Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Dubrovnik

- - - - -
  • Please log in to reply
505 replies to this topic

#343
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postlaurcj, on 19 mai 2022 - 16:04, said:

Dubrovnik Card ... nu am gasit de unde s-ar putea cumpara online.
Nu se poate cumpara on-line.
https://dubrovnikcard.com/

#344
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Preturi in Dubrovnik
1 euro~7,5 kuna

Attached Files


Edited by zuv, 10 July 2022 - 22:02.


#345
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Transportul in comun in Dubrovnik este asigurat de Libertas.
Autobuzele sunt noi, curate, au aer conditionat, circula bine. N-am folosit decat linia 6, care face legatura intre orasul vechi, Lapad si Babin Kuk. Foarte aglomerat, la orice ora. Accesul se face doar pe la sofer, compostezi sub nasul lui sau cumperi bilet de la el. Un bilet e 12Kn luat de la chioscurile de bilete sau chioscurile de ziare, respectiv 15Kn luat de la sofer. La sofer se accepta doar cash. E valabil o ora de la validare.
Mai exista varianta "daily ticket", valabil 24h de la validare. Costa 30Kn, se ia doar de la chioscuri.

Edited by zuv, 11 July 2022 - 09:21.


#346
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

 zuv, on 10 iulie 2022 - 22:00, said:

Preturi in Dubrovnik
1 euro~7,5 kuna

Preturi super-decente la produsele din magazine!

#347
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Pate-ul Argeta de somon e preferatul nostru :) cand ne organizam micul dejun la apartament

#348
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Am stat 3 nopti la Dubrovnik la inceputul acestei luni (iulie 2022), dupa 5 nopti petrecute la Makarska. Din pacate am prins chiar valul de caldura cand si in Romania au fost temperaturi ridicate. Cred ca in Romania a fost mai cald in unele zone decat la Dubrovnik. Oricum la Dubrovnik caldura parca se simte mult mai puternic, din cauza ca nu se racoreste nici noaptea si dimineata la ora 8 erau temperaturi de peste 30 de grade. Clar cel mai bine e sa vizitezi Dubrovnik-ul primavara sau toamna cand sunt temperaturi mai suportabile, dar noi cum eram deja in Croatia am zis sa vizitam si Dubrovnik-ul cu ocazia asta.

Cum ziceau si altii mai sus, din cauza preturilor enorme la parcare in zona orasului vechi, recomand sa cautati o cazare cu loc de parcare asigurat, iar in oras sa circulati cu autobusul sau cu Uber. In perioada cand am fost noi, pentru 4 persoane (2 adulti si 2 copii) era mai ieftin sa iei Uber decat sa cumperi 4 bilete de autobus. La biletele de autobus doar copiii sub 7 ani au gratuitate....daca sunt mai mari de 7 ani platesc ca un adult. Doar daca cumperi un "daily ticket" si faci mai mult de 2 calatorii intr-o zi cu autobusul iesi mai ieftin decat cu Uber.

 zuv, on 09 iunie 2022 - 16:29, said:

Nu se poate cumpara on-line.
https://dubrovnikcard.com/
Mai nou se poate cumpara online pe linkul de mai sus Dubrovnik card. Am aflat si eu doar cand am ajuns la Dubrovnik. Totusi cardul il puteti cumpara usor si de la centrele turistice sau lista de hoteluri disponibila pe site-ul de mai sus. Toate punctele de achizitie sunt deschise si duminica. Daca cumpati Dubrovnik card, pe langa intrarea la Dubrovnik Walls (care costa tot 250 kn ca si cardul) primiti si un daily ticket pentru autobus si aveti si alte obiective turistice incluse (care sunt de o importanta mai mica). Daca achizitionati Dubrovnik card online, daily ticket-ul il puteti lua de la punctele de vanzare de bilete de autobus ale Libertas: Pile, Gruž, Grawe. Cel de la Pile Gate e deschis si in weekend. Pentru copii nu merita sa cumparati Dubrovnik card deoarece nu are pret redus, mai bine cumparati direct bilet de intrare la Dubrovnik Walls care costa 100 kn pentru ei.

Am vizitat Dubrovnik Walls chiar la deschidere la 8 dimineata, sperand ca vom evita caldura....dar a fost foarte cald si asa. Am transpirat mult, la fel ca si toti turistii care mai vizitau. Noroc ca din loc in loc sunt portiuni cu umbra unde poti sa-ti tragi sufletul si sunt si cateva terase. Peisajele sunt frumoase, dar pretul de 250 kn mi se pare cam piperat. Multa lume se plange de acest lucru si in review-urile de pe Google. Am citit ca in 2014 pretul era 100 kn. E frumos de vizitat pentru prima data, dar daca as mai vizita inca odata Dubrovnik peste cativa ani, clar nu as mai plati inca odata pretul acesta. Chiar daca aveti Dubrovnik card, trebuie stat la coada la casa de bilete la Dubrovnik Walls, ca sa va dea biletul de intrare pe hartie dedicat pentru acest obiectiv. Dupa vizita, nu aruncati biletul acesta, deoarece timp de 72 de ore puteti sa-l folositi si pentru a intra la fortul Lovrijenac inclus in acelasi pret. Altfel intrarea la fort costa 100 kn.

Orasul vechi in sinea lui nu m-a impresionat chiar asa de tare cand te plimbi pe stradutele lui. Poate si din cauza ca era plin de turisti duminica seara cand am ajuns acolo si din cauza caldurii si a lipsei adierii de vant. Totusi zona portului vechi este frumoasa. Am mancat inghetata de la Pepino, care se zice ca e cea mai buna inghetata din Dubrovnik. E buna, dar sincer mai buna mi s-a parut inghetata de la Aroma din Zadar, care avea o aroma mult mai naturala.

Am urcat si pe muntele Srd si peisajul este superb. Recomand sa mergeti seara pe la ora 18 - 19, ca sa vedeti peisajul atat pe zi cat si pe noapte. Apusul de soare este impresionant de sus. De asemenea dupa ce se lasa intunericul si se aprind luminile in oras....atat in old town cat si in partea mai noua, orasul se vede foarte frumos. Dar din nou, pretul telecabinei este destul de piperat, 200 kuna de adult si 50 kuna de copil. Urcarea cu telecabina dureaza 3 minute, deci nu apuci sa admiri peisajele. Drumul de acces este intradevar foarte ingust si e foarte greu sa treaca 2 masini una pe langa cealalta, dar este asfaltat.   Noi am urcat intr-o zi de marti pe la ora 18:30 si nu a fost aglomerat, puteam merge si cu masina personala. Sus langa restaurantul Panorama este parcare destul de mare. De coborat am coborat dupa ora 22 si nici atunci nu a fost aglomerat. Totusi in weekend am inteles ca se formeaza blocaje seara la apusul soarelul. Daca nu vreti sa va stresati sa urcati masina personala recomand sa luati taxi.  Pentru 4 persoane este mai rentabil cu taxi decat cu telecabina. Noua ne-au cerut 200 kuna dus si 200 intors 2 taxi-uri care faceau si Uber si ne-au dat numarul de telefon ca sa ii sunam cand vrem sa urcam si sa coboram. Pretul afisat pe Uber la momentul cand am fost noi pentru un drum era in jur de de 80 kn...dar taximetristii cu care am circulat anterior pe Uber ne-au spus ca majoritatea soferilor vor anula comanda pusa pe Uber, ca nu le convine pretul acesta. Am zis totusi sa incercam si pe Uber sa vedem ce se intampla. La dus dupa o asteptare de vreo 5 minute un sofer a acceptat cursa. La intors am asteptat vreo 15 minute pana cand un sofer a acceptat cursa. Pana la urma am platit in total in jur de 175 kn cu tot cu tips-ul lasat la soferi ca au acceptat cursa pe Uber. Se poate urca si pe jos, este un traseu de vreo 40 de minute care nu este dificil din ce am citit la review-urile pe Google. Am vazut unii turisti care urcau si pe jos, dar era prea hardcore sa urci pe jos pe caldura aceea.

Am vizitat si plajele Uvala Lapad si Mandrač care erau la 10 minute distanta de unde eram cazati. Plajele la Dubrovnik nu sunt cine stie ce, dupa parerea mea, plajele de la Makarska Riviera sunt mult mai pitoresti. La Uvala Lapad se vede frumos apusul de soare, iar Mandrač este o plaja mai putin aglomerata, frecventata si de localnici, de unde se poate vedea portul pentru vasele de croaziera si podul care trece prin apropierea portului.

Daca aveti nevoie de cash, recomand sa scoateti de la bancomant OTP folosind cardul Revolut. Gasiti bancomat OTP chiar langa Pile Gate. Bancomatele OTP nu retin comisioane, dar mie imi ofereau sa faca schimbul valutar din kuna in lire sterline la un curs foarte prost, bine-inteles. Am impresia ca vedea cardul Revolut ca si fiind din UK, desi eu locuiesc in Romania si am comandat cardul in Romania. Trebuie sa alegeti de pe ecranul bancomatului optiunea "Accept without conversion" si atunci schimbul valutar il face Revolut. In Makarska am incercat sa retrag cash si de la bancomat HPB (banca postei) de care anul trecut am citit ca nu avea comisioane , dar mie mi-a cerut comision de 35 kuna, asa ca nu am acceptat retragerea.

Atasez si niste poze din vacanta noastra la Dubrovnik si va doresc o vara cat mai minutata Posted Image

Attached File  20220704_095225.jpg   695.38K   16 downloads

Attached File  20220704_080554.jpg   544.84K   15 downloads

Attached File  20220704_074820.jpg   759.61K   14 downloads

Attached File  20220704_085418.jpg   676.16K   14 downloads

Attached File  20220704_103722.jpg   774.57K   17 downloads

Attached File  20220704_110800.jpg   692.33K   18 downloads

Attached File  20220704_105410.jpg   1.01MB   18 downloads

Attached File  20220705_184531.jpg   420.92K   16 downloads

Attached File  20220705_202233.jpg   288.14K   16 downloads

Attached File  PXL_20220705_190458841.NIGHT.jpg   352.95K   16 downloads

Attached File  20220704_202202.jpg   397.79K   14 downloads

Edited by laurcj, 15 July 2022 - 15:46.


#349
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

 mdt, on 15 iulie 2022 - 14:31, said:

Pate-ul Argeta de somon e preferatul nostru Posted Image cand ne organizam micul dejun la apartament

Abia astept sa il incerc Posted Image

 laurcj, on 15 iulie 2022 - 15:32, said:



Daca aveti nevoie de cash, recomand sa scoateti de la bancomant OTP folosind cardul Revolut. Gasiti bancomat OTP chiar langa Pile Gate. Bancomatele OTP nu retin comisioane, dar mie imi ofereau sa faca schimbul valutar din kuna in lire sterline la un curs foarte prost, bine-inteles. Am impresia ca vedea cardul Revolut ca si fiind din UK, desi eu locuiesc in Romania si am comandat cardul in Romania. Trebuie sa alegeti de pe ecranul bancomatului optiunea "Accept without conversion" si atunci schimbul valutar il face Revolut. In Makarska am incercat sa retrag cash si de la bancomat HPB (banca postei) de care anul trecut am citit ca nu avea comisioane , dar mie mi-a cerut comision de 35 kuna, asa ca nu am acceptat retragerea.


Multumim mult pentru informatii!Posted Image

si pentru poze.

Edited by Cronos1, 15 July 2022 - 15:39.


#350
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 laurcj, on 15 iulie 2022 - 15:32, said:

Mai nou se poate cumpara online pe linkul de mai sus Dubrovnik card.
Da, intr-adevar, acum merge. Nu cred ca e mai mult de o luna de cand a devenit activa optiunea asta. Oricum, cata vreme se gasesste de cumparat la toate chioscurile de bilete din oras si la receptiile tuturor hotelurilor mai rasarite, nu cred ca ai nevoie sa-l cumperi on-line. In plus, oricum trebuie sa ajungi la un chiosc de bilete ca sa ridici cardul de transport, asa ca...

#351
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Dubrovnik - Šetalište/Promenada Lapad

Attached Files



#352
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Dubrovnik - Cave Bar

Attached Files



#353
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Cum e vremea in Croatia?

#354
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 Cronos1, on 20 iulie 2022 - 17:54, said:

Cum e vremea in Croatia?
Cum a fost. Ca nu mai sunt acolo. Cam la fel ca la noi, foarte cald!
Am prins si o zi cu nori si putina ploaie marunta.

#355
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

 zuv, on 20 iulie 2022 - 19:09, said:

Cum a fost. Ca nu mai sunt acolo. Cam la fel ca la noi, foarte cald!
Am prins si o zi cu nori si putina ploaie marunta.

Multumesc, batrane! Noi ajungem saptamana viitoare.

Sper sa fie suportabila caldura....

#356
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 Cronos1, on 20 iulie 2022 - 19:24, said:

Noi ajungem saptamana viitoare.
Sper sa fie suportabila caldura....
Distractie, placuta! Mai o bere, mai un suc, mai o baie in mare, mai o piscina, va descurcati voi cu caldura. Aa, si apa de la cismelele si fantanile din orasul vechi e potabila!

Edited by zuv, 20 July 2022 - 19:52.


#357
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Dubrovnik - Portul de Vest

Attached Files



#358
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Urcand pe Ulica don Frana Bulića spre Parcul Gradac, sunt doua puncte de belvedere.

Attached Files



#359
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Dubrovnik - Plaja Šulić
Vorba vine, plaja...

Attached Files



#360
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Dubrovnik - Catedrala

Accesul e liber, doar pentru tezaur se plateste o taxa de 4 euro/4 dolari/ "nu mai stiu cati" kuna

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate