Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Animal Police

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
ella_cocutz

ella_cocutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 18.07.2007
Abia astept sa se ia masuri. Pacat ca la noi trebuie sa moara cineva inainte de a se lua o masura de protectie. Trebuie prevenit, dar asta e tara in care traim, pacat.
Asta e natura omului, nu mai stiu cine e animalul salbatic? Cel care traieste in salbaticie sau OMUL? Optez ptr a doua varianta.
Omul prin natura lui a invatat doar cu biciul la spate.... cred ca e cazul sa se puna biciul pe el..... amenzi sa nu le poti plati sau puscarie, dar nu puscarie de lux cum e mai nou, cu tv ,cablu, si alte luxuri, ca aia nu mai este puscarie, e hotel, si cit mai multe centre de reeducare in adevaratul sens al cuvintului.
Bine ca avem 'politie comunitara' , care in loc sa mentina ordinea se plimba cu masinile din dotare, sa speram ca se va infiinta totusi 'politia animalelor' si intr-adevar sa fie pachetul complet, adica sa aibe si legile respective comlete, nu 'stai ca nu stiu unde sa il incadrez' , si dotarile necesare, sa speram ca nu se va ivi vesnica zicala 'nu avem fonduri' ptr ca bani sint dar ai nostri conducatori au impresia ca noi sintem prea prosti si nu stim asta.
Sper totusi ca ROMANIA se va trezi.

#38
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

 madalinutza, on Jul 27 2007, 17:03, said:

daca se incepe cu voluntari, count me in ! abia astept sa vad fata unui abuzator de animale in timp ce-i pun catusele si-i susur la ureche ca n-are nici un drept, nici la tribunal, nici in puscarie, nici macar in fata mea ... cam la fel ca animalul care nu a avut nici un mijloc de protest cand a fost agresat !

Uite de asta nu sunt eu de acord cu forma asta de politie. Oare ce s-ar intampla daca toti frustratii ajung "politisti", fie si in politia animalelor? Cum adica politie formata din iubitorii de animale? Mie asta imi suna a militie, o gasca de cetateni cu furci si topoare pusi pe linsat alti cetateni care au taiat porcul de Craciun sau tin cainele legat ca sa nu muste, si sa ia amenda de la politia cealalta, a oamenilor.

#39
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006
Uite de asta nu sunt eu de acord cu forma asta de politie. Oare ce s-ar intampla daca toti frustratii ajung "politisti", fie si in politia animalelor? Cum adica politie formata din iubitorii de animale? Mie asta imi suna a militie, o gasca de cetateni cu furci si topoare pusi pe linsat alti cetateni care au taiat porcul de Craciun sau tin cainele legat ca sa nu muste, si sa ia amenda de la politia cealalta, a oamenilor.
  UIte aici un om care spune adevarul.
Apropo de animale, priviti ce se poate intampla din cauza lor http://www.ziaruldei..._om_147840.html. Inteleg ca ati vazut reportajele alea la protv si ati prins mila de animale. Sunt de acord cu politia animalelor, doar atunci cand un proprietar de animale , al carui animal a atacat pe cineva si i-a pus viata in pericol (era un topic aici despre stapan tampit , animal prost ,urmare om spitalizat) sa fie pedepsit pentru tentativa de omor. In caz de atac al unui animal fara stapan sa fie pedepsite asociatiile pentru protectia animalelor.
P.S.: Cand moare un om nu-i pasa  nimanui.

Edited by trustmygod, 25 September 2007 - 13:11.


#40
roxxxannna1983

roxxxannna1983

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 09.05.2007
Cu totii am aflat de la televizor de ce au fost in stare sa faca "tinerii" de la Buzau...deci VA ROG intrati si votati si voi pentru a avea o lege care sa protejeze bietele animalutze impotriva bestiilor acestora...ei nu pot fi numiti oameni...
Se vor strange semnaturile si se va depune o petitie la Parlament!AVEM NEVOIE DE O LEGE CARE SA PROTEJEZE ANIMALELE!
Nu putem sta cu mainile in san si nici ramane indiferenti! Trebuie sa facem ceva ca sa oprim masacrul! Acesti nemernici si altii ca ei trebuie pedepsiti aspru!

aveti aici link-ul unde puteti vota:

http://www.protv.ro/...animalelor.html

Lumina si Iubire tuturor!

#41
agu

agu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.08.2006

 trustmygod, on Sep 25 2007, 13:59, said:

Uite de asta nu sunt eu de acord cu forma asta de politie. Oare ce s-ar intampla daca toti frustratii ajung "politisti", fie si in politia animalelor? Cum adica politie formata din iubitorii de animale? Mie asta imi suna a militie, o gasca de cetateni cu furci si topoare pusi pe linsat alti cetateni care au taiat porcul de Craciun sau tin cainele legat ca sa nu muste, si sa ia amenda de la politia cealalta, a oamenilor.
  UIte aici un om care spune adevarul.
Apropo de animale, priviti ce se poate intampla din cauza lor http://www.ziaruldei..._om_147840.html. Inteleg ca ati vazut reportajele alea la protv si ati prins mila de animale. Sunt de acord cu politia animalelor, doar atunci cand un proprietar de animale , al carui animal a atacat pe cineva si i-a pus viata in pericol (era un topic aici despre stapan tampit , animal prost ,urmare om spitalizat) sa fie pedepsit pentru tentativa de omor. In caz de atac al unui animal fara stapan sa fie pedepsite asociatiile pentru protectia animalelor.
P.S.: Cand moare un om nu-i pasa  nimanui.

  Nu stiu exact cati oameni mor din cauza animalelor  dar stiu exact ca cei mai multi oameni mor din cauza altor oameni !
  Si mai stiu ca majoritatea animalelor mor tot din cauza oamenilor !
  Vezi tu ? De asta nu prea deplange multa lume moartea unui om ...  Tot din cauza oamenilor ...  Ne-am schimbat firea , nu mai avem compasiune , nu mai avem mila , nu mai avem suflet !
  Asa si cu animalele , depind de noi . Numai oamenii le pot ajuta si tot oamenii le pot schimba soarta : in bine sau in rau , e numai decizia noastra , atotputernicii si stapanii acestui pamant !

#42
ella_cocutz

ella_cocutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 18.07.2007

 agu, on Sep 25 2007, 17:36, said:

Nu stiu exact cati oameni mor din cauza animalelor  dar stiu exact ca cei mai multi oameni mor din cauza altor oameni !
  Si mai stiu ca majoritatea animalelor mor tot din cauza oamenilor !
  Vezi tu ? De asta nu prea deplange multa lume moartea unui om ...  Tot din cauza oamenilor ...  Ne-am schimbat firea , nu mai avem compasiune , nu mai avem mila , nu mai avem suflet !
  Asa si cu animalele , depind de noi . Numai oamenii le pot ajuta si tot oamenii le pot schimba soarta : in bine sau in rau , e numai decizia noastra , atotputernicii si stapanii acestui pamant !

Ai dreptate, mai putin cu 'atotputernici', doar daca ai spus ironic, da

#43
daemonyak

daemonyak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 29.05.2003
Oricum in tara asta constat ca nu conteaza cand moare un om, un copil, un animal....
Nici impotriva violentei fata de copii sau mame nu se prea iau masuri. Mi-e sila de oamenii din tara asta. Si mi-e sila si de cei care ii apara pe cei care sunt violenti cu animalele sau cu oricare alta fiinta.

#44
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
Am semnat si eu petitia care a circulat pe email. Nu cu patima, ci pentru ca trebuie, intr-adevar, sa existe un organism care sa administreze aceasta problema scapata de prea mult timp de sub control.
Eu am, insa, diverse puncte de vedere in legatura cu acest subiect:
1. Nu cred ca lucrurile se vor desfasura chiar ca la tv; ce ni se prezinta la animal planet este o institutie cu experienta, cu traditie, care are sprijin deplin din partea politiei, a justitiei. La noi nu va avea aceeasi amploare si organizare, decat daca va permite accesul voluntarilor si asta cu dus-intors... La noi daca suni la 112 sa anunti ceva legat de un animal, sa zicem cal, aflat in mijlocul unei centuri circulate intens de camioane ti se rade in nas. Acesta este, la ora asta, nivelul de implicare al autoritatilor.
2. Eu nu as cataloga un popor intreg ca fiind dezaxat doar pentru ca niste cretini au omorat pisica aceea. E ingrozitor ca acest fapt s-a petrecut, dar pe de alta parte exista mii de oameni care iubesc animalele, care pretuiesc natura si respecta viata fiecarei creaturi. Daca punem in balanta cativa dezaxati cu mii sau zeci de mii de oameni vom putea spune ca suntem un popor care in general iubeste animalele, doar ca nu are educatia necesara, ca in multe alte domenii.
3. Guvernul nu se grabeste cu adoptarea legii pentru ca la noi aceasta activitate este strict legata de banii statului, fara a exista legatura cu partea privata de sprijin. Daca cineva ar spune maine, hai sa platim 0,5% din salariu pentru politia animalelor, care credeti ca ar fi impactul in societate?

#45
agu

agu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.08.2006
Gata ! S-a aprobat in Senat Proiectul de infiintare a Politiei Animalelor !
Ma bucura nespus ca acum avem si baza legala de ai condamna pe cei care savarsesc cruzimi asupra animalelor . :clapping:

#46
alin_noage

alin_noage

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.12.2007

 bananutza, on Jun 1 2007, 23:25, said:

eu in fiecare seara urmaresc emisiunea "animal police"...chiar aseara am vazut cum unii oameni participau la curse ilegale cu cai iar unul sia fracturat piciorul..iar acestia au decis sal taie si sa vanda carnea...in vazul altor 2 cai (cred ca erau traumatizati vazand ce era acolo) a fost omorat bietul cal cu o drujba...ce ma bucur ca au primit 10 ani inchisoare...bietul animal nu sa nascut ca sa moara in chinuri din cauza unor oameni fara suflet..:(


eu am un pitbull de 8 luni:) sa nu isi imagineze cineva ca iese pe strada si mananca oameni, ca nu e asa:)) cliseu sau nu... cainele e asa cum il cresti...genele conteaza, dar pana la urma eu am fost muscata de un pekinez :))))....deci:)))
cat priveste emisiunea cu animal police.... nu am reusit niciodata sa ma uit la ea pana la capat.... cand vad animalutul de langa mine... nu prea  reusesc.... oricum.... in romania oamenii au atatea probleme, incat...din care am observat soarta animalelor nu prea conteaza.... pacat, dar adevarat!

Edited by mufă, 29 December 2007 - 18:07.


#47
Teo_Fefe

Teo_Fefe

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.06.2008

 alin_noage, on Dec 29 2007, 17:38, said:

eu am un pitbull de 8 luni:) sa nu isi imagineze cineva ca iese pe strada si mananca oameni, ca nu e asa:)) cliseu sau nu... cainele e asa cum il cresti...genele conteaza, dar pana la urma eu am fost muscata de un pekinez :))))....deci:)))
cat priveste emisiunea cu animal police.... nu am reusit niciodata sa ma uit la ea pana la capat.... cand vad animalutul de langa mine... nu prea  reusesc.... oricum.... in romania oamenii au atatea probleme, incat...din care am observat soarta animalelor nu prea conteaza.... pacat, dar adevarat!

uite... iti promit ca eu voi face ceva in privinta asta... e mai greu pana incepi, dar sa sti ca sunt foarte multi oameni care si-ar gasi o ora pe saptamana spre a si-o dedicao animalelor(si ma refer la acei oameni care nu o fac deja)... sunt foarte multi iubitori de animale in Romania dar trebuie inceput de undeva.... ok... s-a semnat chestia aia cu politia aniimalelor, dar sincer nu am auzit sa se fi facut ceva mai mult... la veterinarul la care imi voi face practica(prieten de familie)vin foarte multe animale FARA STAPAN as putea zice batute, chinuite dar care inca mai au loc in sufletul lor pentru a ierta... ciudat insa e faptul ca cei care aduc astfel de animale sunt oamenii despre care vorbeam ceva mai sus... acei oameni care au nevoie de ACEL CEVA... de acel INCEPUT... si intr-adevar e frustrant sa vezi ca nu se face nimic... si e si mai frustrant sa nu poti face nimic din cauza varstei sau a banilor...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate