Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Animal Police

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Salutare,
Am vazut reportajul ala de la Stiri cu tampitii aia de si-au batut calul,pana a murit saracul animal.
Nu e primul si nici ultimul caz de genul asta din tara asta a noastra.Oare nu putem si noi sa punem la punct o legislatie si o forta  de Politie care sa se ocupe de idiotii care se comporta cu cruzime fata de saracele animale?
M-as angaja si maine la asa ceva.
Stau si ma uit pe Animal Planet si ii vad pe cei din state,care au aceeasi putere cu Politia si baga oameni la inchisoare exact pentru asa ceva.Oare cand o sa vad asa ceva in Romania?

Vedea-i-as pe desteptii astia de isi chinuie animalele la inchisoare sa vada si ei cum e sa fii tratat ca un animal.

Edited by me_and_myself, 23 September 2007 - 06:55.


#2
bananutza

bananutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 19.05.2007

 moki, on Jun 1 2007, 22:20, said:

Salutare,
Am vazut reportajul ala de la Stiri cu tampitii aia de si-au batut calul,pana a murit saracul animal.
Nu e primul si nici ultimul caz de genul asta din tara asta a noastra.Oare nu putem si noi sa punem la punct o legislatie si o forta  de Politie care sa se ocupe de idiotii care se comporta cu cruzime fata de saracele animale?
M-as angaja si maine la asa ceva.
Stau si ma uit pe Animal Planet si ii vad pe cei din state,care au aceeasi putere cu Politia si baga oameni la inchisoare exact pentru asa ceva.Oare cand o sa vad asa ceva in Romania?

Vedea-i-as pe desteptii astia de isi chinuie animalele la inchisoare sa vada si ei cum e sa fii tratat ca un animal.
eu in fiecare seara urmaresc emisiunea "animal police"...chiar aseara am vazut cum unii oameni participau la curse ilegale cu cai iar unul sia fracturat piciorul..iar acestia au decis sal taie si sa vanda carnea...in vazul altor 2 cai (cred ca erau traumatizati vazand ce era acolo) a fost omorat bietul cal cu o drujba...ce ma bucur ca au primit 10 ani inchisoare...bietul animal nu sa nascut ca sa moara in chinuri din cauza unor oameni fara suflet..:(

#3
raz_md

raz_md

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 27.09.2006

 moki, on Jun 1 2007, 22:20, said:

Salutare,
Am vazut reportajul ala de la Stiri cu tampitii aia de si-au batut calul,pana a murit saracul animal.
Nu e primul si nici ultimul caz de genul asta din tara asta a noastra.Oare nu putem si noi sa punem la punct o legislatie si o forta  de Politie care sa se ocupe de idiotii care se comporta cu cruzime fata de saracele animale?
M-as angaja si maine la asa ceva.
Stau si ma uit pe Animal Planet si ii vad pe cei din state,care au aceeasi putere cu Politia si baga oameni la inchisoare exact pentru asa ceva.Oare cand o sa vad asa ceva in Romania?

Vedea-i-as pe desteptii astia de isi chinuie animalele la inchisoare sa vada si ei cum e sa fii tratat ca un animal.

N-o sa-i vezi prea curand. Ar trebui schimbata legislatia, dar la cat de prost e organizata clasa politica, m-as mira sa vezi vreo schimbare. Intr-o tara civilizata, in cel mai rau caz s-ar fi sesizat un senator sa propuna o lege. La noi au alte treburi. Pacat de animal oricum. :(

#4
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 16.05.2005
:) Apare Politia animalelor 25 mai 2007

http://www.newz.ro/s...lor_n37434.html

Un grup de parlamentari a decis ca e necesara infiintarea Politiei Animalelor si a intocmit un proiect de lege, depus la Senat, menit sa previna cruzimea fata de nevertebrate, in special, insecte, moluste si crustacee.
Potrivit reprezentantilor celor patru partide politice, cruzimea fata de animale este infractiune daca animalele sunt torturate, mutilate, sufocate sau otravite, cu exceptia metodelor legale aplicate unor 'rozatoare sau insecte daunatoare'. Infractiuni sunt considerate si organizarea luptelor de animale sau comertul ilegal cu animale. Potrivit legii, pentru contraventii se aplica amenda de la 300 RON pana la 10.000 RON, iar pentru infractiuni este prevazuta inchisoare de la cinci la 10 ani.
Initiativa prevede ca, in cadrul Politiei Animalelor, vor activa iubitori de animale care vor veghea neintrerupt in vederea protejarii grupurilor de nevertebrate.

#5
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007

 irennescat, on Jun 5 2007, 16:35, said:

:) Apare Politia animalelor 25 mai 2007

http://www.newz.ro/s...lor_n37434.html

Un grup de parlamentari a decis ca e necesara infiintarea Politiei Animalelor si a intocmit un proiect de lege, depus la Senat, menit sa previna cruzimea fata de nevertebrate, in special, insecte, moluste si crustacee.
Potrivit reprezentantilor celor patru partide politice, cruzimea fata de animale este infractiune daca animalele sunt torturate, mutilate, sufocate sau otravite, cu exceptia metodelor legale aplicate unor 'rozatoare sau insecte daunatoare'. Infractiuni sunt considerate si organizarea luptelor de animale sau comertul ilegal cu animale. Potrivit legii, pentru contraventii se aplica amenda de la 300 RON pana la 10.000 RON, iar pentru infractiuni este prevazuta inchisoare de la cinci la 10 ani.
Initiativa prevede ca, in cadrul Politiei Animalelor, vor activa iubitori de animale care vor veghea neintrerupt in vederea protejarii grupurilor de nevertebrate.

Uite o chestie!!Acum nu stiu de ce nu sunt incluse toate tipurile de animale,dar e si asta un inceput.Acum de-ar trece de Senat.Daca ar apare asa ceva si la noi ar fi fenomenal si m-as duce intins sa imi ofer serviciile.

#6
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Azi am vazut la stiri cum au impuscat un cal...se pare ca era maltratat..a refuzat zabala, l-a muscat pe dobitocul de stapan si asta i-a pecetluit soarta.

#7
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Traim in tara lui Papura Voda.Si ne mai intrebam de ce ne privesc strainii asa cum o fac.Pai normal,cand vad chestiile astea la stiri,se gandesc ca aici e jungla.Suntem vai de capul nostru.

#8
agu

agu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.08.2006
Abia astept infiintarea POLITIEI ANIMALELOR , asta ptr. a avea baza legala impotriva asupritorilor de animale nevinovate .
La puscarie cu ei !

#9
devill_bones

devill_bones

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 02.02.2006
Si eu m-as baga daca ar face politia animalelor.
Insa nu cred ca vor da fonduri pt asa ceva iar daca ati observat pe animal planet, aia mereu mentioneaza ca au banii din donatii si pt politia animalelor si pt tratarea animalelor ranite sau care sunt luate de la stapan etc. plus ca au si f multi medici voluntari. La noi.....abia gasim 3 voluntari pentru a da mancare la caini sau pt a se juca cu ei in cadrul unui adapost asa ca.....mai greu sa gasim oameni care sa dea bani pt a trata animalele de pe strada sau cele abuzate....
Am mai vazut o chestie....multi , nu neaparat aici pe forum, insa multi spun....asta e romania, asa suntem noi etc....si pleaca afara pt un trai mai bun. Chiar nu vrem sa incepem sa schimbam ceva aici? si aici poate fi ca "afara". Nu trebuie sa plec afara ca sa am grija de un animal salvat din fara masinii sau mai stiu eu de unde. putem si aici numai ca nu vrem si scuza noastra eterna "nu suntem afara" ne cam tine in loc.

#10
devill_bones

devill_bones

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 02.02.2006

 irennescat, on Jun 5 2007, 16:35, said:

:) Apare Politia animalelor 25 mai 2007

http://www.newz.ro/s...lor_n37434.html

Un grup de parlamentari a decis ca e necesara infiintarea Politiei Animalelor si a intocmit un proiect de lege, depus la Senat, menit sa previna cruzimea fata de nevertebrate, in special, insecte, moluste si crustacee.
Potrivit reprezentantilor celor patru partide politice, cruzimea fata de animale este infractiune daca animalele sunt torturate, mutilate, sufocate sau otravite, cu exceptia metodelor legale aplicate unor 'rozatoare sau insecte daunatoare'. Infractiuni sunt considerate si organizarea luptelor de animale sau comertul ilegal cu animale. Potrivit legii, pentru contraventii se aplica amenda de la 300 RON pana la 10.000 RON, iar pentru infractiuni este prevazuta inchisoare de la cinci la 10 ani.
Initiativa prevede ca, in cadrul Politiei Animalelor, vor activa iubitori de animale care vor veghea neintrerupt in vederea protejarii grupurilor de nevertebrate.
"mai ales fata de nevertebrate"? pai cainii si pisicile sufera cel mai tare pe la noi....si sunt vertebrate.....sa inteleg ca un crevete sau o musca are prioritate in fata unui caine schingiuit sau a unei pisici moarta de foame? wow!

#11
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
era shi cazul sa apara o politzie a animalelor, sa existe protectzia animalelor si legi in vigoare.  dupa cum spunea cineva "Interesul si grija pt animale indica gradul de civilizatie al unui popor".
cine vrea sa sustzina politzia animalelor poate semna urmatoarea petitzie.

http://www.thepetiti...ction/107215425

este nevoie de un numar de 5000 de semnaturi. sper sa reushim.

#12
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 16.05.2005

 Psych0Bitch, on Jun 17 2007, 03:30, said:

era shi cazul sa apara o politzie a animalelor, sa existe protectzia animalelor si legi in vigoare.  dupa cum spunea cineva "Interesul si grija pt animale indica gradul de civilizatie al unui popor".
cine vrea sa sustzina politzia animalelor poate semna urmatoarea petitzie.

http://www.thepetiti...ction/107215425

este nevoie de un numar de 5000 de semnaturi. sper sa reushim.
1800 de semnaturi stranse. Pe data de 18 s-au semnat 10 persoane, dar poate mai semneaza. Altfel, in ritmul asta pentru restul de semnaturi ne trebuie cam 1 an de zile, din pacate. Pe data de 17 au fost aproape 40.
Cam 30 pers/zi inseamna aprox. 3 luni, ceea ce e ceva mai bine.
Cine vrea, sa dea link pe e-mail sau mess la cunostinte.

Edited by irennescat, 18 June 2007 - 10:30.


#13
andra b

andra b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.06.2007
scuze am venit cam tarziu dar sunt gata sa devin voluntar numai sa se infiinteze POLITIA ANIMALELOR!!!!!!!!!!
cat timp mai e pana se aplica chestia asta? va rog din suflet tineti-ma la curent cu stirea , intru in doua min sa dau semnatura !!
Sper sa existe si in romania un sediu de genu RSPCA!!!!!!! E NEVOIE !!!!!!!!!

Edited by andra b, 01 July 2007 - 14:04.


#14
big.brother

big.brother

    .:: KING ::.

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 07.05.2007
Ar fi interesant să existe așa ceva și la noi în Romania.
Ohh..Keep dreamin'  -_-

#15
andra b

andra b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.06.2007
nu e ceva imposibil !!!!!!! VOTEAZA : http://www.thepetiti...ction/107215425

#16
Eol

Eol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 15.06.2007
trimite-ti link-ul si pe messenger...si pe mail ....cat mai multe :clapping: eu ma bag si cu bani...donatii ceva
dupa ce am vazut acele reportaje la Pro Tv ,am ramas socat .!
ttrebuie sa facem CEVA!!

#17
angelo saro

angelo saro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 04.03.2007
eu am vazut in timisoara o masina pe care scria politia animalelor... nu stiu ce sa zic, ce era cu ea, daca exista asa ceva, ce fac ei, cu ce se ocupa... bine ar fi sa existe totusi. sa dea iama pe la tara sa vada acolo caini infometati, legati de un pom cu sarma, fara apa. ce sa mai zic de mancare. la noi trebuie invinsa in primul rand mentalitatea asta, cum ca un animal nu trebuie ingrijit, cu atat mai putin un caine, cand cu mancarea pe care i-ai da-o lui, poti hrani un porc pe care il si mananci. trebuie inoculata ideea ca un animal este o responsabilitate serioasa, ca raspunzi pentru el in fata legii si ca, daca il maltratezi, platesti. ei, uite asta se va intampla in cel mai frumos vis al meu. la tara, tanti si cu nenea se iau la cearta cu politistul animalelor, mai vin si vecinii si iese o sceneta super. probabil vor incerca si spaga.

#18
andra b

andra b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.06.2007
Era un nr de telefon ceva pe masina aia? vreau mai multe detalii vreau si eu sa fac ceva pt animale....pls help me

semnati :  http://www.thepetiti...ction/107215425

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate