Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Cu masina spre Croatia

- - - - -
  • Please log in to reply
1269 replies to this topic

#1171
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 18.04.2007

View PostCronos1, on 19 iunie 2022 - 18:09, said:

Scrii mai corect decat majoritate userilor!
Foarte adevărat ! „Chapeau bas” Bestiola (asta ca să mai amestecăm limbile latine) !

#1172
Bestiola

Bestiola

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.12.2017

View PostMirceaDWC, on 20 iunie 2022 - 08:08, said:

In Zagreb nu luati orasul de jos si cel de sus la pas, vizitati piata si cumparati fructe proaspete, luati-o pe stradute, urcati cu cel mai scurt funicular din Europa, mancati la o terasa.
Parcati masina intr-o parcare subterana, sunt mai ieftine, asta daca nu aveti parcare la hotel. La parcarile subterane intrebati la ghiseul pazei de ticket pe 24 h, 48 etc, la automate aveti doar tarif orar.
Orasul este foarte frumos, cad, primitor cu turistii si foarte curat.


Mi-am uitat la funicularul, este foarte draguț:
https://www.visitzag...greb-funicular/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5FuxwgQjUoU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Există și un alt funicular mai mare la munte Medvednica care a fost deschis recent, dar nu există informații în Engleza. Dacă cineva vrea, pot să fac traducere:

https://www.sljeme.hr/
https://zicarasljeme.com/kontakt/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A9htIigwD6w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

El vorbește despre o mulțime de muzei, dar din păcate, multe dintre ele sunt închise din cauza cutremurului.

https://www.visitzagreb.hr/see-do/

View PostBrainie, on 20 iunie 2022 - 13:51, said:

Foarte adevărat ! „Chapeau bas” Bestiola (asta ca să mai amestecăm limbile latine) !

Mulțumesc! Dar eu verific tot de mai multe ori  Posted Image

#1173
claudio25ro

claudio25ro

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.05.2016
Să înceapă vacanța și festivalul Ultra Europe. Constanța - București - Belgrad - Zagreb - Split - Dubrovnik (retur).

#1174
Constantin_Toni

Constantin_Toni

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.09.2016
Salutare,

Am vrea sa plecam in Iulie spre CROATIA(cu oprire in Belgrad, Zagreb,Zadar si Dubrovnik)- cazare mixta cort /pensiuni / hoteluri.
As vrea sa stiu, din experienta voastra, drumul de intors sa il fac la fel ca cel de dus?
Eu as merge prin Muntenegru-Bosnia-Serbia la intoarcere, sau sa o iau prin Muntenegru-Serbia?Nu prea am multe informatii despre Bosnia.
Cum sunt drumurile sau ce presupune mai exact o tranzitare a acestei tari(roaming, taxe etc.)?

Va multumesc pentru eventualele raspunsuri constructive!

#1175
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,096
  • Înscris: 28.02.2006
Bosnia drumurile sunt OK, dar nu sunt de viteza. Sunt virajate, denivelate, daca dai de un camion te plictisesti urcand cu 30-40 km/h...
Roamingul te rupe, inclusiv in Serbia, ia-ti o varianta de navigatie off line.

#1176
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008
Se pare că din 26 iulie se dă drumul circulației pe podul Peljesac

#1177
aedoh

aedoh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 09.10.2010

View Postalin1974, on 21 august 2020 - 22:34, said:

Buna seara. Eu merg in Croatia din...2001 prima data si apoi din 2007 in fiecare an in perioada asta, final de August inceput de Septembrie. Am facut drumul prin Serbia de doua ori, la intoarce spre casa, si pot sa-ti confirm ce spune mdt referitor la cozile de la intrarea in Croatie dinspre Serbia. Cozi, nu gluma. Fara controale de pandemie. Eu am facut in general drumul clasic prin Budapesta. De niste ani, merg mai intai in Austria si apoi vin in Croatia. Acum depinde si de tine ce vrei. Eu, anul asta, ca nu am mai plecat in Austria si sunt prin Apuseni acum o sa fac o noapte la Arad si apoi fac drumul pana la Plitvice, doar am mai fost de 6 ori si nu strica. Mai am un pusti care nu a fost. Si eu iti recomand doua nopti de cazare la Plitvice, gasesti preturi bune pe Booking.
Referitor la autostrazi, in Ungatia cumperi de la Mol din Ro, iar in Croatia platesti cu cardul fara probleme.
Croatii nu prea au parcari fara plata. Mai ales in zona in care vrei tu. Grija mare ca se lasa cu amenzi.
Eu merg in insula Rab. In 2001, nu erau parcari cu plata nicaieri. Acum, nu platesti, hop amenda in geam. Norocul meu ca inca mai cunosc niste locuri, dar in fiecare an ma gandesc daca mai sunt, asa ca mi-am luat biciclete si merg cu ele in centru.
In momentul asta, la intoarcere, poti sa faci pauza in Ungaria deoarece ungurii, inca , considera Croatia tara verde.

Bună ziua!  Ce se întâmplă dacă nu plătesc amenda din geam,  luata în Dubrovnik.

#1178
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

View Postaedoh, on 21 august 2022 - 18:41, said:

Bună ziua!  Ce se întâmplă dacă nu plătesc amenda din geam,  luata în Dubrovnik.

Mai bine o platesti(cat e?). De moarte si de amenzi nu scapa nimeni.
Btw, cum ti s-a parut Dubrovnik?

Edited by Cronos1, 21 August 2022 - 19:38.


#1179
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
Croatia e in UE, va veni pana la urma amenda dupa tine.

#1180
alin1974

alin1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.08.2009

View Postaedoh, on 21 august 2022 - 18:41, said:



Bună ziua!  Ce se întâmplă dacă nu plătesc amenda din geam,  luata în Dubrovnik.

Buna seara. Nu stiu si nici nu mi-am pus problema sa aflu cum este sa nu plătești o amenda(de orice fel circulatie,parcare..). Asa cum au raspuns si colegii de forum,te sfătuiesc sa o plătești. Acum inteleg ca vin acasa,mai ales din UE.

#1181
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

View PostBestiola, on 18 iunie 2022 - 14:17, said:

Nu e nicio problemă, și da, în Zagreb din 2005! Posted Image

Scuze pt off topic, dar am o intrebare (apasatoare) pentru Bestiola. Am vazut ca Splitul este impanzit cu graffiti cu Hajduk Split, la fel toata riviera Makarska, pana departe spre Dubrovnik, chiar si in Palatului lui Diocletian am vazut (atasez o poza).
Bestiola, chiar atat de iubit e clubul asta?

Attached Files


Edited by Cronos1, 23 August 2022 - 07:52.


#1182
Bestiola

Bestiola

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.12.2017

View PostCronos1, on 23 august 2022 - 07:51, said:

Scuze pt off topic, dar am o intrebare (apasatoare) pentru Bestiola. Am vazut ca Splitul este impanzit cu graffiti cu Hajduk Split, la fel toata riviera Makarska, pana departe spre Dubrovnik, chiar si in Palatului lui Diocletian am vazut (atasez o poza).
Bestiola, chiar atat de iubit e clubul asta?

Da, în toată Dalmația Hajduk e foarte iubit, dar aici, în Zagreb, Dinamo stăpânească Posted Image

[ https://blog365zagreb.com.hr/wp-content/uploads/bbb_376-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Și nu se suportă unul pe altul; la fel în Dalmația - Dalmoši (cei din Dalmația) nu ne suportă pe noi - Purgeri (deci, cei din Zagreb).

Deci, cum ți s-a părut Split, Dubrovnik și Dalmația? Am auzit că este prea aglomerat, prea scump, că prea multe locuri nu acceptă carduri și că parcare este foarte greu de găsit - e corect? Acum tu știi mai bine decât mine Posted Image

Eu am fost în Dubrovnik acum mult timp, și să fiu sinceră, nu mi a plăcut mult. Dar Split mi a plăcut mult mai tare - am fost acolo în urmă cu opt ani, dar în primăvară, când nu a fost atât de aglomerat. Subsolul Palatului lui Dioclețian e foarte mișto (după umila mea părere).

#1183
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

View PostBestiola, on 23 august 2022 - 10:26, said:

Da, în toată Dalmația Hajduk e foarte iubit, dar aici, în Zagreb, Dinamo stăpânească Posted Image

[ https://blog365zagreb.com.hr/wp-content/uploads/bbb_376-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Și nu se suportă unul pe altul; la fel în Dalmația - Dalmoši (cei din Dalmația) nu ne suportă pe noi - Purgeri (deci, cei din Zagreb).

Deci, cum ți s-a părut Split, Dubrovnik și Dalmația? Am auzit că este prea aglomerat, prea scump, că prea multe locuri nu acceptă carduri și că parcare este foarte greu de găsit - e corect? Acum tu știi mai bine decât mine Posted Image

Eu am fost în Dubrovnik acum mult timp, și să fiu sinceră, nu mi a plăcut mult. Dar Split mi a plăcut mult mai tare - am fost acolo în urmă cu opt ani, dar în primăvară, când nu a fost atât de aglomerat. Subsolul Palatului lui Dioclețian e foarte mișto (după umila mea părere).

Nu stiu daca ai citit aici pe forum ce am relatat despre vacanta mea in Croatia
https://forum.softpe...k/page__st__360
Suntem pe aceeasi lungime de unda, tot ce ai scris tu e 100% valabil si pentru mine. Mi-ar placea sa mai merg in Split si Trogir incaodata. In Dubrovnik, nu. Cine stie, poate vom ajunge si in Zagreb, nu stiu unde vom merge la anul. Sunt multe impresii pe care le-am trait, mi-e greu sa fac un rezumat. Iti multumesc mult pentru ca mi-ai raspuns, chiar suntem pe aceeasi lungime de unda! Din piata aia din spatele Palatului Diocletian am cumparat fructe, porumb(kukuruz copt nu fiert :)) si mi-am luat o camasa.

Posted Image

Attached Files


Edited by Cronos1, 23 August 2022 - 13:11.


#1184
Bestiola

Bestiola

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.12.2017

View PostCronos1, on 23 august 2022 - 12:59, said:

Nu stiu daca ai citit aici pe forum ce am relatat despre vacanta mea in Croatia
https://forum.softpe...k/page__st__360
Suntem pe aceeasi lungime de unda, tot ce ai scris tu e 100% valabil si pentru mine. Mi-ar placea sa mai merg in Split si Trogir incaodata. In Dubrovnik, nu. Cine stie, poate vom ajunge si in Zagreb, nu stiu unde vom merge la anul. Sunt multe impresii pe care le-am trait, mi-e greu sa fac un rezumat. Iti multumesc mult pentru ca mi-ai raspuns, chiar suntem pe aceeasi lungime de unda! Din piata aia din spatele Palatului Diocletian am cumparat fructe, porumb(kukuruz copt nu fiert Posted Image) si mi-am luat o camasa.

Posted Image

Asta e dragut, si nu e nicio problemă, dacă ai o întrebare, voi răspunde cu bucurie. Posted Image

Da, și eu cred că Dubrovnik e supraestimat. Am citit acum că ai plătit 480 kn pentru o cină?? Asta e o nebunie.

Nici Croați nu merg la coastă noastră, e prea scump și pentru noi. Am niște rude care au mers la Grecia pentru că e mai ieftin acolo. Nici Split nu este fără probleme - în vară este atât de aglomerat că uneori nici salvarea nu poate să treacă. Dar, da, poți să vezi mai mult și nu este atât de scump Posted Image

Poate că Zadar ar să-ți placă, are muzee foarte plăcute, străzile sunt curate, și Kalelarga e foarte frumoasă, ca și Biserica sfanțului Donat:
https://en.wikipedia..._of_St._Donatus

Și forum romanum este interesant, ca și orgi de mare (sea organ):
https://en.wikipedia.../wiki/Sea_organ
https://hr.wikipedia...Forum_zadar.JPG

Dacă ajungi în Zagreb sper să-ți placă - e mai mic decât București și din păcate, multe muzee sunt închise din cauza cutremurului. Dar eu văd foarte multi turiștii din nou, deci, cred că ei pot găsi ceva interesant. ;) Parcul Maksimir e frumos, ca și grădină botanică, muntele Medvednica... Gornji grad (Orașul de sus) e interesant la fel, dar e mic.

lol la Teiul lui Eminescu nu știu când pot să vin :D

#1185
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

View PostBestiola, on 23 august 2022 - 17:39, said:

Da, și eu cred că Dubrovnik e supraestimat. Am citit acum că ai plătit 480 kn pentru o cină?? Asta e o nebunie.

Uite o poza; eu am vrut peste proaspat, sotia a luat risotto cu nu mai stiu ce si am baut doua beri. Pentru toaleta ne-au trimis dupa colt la o toaleta cu plata.

Chiar cred ca o sa mai merg odata in Croatia sa vad si partea de la nord de Split (cat se va putea). Anul asta am stat 15 zile. M-am simtit ca un copil la Krka si am ramas impresinat de fatul ca muntii, desi sunt asa de goi si aspri in exterior, la interior sunt vii, au apa. Raurile din Croatia sunt foarte frumoase.

Multumesc mult  pentru informatii, Bestiola.

PS
Vreau sa iti cer scuze daca prin ceva ce am scris acolo, te-am jignit cumva.Croatia e foarte frumoasa si oamenii sunt chiar ok, calzi si ospitalieri.

Attached Files


Edited by Cronos1, 23 August 2022 - 18:12.


#1186
Bestiola

Bestiola

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.12.2017

View PostCronos1, on 23 august 2022 - 18:08, said:

Uite o poza; eu am vrut peste proaspat, sotia a luat risotto cu mai stiu ce si am baut doua beri. Pentru toaleta ne-au trimis dupa colt la o toaleta cu plata.

Chiar cred ca o sa mai merg odata in Croatia sa vad si partea de la nord de Split (cat se va putea). Anul asta am stat 15 zile. M-am simtit ca un copil la Krka si am ramas impresinat de fatul ca muntii, desi sunt asa de goi si aspri in exterior, la interior sunt vii, au apa. Raurile din Croatia sunt foarte frumoase.

Multumesc mult  pentru informatii, Bestiola.

PS
Vreau sa iti cer scuze daca prin ceva ce am scris acolo, te-am jignit cumva.Croatia e foarte frumoasa si oamenii sunt chiar ok, calzi si ospitalieri.

Wow, pentru asta 480 kn, asta e o rușine pentru Dubrovnik. Niște celebrii au venit acolo și ei cred cu sunt ceva special. Dubrovnik este frumos, dar nu ATÂT de frumos.  

Dar sunt bucuroasă dacă ți a fost bine la Krka Posted Image  Eu n-am fost acolo, știi mai mult decât mine.;)

lol nu! Nu sunt jignită deloc. Eu știu foarte bine cum este în Croația, nici mie nu mi plac multe lucruri. Nici eu cred că aș vrea să fiu turist în Dubrovnik, din nou.

Edited by Bestiola, 23 August 2022 - 18:20.


#1187
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

View PostBestiola, on 23 august 2022 - 18:19, said:

Wow, pentru asta 480 kn, asta e o rușine pentru Dubrovnik. Niște celebrii au venit acolo și ei cred cu sunt ceva special. Dubrovnik este frumos, dar nu ATÂT de frumos.  

Dar sunt bucuroasă dacă ți a fost bine la Krka Posted Image  Eu n-am fost acolo, știi mai mult decât mine.Posted Image

lol nu! Nu sunt jignită deloc. Eu știu foarte bine cum este în Croația, nici mie nu mi plac multe lucruri. Nici eu cred că aș vrea să fiu turist în Dubrovnik, din nou.

Iti multumesc din nou.
Cei de pe forum mi-au sarit in cap cand am spus realitatea. Ma bucur ca in sfarsit cineva (avizat) imi da dreptate! Am ajuns sa fiu acuzat ca nici macar nu am fost in Croatia. Iti poti imagina asa ceva? :)

View PostBestiola, on 23 august 2022 - 18:19, said:



Dar sunt bucuroasă dacă ți a fost bine la Krka Posted Image  Eu n-am fost acolo, știi mai mult decât mine.Posted Image


Mi-a mai placut la Golden Horn, in Brac.

Edited by Cronos1, 23 August 2022 - 18:24.


#1188
Bestiola

Bestiola

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.12.2017

View PostCronos1, on 23 august 2022 - 18:29, said:

Iti multumesc din nou.
Cei de pe forum mi-au sarit in cap cand am spus realitatea. Ma bucur ca in sfarsit cineva (avizat) imi da dreptate! Am ajuns sa fiu acuzat ca nici macar nu am fost in Croatia. Iti poti imagina asa ceva? Posted Image

lol asta e tot o nebunie! Nu ești singur, și alți turiști s-au plâns:
https://www.vecernji...-visoke-1529282

"Turistul din Berlin a criticat aspru unul dintre orașele noastre: prețurile sunt extrem de ridicate"

Și soțul mi-a spus acum că nu i-a plăcut când a fost acolo. La fel, mi-a spus sa-ti spun că mulțor Croați nu le place.Posted Image

View PostCronos1, on 23 august 2022 - 18:29, said:

Mi-a mai placut la Golden Horn, in Brac.

Mă bucur pentru tine! Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate