Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Cu masina spre Croatia

- - - - -
  • Please log in to reply
1269 replies to this topic

#1135
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006

 lsniculescu, on 03 august 2021 - 09:58, said:

Totusi sunt numai 515 km de la Belgrad la Dubrovnik via Bosnia (zice Google Maps...)
Ai dreptate dar numara cate curbe sunt... Ca sofer vei fi solicitat foarte mult.

 Bestiola, on 03 august 2021 - 10:27, said:

Sunt din Croația, din Zagreb, poate că pot ajuta și eu. Posted Image
Poate că paginele HAC-ului pot ajuta: https://www.hac.hr/en/interactive-map
Multumim pentru link!

Edited by florinbad, 03 August 2021 - 10:43.


#1136
lsniculescu

lsniculescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 01.08.2007
@ mdt : Mergem in ultima saptamana din august, la fel speram sa fie ceva mai libere soselele/autostrazile. Merci pentru recomandari, le-am pus pe lista!

@ Bestiola : Multumesc pentru informatii! Thanks for your suggestions!

@ florinbad : Corect! Insa suntem in vacanta si ne dorim sa vedem si natura, peisaje, culori... :):):)
Acum doua saptamani am revenit din Bucovina la Bucuresti, nu pe DN2, ci prin Cheile Bicazului - Lacul Rosu - Brasov - Bran - Rucar - Curtea de Arges. Obositor (10 ore!), dar a meritat. :)

Edited by lsniculescu, 03 August 2021 - 10:50.


#1137
Bestiola

Bestiola

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.12.2017
Cu plăcere! :) Sper că o sa-ți place la Dubrovnik, și că n-o să fie preaglomerat. În ultima sâptămână din august de obicei nu e atât de aglomerat cât acum.

 florinbad, on 03 august 2021 - 10:41, said:

Ai dreptate dar numara cate curbe sunt... Ca sofer vei fi solicitat foarte mult.


Multumim pentru link!

Cu plăcere! Am găsit și acest ghid: https://www.total-cr...o/ghid-croatia/

#1138
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Multumesc! Dupa ce voi termina serialul "Turcia altfel", am de gand sa scriu si un serial "Croatia altfel", cu toate obiectivele vizitate. Ghidul pus de tine ma ajuta sa-mi reamintesc de locurile, oamenii si atmosfera croata.

#1139
Bestiola

Bestiola

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.12.2017
Excelent! Eu nu plec practic niciodata din Zagreb, deci o să învăț și eu ceva :)

Aș vrea că să va pot dau "like", dar din păcate încă nu pot.

#1140
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Pentru urmatoarea tura prin sudul Croatiei sau Muntenegru (nu stiu cand va fi), noi aproape sigur vom alege drumul prin Sarajevo cu o noapte acolo. E foarte impresionant orasul prin multiculturalitatea sa, noua ne-a placut tare mult. Mi-e dor de o cina si un mic dejun in cartierul vechi.
Iar drumurile nu mai sunt atat de speriat pe acolo. Si eu le-am urat la un moment dat, dar deja la ultima tura (si asta acum 5 ani) a fost foarte ok. Am facut vreo 5 ore jumate pana in Timisoara, din Sarajevo Pe vremuri erau mai rele si mai si aveau camioane vechi din cauza carora pierdeai mult timp. Cu Politia noi n-am avut treaba niciodata, ne-am intersectat in diferiti ani la diferite ore si nu ne-au oprit niciodata. De la altii am auzit tot felul de povesti cu politia ...
Prin Bosnia mai ai ce vizita, iar prin Muntenegru poti incerca sa treci Durmitorul cu iesire spre lacul Piva - foarte impresionant drumul. Iar apoi ai zona cu Drina si Tara unde poti sta pentru o tura de rafting la unul din campingurile de acolo.

#1141
lsniculescu

lsniculescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 01.08.2007
O stire preluata de pe un topic paralel (Turism in Croatia, nu stiu sa il citez aici):

https://news.sky.com...ngered-12366985

Pentru noi inseamna o excursie mai usoara pana in Split-Trogir, din Dubrovnik Posted Image
LE: dar nu anul acesta...

Edited by lsniculescu, 03 August 2021 - 15:56.


#1142
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008

View Postlsniculescu, on 03 august 2021 - 15:55, said:

o excursie mai usoara pana in Split-Trogir, din Dubrovnik Posted Image

aș avea dubii Posted Image
reține că podul o să fie legat de Zlaton Doli de o superstradă nu de o autostradă iar de la Zlaton Doli la Dubrovnik deocamdată e DN.
După ce o să existe o autostradă Dubrovnik-Zlaton Doli putem spune că ajungem mai rapid la Split.
Podul e o mină de aur pentru Peljesac și insulele din apropiere

#1143
4rings

4rings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.04.2008
  • Rămâne în vigoare obligația folosirii pașaportului, nu a cărții de identitate, ca document de călătorie (cu excepția tranzitului prin coridorul Neum, unde va fi folosit același document utilizat la intrarea in Croația).
Citat de pe MAE, iar in legatura cu podul, nu va fi dat anul acesta in folosinta

#1144
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,060
  • Înscris: 28.02.2006
Noi am folosit anul acesta catre Croatia si ruta prin Budapesta (pe langa), si cea prin Belgrad.
La dus, am mers Bucuresti Arad ziua I, testat si innoptat la Arad, in ziua doi Arad (prin Nadlac vechi) - Zagreb (circa 5 ore, cu tot cu un blocaj cauzat de un accident pana in Balaton), 2 nopti in Zagreb, apoi Zagreb-Brela (7 nopti), excursii la Zadar, Omis, Split, Dubrovnik, Trogir + plaja in Brela, apoi Brela Zagreb, innoptat o noapte si de acolo via Belgrad, prin vama Foeni pana la Timisoara.
Tranzit usor prin ambele vami, atat la plecare cat si la sosire, drumuri foarte bune, taxe asemenea Posted Image)

Confirm ca podul spre Dubrovnik este gata, insa nu sunt gata si drumurile de legatura, se lucra pe partea continentala pentru o derivatie din drumul national catre pod (probabil si pe partea cealalta, doar ca nu am vazut cu ochii mei). Localnicii spuneau ca undeva la inceputul verii viitoare este prevazuta darea in folosinta a podului.

Edited by MirceaDWC, 30 August 2021 - 12:24.


#1145
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008
Sunt camere fixe in Croatia?Vin amenzile acasa?Posted Image

#1146
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008

View Postanonima1, on 22 mai 2022 - 20:37, said:

Sunt camere fixe in Croatia?
Da. Atât pe autostradă cât și pe drumurile importante. Zonele respective sunt semnalizate

#1147
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008

View Postiuhas, on 23 mai 2022 - 05:11, said:


Da. Atât pe autostradă cât și pe drumurile importante. Zonele respective sunt semnalizate
In cat timp ajung amenzile in tara?

#1148
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

 MirceaDWC, on 30 august 2021 - 12:22, said:

Noi am folosit anul acesta catre Croatia si ruta prin Budapesta (pe langa), si cea prin Belgrad.

Mircea,din astea doua, pe care il recomanzi?

#1149
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Cum e Zagrebul?
Multumesc.

Excursiile le-ati facut cu masina pesonala sau se organizeaza de agentiile locale?

#1150
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 31.01.2010
Depinde unde in Croatia mergi. Daca in nord, e ok prin Budapesta, daca in sud, prin Serbia si Bosnia.

#1151
Bestiola

Bestiola

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.12.2017

 Cronos1, on 18 iunie 2022 - 08:50, said:

Cum e Zagrebul?
Multumesc.

Zagrebul e foarte cald :)

Eu sunt din Zagreb și se pare că o sa fie o vară foarte caldă. Dar, și interesantă:

https://www.infozagreb.hr/&lang=en

#1152
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

 Bestiola, on 18 iunie 2022 - 09:35, said:

Zagrebul e foarte cald Posted Image

Eu sunt din Zagreb și se pare că o sa fie o vară foarte caldă. Dar, și interesantă:

https://www.infozagreb.hr/&lang=en

Voiam sa stiu daca e un oras "cald" cu turistii.

 camelia19, on 18 iunie 2022 - 08:51, said:

Depinde unde in Croatia mergi. Daca in nord, e ok prin Budapesta, daca in sud, prin Serbia si Bosnia.

Brela, cred....

Si nu e vorba nu mai de distanta Camelia, stii prea bine.

numai*

Edited by Cronos1, 18 June 2022 - 12:25.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate