Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 

Internet in crangasi

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
Nu vorbim de aceeasi firma vechea era ServerOne dar din pacate toti abonatii au fost preluati de czone
Nu stiu nimic de GalaxyNet
Dar din ce spui btu, nu suna de loc bine
Eu nu iti recomand czone.
Ca sa fiu succint sunt de k**t
Viteza in extern de 10KB/s si cateodata si in metro.
Cade din cand in cand cam 10 seri pe luna.
ETC ETC

#56
alexpreda

alexpreda

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 08.12.2003
la galaxynet ai 756kbps care ii imparti cu toata lumea
si nu sunt 20 ci cam 50 de clienti plus sala
metro e de la rds si ar trebui sa fie 100mbps
daca nu-ti convine czone du-te la astral
desi incearca czone si vezi cum merge si apoi treci la astral

Edited by alexpreda, 16 November 2005 - 15:17.


#57
cibo

cibo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 26.02.2004
Va multumesc pentru raspunsuri.

Server One mi se pareau relativ ok, insa cand i-am ales tocmai au fost preluati de CZone.
CZone mi se pare un mare bullshit pentru conexiunea instabila (pica foarte des si pt perioade mari de timp; vezi si pe forumul lor!), preturi foarte mari (45 lei mi se pare cam nerusinare pt latimea de banda pe care o ofera); deci nu vreau!
Astral sunt prea scumpi pentru ce imi tb mie+platesc chirie la modem.

Ei bine... ce imi trebuie mie: o conexiune constanta pentru browsing si pentru lucru on line la niste proiecte de pe servere din US/RO. Proiectele astea presupun modificarea rapida prin ftp a unor scripturi on line, deci download si upload moderat ca si trafic. Nu imi este necesara o latime de banda foarte mare pentru acest lucru, ci neaparat LINK constant 99%.
Toate acestea le fac cu succes pe dialup, insa necesita mult timp->bani la Romtelecom.

Nu vreau un provider care sa-mi ofere internet numai cand are chef sau sa platesc cat pe naiba pentru 2Kb/s. In conditiile astea imi este de ajuns ClickNet-ul.

Daca aveti o sugestie pentru nevoile mele va rog sa ma ajutati.

EDIT: Perfecta ar fi fost oferta RDS cu trafic inclus, insa de unde RDS?

Edited by cibo, 16 November 2005 - 15:54.


#58
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
zapp?

#59
cibo

cibo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 26.02.2004
Sintetizez: vreau o conexiune la ~30 lei care sa fie stabila, sa ma pot baza pe ea (chiar daca nu la viteze foarte mari; 8-10KB extern este suficient).
Exista asa ceva in Crangasi?

#60
StormRider

StormRider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 22.01.2005
eu stiu ca metro e bazat la czone, dar stau cam prost la capitolul extern (am fost si eu abonat la ei)...oricum per total oferta lor este (sau era) decenta...m-am mutat de vreo 6-7 luni din crangasi.

AcidMan, cred ca te cunosc, am fost si eu in reteaua aia veche inainte sa vina c-zone

#61
cibo

cibo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 26.02.2004
vad ca sunteti destul de scumpi la vorba sau nu vreti sa aduceti valoare acestui topic.

in eventualitatea ca acest subiect mai intereseaza si pe altcineva, cum si eu am fost interesat la randul meu, spun urmatoarele: de doua zile am internet de la GalaxyNet. am optat pentru un abonament ieftin cu limita de trafic (10GB) insa fara limitare de banda pe metropolitana (extern am pana la 256 KB).
impresii dupa aceste prime zile: cand am avut nevoie, dowload-ul de pe metro a mers excelent. in doua randuri am descarcat cu aproape 2M, respectiv ~4.
extern, depinde de unde aduci si banuiesc de nr de utilizatori concurenti dar minim 16KB si ajunge pana pe la 80KB.

daca ar merge tot timpul asa ar fi foarte bine pentru cei 21.5 lei/luna sper sa nu ma grabesc cu laudele.

#62
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
eu doar ti-am zis sa nu iti faci la c-zone. mai cade si externul merge cateodata jalnic. practic nu merita 450.000
StormRider unde ai stat in crangasi?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate