Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 

import de medicament(e)

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
hangover

hangover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 08.04.2005
Va salut cu mare respect.
Am de gand de ceva vreme sa infiintez o firma de import de medicamente. Am studiat piata medicamentelor si am identificat o mare bresa in oferta unui anumit produs, produs foarte folosit, de altfel. Adica oferta in Romania pentru acest produs este foarte restransa iar produsul este foarte scump. Nu este un medicament cu regim special (compensat,etc).
Pentru moment locuiesc in Franta si aici am identificat o firma producatoare a aceluiasi medicament. Daca l-as importa de la firma franceza, daca l-as aduce in Romania, daca as adauga transport, TVA (9%) , taxe, cheltuieli firma si adaos comercial si tot ar iesi la jumatate (sau chiar mai ieftin) fata de pretul medicamentelor identice din Romania. As dori sa incep importul doar cu acest medicament, iar dupa ce ma scutur de datorii  :P sa continui si cu altele pe care le-am identificat aici ca fiind mult mai ieftine decat in Romania. Am facut un plan de afaceri , am luat in calcul toate cheltuielile, chiar si cele neprevazute si situatia teoretica e mai mult decat roz.
Rugamintea mea este, daca puteti sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari:
1. daca doresc infiintarea unei firme de import de medicamente, este obligatoriu ca un asociat sa aiba licenta de farmacist cu libera practica?
2. daca medicamentul pe care il vizez eu exista deja pe piata din Romania (identic doar ca e facut de un producator roman), atunci autorizatia de punere pe piata (APP) eliberata de Agentia Nationala a Medicamentului se da mai usor? iar pentru eliberarea APP, aveti idee ce acte sunt necesare? (date tehnice de la producator, analize de compozitie, etichetare in limba romana, etc?). mentionez ca am vizitat site-ul ANM: www.anm.ro dar legislatia pusa la dispozitie e varza)
3. e recomandat, ca sa nu-mi bat capul cu APP-ul sa vorbesc cu una din firmele de import de medicamente si sa le vand pontul (bine-nteles, sa ma asigur legal ca nu-mi trag teapa si sar peste mine) sau sa ma apuc eu sa-l import?
4. daca, totusi, fac eu importul, e obligatoriu sa am spatiu de depozitare? pentru ca eu as vrea ca, odata ce importul a ajuns in Romania, sa-l dau direct firmelor de distributie, fara sa-l mai stochez.
5. aveti idee cum pot sa obtin de la producator(ul francez) exclusivitatea pe romania pentru acest produs?
6. pentru demararea afacerii as avea nevoie de o suma pe care nu o am in totalitate asa ca va intreb daca stiti vre-o metoda practicata international prin care producatorul francez sa ma pasuiasca cu plata la 1-2 luni? (in afara de ordinele de plata la termen).
Nu imi vin acum in cap alte intrebari, dar daca se intampla revin.
Va multumesc pentru efortul de a-mi raspunde. ;)

#2
ciprian_rogoz

ciprian_rogoz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.06.2007

 hangover, on Jun 14 2007, 12:05, said:

Va salut cu mare respect.
Am de gand de ceva vreme sa infiintez o firma de import de medicamente. Am studiat piata medicamentelor si am identificat o mare bresa in oferta unui anumit produs, produs foarte folosit, de altfel. Adica oferta in Romania pentru acest produs este foarte restransa iar produsul este foarte scump. Nu este un medicament cu regim special (compensat,etc).
Pentru moment locuiesc in Franta si aici am identificat o firma producatoare a aceluiasi medicament. Daca l-as importa de la firma franceza, daca l-as aduce in Romania, daca as adauga transport, TVA (9%) , taxe, cheltuieli firma si adaos comercial si tot ar iesi la jumatate (sau chiar mai ieftin) fata de pretul medicamentelor identice din Romania. As dori sa incep importul doar cu acest medicament, iar dupa ce ma scutur de datorii  :P sa continui si cu altele pe care le-am identificat aici ca fiind mult mai ieftine decat in Romania. Am facut un plan de afaceri , am luat in calcul toate cheltuielile, chiar si cele neprevazute si situatia teoretica e mai mult decat roz.
Rugamintea mea este, daca puteti sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari:
1. daca doresc infiintarea unei firme de import de medicamente, este obligatoriu ca un asociat sa aiba licenta de farmacist cu libera practica?
2. daca medicamentul pe care il vizez eu exista deja pe piata din Romania (identic doar ca e facut de un producator roman), atunci autorizatia de punere pe piata (APP) eliberata de Agentia Nationala a Medicamentului se da mai usor? iar pentru eliberarea APP, aveti idee ce acte sunt necesare? (date tehnice de la producator, analize de compozitie, etichetare in limba romana, etc?). mentionez ca am vizitat site-ul ANM: www.anm.ro dar legislatia pusa la dispozitie e varza)
3. e recomandat, ca sa nu-mi bat capul cu APP-ul sa vorbesc cu una din firmele de import de medicamente si sa le vand pontul (bine-nteles, sa ma asigur legal ca nu-mi trag teapa si sar peste mine) sau sa ma apuc eu sa-l import?
4. daca, totusi, fac eu importul, e obligatoriu sa am spatiu de depozitare? pentru ca eu as vrea ca, odata ce importul a ajuns in Romania, sa-l dau direct firmelor de distributie, fara sa-l mai stochez.
5. aveti idee cum pot sa obtin de la producator(ul francez) exclusivitatea pe romania pentru acest produs?
6. pentru demararea afacerii as avea nevoie de o suma pe care nu o am in totalitate asa ca va intreb daca stiti vre-o metoda practicata international prin care producatorul francez sa ma pasuiasca cu plata la 1-2 luni? (in afara de ordinele de plata la termen).
Nu imi vin acum in cap alte intrebari, dar daca se intampla revin.
Va multumesc pentru efortul de a-mi raspunde. ;)

Daca ai aflat cam cum stau lucrurile la importuri de medicamente te rog sa imi spui si mie. Eu intentionez sa deschid un depozit de medicamente de la care sa se aprovizioneze lanturi de farmacii.
Legat de exclusivitate cel mai bine te poate lamuri chiar producatorul respectiv iar legat de pasuire poti sa obtii o asigurare de la o o firma de asigurari agreata de compania respectiva prin care daca tu nu le platesti la timp firma de asigurari le plateste lor iar ei se vor ocupa de recuperarea banilor de la tine. Important este ca firma pe care o detii sa aiba acitvitate si sa aiba rulaj destul de mare. Cu cat e mai mare rulajul cu atat vei obtine o asigurare mai mare.
De ex daca obtii o asigurare de 30.000 de euro iar transportul respectiv costa 45.000 va trebui sa platesti in avans doar 15.000 restul il vei plati la 30 de zile sau depinde cum te intelegi cu ei. Multa bafta si te rog spune-mi daca ai mai aflat ceva.

#3
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,571
  • Înscris: 02.09.2006
Nu fiti asa sigur ca importatorii nu stiu de produsul dv. Si ei cumpara la fel de ieftin numai adaosurile sint nesimtite, profitind de faptul ca pentru sanatate omul nu se mai uita la bani. Oricum daca nu sinteti in sistem va veti lovi de cele mai halucinante obstacole. Succes !

Edited by tytysor, 26 June 2007 - 17:11.


#4
hangover

hangover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 08.04.2005
@tytysor: daca importatorii stiau de produsul despre care vorbesc eu, fii sigur ca il aduceau deja. chiar ma mir ca nu au observat aceasta oportunitate pana acum.
@ciprian_rogoz: desi nu sunt adeptul asocierilor, faptul ca legislatia e atat de incalcita si inabordabila (pe net) m-ar face sa-mi schimb parerea. cat despre ideea ta de a aproviziona farmacii, nu stiu ce sa zic. ele deja lucreaza cu distribuitorii de medicamente, au invartelile lor, nu cred ca-i intereseaza sa le vinzi tu mai ieftin. adaosurile pe care le practica farmaciile+distribuitorii existenti le sunt, si asa, mai mult decat satisfacatoare.
nu stiu daca voi primi raspunsuri. uite si tu, au trecut saptamani pana sa imi raspundeti voi.
va multumesc pentru deranj.  :peacefingers:

Edited by hangover, 27 June 2007 - 00:18.


#5
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
hangover, orice medicament care apare pe piata trebuie sa aiba autorizari peste autorizari, chiar daca el este autorizat in Uniune.
in alta ordine de idei, importul unui medicament presupune si altceva in afara de calcule economice. ma refer la impactul sau asupra unui grup social de mari dimensiuni (natiune, in cazul nostru), avand in vedere ca el este testat si pus in vanzare in alta zona geografica unde populatia traieste in alte conditii (alta alimentatie, alte medicamente folosite in mod uzual etc.).
de altfel, uite, deja ti-am zis: trebuie testat.
parerea mea este ca nu ai luat in calcul toti pasii.
pe de alta parte, serios acum, crezi ca poti concura dpdv financiar si logistic cu cei de la zentiva ori gsk?

later edit: iar daca produsul este asa scump cum spui, te-ai gandit cine vor fi potentialii clienti? cati si-l vor permite? cat de util este?

Edited by CapitanuPICARD, 28 June 2007 - 07:40.


#6
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 hangover, on Jun 14 2007, 12:05, said:

Va salut cu mare respect.
Am de gand de ceva vreme sa infiintez o firma de import de medicamente. Am studiat piata medicamentelor si am identificat o mare bresa in oferta unui anumit produs, produs foarte folosit, de altfel. Adica oferta in Romania pentru acest produs este foarte restransa iar produsul este foarte scump. Nu este un medicament cu regim special (compensat,etc).
Pentru moment locuiesc in Franta si aici am identificat o firma producatoare a aceluiasi medicament. Daca l-as importa de la firma franceza, daca l-as aduce in Romania, daca as adauga transport, TVA (9%) , taxe, cheltuieli firma si adaos comercial si tot ar iesi la jumatate (sau chiar mai ieftin) fata de pretul medicamentelor identice din Romania. As dori sa incep importul doar cu acest medicament, iar dupa ce ma scutur de datorii  :P sa continui si cu altele pe care le-am identificat aici ca fiind mult mai ieftine decat in Romania. Am facut un plan de afaceri , am luat in calcul toate cheltuielile, chiar si cele neprevazute si situatia teoretica e mai mult decat roz.
Rugamintea mea este, daca puteti sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari:
1. daca doresc infiintarea unei firme de import de medicamente, este obligatoriu ca un asociat sa aiba licenta de farmacist cu libera practica?
2. daca medicamentul pe care il vizez eu exista deja pe piata din Romania (identic doar ca e facut de un producator roman), atunci autorizatia de punere pe piata (APP) eliberata de Agentia Nationala a Medicamentului se da mai usor? iar pentru eliberarea APP, aveti idee ce acte sunt necesare? (date tehnice de la producator, analize de compozitie, etichetare in limba romana, etc?). mentionez ca am vizitat site-ul ANM: www.anm.ro dar legislatia pusa la dispozitie e varza)
3. e recomandat, ca sa nu-mi bat capul cu APP-ul sa vorbesc cu una din firmele de import de medicamente si sa le vand pontul (bine-nteles, sa ma asigur legal ca nu-mi trag teapa si sar peste mine) sau sa ma apuc eu sa-l import?
4. daca, totusi, fac eu importul, e obligatoriu sa am spatiu de depozitare? pentru ca eu as vrea ca, odata ce importul a ajuns in Romania, sa-l dau direct firmelor de distributie, fara sa-l mai stochez.
5. aveti idee cum pot sa obtin de la producator(ul francez) exclusivitatea pe romania pentru acest produs?
6. pentru demararea afacerii as avea nevoie de o suma pe care nu o am in totalitate asa ca va intreb daca stiti vre-o metoda practicata international prin care producatorul francez sa ma pasuiasca cu plata la 1-2 luni? (in afara de ordinele de plata la termen).
Nu imi vin acum in cap alte intrebari, dar daca se intampla revin.
Va multumesc pentru efortul de a-mi raspunde. ;)
1. Da, e obligatoriu ca seful depozitului sa aiba diploma de farmacist
2. In nici un caz nu-ti va fi mai usor, poate mai greu, ca nimeni nu vrea concurenta iar in Romania functioneaza alte reguli de piata :P , pentru APP iti trebuie inclusiv studii comparative de eficacitate cu medicamentul care exista deja, facute in Romania
3. Fara APP nu poti vinde medicamentul in Romania. E obligatorie.
4. Da. Daca dai direct medicamentul firmelor de distributie se cheama ca ele il importa si tu doar il transporti.
5. Te duci la firma respectiva si negociezi un contract de exclusivitate.
6. De obicei plata se face la 1-2-6 luni. Exista insa si medicamente care nu pleaca de la producator daca nu sunt platite.

Nu vreau sa-ti tai macaroana, dar parerea mea este ca n-ai nici o sansa. Exista o multime de produse in Romania despre care s-a crezut ca o sa aiba un succes imens, dar nu a fost asa. Mai ales medicamente. Risti sa faci importul (presupunand ca pot trece peste toate etapele) si sa te trezesti ca-ti expira in depozite pentru ca nu-l scrie nici un medic, sau sa descoperi ca cele 30 de cutii pe care le vinzi nu fac cat bataia de cap. In plus, din cate stiu eu, aproape jumatate din pretul medicamentelor de import e datorat unor taxe si accize si altor prostii.

#7
hangover

hangover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 08.04.2005
@CapitanuPICARD: linisteste-te, produsul meu nu va avea nici un fel de impact asupra consumatorilor. este, de fapt, un produs de toaletare, dar, din cauza compozitiei, ANM il incadreaza in categoria medicamentelor. deci nu e un produs care trateaza boli, ci unul de toaletare. cat despre testare, produsul romanesc este folosit intens in fiecare zi de multi romani, exact in aceeasi compozitie/concentratie ca si produsul meu. de asta va intrebam ca, daca exista pe piata din romania produse IDENTICE (fabricate de firme romanesti), mai trebuie altceva in afara de APP-ul? atata timp cat zentiva si gsk au preturi nesimtit de mari la acest produs din cauza monopolului, nu vad de ce nu as putea sa le fac concurenta cu un produs care costa nici macar jumatate din al lor. pe care dintre produse crezi ca le vor cumpara oamenii? un produs scump, fabricat in romania, foarte nepractic de folosit (ma refer la modul de dozare), sau un produs identic, fabricat in UE, foarte practic si, pe deasupra si la jumatate de pret? nu cred ca se percep accize pe produsul meu, ci doar TVA de 9%.

@adadoi: produsul meu nu are nevoie de prescriptie din parte medicului. am si spus la inceput ca nu are regim special, gen compensat/doar cu reteta etc. este un produs de toaletare, incadrat destul de ciudat, zic eu, la categoria "medicamente" de catre ANM. este un produs pe care il gasesti chiar si pe rafturile din supermarket-uri. asa ca, nu va speriati, nu e un nou produs de combatere a cancerului, ci unul cat se poate de banal. este la fel de banal, sa zicem,  ca si niste picaturi in ochi/nas sau ca banala pasta de dinti.
nu ma tem de expirare in depozit, nisa pentru acest produs (nu vreau sa-i spun medicament) este imensa, plus ca are 3 ani termen de valabilitate. :P
cat despre depozitare, am spus ca as vrea sa sar peste aceasta etapa si sa livrez direct distribuitorilor/farmaciilor.
si, ca sa va dau un exemplu: in romania, 20 doze x 5 ml = 20 RON. sau, tot in romania, 10 doze x 10 ml = 14 RON. aici, in franta, 50 doze x 5 ml =1.7 EUR (pret la farmacie, in buricul parisului. pretul la producator ajunge la 1 EUR).
faceti si voi calculele. :peacefingers:

oricum, va multumesc mult pentru raspunsuri.

LE: tocmai m-am uitat pe lista medicamentelor din Romania si produsul meu nici macar nu apare ca "medicament". nu mai inteleg nimic.
http://www.farmamed...._romania/a.html

Edited by hangover, 28 June 2007 - 10:58.


#8
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Indiferent ca e sau nu medicament, se invart foarte multi bani in domeniu, asa ca si mafia este mare. Cum spunea cineva mai sus, o sa te izbesti de cele mai halucinante obstacole.

Iar exclusivitatea nu se da la primul care bate la poarta fabricii.

Eu zic incerci sa vinzi pontul mai degraba.

#9
hangover

hangover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 08.04.2005
@TLGsoft: produsul identic cu al meu dar fabricat de Zentiva reprezinta pentru ei, zic asa, maxim 0.5% din incasarile lor. pentru ei e infim, pentru mine e mult. iar pentru consumatori ar fi foarte bine pentru ca e mult mai ieftin.
bun, sa zicem ca vand ideea unui importator. problema e: cum o vand? ce fel contract pot incheia cu ei astfel incat sa nu-mi iau teapa si sa sara peste mine? ar insemna sa-mi fac firma de import, sa obtin exclusivitatea de la producatorul francez dupa care sa "imi vand" exclusivitatea importatorului roman. eu asa vad problema.
multumesc de raspuns.

Edited by hangover, 28 June 2007 - 11:49.


#10
hangover

hangover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 08.04.2005
LE: tocmai am primit un raspuns de la ANM: produsul meu NU este considerat medicament. Asa ca, intru in biznis! :naughty:
adio firma de import medicamente, depozite la standarde de farmacie, adio firme de distributie farmaceutica, APP-uri si altele...sunt foarte incantat.
va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate