface cu romanul lui Alexandru Dumars.
Acum văd că telenovela era venezuelană!!! Eu am crezut că-i mexicană.

Edited by djl, 27 October 2011 - 14:57.


#1406
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,883
  • Înscris: 11.01.2006
MTV-ul s-a codat deoarece erau lacomi de bani,dar dupa codare daca nu intrau sub umbrela SKY-ului,dadeau faliment.
INTR-o revista TV Satelit din 1996 se spunea ca daca inainte MTV EUROPE avea zeci de mii de privitori in EUROPA,dupa codare aveau doar ...80 de abonati.
DUPA ce s-a codat in VIDEOCRYPT 2,se puteau auzi videoclipurile,sonorul ramasese,insa imaginea era plina de dungi.ASTFEL am putut auzi primele videoclipuri dupa codare,pana l-au inlocuit temporar cu 3 sat,dupa 3 zile le-a sosit decodorul din ANGLIA.
DEJA vineri dupa -amiaza ,luni se codase,ma uitam la HUGO DE CAMPOS cum prezenta NON STOP HITS.ERAM mandru,deoarece dupa codare, o lunga perioada de timp,putini abonati au avut posibilitatea sa beneficieze de MTV,decodorul fiind destul de scump.

#1407
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,999
  • Înscris: 14.10.2008
Eu nu-mi amintesc deloc de aceasta codare a MTV-ului, il stiu doar ca s-a vazut pe cablu la mine din start din 1993 si pana in iunie 2002 cand a fost inlocuit cu varianta mioritica. Daca s-a codat in 3 iulie inseamna ca pana in 15 septembrie cand reveneam eu de la tara cei de la Novel luasera decodorul.

Insa imi amintesc de codarea de tip discreet de pe canelele RAI din timpul Formula 1 sau meciurilor, reloaded in 2006 pe UPC Bucuresti cu ecran negru in anumite intervale orare, caci din 2003 nu am mai avut RAI in Slatina ci doar la Bucuresti la facultate.

Edited by Neaceasca85, 27 October 2011 - 17:50.


#1408
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,883
  • Înscris: 11.01.2006
Majoritatea firmelor mari au achizitionata decodorul,altele au inlocuit MTV-ul cu MCM sau VIVA.
IN CRAIOVA erau 2 firme mari care concurau puternic,SELTRONUL avea decodorul deja in momentul codarii,iar TERRA SAT l-a avut dupa 3 zile.
INSA cine citea revista TV SATELIT din acei ani,observa ca multi se plangeau de lipsa MTV-ului.

CAM asa arata si MTV-ul codat:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3MHAFLKYSjo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1409
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,899
  • Înscris: 28.11.2006
Tin minte codarea asta la VH1, dar nu mai stiu ce-au facut cablistii dupa aceea (probabil ca l-au scos din grila, dar n-a lipsit prea mult, pentru ca ramasese in grila pana in 2008, cand am renuntat la cablu pentru "palaria" de la Dolce).

#1410
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,883
  • Înscris: 11.01.2006
VH1 UK a fost tot timpul codat.LA noi in CRAIOVA,ca si in 99% din retelele de cablu a intrat doar digital,sub forma Vh1 EXPORT.
DACA ai vazut chestia asta inseamna ca era piratat Vh1 UK din pachetul SKY UK si aveai si teletext.
IN CONSTANTA s-a intamplat asta ,aveau si SKY SPORTS 1 si SKY SPORTS 2.
Vh1 UK nu avea drept de retransmisie in EUROPA,doar Vh1 EXPORT,insa Vh1 EXPORT era cam 85% din Vh1 UK.

#1411
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
CABLEMAN: te rog din inimă să scanezi acea revistă "Tv Radio-Satelit" din 1996 și să pui imaginile pe topic.
Pe "Astral/U.P.C." acum câțiva ani erau 2 M.Tv.-uri codate. Tot așa, puteam doar auzi melodia, că pe partea de iamgine (video) erau dungi...

Edited by djl, 28 October 2011 - 01:01.


#1412
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,999
  • Înscris: 14.10.2008
Era mai rau decat la Discreet-ul RAI-urilor, acolo se mai intelegea imaginea, aici zici ca e banda de la caseta incurcata complet, genul asta de purecareala il vedeam doar pe casetele VHS.

Ce face si You Tube-ul asta frate, oricine sa aibe orice chestie la dispozitie, pai visam nene la asa ceva in copilarie cand tot timpul pasiunile mele mai ciudate erau imediat catalogate drept prostii de catre parinti si bunica? Nicidecum. Sau sai ai orice melodie la discretie cand nici pe CD-uri nu puteai avea videoclipurile.

Edited by Neaceasca85, 28 October 2011 - 01:16.


#1413
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,883
  • Înscris: 11.01.2006

View Postdjl, on 28th October 2011, 02:01, said:

CABLEMAN: te rog din inimă să scanezi acea revistă "Tv Radio-Satelit" din 1996 și să pui imaginile pe topic.
Pe "Astral/U.P.C." acum câțiva ani erau 2 M.Tv.-uri codate. Tot așa, puteam doar auzi melodia, că pe partea de iamgine (video) erau dungi...


DACA o mai gasesc...

POATE gasesti aici ceva la arhiva:

http://www.info-satelit.ro/Arhiva.html

#1414
MariusMIonescu

MariusMIonescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 26.04.2009

View Postcocojamboo, on 24th October 2011, 23:07, said:

Daca tin bine minte, TVR a difuzat in 24 sau 25 decembrie 1989, de dimineata, cand era programul total dat peste cap, o inregistrare dintr-un concert cu Eros Ramazotti. Asta ar fi fost primul strain intrat pe TVR Libera, din cat am vazut eu. Apoi au inceput sa difuzeze videoclipuri la greu, luate direct de pe MTV. N-a durat mult pana s-au prins ca nu e corect si au inceput sa acopere cu patratele sigla MTV-ului. Duminica dupa-masa incepuse mai apoi tot un soi de emisiune maraton, in care Doru Dumitrescu avea rubrica 4M (mult mai multa muzica), unde se difuza exclusiv muzica straina, de pe MTV, tot cu sigla acoperita de patratelul pe care scria 4M. Din 1990 TVR a facut ceva soi de parteneriat cu Super Channel, de la care au preluat o gramada de videoclipuri, la care nu mai trebuia acoperit nimic. Astea intrau cu cartonul "videoclipuri muzicale". Tot de la Super Channel au mai preluat si alte emisiuni, filme, documentare, iar la putin timp a inceput si preluarea de materiale de pe CFI (Canal France International - o vecina ii zicea "Canal Franta Italia" :)).
Clipurile de pe Super Channel au fost rulate pana le-a luat naiba, se repetau ingrozitor. Cateva titluri de atunci, rulate la greu:
Spagna - I Wanna Be your Wife
Oh Well - Oh Well
Christians - Words
Sinead O'Connor - Nothing Compares To You
Kim Wild - Can't Get Enough Of Your Love
Phil Collins - Another Day In Paradise, Do You Remember
Neneh Cheri - Man Child
Tatjana - Chica Cubana (sexy rau la vremea aia!)
UB40 - Kingston Town
Alice Cooper - House Of Fire (asta intra si la Intalnirea de la miezul noptii a lui Magdin, tot de pe Super Channel)
Alannah Myles - Love Is
B-52's - Love Shack
Jive Bunny & The MasterMixers - That's What I Like si Swing The Mood
si multe altele.
Isi mai aminteste cineva Tatjana cu Chica Cubana?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SAkdLt9reaM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Imi mai amintesc ca a fost si o perioada in care mai prelua TVR-ul concerte de pe 3sat.
La noi MTV-ul a intrat in septembrie 1993, cand a aparut prima firma de cablu. In 1995 a intrat MCM-ul de la francezi tot cu videoclipuri (MTV-ul se codase, cum bine zice Cable Man, am uitat! si cablistii l-au scos la noi),  in 1996 VIVA de la nemti, urmat de VIVA II, iar prin '97 canalul francez M6, care difuza clipuri doar in cursul diminetii. Atomicul a intrat in grila in primavara lui 1999.

Mulțumesc pentru o parte din amintiri. Din câte am descoperit, la noi au fost date ambele versiuni din "Oh Well - Oh Well"

Versiunea 1(pe care o mai vedeam la "Bună Dimineața")
Versiunea 2(un fragment era folosit la o "Bună dimineață")

Îmi mai amintesc și eu ceva clipuri date ca preluări Super Channel. Parcă au existat și desene animate preluate de acolo(sau mă înșel??).
De la CFI știu că preluaseră și un desen animat(de fapt ceva cu marionete): Cocotte Minute, care fusese difuzat la un moment dat prin 1996, sau așa ceva, pe TVR 2.
Despre recitaluri, știu că mai erau preluate și de la TVE, nu numai de la nemți, sub genericul "Ritmuri muzicale".

Apropos de calupuri de videoclipuri din anumite vremuri, unul rămas întipărit de pe la 1997:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/23a_6RE46h8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hr06Y2esk6U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nDxNcaS-yck?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zvMFm5nKeUc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bRdo7WXTVoM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oYAR8RigqDA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/F2Lo6dODS-M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Că veni vorba de MTV, țin minte că o vreme, TVR prelua trei emisiuni de la ei:
- MTV Greatest Hits(TVR 2, duminică după-amiază, pe la prânz, anii 1995-1997)
- 3 from 1(pe TVR 2, pe la 11 noaptea, anii 1996-1997)
- Euro Top 20(TVR 1, sâmbăta, Tranzit TV, anul 1997).

#1415
mediaset

mediaset

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 19.09.2005
La MTV decodoarele  de videocrypt au sosit cu mult timp inainte de a se coda.probabil la Craoiva Cionca a fost mai incet in a le monta.Uite ca bonus va arat celebra  cartela de MTV.care mergea si pe VH1

Attached Files


Edited by mediaset, 30 October 2011 - 17:34.


#1416
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,899
  • Înscris: 28.11.2006
De la CFI au fost preluate mai multe eriale de animatie: Ratonii, Alice in tara minunilor, Aventurierii spatiului, Testoasele ninja si altele, de care nu-mi mai aduc aminte acum. La cate un episod isi cereau scuze ca nu au putut inregistra decat o parte din el, iar la Alice in tara minunilor nu au putut da nimic din ultimul episod. Cred ca si Sandy Bell era tot preluat de la CFI.

Apropo de muzica, prin '93 dadea TVR un top 20 (sau 10) britanic, unde la fiecare melodie erau date oarece informatii pe care le citea redactorul. Mai stie cineva de la ce televiziune era preluat? (sunt aproape sigur ca nu era de la MTV si ca nu avea nici o sigla).

#1417
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,883
  • Înscris: 11.01.2006

View Postmediaset, on 30th October 2011, 17:31, said:

La MTV decodoarele  de videocrypt au sosit cu mult timp inainte de a se coda.probabil la Craoiva Cionca a fost mai incet in a le monta.Uite ca bonus va arat celebra  cartela de MTV.care mergea si pe VH1
ESTE cartela cu care se receptionau MTV si Vh1 transmise digital,analogic MTV era criptat VIDEOCRYPT1si 2,iar Vh1 UK VIDEOCRYPT 1[doar pentru SKY UK]

#1418
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004

View Postpufonel, on 30th October 2011, 19:45, said:

De la CFI au fost preluate mai multe eriale de animatie: Ratonii, Alice in tara minunilor, Aventurierii spatiului, Testoasele ninja si altele, de care nu-mi mai aduc aminte acum. La cate un episod isi cereau scuze ca nu au putut inregistra decat o parte din el, iar la Alice in tara minunilor nu au putut da nimic din ultimul episod. Cred ca si Sandy Bell era tot preluat de la CFI.

Apropo de muzica, prin '93 dadea TVR un top 20 (sau 10) britanic, unde la fiecare melodie erau date oarece informatii pe care le citea redactorul. Mai stie cineva de la ce televiziune era preluat? (sunt aproape sigur ca nu era de la MTV si ca nu avea nici o sigla).


De ce nu au putut da ultimul episod? :hu:

Pe De aLtă paret, Știrile de sâmbăta asta   :naughty: http://www.youtube.c...r...i raba&aq=f
Cum nu aveam video pe vremea aia, înregistram doar partea audio a emisiunii :lol:

#1419
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,999
  • Înscris: 14.10.2008
Colegul meu de facultate care nu are TV tunner inregistreaza audio pe reportofon digital sunetul de la Nora pentru Mama.  :lol: Reportofonul l-a folosit la inregistrat cursurile de la facultate cat si orele/meditatiile din clasa a VIII-a in sus.

Edited by Neaceasca85, 31 October 2011 - 14:09.


#1420
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,899
  • Înscris: 28.11.2006

View Postdjl, on 31st October 2011, 02:47, said:

De ce nu au putut da ultimul episod? :huh:
Ei au spus ca au avut probleme cu receptia semnalului de pe satelit :D Poate nu se observa, dar fiecare episod continea un rezumat al episodului urmator, iar ei n-au avut inspiratia sa-l taie de tot. Au zis ceva de genul: Rezumatul urmatorului episod ar fi fost... Din pacate, nu am putut receptiona acest episod, ne cerem scuze bla bla :lol:

View Postdjl, on 31st October 2011, 02:47, said:

Pe De aLtă paret, Știrile de sâmbăta asta   :naughty: http://www.youtube.c...r...i raba&aq=f
Cum nu aveam video pe vremea aia, înregistram doar partea audio a emisiunii :lol:
Una din cele mai bune emisiuni de divertisment din anii 90. Rozi si Raba erau mortali  :coolspeak: Iar Constantin Trofin, unul din realizatorii emisiunii, are show pe TVR 2, se cheama La mustata si imi place :thumbup:

#1421
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Povesteau Mustață și Trofin la un momendat cum au ales-o pe cea care o juca pe Rozi: erau la un restaurant și unul dintre  ei a zis ceva de genul "e bună aia/ce bună e aia". Tipa s-a gândit că ei se referă la ceva sexual (cred că a rămas tare miarată ținând cont că era grasă).

La un episiod din "Știrile de sâmbăta asta" (emisiunea nu era difuază sâmbăta :bigwhitegrin:) ceva de genu : "din cauta frigului aprtamentele vor deveni garsoniere, oamenii se vor sparge în bucăți, politicenii se vor sparge în figuri, iar femeile vor rămâne însărcinate" :lol:

#1422
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
O filmare din București din 1973 (din cadrul emisiunii "Zîmbet pe 16 m.m."): http://www.tvr.ro/in.....amp;id=TVR 55

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate