Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Va place sa purtati uniforma?

- - - - -
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

Poll: Sondaj (28 member(s) have cast votes)

Va place sa purtati uniforma?

  1. Da (9 votes [32.14%])

    Percentage of vote: 32.14%

  2. Nu (19 votes [67.86%])

    Percentage of vote: 67.86%

Vote Guests cannot vote

#109
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
Si eu am o uniforma oribila, formata dintr-un tricou/bluza/hanorac confectionate din materiale de cacao, desirate, prost croite si gandite... <_< Nici nu vreau sa ma gandesc. Si mai rau este ca trebuiesc purtate mereu si mai costau si o groaza. Asta e...Dimitrie Bolintineanu, numele spune tot  :cursing:  

Astea nu imi plac, insa daca ar fi un costum ceva, sa fie placut, de calitate...atunci da, nu as fi avut nimic impotriva la a purta uniforma. ;)

#110
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
O haina mai deosebita (adica eleganta) te constrange in anumite situatii. Fiind la sacou si pantaloni de stofa (presupun ca se mai poarta si asa ceva, acum 8 ani cand am terminat liceul pedagogic asa se purta), nu mai poti juca fotbal (pe hol sau pe teren), nu mai poti sari atat de usor peste banci (sau dansa pe ele), nu mai poti fugi de la ore (ca sare in ochi rapid o haina eleganta), tre sa o calci si sa o ingrijesti, sa ai grija sa nu o murdaresti de diverse substante etc. Iar o uniforma nu poti s-o tai cu lama, nu poti sa-i pui lanturi si embleme etc.
Elevii din ziua de azi au numai drepturi, indatoriri ZERO. Moda EMO vine in forta si acapareaza tot mai multi copii care, daca i-a lasat "jumatatea", isi taie venele, beau otravuri, sar de pe blocuri etc. Sa am un copil care ar lua-o pe "drumul" asta EMOtional, i-as aplica o corectie care o sa-i dea suficiente motive sa nu-si mai doreasca sa sufere toata viata lui.

Si ultimul banc:

Quote

Stimati gurmanzi, a aparut noul sortiment de pizza -  EMO- care se taie singura.


#111
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006
cea mai mare prostie EMO asta. nu stiu cati sunt adepti ai acelui curent, dar normali la cap nu sunt. speram ca moda EMO sa nu influenteze <0

#112
GeometryOfLove

GeometryOfLove

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 07.04.2008
vaii
uniformaaa
:x o adooor!

pe dracu. zace in dulap de cand am primit-o. nu stiu daca am imbracat-o de... 10 ori tot anul :). mi se pare penibila.
LE: poate as purta-o daca ar fi cat de cat ok, insa eu nu suport jachetele din materialul din care in mod normal sunt confectionati blugii. deci jacheta albastru inchis + cusaturi portocalii. :) si emblema de un albastru gen cyan. combinatia perfecta.

Edited by GeometryOfLove, 25 May 2008 - 00:52.


#113
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006
ma eu zic sa faceti voi elevii o greva si sa cereti materiale care va plac, pentru a fi confectionate uniformele. sa vedem atunci cati vor mai purta uniforma?
/

#114
neocld

neocld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 12.06.2008
cui ii place frate sa poarte uniforme!? :death: sunt naspa rau. idei comuniste. invatam la scoala ca nu haina face pe om da` purtam uniforma (eu sunt in hasdeu, buc). la noi uniforma este pentru a arata lumii ca noi suntem in hasdeu si o purtam doar la evenimente speciale, adica cand vine directa in clase si ne zice sa purtam uniforma ca vine nu stiu cine la noi si ne scade nota la purtare daca u venim cu podoaba pe noi.

#115
Andrei_upmaker

Andrei_upmaker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 03.04.2008
La noi la liceu e ceva mai lejer,stofa sau veluri fara blugi(mai vin,eu ma duc in veluri),camasa gri,alb nush ce culori mai sunt(eu am una albastru cu alb,un gri si una foarte tare care are niste dungi albastre si nush c culori),pantofi sau adidasi(eu merg in adidasi) si sa nu uitam sacoul(pe care nu prea il poarta loomea sau il poarta cand vine directoare sau peste tricou).Cand e mia cald iau si eu tricoul:)(evident alb ca sa nu am probleme:))Eu asa am mers tot anul si nu sa laut nimeni de mine:)

Edited by Lucian_M, 25 June 2008 - 13:18.
Scrie si tu mai corect, ca ma dor ochii. Mai lasa cate un spatiu liber si nu mai folosi atat parantezele alea.


#116
Skat3r

Skat3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 25.06.2008
Eu nu am nimic impotrova uniformelor, cat timp sunt cat de cat normale sinu arata ca p¤#a. Nu inteleg insa de ce baietii nu trebuie sa vina cu freza facuta si fetele nu au voie sa se macheze??????? Care e ideea??? Ma enerveaza chestia asta. Ce. trebuie sa ne uitam toti la profe sa vedem cum sunt machiate. O sa moara profele de ciuda daca se machiaza cineva sau vine cu freza facuta. Cine a venit cu c*c..u asta de idee???????

Si cei care nu au bani sa isi cumpere uniforme ce fac? La noi e 150 lei una.......

#117
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007
Si eu cred ca o sa port din toamna. Urasc chestia asta deoarece sunt adept al gandirii mai dinamice, desi nici vechile gandiri nu-mi displac, unele chiar ma incanta.

Edited by ReVaNgEr, 09 July 2008 - 00:23.


#118
crazymark

crazymark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 14.07.2008
Noua ne-au introdus uniforme prin noiembrie anul trecut si e groaznic cu ele. Sunt sintetice si albe, se pateaza imediat.Cateva luni nu le-a purtat nimeni dar apoi s-a enervat directoarea si a zis ca cine nu mai poarta uniforma are 7 la purtare asa ca a trebuit sa le purtam.

#119
andy92

andy92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 10.04.2007
Teoretic, uniforma de la liceul la care invat (Costache Negruzzi - Iasi) e compusa din pantaloni negri, camasa alba, cravata neagra cu 2 dungi (una rosie, alta galbena) si sacou negru cu un guler care are pe el emblema liceului. <_<
Practic, eu port blugi, un tricou alb si sacou negru fara guler. Profesorii nu zic nimic pentru ca majoritatea vin asa si cam toti o vad ca o cale de mijloc intre uniforma completa si hainele "casual". :D (clasa a 10-a)

#120
underground2009

underground2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 23.05.2008
O sa port si eu uniforma. La baieti uniformele sunt cam la fel, dar la fete sunt mai diferite unele de altele, dar toate nasoale (alea din care trebuie sa alegem )  :( . Asta e .

#121
Ivy2007

Ivy2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 14.02.2008
Mda...si eu voi purta uniforma se pare in curand...din pacate...am citit toate posturile voastre, uni ziceau ca pur si simplu nu le place sa poarte uniforma alti ca nu le place materialul alti ca le place...eu fac parte din categoria NU IMI PLACE! ESTE O IDEE COMUNISTA! SI EU URASC COMUNISTII DIN TOT SUFLETUL! Traiasca democratia!!! cat despre faza cu : exista copii defavorizatii...- eu unul nu am jignit niciodata pe cineva care nu are acelasi nivel material ca si mine iar daca ceilalti au facuto nu mi se pare normal sa suportam toti consencintele este o cheste de mentalitate a profesoriilor care SUNT COMUNISTII! mare parte dintre EI, traiesc inca cu ideea : "CE BINE ERA PE VREMEA LUI CEAUSESCU, TE LUA DE PE STRADA SI ITI DADEA DE LUCRU!" Da de acord iti dadea de lucru, iti dadea bani dar ce faceai cu ei ? iti dadea alimente cu portia, stingerea la o ora fixa!!! MI SE PARE ABSURD! Gandeste LIBER! din pacate spiritul a ramas in tara ne indreptatam cu pasi rapizii catre o parodie nationala!!!!

#122
LE5100

LE5100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 23.06.2008

View PostIvy2007, on Aug 8 2008, 04:32, said:

Mda...si eu voi purta uniforma se pare in curand...din pacate...am citit toate posturile voastre, uni ziceau ca pur si simplu nu le place sa poarte uniforma alti ca nu le place materialul alti ca le place...eu fac parte din categoria NU IMI PLACE! ESTE O IDEE COMUNISTA! SI EU URASC COMUNISTII DIN TOT SUFLETUL! Traiasca democratia!!! cat despre faza cu : exista copii defavorizatii...- eu unul nu am jignit niciodata pe cineva care nu are acelasi nivel material ca si mine iar daca ceilalti au facuto nu mi se pare normal sa suportam toti consencintele este o cheste de mentalitate a profesoriilor care SUNT COMUNISTII! mare parte dintre EI, traiesc inca cu ideea : "CE BINE ERA PE VREMEA LUI CEAUSESCU, TE LUA DE PE STRADA SI ITI DADEA DE LUCRU!" Da de acord iti dadea de lucru, iti dadea bani dar ce faceai cu ei ? iti dadea alimente cu portia, stingerea la o ora fixa!!! MI SE PARE ABSURD! Gandeste LIBER! din pacate spiritul a ramas in tara ne indreptatam cu pasi rapizii catre o parodie nationala!!!!
ma da ce pretentiosi mai sunteti voi.. nu cumva sa purtati uniforma ca tare va incomodeaza, nu puteti invata. tare v-ati mai smecherit. da, si euurasc comunistii, dar uniforma nu. asa e frumos, toti sa fie imbracati la fel, nu esti pe terenul de fotbal sa mearga toti cu culori care mai de care, sa faceti parada modei la scoala (btw, eu sunt student). dar sunt PRO uniformelor in scoli.
"TE LUA DE PE STRADA SI ITI DADEA DE LUCRU!" .. pai du-te si munceste, ce mai stai la scoala? cauta-ti de lucru, acolo mergi cum ai chef imbracat. scoala e o institutie publica, ca si biserica si primaria, si altele, unde trebuie mers decent(cat mai) posibil

#123
Ivy2007

Ivy2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 14.02.2008

View PostLE5100, on Aug 8 2008, 07:51, said:

ma da ce pretentiosi mai sunteti voi.. nu cumva sa purtati uniforma ca tare va incomodeaza, nu puteti invata. tare v-ati mai smecherit. da, si euurasc comunistii, dar uniforma nu. asa e frumos, toti sa fie imbracati la fel, nu esti pe terenul de fotbal sa mearga toti cu culori care mai de care, sa faceti parada modei la scoala (btw, eu sunt student). dar sunt PRO uniformelor in scoli.
"TE LUA DE PE STRADA SI ITI DADEA DE LUCRU!" .. pai du-te si munceste, ce mai stai la scoala? cauta-ti de lucru, acolo mergi cum ai chef imbracat. scoala e o institutie publica, ca si biserica si primaria, si altele, unde trebuie mers decent(cat mai) posibil
Nu ne incomodeaza sa invatam insa este o idee comunista! Nu, nu suntem smecheri ci promovam democratia. Ne putem imbraca cum vrem...sunt de acord sa ne imbracam foarte decent adica nu cu cercei in nas, si alte extravaghante. Iar la "TE LUA DE PE STRADA SI ITI DADEA DE LUCRU!" aceast citat nu inteleg ce ai avut de comentat, asa zic uni comunistii care au aceste ideei si astazi, nu am zis ca am varsta sa merg la munca. Mai repet odata poate intelegi: TE LUA DE PE STRADA SI ITI DADEA DE LUCRU! SI ITI castigai niste bani da?! si ce faceai cu ei ?!!! ca tot nemancat erai! ca iti dadea lapte si carne cu portia!

http://www.glasulara...=article_medium
Copii acestia parca sunt pregatiti sa se duca la razboi...noi ne ducem la scoala sa invatam! si ca sa inveti trebuie sa iti placa ceea ce trebuie sa inveti sau macar mediul unde invetii! "SA TRAITII DOMN GENERAL!!! SPALAM PE JOS, NE PUTETI BATE, ORICE VRETI! SUNTEM ELEVI...PUTETI FACE ORICE CU NOI! DUMNEAVOASTRA REPREZENTATII SISTEMUL NOI SUNTEM AIA CARE TREBUIE SA SE CONFORMEZE CU SISTEMUL!"Se merge pe ideea noi SCLAVI adica nu avem nici un cuvant de spus NU NE PLACE! votam in anominitate ca nu VREM! si tot purtam! de ce ? ca asa vrea sistemul!




Mod edit: daca nu-ti place sistemul, poti emigra. Nu te retine nimeni.

Edited by Lucian_M, 09 August 2008 - 11:44.
Easy, it's not the case to go balistic!


#124
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006

View PostIvy2007, on Aug 8 2008, 14:26, said:

Nu ne incomodeaza sa invatam insa este o idee comunista! Nu, nu suntem smecheri ci promovam democratia. Ne putem imbraca cum vrem...sunt de acord sa ne imbracam foarte decent adica nu cu cercei in nas, si alte extravaghante. Iar la "TE LUA DE PE STRADA SI ITI DADEA DE LUCRU!" aceast citat nu inteleg ce ai avut de comentat, asa zic uni comunistii care au aceste ideei si astazi, nu am zis ca am varsta sa merg la munca. Mai repet odata poate intelegi: TE LUA DE PE STRADA SI ITI DADEA DE LUCRU! SI ITI castigai niste bani da?! si ce faceai cu ei ?!!! ca tot nemancat erai! ca iti dadea lapte si carne cu portia!

http://www.glasulara...=article_medium
Copii acestia parca sunt pregatiti sa se duca la razboi...noi ne ducem la scoala sa invatam! si ca sa inveti trebuie sa iti placa ceea ce trebuie sa inveti sau macar mediul unde invetii! "SA TRAITII DOMN GENERAL!!! SPALAM PE JOS, NE PUTETI BATE, ORICE VRETI! SUNTEM ELEVI...PUTETI FACE ORICE CU NOI! DUMNEAVOASTRA REPREZENTATII SISTEMUL NOI SUNTEM AIA CARE TREBUIE SA SE CONFORMEZE CU SISTEMUL!"Se merge pe ideea noi SCLAVI adica nu avem nici un cuvant de spus NU NE PLACE! votam in anominitate ca nu VREM! si tot purtam! de ce ? ca asa vrea sistemul!
si crezi tu ca daca ati merge cum va simtiti voi bine, cum va place ati invata mai bine. hai las-o balta, ca tot alte preocupari aveti si in timpul orelor, si acasa cand vine vorba sa va faceti temele. e la fel, iti zic eu, poate si mai rau, ca prindeti aere de alea ca "vai, ce cool sunt, ce bine ma simt", etc..
asta s-a vazut si in rezultate
nu e vorba de comunisti, si ca te lua de pe strada si nu stiu ce.. noi nu traim in comunism, ai dreptate, promovezi democratia. aia din parlament de ce vin toti in costum si la cravata? asa ar trebui si voi sa mergeti la scoala!

Edited by Talkabout, 09 August 2008 - 10:39.


#125
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007
Invatamantul trebuie promovat, stimat, inteles si practicat. Plin de profesori comunisti, am patit-o pe pielea mea. Scriu problema (de geometrie) si ajung la sfarsit, vine o sterge si o scrie el pe motiv de greseala si ii da acelasi rezultat, la care el:-"Asa se face", zeci de parol'.
Ca o idee despre invatamantul romanesc nu putem forma doar una proasta deoarece e de cea mai joasa speta, il compatimesc si incerc cat pot sa-l ajut, insa aia nu stiu ce e aia practica, ei stiu doar sa toceasca lectii si sa le zica mota-mo, sa fim seriosi nene asa se fac performantele?  Si se fac dar la aia care au timp, ceilalti ajung ratati si se ocupa de alte probleme gen:-"Oare sunt emo?", cam asa e toata situatia si il compatimesc.

#126
Ivy2007

Ivy2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 14.02.2008
Pentru Lucian_m: Nu poti pleca din Tara daca nu esti major din cate stiu eu. Oricum de ce s-a plec din tara mea ? pentru ca nu se doreste a devenii si noi tara democrata din toate punctele de vedere niciodata ? nu ca am avea sanse sa se intample prea curand insa din cate se vede nici nu se vrea acest lucru. De ce? pentru ca exista "oamenii la baza" acestei tari care nu vor!
Pentru Talkabout: Da, am invata mai bine pentru ca nu am mai fi presatii de faptul ca cineva ne impune un lucru desi este democratie. Si da! comunismul a disparut insa o mai spun odata "comunismul a murit insa spiritul a ramas in tara, ne indreptam cu pasi mari spre o parodie nationala"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate