Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 

Camera foto

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Marcuss

Marcuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 10.12.2005
Salutare tuturor,

Se apropie concediul si eu inca nu am o camera foto pentru acest eveniment.
Invartindu-ma pe la mag din orash am fost la ALTEX si am ramas placut impresionat de camera SANYO VPC-E6, camera pe care o au la lichidare.
Ce mi-a placut la ea?
- display foarte mare
- design placut
- pret ok

Am cautat si pe net detalii despre ea:
http://www.sanyo-dsc...c_e6/index.html

Insa vreau sa stiu si parerea voastra in legatura cu acest produs inainte de a-l cumpara!

Voi ce ziceti? la un pret de 6 mil, credeti ca as putea lua ceva mai bun?

Rog sa va exprimati parerea dupa ce vedeti cum arata pe site-ul oficial de la SANYO

#2
XisTeNSe

XisTeNSe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.11.2005
M-am uitat la sample-urile de aici si are mult zgomot de fond.

La pretul asta ti-as recomanda, in primul rand, un Fuji S5600(semi-profesional) sau un Canon A550 daca vrei ceva compact.

Fuji S5600
Canon A550

#3
Cristisp

Cristisp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 29.01.2007

 XisTeNSe, on May 28 2007, 21:57, said:

M-am uitat la sample-urile de aici si are mult zgomot de fond.

La pretul asta ti-as recomanda, in primul rand, un Fuji S5600(semi-profesional) sau un Canon A550 daca vrei ceva compact.

Fuji S5600
Canon A550

Si eu sunt pentru Fuji. O compacta cu numai 3x zoom optic nu este chiar un aparat potrivit pentru concedii. Plus ca Sanyo nu este chiar in topul producatorilor de aparate foto.

Edited by Cristisp, 28 May 2007 - 21:04.


#4
Marcuss

Marcuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 10.12.2005
la sanyo ma incanta display-ul f mare, si meniul relativ usor, are acumulator si il pot incarca de la priza foarte rapid, dar si faptul ca de la 12 mil acum e 599,90 ron

Edited by Marcuss, 28 May 2007 - 21:24.


#5
Jacques

Jacques

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 08.08.2005
Si eu as merge tot pe acel Canon A550. Nu te lua dupa reducerile de pret din Media Galaxy, nu le fac aia degeaba. Chiar si cu 50% ar obtine profit la ce adaos comercial au.

#6
Marcuss

Marcuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 10.12.2005
are cineva acel model de sanyo?

as fi vrut cateva pareri de la cineva care il folosesti (datele tehnice le pot vedea si eu pe
http://www.sanyo-dsc...spec/index.html


Daca e ok atunci il cumpar, daca nu ma voi reorienta: FUJI S5600, F20 sau orice alt ceva....

#7
XisTeNSe

XisTeNSe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.11.2005

 Marcuss, on May 28 2007, 22:22, said:

la sanyo ma incanta display-ul f mare, si meniul relativ usor, are acumulator si il pot incarca de la priza foarte rapid, dar si faptul ca de la 12 mil acum e 599,90 ron

Toate au meniu relativ usor, asta nu-i un criteriu. La partea cu acumulatorul, sincer, nu recomand un aparat cu acumulator propriu, ci unul care merge cu acumulatori AA sau baterii alkaline. De ce? Simplu: in primul rand poti avea un set de rezerva in cazul in care ramai pe uscat, iar in al doilea rand gandeste-te ce se intampla daca ajungi pe cine stie ce costisa cu aparatul, iar daca aparatul are acumulator propriu, n-o sa poti merge la magazinul lui badea Ion sa iei baterii AA in cazul in care ramai fara electroni in aparat.  Cazul meu, personal: 3 perechi de acumulatori AA, 2 x SD 2GB(1200+ poze), respectiv 1GB(cate un film ici-colo), husa si... p-aci ti-i drumu! Sa dea Domnu' timp liber, zile insorite, coclauri verzi, tovarasi de drum destoinici si inspiratie la fotografiat, ca in rest, nu-mi fac probleme de baterii, memorie sau altceva.

Verifica linkul de mai sus pe care ti l-am dat si uite-te putin la poze. O sa observi ca cerul nu are o culoare uniforma, ci pixelata, florile abia se disting, etc... Cat despre pret.. e doar strategie de marketing. Ii pune azi un pret de 12 mil, iar maine face reducere la 6 ca sa se vanda instant. Asta e strategia lor; eu stiu cum stau lucrurile pentru ca am lucrat la o firma ce se ocupa cu chestii de genul. Ca exemplu, lua din afara LCD-uri cu 10E (10E !) de pe la lichidari de stocuri si/sau firme fantoma si le vindea aici cu 6-7 milioane, eventual avand si un abtibild pe el cu "25% reducere".


NB. Cand cumperi un aparat foto principalul criteriu de care trebuie sa tii cont e claritatea/calitatea imaginii, nu meniuri si alte zorzonele ca la telefoane.

Edited by XisTeNSe, 29 May 2007 - 23:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate