Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Internet in priza de curent?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
66 replies to this topic

#19
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
despre tehnologia asta citeam eu acum vreo 4 ani in revistele de pe la noi..si se testa in USA .... dar spuneau ca sunt dezavantaje, nu neaparat dpdv al vitezei (intr-adevar, wi-fi-ul e mult mai eficient), ci si al calitatii... nu mai stiu exact ce.

#20
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Adica cum "al calitatii"????? Ce vorbim de cartofi aici??

#21
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
la vremea aia (uite o sa caut revista maine sa nu vorbesc aiurea, o mai am sigur prin casa) se zicea ceva despre "frequent packet altering"..... si loss-uri.

#22
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Asa mai da.... Merge, ia stai sa ma uit si eu la ce am....  Ei spun ca asta se intampla din cauza filtrelor instalate in casele oamenilor, dar ca s-a remediat problema, ca acum la versiunile aceste, chiar daca led-urile indica semna fluctuant, sau chiar daca este fluctuant, se face o scanare in 4 frecvente pentru a evita eventualele filtre si a obtine un "semnal" curat... Deci, ei zic ca e ciuta.... Sper sa nu o prindem de coarne.... ;-)

#23
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
adgj31081980, mergi aici.

#24
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001

Quote

Originally posted by nevrax
Astept ziua in care va scadea pretzul de la 100$ la MACAR 20$ pt. un adaptor de acest gen :)


eu in schimb astept ziua in care infrastructura de la noi va permite folosirea frecventa a tehnologiei ... desi, nush de ce, da' am impresia ziua aia o sa fie taaaareee departe si, de asemenea, vor apare in timp tehnologii mai fiabile si mai usor de implementat ... eu as miza pe wireless / radio pentru solutii SOHO (nu in 2,4 - evident) si "optice" pentru solutii de anvergura (pana acum s-au dovedit cele mai cele)...

#25
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Stai un pic ca asta nu e un biet adaptor... Fiind alta tehnologie, nu cred ca va scadea nici vreodata pretul sau, atat de dramatic.... Chiar 20 USD e bataie de joc...

#26
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
pana una alta, e inca o tehnologie facuta, zic eu, din ambitia celor ce au creat-o.... o fi venit vreunu` dimineata bine dispus si a zis "ba, daca facem in asa fel incat sa iti bagi compu` in priza si sa ai net? ah??" :D :D

cum a spus si tyby, cu greu vad la noi o dezvoltare a infrastructurii pentru asa ceva, tinand cont de faptul ca in multe zone din tara curentul electric se da cu portia sau nici nu exista, sau e transportat pe sarma de telefon... trist, dar adevarat.

#27
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Lasati-o bai "babutzelor" cu lamentarea despre nu stiu ce catun uitat de lume in care se da curent cu felia.... In orase nu sunt stress-uri din astea. Plus ca astfel de retele nu sunt facute pentur metropolitan, ci mai degraba pentru regiuni mici ca intindere... (blocuri, scoli, case, etc)

#28
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by nevrax
PS: djlyon daca stiai de anu` trecut de echipamente din alea... de ce nu mi-ai zis si mie :)
Daca nu m-ai intrebat...

#29
nevrax

nevrax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 19.05.2004
Mai e clar ca solutia asta functioneaza... chiar daca pune mama masina de spalat in priza sau tata sudeaza ceva la calorifer :)

Dar totusi de ce asa putine tipuri echipamnete ethernet over power line?

Oare chiar nu ar duce retelele noastre asa ceva?

Pe ce distante merg aceste echiamente?

Pot fi folosite sa poti conecta blocuri intre ele?

Cineva de la CONEL pe aici... sa nea dea amanunte? :)

#30
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Mai da chiar ti-e lene sa dai un search si sa vezi ca problema s-a mai discutat si s-a explicat exact in ce conditii functioneaza... :P :D

#31
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
DjLyon daca e Nevrax al nostru...atunci ...nu mai spun nimic! Decat ca ...ce doreste el sa faca cu asta..e NEAPLICABILA in cazul lui! Sper ca nu a uita unde traieste...si cat de seriosi sint cei de la electrica!

#32
GIGI

GIGI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 17.01.2003
Intradevar subiectul asta sa mai discutat.
Daca privim putin pe ppartea electrica-electronica lucrul asta este posibil atita timp cat prizele au legatura directa.
In cazul nostru se poate folosi o astfel de retea doar intr-o casa dau apartament adica pina la trecerea printr-un contor sau transformator.

Nu stiu cun poate distribuitorul de net sa fac legatura cu clientul prin transformatoare.
Dar mai bine sa-i lasam pe ei sa inventeze si sa inoveze aceste lucruri si noi sa le luam gata facute.

Un lucru este sigur. la noi o sa mearga jalnic o retea dinasta avind in vedere modul in care sunt lucrate instalatiile electrice. Deci trebuie sa ai lagaturi cat mai perfecte la prize si in dozele electrice.

Nu cred ca este influentata reteaua de o masina de apalat sau de alt aparat electric. Aceste aparate nu fac decat sa consume curent pe o frecventa de 50 Hz si daca introduc bruiaje in retea acestea sunt pe frecvente mici iar reteaua (pachetele de date trimise) sunt pe o frecventa mare.



Daca ma uit mai atent la aceasta solutie ajung la concluzia ca tot orasul este conectat la o retea. Cu sunt legate apartamentele-casele intre ele asa sunt conectate si blocurile deci tot orasul este o retea.
Intrebare: ce se intimpla cand iti pui un IP?
Vadati seama ce balamul o sa fie in retea si cate calculatoare se vad intre ele?
O sa spuneti ca se separa in retele virtuale pe domenii si altechesti.
Ce siguranta mai este in retea?
La atitea computere este suficient sa introduci cateva nume aiure la domeniu sau sa te joci cu configurarea si sa te trezesti intr-o retea cine stie de unde.
Este tare ciudat cum o sa functioneze aceasta retea.

#33
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Oameni buni... Astea nu merg (daca nu gresesc), decat pe distante scurte, nu va inchipuiti ca faceti retea de la Galati la Arad prin cablu electric, ce naiba???

#34
nevrax

nevrax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 19.05.2004
da macar retea intre 2 blocuri tot ar fi ceva...

#35
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Pai asta spuneam si eu... Dar nu vezi ca ei deja isi inchipuie ca fac retele intre orase sate comune si alte organizari teritoriale ale tarii noastre????/ LOL

#36
nevrax

nevrax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 19.05.2004
iti dai seamana... te urci pe stalp... conectezi laptop-ul cu adaptorul... hacereti nassa... si nimeni nu stie nimic :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate