Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Ce router sa-mi aleg? pt setari PPPoE, IpFix, IpDinamic

- - - - -
  • Please log in to reply
948 replies to this topic

#55
petasda

petasda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.05.2007
as dori niste idei tot am citit aici mesajele voastre cu routeru am si eu net de la rds de 12E net si as doi sami pun un wireless router la 2 pc si am vazut ca cu porturile sau cu ip se poate fi probleme sa nu mearga? sa nu functioneze daca mias cumpara sa am net la amandoua pc.. as dori sa ma ajutati si niste ideii cu un wireless router  bun sa fie daca aveti prieteni din iasi si ar avea asa ceva wireless router  va rog nu ezitati sai spuneti si sai dati adresa mea sunt ff. interesat  id meu petronel_boz2004
Va multumesc

#56
glocka2002

glocka2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 05.02.2007

View PostDan Moldovan, on Dec 9 2005, 21:44, said:

So...
Sa le luam pe rand:
1. chestia cu linksys (forumul din link) - mi se pare cumplit, deoarece eu vreau sa pot transfera si volume mari de date.
2. As lua ASUS, dar nu stiu unde gasesc eu antena suficient de mare (minim 7dbi - remember, tre' sa treaca semnalul prin vreo 3-4 pereti de caramida)
3. Ce-o fi MIMO ? habar n-am, Please help !!!
4. Trendnet au, din pacate, toata gama de produse: atat foarte proaste cat si bune. Asa ca... e dificil sa stii peste ce dai.


te chinuii asa de mult

dir 635 si nu dai gres, lasa trendnet ca alea sunt pentru cei care nu a habar
am mai zis si ma repet si pe  alte posturi, fratilor lasati standardul G deoparte, mergeti pe N chiar daca nu aveti scule pe N el transmite multe mai bine ca pe G
am dat si pagina unde poti gasi un dir 635 ieftinel , eu zic ca isi merita banii

#57
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006

View Postglocka2002, on Sep 27 2007, 22:02, said:

te chinuii asa de mult

dir 635 si nu dai gres, lasa trendnet ca alea sunt pentru cei care nu a habar
am mai zis si ma repet si pe  alte posturi, fratilor lasati standardul G deoparte, mergeti pe N chiar daca nu aveti scule pe N el transmite multe mai bine ca pe G
am dat si pagina unde poti gasi un dir 635 ieftinel , eu zic ca isi merita banii

am si eu unul si merge beton. daca mai schimbi antenele la el sa stii ca o sa mearga extraordinar. arentie insa la criptari ca nu toate adaptoarele wi fi sunt compatibile cu standardul lui.

#58
davidmx

davidmx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.07.2007

View Postmitre, on Sep 30 2007, 23:28, said:

am si eu unul si merge beton. daca mai schimbi antenele la el sa stii ca o sa mearga extraordinar. arentie insa la criptari ca nu toate adaptoarele wi fi sunt compatibile cu standardul lui.
te rog cum sa anulez adresele vechi care apar cind tastez de ex a apar toate adresele cu a tastate anterior scuze nu sint in topic

#59
stefanutz

stefanutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 12.11.2006

View Postpetasda, on Sep 24 2007, 21:06, said:

as dori niste idei tot am citit aici mesajele voastre cu routeru am si eu net de la rds de 12E net si as doi sami pun un wireless router la 2 pc si am vazut ca cu porturile sau cu ip se poate fi probleme sa nu mearga? sa nu functioneze daca mias cumpara sa am net la amandoua pc.. as dori sa ma ajutati si niste ideii cu un wireless router  bun sa fie daca aveti prieteni din iasi si ar avea asa ceva wireless router  va rog nu ezitati sai spuneti si sai dati adresa mea sunt ff. interesat  id meu petronel_boz2004
Va multumesc
eu iti recomand un Linksys WRT54GL ... ii relativ ieftin si destul de performant.

Edited by Ravy, 27 January 2009 - 14:48.


#60
glocka2002

glocka2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 05.02.2007

View Postmitre, on Oct 1 2007, 09:28, said:

am si eu unul si merge beton. daca mai schimbi antenele la el sa stii ca o sa mearga extraordinar. arentie insa la criptari ca nu toate adaptoarele wi fi sunt compatibile cu standardul lui.


salut stiu ce spui  si mi se pare normal viteza routerului este mult prea mare si prea sus fatza de viteaza adaptorului,
Mi-am luat si eu o teapa de genul asta , am zis ca fac o afacere.. nu am facut  
dar decand mi-am tras  un dwa547  RUPE :)))

#61
mark19

mark19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 05.01.2005
Salutare!
Am si eu un ruter  Netgear WGT624v3.
Net de la RDS PPOE.
Nu vrea sa mearga mai multe de 16mbps (1,5-2 MB). pe wireless.
Ce e mai ciudat e ca daca bag utp in port rj45 din ruter si in laptop, merge cu maxim 4mbps. F ciudat.
Am facut update de firmware, am incercat fiecare canal, si Europe, si North America. b and g, g only, Auto 108Mpps, degeaba.
Am incercat si fara criptare si cu, cu acces doar pe mack sau fara.
Am placa de retea G 54mbps la laptop, si un adaptor SMC UBS de 108Mbps la desktop pc. Merge la fel la ambele.
Daca bag cablul de la RDS direct in laptop merge cu 28-30Mbps.

A MERS LA CINEVA MAI REPEDE?
SA MERG CU EL LA GARANTIE?

#62
1stboy

1stboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 06.06.2006
mimo pe router si antene unidirectionale pe clienti ;)

#63
mark19

mark19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 05.01.2005

View Post1stboy, on Oct 5 2007, 17:56, said:

mimo pe router si antene unidirectionale pe clienti ;)

m ai lamurit bustean!

fii mai explicit!

#64
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 26.05.2007
O sa am in curand in casa doua laptopuri in casa pentru care vreau un router wireless ups care sa mearga impecabil, fara sa ma trezesc cu intreruperi si fara sa ma trezesc ca are si vecinu de la 6 net de mine. Pretul ar fi de maxim 200 Ron ...

#65
bula69

bula69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 21.03.2006
Nu ma intelege gresit, dar e ca si cum ai vrea o masina care sa nu se strice niciodata, si pe care, cine ti-o recomanda, sa garanteze ca acelasi vecin de la et.6 nu are sa ti-o fure! Variabilele sunt atat de multe (ISP, wlan cardul de pe laptop, frecventa si locul APului, cate alte telefoane wireless ai in casa si pe ce frecvente, etc.) si oferta pe piata e atat de mare ... Bunul simt imi spune ca, cu cat mai scumpa investitia, cu atat mai bine - daca toate celelalte sunt de maxima calitate!

#66
glocka2002

glocka2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 05.02.2007

View Postmark19, on Oct 4 2007, 21:42, said:

Salutare!
Am si eu un ruter  Netgear WGT624v3.
Net de la RDS PPOE.
Nu vrea sa mearga mai multe de 16mbps (1,5-2 MB). pe wireless.
Ce e mai ciudat e ca daca bag utp in port rj45 din ruter si in laptop, merge cu maxim 4mbps. F ciudat.
Am facut update de firmware, am incercat fiecare canal, si Europe, si North America. b and g, g only, Auto 108Mpps, degeaba.
Am incercat si fara criptare si cu, cu acces doar pe mack sau fara.
Am placa de retea G 54mbps la laptop, si un adaptor SMC UBS de 108Mbps la desktop pc. Merge la fel la ambele.
Daca bag cablul de la RDS direct in laptop merge cu 28-30Mbps.

A MERS LA CINEVA MAI REPEDE?
SA MERG CU EL LA GARANTIE?


netgear asta este marca.. de parca ar fi cisco sau linksys sau d-link
mi se pare si normal sa nu vrea sa  mearga , netgear la mediul levem  l-as compara cu MSI
Sfat.. despre netgear asa de mujlt promovat de  genesys ..arunca-l , arde-l , fa ce vrei ca nu o sa vrea sa mearga si nici nu o sa mearga precum un dir 635 sau un simple wrt54gl
Atentie wrt54gl nu wrt54gl eu ... varianta eu este o teapa  infecta vanduta se pare cu nesimtire sub numele de wrt54gl.. torent.ro mai exact .

fratilor , cand va alegeti router...bagati un ochi pe forumuri si  inca ceva  daca va luati trend, sau edimax si chiar netgear sa nu va asteptati sa aveti net in bucatarie sau in parcare
sunt mandru posesor de dir 635 si pot sa zic ca am uitat complet ca am router in casa, nici numai stiu unde este , garantie 11 ani la el.. oare ce spune asta?

Edited by glocka2002, 30 November 2007 - 23:26.


#67
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 26.05.2007
Vreau doar sa stiu ce sa cumpar atunci cand va trebui. O sa fie doua laptopuri: un dell inspiron 1520 (care are si wi-fi) si un dell inspiron 1300, care nu are wi-fi. Conexiunea la internet vine prin cablu de retea si e nelimitat, deci routerul ar trebui sa mearga cam nonstop. In casa mai am doua telefoane ..daca are vreo importanta: un nokia 6260 si un nokia 6300. Cand nu vor fi folosite ambele laptopuri sau noaptea cand unul va merge doar pentru download o sa il conectez la cablu. Asta pentru ca banuiesc ca si wireless trebuie sa dauneze un pic sanatatii si nu as vrea sa ma trezec cu dureri de cap din senin sau reumatism la 30 de ani :P

#68
andreizonecool

andreizonecool

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 16.09.2006
nu stiu daca ar trebui sa te temi pt sanatate:). ce ISP ai? esti sigur ca ai nevoie de un AP si nu de un router wirless?

#69
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
Ai nevoie de un router wireless de exemplu: d-link dl-524, Linksys.
D-link-ul este ceva mai ieftin si acceptabil ca performante, si in plus are fata de alte modele niste obtiuni care te pot ajuta in cazul in care ISP-ul tau are restrictii la folosirea routerelor; in plus are un meniu de setare foarte accesibil pentru incepatori.

#70
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 26.05.2007
ok, deci nu sunt deloc documentat in domeniu :P. Ce e un AP? Am zis eu ca as avea nevoie de unde AP? La un D-Link de 170 ron m-am uitat si eu pe emag http://www.emag.ro/r...di-524--pDI-524

Am inteles ca la 1520 (pe care o sa il iau odata cu routerul) o sa pot sa ma conectez prin Wi-fi la router, respectiv internet. Ma insel?
La 1300, din cate stiu, e un pic altfel.
Nu am folosit wireless deloc pana acuma deci sunt habarnist.

#71
bula69

bula69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 21.03.2006

View Postady_9, on Dec 1 2007, 08:24, said:

ok, deci nu sunt deloc documentat in domeniu :P. Ce e un AP? Am zis eu ca as avea nevoie de unde AP?

AP (Access Point) = wireless router in cazul de fata.

Dell Inspiron 1520 poate veni cu urmatoarele optiuni wireless:
(Wi-Fi Options)
Dell Wireless 1390 802.11g Mini Card Wireless
Dell Wireless 1490 802.11a/g Mini Card Wireless
Dell Wireless 1505 Wireless-N Mini Card
Intel Pro/Wireless 3945 802.11 a/b/g Mini Card Wireless
Intel 4965AGN Wireless-N Mini Card
Dell Wireless 5510 HSDPA ExpressCard34
Dell Wireless 5520 HSDPA
Dell Wireless 5720 EVDO

Deci a/b/g/ sau n. As spune sa te orientzi spre un AP "N" care iti va da "viteza" maxima.
Daca mini cardul e b sau g atunci orienteaza-te la un g de buna calitate.

Edited by bula69, 01 December 2007 - 17:30.


#72
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 26.05.2007
asta pe care il iau eu are: Dell 1390 802.11b/g. In cazul asta mai bine un AP? D-Link -ul a carui url l-am dat nu ar fi bun?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate