Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum arătau televiziunea și radioul de..."ieri"?! (vol. I)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3784 replies to this topic

#1423
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Nu știu dacă e chiar filmare TV.R., dar pun filmarea pentru că e totuși de la "Cerbul de Aur" din 1968 - eveniment care era organizat de TV.R.: http://www.britishpa...rd.php?id=73235

#1424
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006

View Postdjl, on 1st November 2011, 05:23, said:

Povesteau Uscat și Trofin la un momendat cum au ales-o pe cea care o juca pe Rozi: erau la un restaurant și unul dintre  ei a zis ceva de genul "e bună aia/ce bună e aia". Tipa s-a gândit că ei se referă la ceva sexual (cred că a rămas tare miarată ținând cont că era grasă).

La un episiod din "Știrile de sâmbăta asta" (emisiunea nu era difuază sâmbăta :bigwhitegrin:) ceva de genu : "din cauta frigului aprtamentele vor deveni garsoniere, oamenii se vor sparge în bucăți, politicenii se vor sparge în figuri, iar femeile vor rămâne însărcinate" :lol:
Am inteles ca Rozi (Rozalia Rus, pe numele ei adevarat) lucra la TVR Cluj ca si casiera. Am si ascultat un interviu cu ea la Radio Cluj in urma cu multi ani. Nu stiu nimic de Claudiu Rat aka Raba :D

#1425
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,850
  • Înscris: 11.10.2006
Genericele anilor 80 (la Gala desenelor animente au uitat partea de inceput) http://www.youtube.c.../63/IymfhAtH268

#1426
MariusMIonescu

MariusMIonescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 26.04.2009

View Postpufonel, on 2nd November 2011, 22:40, said:

Am inteles ca Rozi (Rozalia Rus, pe numele ei adevarat) lucra la TVR Cluj ca si casiera. Am si ascultat un interviu cu ea la Radio Cluj in urma cu multi ani. Nu stiu nimic de Claudiu Rat aka Raba :D
Claudiu Racz(a.k.a. Rabă) era șofer de TIR(probabil de-aici și porecla), din câte țin minte că povestea Ovidiu Uscat(de meserie inginer), care-i fusese coleg de brigadă pe vremea Cântării României.

#1427
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Multumesc de info :thumbup: Din pacate si el si Rozi au disparut din peisaj. Mie imi placeau, erau intruchiparea familiei medii de ardeleni si aveau dialoguri savuroase.

#1428
MariusMIonescu

MariusMIonescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 26.04.2009
O filmare de la Revelion '88:

Roșu și Negru - Joc în doi(Da și Nu)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FiHbqkSC7eo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1429
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Pe langa faptul ca mi-am amintit o melodie veche, am tot stat si m-am gandit cum au reusit sa bage animatia aia in fundal. ca doar nu aveau video wall-uri in '88 :confused: Pana la urma, cred ca au folosit tehnica chroma key (sper ca am scris bine), adica era de fapt un ecran colorat, probabil verde, iar apoi au inlocuit acea culoare cu animatia respectiva.

#1430
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Când și-au făcut debutul Mircea Badea și Teo Trandafir la "Tele 7 ABC"?

#1431
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
1994 parca.

#1432
cocojamboo

cocojamboo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.09.2010
Inca o surpriza mare, la TVR Cluj. S-a povestit in urma cu ceva vreme pe acest topic despre RACHETA ALBA si despre faptul ca nu il are nimeni, TVR-ul nu il mai difuzeaza, nu se gaseste etc. Serialul e chiar acum difuzat pe TVR Cluj (luni seara, de la 20 la 21).

#1433
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Nu pot spune ce anume si-a poreclit djl cu "racheta alba".  :lol:

#1434
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Asta e deja serial "cult", il pomenesc si cei de la Ca$$a Loco in melodia Fat frumos cu palosu' gros :naughty:

#1435
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,850
  • Înscris: 11.10.2006
Ca se difuzeaza, sa fie pregatiti cu tunerele TV. Ca pana acum ne delectam numai cu genericul de pe Youtube (cand cu sonor cand fara - asa pateste si "Un Zambet pe 16 mm - 1973" care de fapt nu e din 1973 ci din 1981).

#1436
MariusMIonescu

MariusMIonescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 26.04.2009
Și un bonus de la același revelion:

Romanticii - Te voi iubi
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/V8KAk_vfc-M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1437
thesun

thesun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 16.08.2006
Va salut si va multumesc pentru ca ati intretinut acest tpoic!
Nu am apucat sa il parcurg pe tot, dar ce imi amitesc acum nu cred ca s-a discutat:

La radio, pe programul 3, cand incepea emisia, se difuza un semnal de verificare a stereofoniei. O voce ne invita sa actionam butonul "balance" pentru a ramane activa doar boxa stanga. Urma un semnal de genul "pitpalaaaaaaac..... pitpalaaaaaaac.....".
"Si acum acelasi semnal in difuzorul din dreapta". Din nou acelasi pitpalaaaaaac se facea auzit. In sfarsit, vocea ne indemna sa actionam balace-ul pe pozitia neutra si un semnal usor diferit era difuzat.
Stie cineva unde pot gasi aceasta "mira" audio?

#1438
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Mie imi placea (si prin 2006 era) un semnal dat pe PRO FM inainte de Sofa Mix, "acum veti auzi un semnal in difuzorul din stanga; acum in difuzorul din dreapta; acum in ambele difuzoare", semnalul era spargerea unui pahar de sticla.  :D

#1439
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004

View PostNeaceasca85, on 7th November 2011, 21:41, said:

Nu pot spune ce anume si-a poreclit djl cu "racheta alba".  :lol:

Oh, Doamne, ce-ți veni?! :lol: Și nici măcar nu am poreclit aia așa. După faza cu piesa formației Cassa Loco poate unii tineri și neavizați se vor gândi că serialul ăla era despre prostii.
DACĂ un moderator consideră că am sărit calul, rog să șteargă postul.

#1440
cocojamboo

cocojamboo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.09.2010
Doua mici precizari pentru Racheta Alba: luni seara au dat pe TVR Cluj aproximativ 30 de minute, dupa ora 20, iar acu vad pe programul de azi ca se da si in reluare, a doua zi la ora 12, la amiaza. E ca pe vremea lu Ceasca, duminica la "Lumea copiilor", film artistic in serial :)

Edited by cocojamboo, 08 November 2011 - 12:31.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate