Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Eroare incarcare formular
 merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...
 Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 

Care ISP din Romania e mai serios ?

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

Poll: Care ISP din Romania e mai serios ? (74 member(s) have cast votes)

Care ISP din Romania e mai serios ?

  1. PCNET Data Network S.A (19 votes [11.52%])

    Percentage of vote: 11.52%

  2. SN Radiocomunicatii S.A (4 votes [2.42%])

    Percentage of vote: 2.42%

  3. S.C. Total Net S.A. (2 votes [1.21%])

    Percentage of vote: 1.21%

  4. S.C. Astral Telecom S.A (20 votes [12.12%])

    Percentage of vote: 12.12%

  5. S.C. EuroWeb Romania S.A (2 votes [1.21%])

    Percentage of vote: 1.21%

  6. S.C. Digicom Systems SRL (1 votes [0.61%])

    Percentage of vote: 0.61%

  7. S.C. Equant Romania S.A (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  8. GTS Telecom (14 votes [8.48%])

    Percentage of vote: 8.48%

  9. S.C. INES Group SRL (7 votes [4.24%])

    Percentage of vote: 4.24%

  10. S.C. VIP Plus Computers SRL (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  11. S.C. IDILIS S.A (5 votes [3.03%])

    Percentage of vote: 3.03%

  12. S.C. Media SAT S.A. (8 votes [4.85%])

    Percentage of vote: 4.85%

  13. S.C. Mobifon S.A. (10 votes [6.06%])

    Percentage of vote: 6.06%

  14. S.C. ORANGE ROMANIA S.A. (2 votes [1.21%])

    Percentage of vote: 1.21%

  15. RDS (44 votes [26.67%])

    Percentage of vote: 26.67%

  16. Altii (27 votes [16.36%])

    Percentage of vote: 16.36%

Vote Guests cannot vote

#1
alterego

alterego

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 08.12.2003
Intrebare cat se poate de fireasca dupa atatea dezamagiri ale fiecaruia din noi. Nu vreau sa aud raspunsuri de genul "cat platest atat primesti", nu sunt cazuri singulare de persoane care si-au deschis I-cafe si dupa primele zile (poate saptamani) cand viteza era de vis apoi incepe sa scada "steb by step" pana cand isi pierd toti clientii. Vorbesc din experienta proprie din anii studentiei cand migram de la un I-cafe la altul tocmai din acest motiv. Nu am pretentia unui studiu exhaustiv (nu stiu daca am scris corect" dar din observatii zilnice am constatat ca ISP-istii cu tendinte de monopol ofera cele mai proaste servicii. Nu dau nume pt a nu face antireclama... In alta ordine de idei am descoperit firme care ofera servicii de conectare la care nu prea ai ce le reprosa in afara faptului ca isi ofera serviciile doar in anumite orase sau judete. Cred ca ar fi de un real folos sa stim la cine apelam cand vine vremea sa migram de la I-cafe spre internetul de acasa...

Best regards !

#2
_adrian_

_adrian_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 20.06.2003
In chestionarul tau apare Total Net. Din ce stiu ei au fost achizitionati de RDS si acum mai figureaza cu acest nume doar pentru a finaliza diverse contracte pe care le-au avut in desfasurare in momentul achizitiei, serviciile fiind asiugrate acum practic de RDS.

Eu am o conexiune Astral AIpA "nelimitat" acest nelimitat ascunde nesimtirea ISP-ului roman care pe masura ce incheie noi abonamente nu-si imbunatateste infrastructura ci reimparte ceea ce avea deja.
Tot acest nelimitat este conditionat de regula celor 5 GB. Dupa ce ai depasit 5 GB trafic, latimea de banda iti este ingustata.
Mai mult canalul de 128 kb/s care este unul shared, in momentul in care este folosit "mai intens" la viteza de varf a lui, devine subiectul unui script de limitare dinamica. Practic chiar daca ceilalti cu care imparti canalul nu-l folosesc, tu vei suferi o franare a vitezei, pentru a descuraja pe cei care practica download-ul masiv.
Nu stiu de ce in conditiile in care platesc ceva la un pret mult mai scump decat in strainatate trebuie sa mai fiu si supus unor limitari mai mult decat tampite.

#3
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Sint foarte multumit de Astral Telecom, inclusiv de politica pentru descurajarea "download-ului masiv" la abonamentele cu trafic "nelimitat". 5 GB este o limita occidentala impusa de provideri utilizatorilor casnici si nu vad de ce in Romania conditiile europene sint considerate de unii ca fiind "timpite". De exemplu, clientii din Germania nu se mai pling de faptul ca au limitare la 5 GB, mai ales ca au viteza mai mare si tentatia de a face download este pe masura.

Am utilizat cu placere si serviciile TotalNet si Idilis.

#4
_adrian_

_adrian_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 20.06.2003

Quote

Originally posted by Allex
mai ales ca au viteza mai mare si tentatia de a face download este pe masura.


De limitarea la 5 GB nu m-am plans nici eu, doar am remarcat-o. In general la sfarsit de luna am acumulat cam 3 - 3.5 GB de trafic.
Problema este cea de viteza, care este mult inferioara unor abonamente din afara. Mai bine zis ma deranjeaza fluctuatiile de viteza in conditiile in care uneori am nevoie sa iau ceva macar la mai mult de 12 KB/s

#5
danchitu866

danchitu866

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,800
  • Înscris: 06.12.2003
Cine a votat Astral Telecom ?! :)

#6
alterego

alterego

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 08.12.2003
Momentan sunt in Spania si folosesc internetul unui prieten care are o conexiune ADSL 256 KB/s trafic nelimitat la numai 40 €. Daca as avea in tara conexiunea asta as da fara sa stau pe ganduri cei 40 €. In tara merg pe mana celor de la Idilis (conexiune radio partajata), dar am testat si dial-up (acasa) si la capitolul navigare stau super (numai daca incercam download pe mai multe fire murea conexiunea).

#7
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004
RDS

#8
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
Care este intrebarea???????
"Care ISP di Romania e mai serios ?"
sau
"Ce furnizor de internet aveti ?"

#9
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Sa fim seriosi.. in Romania NU EXISTA UN ISP ADEVARAT la ora asta !!! :(  Aici ma refer STRICT la cei ce dau net pe cablu sau alte chestii IN AFARA de dial-up.

SO, NU exista la ora asta din pacate o oferta pentru un user ce doreste o conexiune decenta acasa... Era FX dar s-a dus  :degetele:

#10
Alexandru

Alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 28.11.2001
Ce ISP este mai serios , HA HA HA
io nu am intalnit unu serios exceptie fostu' FX
ASTRALU pica si la fel ca RDS-ul in privinta contractelor, RDS-ul nu isi respecta contractele , Mediasat la fel , Euroweb e ok pana cand ajungi la relati cu clienti ... , Evolova cred ca nici nu are sens sa zic ceva .... , astea sunt isp-urile cu, care am avut eu de a face....

#11
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
@alterego: Ce fel de conexiune ai la Idilis? M-am uitat pe site-ul lor la oferta si am vazut ca dau gratis echipamentul cat stai abonat la ei. Asa e? Ce abonament ai, cat costa si ce viteze?

#12
alterego

alterego

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 08.12.2003
@johnny bravo
nu reprezint interesele celor de la Idilis, daca asta am lasat sa se inteleaga, insa iti pot marturisi ca echipamentul e moka cat esti la ei si din buzunar trebuie sa scoti lunar pt abonament peste 100 € (asta depinde de multi factori). Incearca sa trimiti un e-mail la tehnic sau la vanzari (cei de la tehnic raspund mai repede) si dupa un schimb consistent de informatii te vei lamuri. :)

Best regards !

#13
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 07.12.2002

Quote

Originally posted by Cătălin
Sa fim seriosi.. in Romania NU EXISTA UN ISP ADEVARAT la ora asta !!! :(  Aici ma refer STRICT la cei ce dau net pe cablu sau alte chestii IN AFARA de dial-up.

SO, NU exista la ora asta din pacate o oferta pentru un user ce doreste o conexiune decenta acasa... Era FX dar s-a dus  :degetele:

Lasa ca intri de la servici :degetele:

#14
alterego

alterego

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 08.12.2003
Si cand mai muncesti daca la servici surfezi ?

#15
alterego

alterego

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 08.12.2003
http://www.mcit.ro/l...inchiriata.html

#16
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
@alterego: nici nu am insinuat ca ai reprezenta interesele vre unei firme. Am vazut ca pomeneai de Idilis si d-aia am intrebat.

#17
alterego

alterego

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 08.12.2003
Atunci e cazul a-mi prezint eu scuzele de rigoare in fata ta, sper sa le accepti.

Odata mi s-a spus ca fac publicitate pt ca numele unei firme aparea prea des in mesajele mele, de aceea acum ma cam feresc de nume...:(

Best regards !

#18
LOCOTUS

LOCOTUS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 31.12.2003
corect FX era ok foarte multumit de el si acum nemultumit de RDS, desi la abonamente mari.... nu face probleme (600$)

am votat xnet pentru ca la astia daca fac urat ca nu merge bine... hop si ei ma suna si rezolva. cel putin ei incearca sa se mentina seriosi. dar au si ei ceva scapari ex. routari de clase 192.168.0.x pe net :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate