Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

taxe vamale

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004
aveti idee daca se platesc taxe vamale in cazul aducerii unui latpop din SUA?daca da, cam cat?este adus de cineva in bagaj, nu trimis colet.
gasisem un site pe internet unde scria ca din 2007 nu vor mai avea taxe vamale niste produse electronice printre care si notebookuri.e adevarat?

#2
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,571
  • Înscris: 17.09.2005
Daca este adus in geanta de laptop nu te intreaba nimeni nimic.
Este considerat bun de folosinta personala cum ar fi si aparatul foto.
Cand este adus "in box" ,nu stiu.

#3
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
Regimul vamal al bunurilor importate din State Non-Membere U.E. este clar, si dispune o taxa vamala stabilita dupa o valoare-mercurial al zonei din care este cumparat respectivul laptop la care se va aduna o 'taxa verde', de ecologizare, specifica tarilor membre U.E.
Atat timp cat este adus in bagajul personal, carry-on, nimeni nu iti poate cere vreo taxa, de orice fel. Eventual o taxa specifica liniei aeriene cu care il transporti, daca acesta depaseste o anumita greutate.

#4
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004

 hubbabub1601, on Jun 27 2007, 11:23, said:

Regimul vamal al bunurilor importate din State Non-Membere U.E. este clar, si dispune o taxa vamala stabilita dupa o valoare-mercurial al zonei din care este cumparat respectivul laptop la care se va aduna o 'taxa verde', de ecologizare, specifica tarilor membre U.E.
Atat timp cat este adus in bagajul personal, carry-on, nimeni nu iti poate cere vreo taxa, de orice fel. Eventual o taxa specifica liniei aeriene cu care il transporti, daca acesta depaseste o anumita greutate.
problema ar fi ca prietenul care mil aduce vine in acelasi timp si cu laptopul lui la el.si sa aiba 2 laptopuri pt folosinta personala...pare mai ciudat

#5
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

 Hobo, on Jun 27 2007, 12:47, said:

problema ar fi ca prietenul care mil aduce vine in acelasi timp si cu laptopul lui la el.si sa aiba 2 laptopuri pt folosinta personala...pare mai ciudat
Nu ar trebui sa fie nici o problema. Nu te impiedica nimeni si nimic sa ai 2,3,4 laptop-uri pentru folosinta personala :)
Acum 3 luni am fost plecat pentru cateva zile in Germania cu 2 laptop-uri dupa mine, nimeni nu m-a intrebat de sanatate. Unul era in rucsac-ul din spate iar celalalt in geanta, pe umar.

#6
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004

 hubbabub1601, on Jun 27 2007, 12:48, said:

Nu ar trebui sa fie nici o problema. Nu te impiedica nimeni si nimic sa ai 2,3,4 laptop-uri pentru folosinta personala :)
Acum 3 luni am fost plecat pentru cateva zile in Germania cu 2 laptop-uri dupa mine, nimeni nu m-a intrebat de sanatate. Unul era in rucsac-ul din spate iar celalalt in geanta, pe umar.
si in aeroport e mai bine sa le aiba in bagaju care il ia cu el in avion sau in gentile mari?

#7
boooggy

boooggy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 23.05.2004
in bagajul pe care  il ia cu el in avion
sa nu le lase in cele care se duc in cala.....asta daca mai vrea sa le gaseasca......

#8
spdude

spdude

    Banned at request

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,027
  • Înscris: 04.02.2007
Nu e problema de gasit, e problema de IN CATE BUCATI le gaseste :lol: animalele alea de la aeroport iau bagajele si le arunca de parca ar fi pene, nu lucrurile altora...am vazut cu ochii mei cum iau geanta, o arunca pe la 1 m inaltime pe banda si aia cade poc,daca ai ceva fragil in ea, adio.
Stiu ca ai voie 1 laptop la tine in avion, de 2 nu am auzit, dar poti intreba :P

#9
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

 spdude, on Jun 28 2007, 01:35, said:

Stiu ca ai voie 1 laptop la tine in avion, de 2 nu am auzit, dar poti intreba :P
:) Serios, acum, nu mi-am permis bilet business la Tarom sa vad cate laptop-uri aveau al' de tiriac :) pe masa...
Dar la doua randuri, pe culoar, in fata mea, un tip avea un mac de 13' pe masuta si un Tablet PC (cred ca IBM) pe genunchi. SI nu ii spunea nimeni nimic. Cum, dealtfel, nu mi-au zis nici mie, desi, ce-i drept, a tinut unul din laptop-uri in rucsac, in overhead si am pus doar mac-ul la vedere....

#10
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,571
  • Înscris: 17.09.2005
Se achizitioneaza o geanta dedicata mai incapatoare (nu "slim") si se pun ambele laptopuri in ea.

Edited by bit 61, 28 June 2007 - 06:15.


#11
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004

 bit 61, on Jun 28 2007, 07:12, said:

Se achizitioneaza o geanta dedicata mai incapatoare (nu "slim") si se pun ambele laptopuri in ea.
asa o sa faca.oricum daca e sa scoata vreun laptop sa lucreze pe el sau ceva o sa scoata doar unu nu 2.
nu stiu daca e geanta speciala pt laptopuri sau e una normala captusita cu tricouri :D

#12
redwhite

redwhite

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.10.2006

 Hobo, on Jun 28 2007, 04:29, said:

asa o sa faca.oricum daca e sa scoata vreun laptop sa lucreze pe el sau ceva o sa scoata doar unu nu 2.
nu stiu daca e geanta speciala pt laptopuri sau e una normala captusita cu tricouri :D

A trecut prietenul tau cu bine cu cele doua laptopuri?

#13
spdude

spdude

    Banned at request

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,027
  • Înscris: 04.02.2007
Daca nu ma insel, abia in septembrie sau octombrie vine prietenul acesta :) cu un sager 2090 parca.

#14
redwhite

redwhite

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.10.2006

 spdude, on Sep 2 2007, 23:38, said:

Daca nu ma insel, abia in septembrie sau octombrie vine prietenul acesta :) cu un sager 2090 parca.

A intrat cineva cu 2 laptopuri prin aeroportul Otopeni? Am tot rontzait pe aici si tot nu am inteles daca se plateste sau nu vama la laptopuri.

#15
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

 redwhite, on Sep 3 2007, 17:39, said:

A intrat cineva cu 2 laptopuri prin aeroportul Otopeni? Am tot rontzait pe aici si tot nu am inteles daca se plateste sau nu vama la laptopuri.
DA, am trecut eu prin Otopeni dus-intors cu 2 laptoape dupa mine. Dar  nici unul nu era 'nou', in a box, adica. Erau laptop-urile mele, cel de la munca si cel personal. Nu m-a intrebat nimeni de sanatate.

#16
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004

 redwhite, on Sep 3 2007, 07:25, said:

A trecut prietenul tau cu bine cu cele doua laptopuri?
sorry ca nu am raspuns mai devreme dar nu am avut acces la internet.
a ajuns.nu a avut nici o problema.
chiar s-au uitat si in bagaj ca era ceva suspect ca erau atatea fire, dar dupa ce s-au lamurit ca sunt 2 laptopuri si nu o bomba nu a mai avut nici o problema.nu a platit nici o taxa.nu a zis nimeni nimic.si laptopul merge perfect :D

#17
alexxbuhuhu

alexxbuhuhu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 29.01.2007
Zii si tu ca le-ai luat din spatiul UE si nu-ti zice nimeni nimic....acum doua zile am plecat din tara cu un laptop si mi-a zis ca nu trebuie declarat....deci poti sa-ti iei orice din UE ca nu ai treaba...

#18
redwhite

redwhite

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.10.2006
Super tare Hobo. Multumesc frumos de informatii tuturor. Bineinteles ca nu vreau sa trec cu ele in cutie. Unul e folosit de un an iar cel de al doilea e pentru cineva. Deja l-am butonat si va merge in acelasi rucsac cu al meu. Restul de cabluri etc vor fi imprastiate prin genti. Anul trecut am trecut 2 persoane cu 2 laptopuri. Anul asta vom fi 2 persoane cu 3 laptopuri. Sa vedem ce iese. Anul trecut l-am avut intr-un rucsac de laptop de la Swiss si nu  
m-au intrebat nimic. Sotia il avea intr-o geanta normala de laptop. Ultimul Garcea inainte de iesirea din zona libera s-a trezit sa o intrebe ce are acolo? "E un laptop? Al cui e? "  :D  Si cu asta basta. Sper sa fie OK si anul asta mergand cu 2 rucsace de laptop. Din ce stiu trebuie sa le scoti laptopurile la
check-in dar la sosire nu mai cer asa ceva. Totul din motive de securitate. Inca odata multumesc frumos!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate