Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Dubrovnik

- - - - -
  • Please log in to reply
505 replies to this topic

#361
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Dubrovnik - Manastirea dominicana

Fosta manastire, acum muzeu.

Attached Files



#362
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Dubrovnik - Palatul Sponza

O dezamagire. Se viziteaza doar parterul, unde  nu e mare lucru de vazut. Doua mici expozitii foto, una dedicata eroilor locali din razboiul cu Serbia si una cu fotografii ale vechiului Dubrovnik. Biletul e 30 kuna, daca-mi aduc bine aminte.

Attached Files



#363
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

 zuv, on 22 iulie 2022 - 14:50, said:

... Manastirea dominicana ...

Tabloul pictat de Tizian nu era acolo ? În 2011 era.

Sau nu ai pus tu poza ca să mă testezi ?
Sunt pe fazăăăă ... Ai început să vii de-acasă cu interioarele.
Dragule, aştept acvariul şi Muzeul Maritim Posted Image .
Şi poate o să pun şi eu câteva poze, dar numai după ce o să termini tu serialul.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 22 July 2022 - 20:36.


#364
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 OvidiuNS, on 22 iulie 2022 - 20:34, said:

Dragule, aştept acvariul şi Muzeul Maritim  .
Da, astea vor veni!

 OvidiuNS, on 22 iulie 2022 - 20:34, said:

Tabloul pictat de Tizian nu era acolo ? În 2011 era.
Deci...m-ai prins totalmente in off-side. Nici nu stiam de existenta sa. Nu am dus documentarea atat de adanc. Stiam ca voi vizita manastirea insa nu gasisem nimic referitor faptul ca Titian si-a pus amprenta si aici. Blank, total! Cautand pe net, banuiesc ca te referi la "St Mary Magdalene, St Blaise, the Archangel Raphael with Tobias and the Donator". Nu, nu-mi amintesc sa-l fi vazut, nici in pozele pe care nu le-am postat nu apare. Deci, e o mare posibilitate sa fi fost imprumutat la vreun muzeu (am vazut ca a mai fost dat la Zagreb) dar si o mica posibilitate sa-l fi ratat cu gratie.
Acum, ca sa contraatac Posted Image , cautand date despre asta, am gasit si informatia ca si in catedrala exista o lucrare a lui Titian, "triptych" (nu stiu cum se traduce) of "Ascension of Mary"

Attached Files


Edited by zuv, 22 July 2022 - 21:40.


#365
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

 zuv, on 22 iulie 2022 - 21:40, said:

... am gasit si informatia ca si in catedrala exista o lucrare a lui Titian, "triptych" (nu stiu cum se traduce) of "Ascension of Mary"

La mine cronologia a fost aşa: în 2006 în octombrie am avut o escală de vreo 6 ore în Dubrovnik (îmbarcat pe vasul de croazieră MSC Musica). Înainte de croazieră, ştiind că vom ajunge în Dubrovnik, m-am documentat din ghid (în special) şi apoi de pe net pentru detalii (în măsura în care existau ceva informaţii la vremea aia). Tu ştii că pe mine mă interesează să vizitez în principal cele mai importante "interioare" din fiecare loc în care ajung, fiindcă alea sunt impresionante şi "plăcute ochiului" în primul rând. Să mă flendur prin locul respectiv e simplu şi o face oricine, după care toţi zic că au vizitat oraşul respectiv. Eu nu sunt aşa, şi ştiu bine că noi doi ne asemănăm în privinţa asta.
Aşa încât, în alea câteva ore cât am avut la dispoziţie în oraşul vechi, am reuşit atunci să filmez în Mânăstirea Franciscană, în Catedrală (printre schele, că deh, aşa am avut norocul) şi într-o altă bisericuţă aproape de portul turistic (cel din est). Apoi, din port m-am dus în capăt, la acvariu, pentru alte filmări. Poze am extrem de puţine, fiindcă la vremea aia aveam un aparat F-ji cu blitz încorporat (din ăla gen "idioten camera", cu film - încadrezi şi faci poza). De bază sunt filmările cu camera High-8 marca S-ny, şi acolo apar printre schelele din Catedrală şi multe tablouri care erau depuse toate separat, în vederea renovărilor. Tripticul lui Tizian am impresia că îl am într-o secvenţă pe film, dar ca să verific va trebui să-mi fac timp să vizionez ce am filmat atunci (ceea ce-mi va face foartă multă plăcere, doar să găsesc acel timp).

A două oară când am ajuns în Dubrovnik a fost în 2011, în luna mai, cu vasul de croazieră Nieuw Amsterdam (am pus atunci câteva poze la topicul "Veneţia", de la "Vacanţă în Italia"). De data asta aveam deja camerele foto digitale (S-ny), renunţasem la High-8. Am pozat şi filmat în Mânăstirea Franciscană, Mânăstirea Dominicană, într-o biserică aflată în piaţa de dinainte de portul turistic, în Muzeul Maritim şi în porţiunea de pe ziduri care se vizitează gratis (în zona portului turistic).
În Catedrală de data asta nu am intrat, era un grup numeros de turişti care tocmai intra şi am renunţat din start în favoarea Mânăstirii Dominicane, pe care nu o vizitasem nici în 2006. Şi am găsit şi pozat tabloul pictat de Tizian, de care ştiam deja din 2006:
Attached File  LTS2011_1 617.jpg   78.17K   4 downloads Attached File  LTS2011_1 618.jpg   42.93K   4 downloads.

Aş mai spune că porţiunea de zid care se vizitează gratis este suficient de lungă ca să iasă nişte poze extraordinare cu portul turistic şi cu muntele, mai ales dacă te poziţionezi pe zidul sudic din zona portului:
Attached File  LTS2011_1 535.jpg   160.96K   6 downloads Attached File  LTS2011_1 536.jpg   156.87K   5 downloads Attached File  LTS2011_1 538.jpg   146.56K   5 downloads.

Şi nici nu mai e nevoie să plăteşti taxa de vizitare, şi nici să mai înduri căldura. E drept că nu mai ajungi în multe alte locuri de pe ziduri, dar pentru cineva care vizitează Dubrovnikul pentru prima dată poate fi suficient.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 23 July 2022 - 00:22.


#366
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 OvidiuNS, on 23 iulie 2022 - 00:15, said:

Aş mai spune că porţiunea de zid care se vizitează gratis...
Nu cred ca se mai viziteaza gratis nici o bucatica. Noi am intrat pe La Pile Gate si imi amintesc ca, atunci cand am ajuns in dreptul intrarii la Muzeul maritim, ni s-au verificat biletele pentru a putea continua plimbarea. Deasemeni, ni s-au cerut biletele in dreptul intrarii de la Ploce Gate.

 OvidiuNS, on 23 iulie 2022 - 00:15, said:

într-o biserică aflată în piaţa de dinainte de portul turistic
St Blaise?

#367
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

 zuv, on 23 iulie 2022 - 10:26, said:


Nu, Sv. Vlaho am prins-o închisă când am fost în 2011. De fapt am vizitat catedrala, şi am o poză şi cu tripticul lui Tizian. Dar aşa cum îmi aminteam aseară nu era corect.
Adică Sf. Vlaho (Blaise) am vizitat-o în 2006 (când era plin de schele înăuntru), iar catedrala am vizitat-o în 2011, când totuşi am intrat în ea, chiar dacă era plină de turişti. Era şi ea într-o uşoară renovare - se vede în poza cu tripticul lui Tizian. Ceva-ceva îmi rămăsese mie în minte (vezi puhoiul de turişti care intra în catedrală - poza 1):
Attached File  LTS2011_1 566.jpg   161.27K   2 downloads Attached File  LTS2011_1 568.jpg   115.52K   2 downloads Attached File  LTS2011_1 569.jpg   110.06K   2 downloads

Attached File  LTS2011_1 571.jpg   97.94K   2 downloads Attached File  LTS2011_1 576.jpg   106.18K   2 downloads Attached File  LTS2011_1 577.jpg   146.89K   3 downloads,

dar abia acum, când am reluat toate pozele mi-am dat seama de adevăr.
Şi de fapt poze cu tripticul lui Tizian ai pus şi tu mai multe pe pagina anterioară a topicului, dar se vede că în cazul tău catedrala nu mai era în renovare.


În ce priveşte vizita pe ziduri, probabil să ai dreptate. De fapt noi ne-am suit de lăngă Muzeul Maritim, pe lângă ghilotină şi tun:
Attached File  LTS2011_1 530.jpg   159.36K   3 downloads Attached File  LTS2011_1 532.jpg   211.95K   2 downloads,

am făcut ceva poze (eram 2 cupluri), am ajuns la un punct de control chiar unde începe portul turistic, apoi ne-am despărţit, eu mergînd înapoi şi intrînd în Muzeul Maritim şi apoi în Mânăstirea Dominicană. Deci maxim 200 de metri am mers pe zid gratis, dacă nu chiar mai puţin.
Posibil ca nici atunci, în 2011, să nu fi fost gratis şi să fi avut noi noroc să nu fie nimeni de pază când am urcat pe zid. Cert e că am trăit cu impresia că a fost gratis, şi nici acum nu sunt sigur care a fost adevărul.


În fine, sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 23 July 2022 - 11:46.


#368
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 OvidiuNS, on 23 iulie 2022 - 11:43, said:

De fapt noi ne-am suit de lăngă Muzeul Maritim, pe lângă ghilotină şi tun:
am făcut ceva poze (eram 2 cupluri), am ajuns la un punct de control chiar unde începe portul turistic,
Acum, pe langa cel mentionat de tine, mai este un punct de control si in locul pe unde ati urcat voi. Daca vrei sa intri la muzeu te lasa, daca vrei sa continui pe zid iti cer biletul. Iar ghilotina nu mai e.

#369
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Dubrovnik - Acvariul
60 Kuna/adult

Attached Files



#370
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Dubrovnik - Porporela

Attached Files


Edited by zuv, 23 July 2022 - 22:41.


#371
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Dubrovnik - Portul vechi

De aici pleaca o multime de vaporase catre Insula Lokrum sau in croaziere de o zi catre alte insule din apropiere. Tot de aici se poate lua un vaporas pentru o plimbare de ~45 minute in jurul orasului vechi.

Attached Files



#372
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
S-a inaugurat podul Pelješac. Daca vizitati Dubrovnik-ul cu masina, nu mai este necesar sa tranzitati fasia care apartine de Bosnia si Hertegovina care implica doua controale vamale.

#373
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 laurcj, on 26 iulie 2022 - 16:00, said:

Attached Files



#374
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Am fost azi prin Dubrovnik și cred ca e mult supraestimat. Am mai văzut ceva asemănător în Rhodos si Corsica. Dubrovnik e de departe pe locul trei: mic, nu prea ai ce sa vezi, prețuri chiar nesimțite. Din astea  Old Castle of Rhodos ar fi pe primul loc urmat îndeaproape de Bonifacio.
Vacanțe placute sa aveți!

In Split as mai merge dar aici sigur nu o sa mai vin.

Attached Files


Edited by Cronos1, 03 August 2022 - 15:48.


#375
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Nu stiu cum face zuv ca postează poze asa seducătoare ( nu prea au legătură cu realitatea) dar acvariul e de o banalitate maxima(e submediocru) iar portul vechi e un fel de latina,  chiar ma gândeam cad de frumoase sunt porturile venețiene gen Chania sau Rethymnon si cat de urat e cel din Dubrovnik (apa era foarte murdară,  ca o gârlă)...

Edited by Cronos1, 03 August 2022 - 21:24.


#376
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

 Cronos1, on 03 august 2022 - 15:46, said:

Am fost azi prin Dubrovnik și cred ca e mult supraestimat. Am mai văzut ceva asemănător în Rhodos si Corsica. Dubrovnik e de departe pe locul trei: mic, nu prea ai ce sa vezi, prețuri chiar nesimțite. Din astea  Old Castle of Rhodos ar fi pe primul loc urmat îndeaproape de Bonifacio.
Vacanțe placute sa aveți!

In Split as mai merge dar aici sigur nu o sa mai vin.

Rhodos si Bonifacio nu le-am vazut, dar Dubrovnik imi place maxim. Si Split, pentru Riva si Palat. Totusi nu stiu daca e cea mai buna perioada pentru vizita. Pentru Dubrovnik ai trecut pe Pelješac bridge? Sunt curioasa cine a trecut si cum a fost experienta.

#377
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 camelia19, on 04 august 2022 - 08:18, said:

Rhodos si Bonifacio nu le-am vazut, dar Dubrovnik imi place maxim.
La fel e si in cazul meu. 100%.

 Cronos1, on 03 august 2022 - 21:22, said:

dar acvariul e de o banalitate maxima(e submediocru)
Da, nu e wow, nu a spus nimeni asta. Nu regret insa ca l-am vizitat. Si am vazut cateva acvarii wow in Europa...

 Cronos1, on 03 august 2022 - 21:22, said:

portul vechi e un fel de latina,  chiar ma gândeam cat de urat e cel din Dubrovnik (apa era foarte murdară,  ca o gârlă)...
N-o fi o frumusete insa urat nu e in nici un caz. Iar apa nu era murdara.

 Cronos1, on 03 august 2022 - 21:22, said:

Nu stiu cum face zuv ca postează poze asa seducătoare ( nu prea au legătură cu realitatea)
The beauty is in the eye of the beholder...

#378
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

 camelia19, on 04 august 2022 - 08:18, said:



Rhodos si Bonifacio nu le-am vazut, dar Dubrovnik imi place maxim. Si Split, pentru Riva si Palat. Totusi nu stiu daca e cea mai buna perioada pentru vizita. Pentru Dubrovnik ai trecut pe Peljeąac bridge? Sunt curioasa cine a trecut si cum a fost experienta.
Podul e foarte fain!
Sincer, cand am intrat pe Pilat Gate am zis e o glumă. De sus pare cat de cat impozant (ca si din poze) dar în realitate castelul e mic. Ai doar strada principala și putin la dreapta (un L) si gata. Si Cetatea Sucevei e mai impunătoare,  nu mai  zic de Castelul Corvinilor. Chinezării la greu, cam 4 chestii autentice și alea mediocre. După mine,  Dubrovnik e o mare țeapă. Split DA, acolo se macina alta faina la moară.  Acolo chiar e frumos.
Acum sa  nu fiu înțeles greșit, dar la preturile nesimțite din Dubrovnik, ceea ce se oferă în schimb e un fel de rahat ambalat frumos. Ceea ce m-a frapat din start este ca e mic și cam tot ce se livreaza in schimb e comercial și chicios. Ma rog, poate asa se întâmplă când ai termeni de comparație.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate