Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Va place sa purtati uniforma?

- - - - -
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

Poll: Sondaj (28 member(s) have cast votes)

Va place sa purtati uniforma?

  1. Da (9 votes [32.14%])

    Percentage of vote: 32.14%

  2. Nu (19 votes [67.86%])

    Percentage of vote: 67.86%

Vote Guests cannot vote

#145
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007

View PostLucian_M, on Sep 4 2008, 22:27, said:

La noi in scoala consiliul de administratie, cel profesoral si impreuna cu comitetul cetatenesc de parinti si cel al elevilor au propus si votat portul uniformei. Nu e o decizie comunista. voi astia nascuti dupa '89 NU stiti ce e ala comunism. Vorbiti despre ce ati vazut la TV si din auzite. Nu sunt comunist, nu duc dorul erei "comuniste", dar va rog- nu mai vorbiti degeaba despre lucruri pe care nu le cunoasteti bine.
Limitati-va la vot- rezultatul va fi oricum zdrobitor.
"Let every man be respected as an individual"
Asemanarea se face pentru ca nimeni sa nu fie deosebit sau iesit din comun. Desigur, fiecare are idealul lui dar totusi putem privi din aceeasi perspectiva si atunci ne intrebam: Este un mod revolutionar de gandire sau doar idei exprimate de mai multi oameni ca fiind diferite?
Da, ideile sunt diferite pentru ca oamenii sunt diferiti! Mediului trebuie sa-i oferim destule informatii pentru a putea distinge , pentru a separa o gandire de alta! Nu o privesc ca si ideal ci ca o necesitate!
"Everybody has certain ideals which determine the direction of his judgments"

#146
Navigatorul

Navigatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 14.10.2005

View Postmafiott92, on Sep 4 2008, 22:50, said:

Nu cu fuste mini si sa se aseze in coltul bancii cracite ca sa vada elevii ce detine profa sub fusta.

corect.

de ce profesoarele au voie să vină la școală mai mult dezbrăcate decât îmbrăcate, iar elevele sunt date afară din clasă pt că nu au fusta pană la genunchi, etc.??

dați foc ministerului și tuturor angajaților din învățământ :)

#147
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006

Quote

dați foc ministerului și tuturor angajaților din învățământ smile.gif
Ultima remarca nu o gust, dar ma rog.
Cat priveste constitutia din care citezi- daca vine sfarsitul lumii, Ro va fi ultima tara care va pieri, cu intarziere de cca 50 de ani. Cu atat suntem in urma americanilor. Orice comparatie cu acestia este inutila. Poate doar cu Albania sa ne comparam.


Si era sa uit: fiind profesor de educatie fizica- vin la program in trening. Cand eram invatator (primii 5 ani de invatamant) eram doar la sacou, pantalon de stofa/blugi si pantofi. Acum vin la costum doar la deschiderea/inchiderea anului scolar si la evenimente deosebite- in rest am uniformele mele constand in adidasi, trening, fluier si cronometru.  Cum as putea sa-i cer unui copil sa vina la ora de educatie fizica in trening cand eu am blugi si ghete? Nu stiu cum sunt profesorii la voi in scoala, dar la mine toti se imbraca exemplar- incepand cu directorul (poate la sate inca NU a disparut bunul simt).

Edited by Lucian_M, 04 September 2008 - 22:31.


#148
mafiott92

mafiott92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.08.2007
Venea directoarea anul trecut la ora de fizica cam odata la 3 saptamani.. avea scuza: am treaba, am examene, etc, deaceea nu putem face orele.   Ne punea sa scriem la fiecare ora pe tamba inainte de incperea orei (asta insemna din pauza sa ne luam sa scriem pe tabla) niste probleme de teorie si cateva exercitii/probleme de fizica. Ne lua prin rotatie, dupa ordinea bancii. Cum ea venea o ora si 4-5 nu.. noi scriam de nenumarate ori ca in caz ca venea la ora si nu gasea scris  pe tabla.. ne astepta lucrarea.. Cand venea corectam toata ora problema si teoria de pe tabla.. daca nu ii comvenea ne mai punea de 2-3 ori sa facem acelasi lucru, deci intr-un semestru abia daca asculta 3 persoane. In plus.. noi cand ieseam la tabla faceam cam mereu aceleasi probleme pt ca fiind varza la fizica scriam si noi problema care o aveam rezolvata.. venea profa la ora si culmea.. nu se prindea.. zicea doar ca nu e bine rezolvata si de fiecare data cik o rezolva ea , spre surptinderea noastra de fiecare data ii dadea alt rezultat. In plus: cand venea la ora deobicei velea la banca mea si statea cracita pe coltul bancii si i se vedea intre craci, mai au retentii de la noi sa venim in uniforme la scoala!

Edited by Lucian_M, 04 September 2008 - 22:56.
Cam deviem de la subiect si mai scriem si agramat.


#149
Navigatorul

Navigatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 14.10.2005

View PostLucian_M, on Sep 4 2008, 23:25, said:

cu intarziere de cca 50 de ani. Cu atat suntem in urma americanilor.

domnule profesor, cine v-a mințit? :)

Las Vegas - zicețimi ce oraș din românia v-a arăta așa după 50 de ani

NASA - credeți că peste 50 de ani vom avea o astfel de agenție?

Autostrăzi suspendate în aer - nu știu dacă se vor construi măcar 2 autostrăzi obișnuite în urmatorii 50 de ani

Holywood - da domnule, peste 50 de ani vom face filme la fel ca ei.. vai de steaua noastră

și lista poate continua..

poate doreați să ziceți că suntem cu 50 de ani în urma Lituaniei :)

Edited by Navigatorul, 04 September 2008 - 22:36.


#150
mafiott92

mafiott92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.08.2007

View PostLucian_M, on Sep 4 2008, 23:25, said:

Ultima remarca nu o gust, dar ma rog.
Cat priveste constitutia din care citezi- daca vine sfarsitul lumii, Ro va fi ultima tara care va pieri, cu intarziere de cca 50 de ani. Cu atat suntem in urma americanilor. Orice comparatie cu acestia este inutila. Poate doar cu Albania sa ne comparam.


Si era sa uit: fiind profesor de educatie fizica- vin la program in trening. Cand eram invatator (primii 5 ani de invatamant) eram doar la sacou, pantalon de stofa/blugi si pantofi. Acum vin la costum doar la deschiderea/inchiderea anului scolar si la evenimente deosebite- in rest am uniformele mele constand in adidasi, trening, fluier si cronometru.  Cum as putea sa-i cer unui copil sa vina la ora de educatie fizica in trening cand eu am blugi si ghete? Nu stiu cum sunt profesorii la voi in scoala, dar la mine toti se imbraca exemplar- incepand cu directorul (poate la sate inca NU a disparut bunul simt).
Hai sa-ti spun eu cum sta treaba cu proful de sport la noi in liceu: profu' un grasan (imbracat cu trening peste alta pereche de pantaloni si pulovere groase) vine, face prezenta, asta dupa ce urla putin la noi, ne injura, etc., apoi ne alearga putin pe teren si zice: jucati volley. Nu tin minte sa ne fi aratat vreodata de cand suntem in scoala asta, cum se joaca volleym cums e tine minte, cum se ataca, cum se serveste. El zice: luati mingea si jucati! noi ce sa intelegem? se mai mira cand dam probele de ce luam numai note de 5-6-7. In rest e destul de ok, ma mai enerveaza ca orice nu-i comvine lui comenteaza, daca ii raspunzi face urat. M-am certat odata cu el vreo 5 minute. eu nu-i mai ziceam nimic si injura ca un manelar de pe strada. Daca un profesor are voie sa jigneasca un elev si sa-l faca cu ou si otet, elevul la randul lui va dati seama ce educatie primeste, nu? cum sa nu comenteze si elevul?

Iarna facem educatie fizica in sala de sport. Echipament: tricou alb, short negru, sosete albe, cipici sau busi (numai cu talpa de piele ca altfel zice ca aluneci). Daca nu ai sosetele albe nu te lasa sa lucrezi, parca iti ruri gatu' ca nu ai sosete albe. In pus iarna e foarte frig.. fac focul in soba dar o soba din anii '80 nu prea face fata pentru o sala de vreo 8-10 metri inaltime si o suprafata de vreo 100m patrati. Daca proful sta imbracat cu trening, pulover, ciorapi de lana, adidasi, noi de ce sa stam in budigai si tricou si in picioare cu cipicii in care ne ingheata toate oasele? de ce trebuie sa stau racit toata iarna din cauza orei de educatie fizica? se mai mira de ce chiulim de la ora, poi ne imbolnavim , murim la scoala.


Aici vorbim de uniforme, nu de profesori si ce fac ei. Ce ai tu la scoala e ceva deosebit. Sunt putini ca profesorul tau.
Gata cu off-topicul.

Edited by Lucian_M, 04 September 2008 - 23:23.
offtopic la greu


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate