Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Sfat placa de baza am2 cu video integrat ?,plus una- alta!

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
bulearca

bulearca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.08.2006
Va  salut!
Ideea este urmatoarea:primit cadou un amd athlon 64 x2 3800+windsor,am sa folosesc la noua configuratie unele componente pe care le detin deja, si anume :un hdd wd ata 133(cred,generatie veche oricum)40gb,un hdd wd sataII 250 gb,placa de retea,tv tunner tv leadtek 2000 xp expert,dvd rw lg(nu stiu  ce model),carcasa e o pocnitoare(raidmax sagitta)placa video nu o mentionez :cursing: ...acum...doresc sa ma indrumati spre o placa de baza cu video/audio/lan integrat  pt am2,memorii  si sursa compatibile,,buget pt un non parlamentar :P !Placa video intentionez sa o achizitionez un pic  mai tarziu,de aceea caut o placa de baza cu video integrat.
Mentionez ca am citit posturi inainte  dar...foarte multa informatie...si multe pareri contradictorii!Am vazut multe recomandari  pt  abitt kn9...cele  cu video integrat sunt mai slabe?

#2
tony2

tony2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 19.02.2007
placile de baza cu video pe ele sunt mai slabe normal pt ca acea placa video mananca muuulte resurse. si eu am fost nevoit la un moment dat sa iau una cu video on-bord si am luat un asus m2n-mx. merge si champions league 2007 bine pe ea:) asta pt ca nu cere multe resurse.
memorii ai putea lua umax la 800mhz. s-au mai scumpit ele in ultima saptamana dar pt 1 gb sa dai 120-130 ron, chiar merita si nu sunt scumpe.
sursa, ce mai ieftina delux 600w, dar mai bine un sirtec 430

#3
bulearca

bulearca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.08.2006

View Posttony2, on Jun 10 2007, 01:44, said:

placile de baza cu video pe ele sunt mai slabe normal pt ca acea placa video mananca muuulte resurse. si eu am fost nevoit la un moment dat sa iau una cu video on-bord si am luat un asus m2n-mx. merge si champions league 2007 bine pe ea:) asta pt ca nu cere multe resurse.
memorii ai putea lua umax la 800mhz. s-au mai scumpit ele in ultima saptamana dar pt 1 gb sa dai 120-130 ron, chiar merita si nu sunt scumpe.
sursa, ce mai ieftina delux 600w, dar mai bine un sirtec 430
atunci se  merita sa iau o  placa de baza mai buna + o placa video de umplutura(ceva exemple?) ori o placa cu video integrat (iar... ceva exemple?), ca solutie intermediara pana la  achizitia unei placi video.De surse ..am inteles oarecum(am inteles  ca in cele no name nu ai baza,asa ca doresc ceva fara probleme,dar m-am incurcat in prea mullte detalii(ba ca nu stiu ce conector lipseste la ''x'' sursa ,ba ca nu ajunge nu stiu ce cablu nu stiu unde de la ''y'' sursa)plus ca am inteles ca exista incompabilitati intre  placa de  baza  si memorii de diferite frecvente,clase...mama lor!

#4
Dic1

Dic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 13.01.2007
Cea mai rapida solutie video integrata la ora actuala este chipset-ul AMD(ATI) 690G. Sa nu iti inchipui ca este avion, este mai rapida decat solutiile integrate de la NVidia si Intel (VIA nu se ia in calcul ca este cea mai lenta). Dar ca orice solutie integrata este mai lenta decat banalele ATI 1300 sau NVidia 7300, placi video stand alone. Nu recomand placile de baza cu chipset VIA pentru ca sunt dezastru la solutia video on-board (sub Windows Vista nu se pot afisa ferestrele cu transparenta, nu mai zic de viteza). La o diferenta foarte mica de pret se gasesc placi de baza cu chipset NVidia care nu suporta deloc overclocking (dar iarasi nu recomand).

Acum depinde si ce te intereseaza pe tine:
- daca vrei sa faci overclocking la procesor si ulterior vei achizitiona o placa video separata, mergi pe Abit NF-M2 nView sau DFI Infinity C51PV-M2/G.
- daca nu doresti sa achizitionezi asa de repede o placa video, recomand Asus M2A-VM. Chiar si acest Asus are cateva posibilitati (limitate) de overclocking.

Personal mi-am achizitionat Asus M2A-VM pentru ca nu ma intereseaza asa de mult O/C, m-am uitat mai mult la consum curent. AMD690G consuma mai putin curent decat NVidia6150 sau 6100:
http://www.techrepor...g/index.x?pg=16
Am mai citit niste review-uri despre Asus M2A-VM si, la pretul ei, mi se pare cea mai buna solutie ca placa mATX care se gaseste pe piata la noi:
http://www.hardwares...com/article/432
http://www.motherboa...rds/1697_1.html
http://www.techpower...ws/ASUS/M2A-VM/

Edited by Dic1, 10 June 2007 - 05:48.


#5
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006

View Posttony2, on Jun 10 2007, 01:44, said:

placile de baza cu video pe ele sunt mai slabe normal pt ca acea placa video mananca muuulte resurse
bulls**t

nu mananca decat ram,daca o folosesti

#6
bulearca

bulearca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.08.2006
Gigabyte GA M61P-s3,cum pare?

#7
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006
e OK
printre putinele full ATX

#8
tony2

tony2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 19.02.2007

View Postmascotzel, on Jun 10 2007, 11:40, said:

bulls**t

nu mananca decat ram,daca o folosesti

daca o folosesti? si daca nu?:)

#9
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006
daca n-o folosesti,n-o folosesti...e logic,ce vrei sa faca?

ai placa externa(tot logic,daca n-o folosesti...altfel nu se misca nimic)

Edited by mascotzel, 10 June 2007 - 16:27.


#10
tony2

tony2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 19.02.2007

View Postmascotzel, on Jun 10 2007, 17:26, said:

daca n-o folosesti,n-o folosesti...e logic,ce vrei sa faca?

ai placa externa(tot logic,daca n-o folosesti...altfel nu se misca nimic)

da, asa este insa face ca placa de baza sa fie varza. mai ales la OC...e 0

#11
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Nu chiar :). OC-ul slab deobicei este cauzat deobicei de calitatea placii. Dar sunt si exemple ca Abit nf2, ceva biostaruri.

#12
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006
sunt destule care sa descurca macar mediu la OC,si cateva care se descurca exceptional(le-a zis cods)

capacitatile de OC tin de implementare,nu de chipset in cazul asta

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate