Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Cu masina spre Croatia

- - - - -
  • Please log in to reply
1269 replies to this topic

#1189
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Multumesc. Daca va decideti sa vizitati Romania va stau la dispozitie cu cele mai bune sfaturi.
In alta ordine de idei, iti urez un an scolar cat mai frumos, toate cele bune si cer scuze pentru offtopic!
Noapte buna!

#1190
Bestiola

Bestiola

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.12.2017

View PostCronos1, on 23 august 2022 - 20:20, said:

Multumesc. Daca va decideti sa vizitati Romania va stau la dispozitie cu cele mai bune sfaturi.
In alta ordine de idei, iti urez un an scolar cat mai frumos, toate cele bune si cer scuze pentru offtopic!
Noapte buna!

Mulțumesc, și dacă ai avea alte întrebari despre Croația, mă poți întreba oricând. Posted Image

Noapte bună și ție!

#1191
x1yz

x1yz

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.08.2022

View PostBestiola, on 19 iunie 2022 - 18:49, said:


Ah, mulțumesc! Iași se pare foarte interesant, aș vrea să văd și Teiul lui Eminescu și Bojdeuca lui Creangă Posted Image  

Poate că o să fiu cadru universitar, asta aș vrea  Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Np3jLxHbE_s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1192
radu90

radu90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.06.2005
Pentru vara asta am renunțat la Antalia (cu rușinosul All Inclusive) pentru Croația. Mai exact, Brela. Vom pleca din Bucuresti, via Belgrad (cu pauza de o noapte), apoi pe autostrada, ocolind Bosnia, chiar dacă drumul este de doua ori mai lung, timpul e același.
Vom merge propulsați electric, având stații de (foarte) mare putere in Belgrad, Slavonski Brod, Zagreb, Dugopolje, etc.
Recunosc ca n-am mai vizitat pana acum Croația. Înțeleg din paginile anterioare ca nu (prea) merita vizitat Dubrovnicul (deși mi-l propusesem), in schimb Split e mai atractiv. Vom sta doar 7 zile si avem un bebe de 2 ani cu noi.
Any other thoughts?

#1193
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Duvrovnik e infinit mai frumos decat Split.

#1194
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 12.12.2006
Eh, a fost un user caruia Dubrovnik-ul nu i-a “picat bine la stomac”. Dubrovnik este superb doar ca e foarte cunoscut si deci aglomerat si scump, mai ales vara, in sezon.

Frumoase sunt si Split, Trogir si Omis, orasul vechi - si sunt toate iesiri placute de o jumatate de zi din Brela. Noi stateam dimineata la plaja in Brela apoi dus, pranz si la drum pe undeva. Ajungeam pe la 16-17 la fix cand se mai domolea caldura si ne plimbam pana seara.

Ia in considerare cozile considerabile de la vama sarbo- croata. La inceputul verii sunt pe directia Croatia catre Serbia iar spre sfarsitul verii in sens invers. La mijlocul verii sunt si-si. Cozile sunt formate in special din etnici turci rezidenti in Germania si alte tari occidentale care merg vara in vacanta in tara de bastina. La Portile de Fier 1 si vama si la romani si la sarbi, estimeaza un aprox 1h si acolo.

De cand Croatia e in Schengen parca merita mai degraba mers via Budapesta si odata ce ai iesit din Romania  ai terminat cu granitele. Pentru a iesi din Romania este aglomerata Nadlac II spre sfarsitul verii dar ai si variantele Nadlac I, Cenad si chiar Turnu, toate libere.

Edited by mdt, 28 April 2023 - 21:57.


#1195
radu90

radu90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.06.2005
M-am gândit și eu la problema Vămii dintre Serbia și Croația. Și da, as fi tentat sa fac un ocol prin Budapesta in loc sa zac câteva ore in vama Sarbo-Croata (și cu un bebe după noi). Plecam in 10 Iulie, deci in plin sezon. O sa mai urmăresc Webcam-urile din vămi sa iau pulsul. Sau poate la dus e ok via Belgrad și la întors via Budapesta…

#1196
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.04.2007

View Postradu90, on 28 aprilie 2023 - 21:16, said:

Înțeleg din paginile anterioare ca nu (prea) merita vizitat Dubrovnicul (deși mi-l propusesem), in schimb Split e mai atractiv. Vom sta doar 7 zile si avem un bebe de 2 ani cu noi.
Any other thoughts?

View Postcamelia19, on 28 aprilie 2023 - 21:51, said:

Duvrovnik e infinit mai frumos decat Split.
In sept 2021 am vizitat
-Sibenik
-Primosten
-Rogoznica
-Split
-Omis
-Trogir
(Transport auto pe ruta Buc-Budapesta-Varazdin-Primosten)
Split-ul mi s-a parut superb, fara doar si poate.
Am ales sa vizitez zona aia din Croatia pentru ca are insirate multe orase pitoresti intr-o zona compacta. In schimb, Dubrovnik-ul asa cum am vazut, e un oras izolat.
In preajma lui 1 august vreau sa ajung la Dubrovnik intr-o excursie de-o zi(din Muntenegru). Voi reveni cu impresii atunci.

#1197
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,547
  • Înscris: 14.04.2008
Inteleg ce vrei sa spui. Totusi, Dubrovnik nu e asa “izolat”. Ai Cavtat langa. Mlini e frumusel. In Zaton se mananca excelent, sunt niste restaurante acolo…! Se fac excursii pe insule, poti merge pe Mljet. Sunt destule de facut/vazut in zona.

#1198
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
De cand cu Peljesak Bridge nu mai e izolat Dubrovnikul. Nu e deloc cea mai buna idee de vizitat Dubrovnik in august si mai ales de o zi. Va fi coada uriasa la granita cu MNE, probabil vei ajunge in oras spre ora pranzului si va fi un cosmar sa gasesti loc de parcare. Iar Dubrovnikul va fi ticsit de turisti, o sa mergeti umar in umar peste tot. E nasol din toate punctele de vedere, asa ca cel mai probabil vei ingrosa randurile celor care sustin  ca un oras overrated, exagerat de scump si nu e nimic special de capul lui, mai bine stateai ziua aia la plaja in MNE.

Edited by camelia19, 03 May 2023 - 10:47.


#1199
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View Postradu90, on 28 aprilie 2023 - 22:41, said:

M-am gândit și eu la problema Vămii dintre Serbia și Croația. Și da, as fi tentat sa fac un ocol prin Budapesta in loc sa zac câteva ore in vama Sarbo-Croata (și cu un bebe după noi). Plecam in 10 Iulie, deci in plin sezon. O sa mai urmăresc Webcam-urile din vămi sa iau pulsul. Sau poate la dus e ok via Belgrad și la întors via Budapesta…
Din Bucuresti spre Belgrad cea mai libera vama e la Naidas.

#1200
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,547
  • Înscris: 14.04.2008
Camelia, eu cred ca Adrian se referea la ce ai de facut/vazut in zona, nu la acces (neaparat). Adica sa-l alegi ca o baza de vacanta.
In rest, ai dreptate! Totusi, cand dorinta e mare, iti asumi inconvenientele si … la drum!

#1201
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.04.2007

View Postdariuscha, on 03 mai 2023 - 10:29, said:

Inteleg ce vrei sa spui. Totusi, Dubrovnik nu e asa “izolat”. Ai Cavtat langa. Mlini e frumusel. In Zaton se mananca excelent, sunt niste restaurante acolo…! Se fac excursii pe insule, poti merge pe Mljet. Sunt destule de facut/vazut in zona.
Sunt idei bune pt a creiona un concediu, multumesc. Recunosc ca nici eu nu am studiat f. bine zona, la prima vedere asa mi s-a parut. Conteaza f. mult si daca iti plac plimbarile in jur sau ramai in oras/zona cazarii.

View Postcamelia19, on 03 mai 2023 - 10:45, said:

De cand cu Peljesak Bridge nu mai e izolat Dubrovnikul. Nu e deloc cea mai buna idee de vizitat Dubrovnik in august si mai ales de o zi. Va fi coada uriasa la granita cu MNE, probabil vei ajunge in oras spre ora pranzului si va fi un cosmar sa gasesti loc de parcare. Iar Dubrovnikul va fi ticsit de turisti, o sa mergeti umar in umar peste tot. E nasol din toate punctele de vedere, asa ca cel mai probabil vei ingrosa randurile celor care sustin  ca un oras overrated, exagerat de scump si nu e nimic special de capul lui, mai bine stateai ziua aia la plaja in MNE.
Daca colegul e din zona de vest a tarii, ca o iei pe Budapesta-Zagreb-Split sau pe "direct" spre Dubrovnik, cred ca e oricum mult mai usor decat din Bucuresti9ca in cazul meu). Eu am preferat 1550km pana in Primosten(plus o "aruncatura de bat" pana in Split) decat traseul din Serbia 1020km prin Bosnia sau MNE. Tot 1zi jumatate x 2 (dus intors) inseamna, adica 3 zile pe drum, 5 pe acolo.
Pentru noi, in august scopul concediului e MNE. Daca pot gasi o zi de marti-miercuri(mai libera decat restul) decenta, bine, daca nu, raman in MNE. Nu e o catastrofa.
Referitor la parcare, inteleg, dar de fel si in Split am parcat la 2km de centru si am luat-o perpedes, nu am simtit nevoia sa ma chinui in centru sa caut parcari, plus ca un general prefer sa iau pulsul orasului nu doar al centrului. Dar cand esti cu bebe mic, carucior, nah, alta problema.
Si podul nou e un mare avantaj, aduce zona Makarska la 150km/2hxx min de condus mai aproape,
Iar pt Croatia avem in plan(era pt septembrie anul asta, dar l-am lasat pt la anul probabil) un tur prin Istria Posted Image Sunt si acolo de vazut o groaza.
Insulele? Oh, alte concedii. Posted Image

Edited by AdrianHH, 03 May 2023 - 13:10.


#1202
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Eu stiu, dar daca dorinta e asa mare si vrei sa transformi experienta intr-una placuta, nu doar sa bifezi, te poti organiza altfel. De exemplu o vacanta separata acolo, pentru ca ai destule de vazut, sau poate 1-2 nopti de cazare rupte de la Muntenegru? Vreau sa zic ca variante exista, daca se vrea. Cu timpul mi-am dat seama ca goana dupa a vedea diverse locuri foarte celebre asa, doar in treacat, de obicei se termina intr-o dezamagire. Exemplu Santorini vazut cateva ore cu excursie din Creta, in august si daca se poate fix in mijlocul zilei, Dubrovnik vazut cateva ore in aceleasi conditii venind de nu stiu unde, Pamukkale la fel (ca tot imi organizez acum vizita acolo), pe repede inainte venind de la sute de km distanta etc. De cele mai multe ori nu iese bine. Acuma desigur ca Adrian stie cum si-a organizat vacanta in Muntenegru si daca are marja de modificari. Eu doar sugerez ca, daca poate, sa puna 2 nopti pt Dubrovnik. Daca nu, asta e, lucreaza cu ce are. :)
P.S. Am stat in Zaton 3 nopti acum multi ani. Se mananca bine, intr-adevar. :)
P.S.2. Anul trecut am vizitat Dubrovnik tot venind din MNE, Kotor. Dar marea diferenta e ca a fost in aprilie. Am stat destul la vama, chiar si asa. Si nu am fost la prima vizita, dar dorinta de a-l revedea a fost prea mare. :)

Edited by camelia19, 03 May 2023 - 13:16.


#1203
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,547
  • Înscris: 14.04.2008
Camelia, am inteles perfect ce vrei sa spui! Si sunt total de acord cu tine! Si eu tot asta i-am sugerat: cateva nopti de cazare in zona.
Am invatat insa ca uneori mai trebuie sa facem si compromisuri, tocmai pt ca timpul e scurt (ca sa nu mai vorbim de bani!). Si, decat sa ramai cu o lista de dorinte, mai bine cu o “nereusita”. In cazul asta poate sunt si subiectiva, nu plaja e obiectivul meu principal.
P.S Si noi tot in Zaton am stat acum (prea) multi ani.🙂
P.S.2 Tot asa vreau si eu sa-l revad, adica prin aprilie-mai. Insa amanam de ani. De aia si ce ziceam mai sus, nu stii cand te mai intalnesti cu ocazia!

#1204
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006
Depinde si de ziua aleasa. Noi, la sfatul gazdei din Brela, acum 2 ani, am mers intr-o zi de luni, in August. Vama pe culoar (nu era podul deschis) a durat 10 minute la dus si nici atat seara la intors, nici macar nu s-au mai uitat la acte, iar in Dubrovnik, exceptand caldura, a fost foarte OK. Am putut chiar si sa urcam cu masina pana pe Srd.

#1205
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Vama pe culoar mergea mai repede. Era mai mult o formalitate. Vama cu MNE e alta treaba, citisem ca unii au stat si 4 ore.

Edited by camelia19, 03 May 2023 - 13:50.


#1206
radu90

radu90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.06.2005
Treaba asta cu statul in vami, in secolul 21, pare rupta de realitate. Am aflat, de exemplu, ca in vama BG-TR (Hamza) poti sta usor spre 8h in plin sezon. La fel intre SRB-HR.
(Aviz celor euro-sceptici!)
Cum scriam mai sus, intentionez sa ajung in Brela, din Buc, via Belgrad si Zagreb, desi sfatul e s-o lungesc prin Budapesta ca sa evit SRB-HR.
Avem si un copil de 2 ani si jumatate cu noi, care atunci cand se opreste roata il apuca bâzdâcii, iar statul in vama e demotivant pentru oricine...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate