Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Eroare incarcare formular
 merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...
 Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 

Strand privat

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
EPZ

EPZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.07.2007
Tocmai am fost la un astfel de strand privat, intr-un oras din Romania, care este considerat a fi un oras destul de sarac din punct de vedere al investitiilor straine, al salarizarilor, etc. Am ramas surprins de faptul ca zilnic sunt aici aprox. 300-400 persoane ziua, si vreo 600 de persoane noaptea la distractia in clubul in aer liber de langa piscina. Am vorbit cu patronul de acolo, si mi-a spus sincer ca cel mai mult a scos un miliard de lei vechi pe zi, acum 2 saptamani, cand a avut 3.000 de persoane in strand si inca vreo 1.500 seara in club (cam mult spus club, de fapt e un bar in aer liber).

Amortizarea investitiei se face in maxim 3 luni de vara, daca nu se prinde o luna completa de ploi. Investitia a fost pe scara mare, de nivelul a sutelor de mii de euro, insa se pare ca a fost reusita. Oare s-ar putea realiza asa ceva la scala mica, pentru un mini-strand de maxim 300 de persoane, langa 3 complexe noi rezidentiale proaspat construite?

#2
Gaby_tm

Gaby_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 16.06.2007
Daca investitia pentru un astfel de strand, cu loc pentru 1500 de persoane a fost de ordinul a catorva sute de mi de euro, pentru un "locsor" cu spatiu suficient pentru 300 de persoane iti trebuie in jur de 100.000.


Vara e cam pe sfarsite acuma ... sa te apuci de treaba anul asta nu prea renteaza ... doar daca il si acoperi, ca sa te poti folosi de el si cand este mai frig ...


Daca as dispune de banii aia, cu siguranta m-as baga in asa ceva ...

#3
EPZ

EPZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.07.2007
Vorba unui afacerist de la mine din localitate: "investeste in mancare, haine sau distractie. Nu ai cum sa pierzi daca ai grija de afacere." M-ar tenta un astfel de strand cu o limita maxima de locuri (ex:200) dar foarte bine pus la punct, adresat in special clasei de persoane care si-au cumparat imobile in complexele rezidentiale. Eu tocmai de aceea asa vrea asa ceva, deoarece in orasul meu exista un strand imens, bine amenajat, insa aglomerat, fara intimitate.

Apa din piscina nu s-ar inlocui niciodata, fiind permanent filtrata si repompata in bazin (imitand strandul vizitat de mine), iar ca anexe ar fi doar sezlongurile, vestiarele, grupurile sanitare, un bar "tropical" si un mini-bazin pt copii. Suprafata necesara ar fi in jurul a 10.000 mp, intregul complex, din care 1.500 mp bazinele.

Oare as avea succes cu o astfel de afacere, tinand cont ca, langa piscina aceasta privata ar cohabita aprox. 400 de familii destul de instarite ??? Mai bine ar fi ceva mai mic dar inchis si pt iarna?

View PostGaby_tm, on Jul 11 2007, 21:48, said:

Daca investitia pentru un astfel de strand, cu loc pentru 1500 de persoane a fost de ordinul a catorva sute de mi de euro, pentru un "locsor" cu spatiu suficient pentru 300 de persoane iti trebuie in jur de 100.000.
Vara e cam pe sfarsite acuma ... sa te apuci de treaba anul asta nu prea renteaza ... doar daca il si acoperi, ca sa te poti folosi de el si cand este mai frig ...
Daca as dispune de banii aia, cu siguranta m-as baga in asa ceva ...


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate