Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Cu masina spre Croatia

- - - - -
  • Please log in to reply
1269 replies to this topic

#1153
Bestiola

Bestiola

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.12.2017

View PostCronos1, on 18 iunie 2022 - 12:25, said:

Voiam sa stiu daca e un oras "cald" cu turistii.


Cred că da Posted Image Dar eu sunt o croată, deci nu știu exact cum este din perspectivă unui turist.

#1154
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

View PostBestiola, on 18 iunie 2022 - 12:28, said:

Cred că da Posted Image Dar eu sunt o croată, deci nu știu exact cum este din perspectivă unui turist.

Cum sunt distantele ? Exista un loc unde sunt adunate laolalta mai multe puncte turistice de interes? In multe orase exista asa numitul "centru vechi" care e pietonal etc..
PS Cum de vorbesti romaneste? Posted Image

#1155
Bestiola

Bestiola

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.12.2017

View PostCronos1, on 18 iunie 2022 - 12:43, said:

Cum sunt distantele ? Exista un loc unde sunt adunate laolalta mai multe puncte turistice de interes? In multe orase exista asa numitul "centru vechi" care e pietonal etc..
PS Cum de vorbesti romaneste? Posted Image

Da, centru vechi este pietonal și aici, și este foarte interesant pentru turiști. Deci, în jurul Trgului Ban Jelačić, Kula Lotršćak (Turnul Lotršćak), "Kamenita vrata" (Poartă de piatra) etc. Dar, din păcate prea multe clădiri au fost deteriorate din cauza cutremurului (în 2020) și până acum, n-au fost reparate.

Cred că distanțele nu sunt mari, Zagreb nu este București :D Suntem mici.

Dar pot să văd din ce în ce mai mulți turiști, cum a fost dinainte de covid. Atunci au fost mai mulți turiști decât Croați în centrul vechi - era ticsit cu turiști japonezi.

Poate că asta o să te ajute: https://travelhonest...o-do-in-zagreb/
https://www.lonelypl.../croatia/zagreb

Am studiat română la Facultatea de litere. Posted Image

#1156
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Multumesc mult pentru informatii. Chiar nu ma asteptam sa se studieze romana in alte tari!

#1157
Bestiola

Bestiola

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.12.2017

View PostCronos1, on 18 iunie 2022 - 14:07, said:

Multumesc mult pentru informatii. Chiar nu ma asteptam sa se studieze romana in alte tari!

Nu e nicio problemă, și da, în Zagreb din 2005! Posted Image

#1158
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Dar ce mai e in afara de distanta si costuri? Eu in functie de astea doua criterii aleg pe unde merg. Brela fiind in sud, e mai bine pe la Belgrad. Din toate punctele de vedere.

#1159
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Mai e si comoditatea drumului, noua ni se pare mai comod pe autostrada decat prin Bosnia unde la un moment dat parca nu se mai termina drumul. Dar aici e dupa preferinte.

Si mai este factorul aglomeratie/cozi: vama croato-sarba de pe autostrada versus centura Budapestei plus vama croato-maghiara.

#1160
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Eu cand am zis ca "e mai OK" o ruta sau alta, m am referit la toate aspectele adunate (distanta, preturi-deloc de neglijat autostrada croata, vreo 80 euro pana in Dubrovnik, aglomeratii vami, calitatea drumului etc.).


#1161
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Si ar mai fi! Trecerea printr-un stat non ue, probleme legate de roaming....
Eu prefer sa fac 100 km mai mult pe autostrada decat sa merg pe un drum virajat, cu rampe, o singura banda pe sens si linie continua de ex....eventual cu gropi....

View PostBestiola, on 18 iunie 2022 - 13:39, said:

Am studiat română la Facultatea de litere. Posted Image

Nu ma pot abtine sa nu te intreb, cum de ti-a venit ideea asta Posted Image ?

Multumesc si scuze pentru offtopic!
Posted Image

Edited by Cronos1, 19 June 2022 - 08:39.


#1162
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Nu sunt gropi si e vorba de mai mult de 100 km ocol. Drum bun si vacanta frumoasa, indiferent de ruta aleasa.

#1163
Bestiola

Bestiola

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.12.2017

View PostCronos1, on 19 iunie 2022 - 08:41, said:


Nu ma pot abtine sa nu te intreb, cum de ti-a venit ideea asta Posted Image ?

Multumesc si scuze pentru offtopic!
Posted Image

Am studiat și limbă latină și din punct de vedere lingvistic, română este o limbă romanică balcanică foarte interesantă Posted Image Dar și istoria ei este interesantă, și literatura. Am citit Eminescu și e genial!

Apropo, există și alte lectorate în universității străine:https://www.ilr.ro/lectorate/limba-romana-in-universitati-straine/

#1164
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
The BESTiola : avand in vedere cat de corect scrii romaneste : esti cetatean croat , croata ( hrvatica ) si ai studiat limba si literatura romana in Zagreb . Zic bine ?

#1165
Bestiola

Bestiola

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.12.2017

View Postsarbulb, on 19 iunie 2022 - 16:17, said:

The BESTiola : avand in vedere cat de corect scrii romaneste : esti cetatean croat , croata ( hrvatica ) si ai studiat limba si literatura romana in Zagreb . Zic bine ?

Da, dar cred că trebuie să scriu și mai bine, și pentru că nu am o mulțime de oportunității să vorbesc română, sunt aici. Deci, dacă cineva vede că am făcut o greșeală, spune-mi va rog Posted Image

#1166
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Poate ar trebui sa faci cateva city break la noi. Sunt cateva orase destul de interesante, sigut o sa iti placa!
Posted Image

Scrii mai corect decat majoritate userilor! Cred ca esti cadru universitar, gresesc?

Daca iti place Eminescu si vrei sa simti aroma teilor sai, iti recomand sa vii la Iasi.

https://www.google.c...Q_AUoAnoECAIQBA

sigur*

#1167
Bestiola

Bestiola

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.12.2017

View PostCronos1, on 19 iunie 2022 - 18:09, said:

Poate ar trebui sa faci cateva city break la noi. Sunt cateva orase destul de interesante, sigut o sa iti placa!
Posted Image

Scrii mai corect decat majoritate userilor! Cred ca esti cadru universitar, gresesc?

Daca iti place Eminescu si vrei sa simti aroma teilor sai, iti recomand sa vii la Iasi.

https://www.google.c...Q_AUoAnoECAIQBA

sigur*

Ah, mulțumesc! Iași se pare foarte interesant, aș vrea să văd și Teiul lui Eminescu și Bojdeuca lui Creangă Posted Image  

Poate că o să fiu cadru universitar, asta aș vrea  Posted Image

#1168
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

View PostBestiola, on 19 iunie 2022 - 18:49, said:

Ah, mulțumesc! Iași se pare foarte interesant, aș vrea să văd și Teiul lui Eminescu și Bojdeuca lui Creangă Posted Image  

Poate că o să fiu cadru universitar, asta aș vrea  Posted Image

Chiar este o bijuterie de oras, are ceva aparte, eminescian!

Iti urez mult succes in cariera si daca ai nevoie de sfaturi, in caz ca vii, te ajut cu mare drag!
Posted Image

Edited by Cronos1, 19 June 2022 - 20:04.


#1169
Bestiola

Bestiola

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.12.2017

View PostCronos1, on 19 iunie 2022 - 20:04, said:

Chiar este o bijuterie de oras, are ceva aparte, eminescian!

Iti urez mult succes in cariera si daca ai nevoie de sfaturi, in caz ca vii, te ajut cu mare drag!
Posted Image

Mulțumesc mult! Și dacă te pot ajuta cu ceva în relație cu sau despre Zagrebul, spune-mi! Posted Image

#1170
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
In Zagreb nu luati orasul de jos si cel de sus la pas, vizitati piata si cumparati fructe proaspete, luati-o pe stradute, urcati cu cel mai scurt funicular din Europa, mancati la o terasa.
Parcati masina intr-o parcare subterana, sunt mai ieftine, asta daca nu aveti parcare la hotel. La parcarile subterane intrebati la ghiseul pazei de ticket pe 24 h, 48 etc, la automate aveti doar tarif orar.
Orasul este foarte frumos, cad, primitor cu turistii si foarte curat.

La Brela atentie unde va luati cazare, sa aveti parcare neaparat si sa fiti aproape de plaja. Brela este pe un deal, daca ai 500 m pana la plaja este enorm. Noi in Brela am stat in Jakirusa, pensiunea unde am stat avea si o plaja si aveam parcare gratuita la plaja, altfel, parcarea jos, in apropierea plajei era anul trecut 20 kuna/ora.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate