Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Atentie ! sa nu patiti ca mine...

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,288
  • Înscris: 27.07.2006
Buna ziua !
putin spus neserioasa...nesimtita, obraznica si o gramada de alte invective pe care nu le mai insir...
Concret, fugiti mancand pamantul de NU AI VOIE SA POSTEZI NUME DE FIRME SRL Bucuresti !
Am cumparat un aparat Eskimo de 12000, si, din lista de firme montatoare, astia au venit cel mai repede.
Fapte: montaj relativ OK, pus mana alaturi de ei - erau doi pusti, unul s-a taiat la un deget, alalalt il intreba pe asta ce si cum sa faca...
in sfarsit, l-au pus. I-au dat drumul, totul OK (o, desarte iluzii !), pleaca. Le dau de o bere, multumim frumos ! Dupa ce ii conduc, ma intorc
in casa si ce sa vezi ! E 5 pe afisaj (am aflat ulterior ca asta inseamna freon insuficient in instalatie). Sun repede la telefon, ajunsesera la doua strazi,
se intoarce unul din ei (ala mai "priceput"), cu o surubelnita cap cruce, spune ca, colegul lui a legat gresit un fir la compresor, mestereste si pleaca cu
asigurarea ca acum este OK. Aiurea...a mers in ziua aia si kaput ! E 5 pe afisaj !
Si de aici incepe distractia: sun intai pe pustiul care a montat, raspunde dupa nenumarate apeluri si imi da nr. d-lui Ovidiu, responsabil cu reumplerea
cu freon. Dl. Ovidiu stabileste ca vine (miercurea trecuta) la 6, bun zic, ma invoiesc de la servici, ajung acasa, astept...nimic. Sun de-mi termin bateria
la telefon si nu mai raspunde nimeni. Nici pana azi nu am mai reusit sa vorbesc cu dl. Ovidiu.
A doua zi dimineata sun la firma, intr-un tarziu raspunde o...fata (un singur nr. de fix, de trebuie sa iei distonocalm pana raspundea), care imi spune ca am procedat gresit, ca trebuia sa deschid fisa de service la ea..bun, scuze, faceti-mi fisa ! OK zice, va sun maine sa va anunt cand vin baietii, acum e deja tarziu,
programarile sunt facute. OK, mersi...
A doua zi astept si tot astept...pe la 12 sun eu...surpriza: astazi nu avem echipa de service pe teren...incep sa ma enervez, dar le mai dau o sansa...ramane
pe maine. A treia zi la fel, a patra zi la fel, pana in ziua de azi la fel...Cer un numarul al directorului, nu mi se da "nu am voie sa dau nr. d-lui director, daca vreti veniti aici si poate aveti sanse sa il gasiti", dar mi se da un numar al "directorului de service", la care, cred ca deja v-ati dat seama, nu raspunde nimeni !
Acum am sunat un prieten care are un amic la o firma de aer, sa-l intrebe pe ala  cat imi ia sa-mi bage freon...O sa dau niste bani in plus degeaba...
Cum se poate asa ceva in Romania asta europeana ?
Sunt hotarat sa fac o reclamatie la ANPC, si aici vreau sa va rog sa ma sfatuiti, daca e cineva care a trecut prin ceva similar. Se rezolva cu ANPC-ul, sau e pierdere de vreme ?
Cel mai rau lucru este ca aparatul este montat acasa la maica-mea, are probleme cardiace si caldura asta o omoara...
In concluzie, am aer conditionat montat de "firma specializata" ESTE IMPOTRIVA REGULAMENTULUI SRL ! Probabil va functiona la iarna...
Feriti-va !
Scuze pentru lungimea postului !

In calitate de moderator, de unde stiu ca ceea ce spui este adevarat????!!!!. Te rog, sa nu se mai repete. Vezi rubrica de matrimoniale.
La fel de usor poti sa NU spui adevaru', desi inclin sa te cred.
Povestea ta patita sau nepatita poate fi un exemplu pt. alti useri. Numele de SRL'uri ramin totusi fictive. Daca un user vrea confirmarea, o poti face pe PM fara probleme.

Edited by punkt, 20 July 2007 - 13:04.


#2
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
nu, nu a mai patit nimeni asa ceva in romania. tu esti singurul care s-a lovit de mesterii romani si profesionalismul lor.

#3
dant

dant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.10.2005
Incearca pe viitor sa iei totusi un BRAND.

#4
dant

dant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.10.2005

 Zazie, on Jul 18 2007, 22:18, said:

bravo tata, e clar, ai foat adus de barza.

pentru initiator, stimabile, OPC, scurt pe 2 :)
Logic, nefiind un brand cunoscut, ci un no name,  vor avea si service si echipe de montaj care pe 10 dolari efectueaza un montaj. In acest fel nu vor avea nici o tragere in a monta un AC corect si nici aparatura necesara. Firmele renumite de montaj au contracte pentru brand-urile cunoscute si nu se mai complica cu no name-urile. Sfatul meu apeleaza la OPC dar pe viitor ai grija ce cumperi. Un BRAND. Astazi am montat la cineva un "BRAND" care mai montase la firma vre-o 6 aparate no name si cand a vazut pompa de vacuumare m-a intrebat ce e asta si daca vreau sa-i pun gaz. Mi-a zis ca la celelate nu a vazut sa-i fi facut cineva vacuumarea aparatelor. Diferenta... Brand cunoscut si no name...

Edited by dant, 18 July 2007 - 21:40.


#5
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003

 dant, on Jul 18 2007, 22:38, said:

Logic, nefiind un brand cunoscut, ci un no name,  vor avea si service si echpe de montaj care pe 10 euro efectueaza un montaj. In acest fel nu vor avea nici o tragere in a monta un AC corect si nici aparatura necesara. Firmele renumite de montaj au contracte pentru brand-urile cunoscute si nu se mai complica cu no name-urile. Sfatul meu apeleaza la OPC dar pe viitor ai grija ce cumperi. Un BRAND. Astazi am montat la cineva un "BRAND" care mai montase la firma vre-o 6 aparate no name si cand a vazut pompa de vacuumare m-a intrebat ce e asta si daca vreau sa-i pun gaz. Mi-a zis ca la celelate nu a vazut sa-i fi facut cineva vacuumarea aparatelor. Diferenta... Brand cunoscut si no name...
Ma omule, baiatu asta se plange de nesimtirea si neseriozitatea oamenilor. Aia habar n-aveau sa monteze un aparat. Asta 1 la mana. 2 la mana, n-au nici bunul simt sa raspunda la telefoane. 3 la mana, nu le pasa. 4 la mana, inca n-am ajuns la brand si no name. Crezi ca un BRAND nu poate fi instalat prost? Iar chestia cu Brand.. dami voie sa fac o paranteza. Ai auzit de aparate FUJITSU contrafacute? S-au vandut ca painea calda  B)

#6
dant

dant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.10.2005

 Zazie, on Jul 18 2007, 22:41, said:

Ma omule, baiatu asta se plange de nesimtirea si neseriozitatea oamenilor. Aia habar n-aveau sa monteze un aparat. Asta 1 la mana. 2 la mana, n-au nici bunul simt sa raspunda la telefoane. 3 la mana, nu le pasa. 4 la mana, inca n-am ajuns la brand si no name. Crezi ca un BRAND nu poate fi instalat prost? Iar chestia cu Brand.. dami voie sa fac o paranteza. Ai auzit de aparate FUJITSU contrafacute? S-au vandut ca painea calda  B)
Asta pentru ca importatorul nu doreste sa plateasca mai mult la instalare si sa apeleze la firme de montaj cu experienta. In varf de sezon, sunt firme care trimit la montaje  cate o singura persoana pentru instalare si nu 2 sau 3 instalatori dar care sunt meseriasi si stiu sa-si faca treaba (ca la noi). Este clar ca cei 2 nu aveau nici o treba cu montajul sau clientul o fi fost un cobai. Sincer nu am auzit de acesta firma. OPC !

#7
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,288
  • Înscris: 27.07.2006

 Ion_de_la_Raion, on Jul 18 2007, 19:56, said:

nu, nu a mai patit nimeni asa ceva in romania. tu esti singurul care s-a lovit de mesterii romani si profesionalismul lor.
Sunt convins ca nu sunt singurul, am vrut doar sa stie si altii pentru a evita firma lui peste...

Quote

Incearca pe viitor sa iei totusi un BRAND.
Multumesc de sfat, dar posibilitatile mele financiare nu se ridica la pretentiile unui brand...a, dar probabil (sigur !) in Romania esti servit dupa cati bani ai...
daca am luat Eskimo, sa-mi fie de bine, asa-i ? Interesanta logica !

Quote

Sincer nu am auzit de acesta firma.
Este a doua firma pe lista data de catre magazin. Intre timp am mai sapat pe forum si am mai gasit plangeri la adresa acestei firme. Prea tarziu din pacate...

Quote

Sfatul meu apeleaza la OPC dar pe viitor ai grija ce cumperi. Un BRAND
Sigur voi face o sesizare la OPC. Cat despre brand...am spus si mai sus...
In alta ordine de idei, ieri am sunat direct la firma importatoare - apropo, aceasta firma importa si laudatul fujitsu ! Am vorbit cu o d-na deosebit de amabila,
i-am spus despre problemele avute cu Rozyfan si m-a asigurat ca se vor face cercetari, si m-au programat la service-ul lor propriu, urmand ca astazi sa fiu sunat pentru a stabili cand sa vina echipa (sper sa se intample !). Oricum, au parut foarte suparati de ceea ce s-a intamplat, poate pe viitor vor avea mai multa grija la ce firme dau contractele de montaj-intretinere.
Multumesc pentru raspunsuri !

#8
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,674
  • Înscris: 26.11.2001
Din cate am auzit cel mai bine plateste Whirlpool, de aceea firmele de instalare prefera sa monteze acest brand cu predilectie.
Totusi, problema ramane la nivel de om/echipe.
Degeaba e brand, daca pe montator il doare in BIP !
Daca l-a montat prost si scapa ag frigorific nu se prea inghesuie sa vina la service pt ca pierd bani de noi montari.

Tine de bafta din pacate.

#9
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 24.03.2002
Da, sunt de acord cu ergon... asa ne trebuie... daca si in anul 2007, chiar aici pe forum sunt de aia care daca iei un aparat noname, iti spun ca ti-ai facut-o cu mana ta, in loc sa sara toti sa se ia masuri, eventual sa se inchida firmele astea de tepari...
...asta meritam, asta avem...

#10
dant

dant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.10.2005

 adiharan, on Jul 19 2007, 19:57, said:

Da, sunt de acord cu ergon... asa ne trebuie... daca si in anul 2007, chiar aici pe forum sunt de aia care daca iei un aparat noname, iti spun ca ti-ai facut-o cu mana ta, in loc sa sara toti sa se ia masuri, eventual sa se inchida firmele astea de tepari...
...asta meritam, asta avem...
Nu m-am referit la masuri ci la faptul ca importatorii de no name nu gasesc firme de montaj care sa le instaleze bine, pentru o suma corespunzatoare. Neavand alternative si trebuind sa aiba acoperire in tara, nu mai au de unde alege si gasesc tot felul de firme ciudate care nu au treaba cu montatul, nu au verificat sau nu au mers pe teren sa vada montajele facute de aceste firme si de aici celelalte probleme legate de clienti si aparate... Exemplu : firme care nu au in dotare macar o masina, statie de incarcare, statie de vacuumare,roto de minim 55 (dau perforatii cu 20 cate 3-4 gauri si le largesc cu dornul), agent frigorific , nu mai spun de statie de recuperare, etc,etc. Asa ceva nu se poate... Daca vrei sa ramai pe piata mai investesti si bani in aparatura si bineniteles in remuneratia personalului, altfel avem de-a face numai cu ageamii si reclamatii ! Nu ai scule si experienta si specializare, te apuci de agricultura ! Ca si cum eu m-as baga sa operez pe cineva... :huh:

#11
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007

 dant, on Jul 19 2007, 20:29, said:

Nu m-am referit la masuri ci la faptul ca importatorii de no name nu gasesc firme de montaj care sa le instaleze bine, pentru o suma corespunzatoare. Neavand alternative si trebuind sa aiba acoperire in tara, nu mai au de unde alege si gasesc tot felul de firme ciudate care nu au treaba cu montatul, nu au verificat sau nu au mers pe teren sa vada montajele facute de aceste firme si de aici celelalte probleme legate de clienti si aparate... Exemplu : firme care nu au in dotare macar o masina, statie de incarcare, statie de vacuumare,roto de minim 55 (dau perforatii cu 20 cate 3-4 gauri si le largesc cu dornul), agent frigorific , nu mai spun de statie de recuperare, etc,etc. Asa ceva nu se poate... Daca vrei sa ramai pe piata mai investesti si bani in aparatura si bineniteles in remuneratia personalului, altfel avem de-a face numai cu ageamii si reclamatii ! Nu ai scule si experienta si specializare, te apuci de agricultura ! Ca si cum eu m-as baga sa operez pe cineva... :huh:

si totusi, de ce se numeste eskimo ,cica, daca pe el nu scrie nimic, nici pe ui nici pe ue
deci e un noname toata ziua
acelasi magazin vinde aparate cu apa si are tupeul sa spuna ca raceste, avind agent r137
nimic mai fals
deci este, practik, un magazin de tepe

#12
RedSpider

RedSpider

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.10.2005
Daca tot s-a deschis un subiect pe tema asta am de spus si eu cateva cuvinte...

Acum o luna de zile s-a achizitionat un apararat de aer conditionat marca Vortex de 9.000 BTU care a fost instalat acum 2 zile de firma X (pacat ca nu pot da numele firmei). Au venit doi baieti care cum au intrat pe usa mi-am zis in gand ca astia sunt "cioflingari", si normal ca al naibii am avut dreptate... preferam sa nu am. Erau grabiti si pe parcursul lucrarii am inteles si de ce, aveau un ciubuc inafara programului... S-au apucat ei de treaba si dupa ce au dat trei sferturi din gaura (o singura gaura in peretele exterior) au dat de un fier si ce sa aud... trebuie sa dam alta gaura, aici este o bucata de fier beton de care nu putem sa trecem, stam si 3-4 ore la el si nu o sa-l taiem. Binenteles ca dupa ce am intrat in ei si le-am zis ca mie nu-mi mai dau nici o alta gaura si ca ii cinstesc daca fac treaba cum trebuie au pus in bormasina dalta si l-a taiat in vre-o 4 min... chiar nu exagerez, dar dupa ce a trebuit sa ma cert cu ei 10 min ca nu vroiau sa termine gaura care era aproape gata... Dupa ce au montat cei 3m de traseu frigorific (care au fost in cutie cu UE) pe UI s-a constatat ca nu ajung si ca mai trebuie 1m de traseu... bun... 1m traseu frigorific a costat 70 lei + 40 lei conectorii, care fac legatura intre tevile de 3m cu tevile de 1m, eu nu stiu nici acum daca conectorii erau in pretul acelui metru de treseu sau chiar se platesc separat... nu mai conteaza ca oricum i-am platit... Am sa atasez niste poze sa vedeti cum mi-au lasat acel metru de traseu frigorific in plus dupa ce le-am zis de doua ori sa-mi puna si pe el banda adeziva... Nu am vrut sa ma mai cert cu ei si pe tema asta, ptr ca-mi doream foarte mult sa plece si sa nu-i mai vad, preferand sa ma duc sa-mi cumpar o banda adeziva si sa termin eu treaba. Nu inteleg de ce unii oameni se angajeaza pe niste posturi care nu sunt de ei, intr-o asemenea munca iti trebuie si pasiune... sa faci lucrurile sa iasa frumos... sa nu fie clientul nemultumit. Unii oameni chiar se stramtoreaza ptr a achizitiona un aparat de aer conditionat si vor si ei sa-l foloseasca mai mult timp decat este prevazuta de producator. Aparatul Vortex de care v-am povestit a fost montat la prietena mea, eu acasa am doua aparate Panasonic de 12.000 BTU care au fost montate de firme diferite, unul acum 3 ani iar celalalt anul acesta, instalat la o saptamana dupa achizitionare (acum o luna). Nu am ce sa le reprosez firmelor, au lucrat profesionist, nu au avut prompa magica cum era numita pe aici dar pot spune ca temperatura de iesire este de 5 grade... si un aparat are traseul de 5m ptr ca este pus pe hol si raceste doua dormitoare plus holul...

Sper ca nu v-am plictisit dar postul se adreseaza mai mult persoanelor care inca nu si-au montat un aparat si se lovesc de unele probleme asemanatoare... si daca patesc si ei ceva asemanator sa stie ce au de facut... Este atasata si o poza cum au lasat furtunul de scurgere, noroc ca mai am eu acasa ramas de la ultima instalare a mea si pot sa-l prelungesc...

Daca sunt greseli gramaticale sau de exprimare in post le pot pune pe seama oboselii... Multumesc!

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   211.96K   225 downloads
  • Attached File  2.JPG   160.98K   205 downloads
  • Attached File  3.JPG   194.57K   197 downloads
  • Attached File  4.JPG   226.78K   208 downloads

Edited by RedSpider, 21 July 2007 - 00:10.


#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
ar trebui cineva sa aiba o idee sa deschida o firma care monteaza si ingrijit, cu trasee mascate, cu aparatele montate cat mai drept, cu gauri din care sa nu sara un sfert din tencuiala peretelui, sa cosmetizeze lucrarea ulterior, etc. chiar daca e mai scump. pentru ca asa sint numai nervi. eu de asta nici nu am ac. stau si ma coc la 40 de grade de o saptamana, dar nu sint adeptul principiului "lasa dom'le, daca vrei una sau alta, mai trebuie sa mai lasi de la tine". cu o asemenea gandire generala, la nivel de natiune, uite unde sintem in lume.

#14
ciad3d

ciad3d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 23.10.2006
Dar mai domnule moderator, am inteles sa nu se faca reclama dar cand o firma te beep-aie la modul asta tu-i tai numele???? Matale crezi ca cineva inventeaza povesti cu tepe de dragul postului? Noi tocmai asta vrem sa aflam. Daca o firma se simte jignita pe nedrept are posibilitatea sa-si apere reputatia in instanta nu trebuie sa o aperi matale (si daca o faci si gratis ma indoiesc serios de capacitatile matale).

Noi de-asta ne-am adunat aici, sa aflam de ce sa ne ferim si ce sa alegem. Asta e scopul unui forum: cunoasterea, circulatia informatiei. Cum sa stiu de ce firma sa ma feresc daca matale ii cenzurezi numele? Citeste postul asta si vezi cum ramine vorba goala in absenta a ce ai binevoit matale sa cenzurezi.

Daca matale cenzurezi tocmai esenta atunci puteti inchide forumul si ne vedem de treaba !!!

#15
Carloss Sacalu'

Carloss Sacalu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 03.10.2005
Iarasi, o intrebare pentru cunoscatori.
Are vreo importanta, sau ma afecteaza in vreun fel, daca tin furtunul de condens intr-o sticla pet, de plastic ? Adica, daca apa, in loc sa se scurga pe jos, curge intr-o sticla ?

Bafta !

#16
dant

dant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.10.2005

 Carloss Sacalu', on Jul 21 2007, 05:09, said:

Iarasi, o intrebare pentru cunoscatori.
Are vreo importanta, sau ma afecteaza in vreun fel, daca tin furtunul de condens intr-o sticla pet, de plastic ? Adica, daca apa, in loc sa se scurga pe jos, curge intr-o sticla ?

Bafta !
Lasa-l liber pentru a nu intra direct in apa (sticla se va umple repede).

#17
Carloss Sacalu'

Carloss Sacalu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 03.10.2005
Nu-i asta problema, ca nu ma doare mana s-o golesc.
Ma refeream la chestii de genul bacterii si alte alea.
E in regula, multumesc.


Bafta !

#18
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007

 Carloss Sacalu', on Jul 21 2007, 13:20, said:

Nu-i asta problema, ca nu ma doare mana s-o golesc.
Ma refeream la chestii de genul bacterii si alte alea.
E in regula, multumesc.
Bafta !

daca nu o goliti curge prin ui in casa :cursing:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate