Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

HSDPA & HSUPA

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#37
Eldebra

Eldebra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 07.05.2007

 Philips, on Jul 4 2007, 13:52, said:

Unde ai facut testele?
Ca prea le-ai avut pe toate... :peacefingers:

in concept store am vazut ca sunt toate disponibile ...

#38
kecs

kecs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 18.03.2006

 munteanu_dan0, on Jul 4 2007, 10:44, said:

pe mine ma interesa accesul wap pe telefon
si cum exista limita de 500mb la wap ..nu vad de ce ar limita si viteza daca tot ai telefon compatibil

Pe WAP viteza este limitata la viteza EDGE. De ce? Pt. ca in GSM resursele sunt limitate. Pt. mai multe detalii suna la 408.

#39
kecs

kecs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 18.03.2006

 munteanu_dan0, on Jul 4 2007, 09:56, said:

Multumesc mult de raspuns si te-as ruga daca poti sa detaliezi
- sunt blocate carduri-le si/sau modemurile pe Orange?
- ce abonament de date ai folosit / unde ai testat ?
- pe SPV ai avut aceeasi viteza si pe wap ?
  :peacefingers:

Toate modemurile si PC cardurile (asa numitele MOC - Mobile Office Card) sunt BLOCATE in reteaua Orange Romania.
PM daca vreti si poze.

#40
munteanu_dan0

munteanu_dan0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 16.11.2004

 kecs, on Jul 4 2007, 16:56, said:

Toate modemurile si PC cardurile (asa numitele MOC - Mobile Office Card) sunt BLOCATE in reteaua Orange Romania.
PM daca vreti si poze.

...  pune te rog pozele aici si spune-mi te rog daca stii pretul vreunuia in pachet Business Everywhere PrePay


 kecs, on Jul 4 2007, 16:54, said:

Pe WAP viteza este limitata la viteza EDGE. De ce? Pt. ca in GSM resursele sunt limitate. Pt. mai multe detalii suna la 408.
    imi pare rau sa te corectez dar "acces WAP rapid în oriunde (webmaster strikes again :wacko: ) aveti semnal Orange prin reteaua 3G/EDGE... Acoperirea EDGE nationalã îti asigurã oriunde ai semnal Orange viteze de pânã la 220 kbps, iar in zonele cu acoperire 3G vitezele de transfer cresc pânã la 384 kbps." si in plus iti garantez ca pe Nokia N73 cand ma conectez la wap imi apare iconita cu 3G in coltul ecranului. Deci wap-ul orange functioneaza si pe UMTS nu doar GSM asa ca limitarea la 3G in loc de 3G+ tine de alte motive pe care sincer nu le inteleg.

Edited by munteanu_dan0, 04 July 2007 - 18:46.


#41
sind

sind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,105
  • Înscris: 28.03.2007
imi dau si eu cu parerea legat de wapu asta
paginile de wap nu sunt foarte complexe...sau si dak sunt oricum nu au o cantitate de date prea mare
de ce sa aglomerezi o retea noua 3G+(chiar dak e upgrade la 3G) care se adreseaza utilizatorilor de APN "internet" cand wapu merge la fel de bine si pe 3G?
cred ca Orange va oferi wap la 3G+ daca va reusi sa faca altel codarea pentru video streaming - astfel incat sa mearga aproape ca la televizor - atunci ar fi nevoie de 3G+
pana atunci, wap pe 3G+ este echivalentul lui 8800 Sirocco in telefoane :)
cunoscatorii stiu ce zic :D

legat de teste...le fac in oras, in shopuri Orange...omu cand n-are ce face se plimba dupa teste de 3G+

#42
munteanu_dan0

munteanu_dan0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 16.11.2004

 sind, on Jul 5 2007, 05:47, said:

imi dau si eu cu parerea legat de wapu asta
paginile de wap nu sunt foarte complexe...sau si dak sunt oricum nu au o cantitate de date prea mare

permite-mi sa te contrazic: pe un telefon mai performant (Ex: vezi seria N de la Nokia) prin wap poti deschide paginile web la fel de bine ca si cele wap.
Astfel deschiderea unei pagini web a carei marimi medii este de 300 KB dureza cu cei 220 kbps (27,5 KB) de la EDGE (pe care nu ii ai constant) aproximativ 15 secunde si cam 10 secunde cu 3G. (testat de mine)
In schimb la viteza de 3G+ a carei medie minima sa o alegem undeva la 2,4 Mbps (300 KB) incarcarea unei astfel de pagini s-ar face instantaneu.  :coolspeak:

#43
Philips

Philips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 29.11.2004

 munteanu_dan0, on Jul 5 2007, 11:03, said:

permite-mi sa te contrazic: pe un telefon mai performant (Ex: vezi seria N de la Nokia) prin wap poti deschide paginile web la fel de bine ca si cele wap.
Astfel deschiderea unei pagini web a carei marimi medii este de 300 KB dureza cu cei 220 kbps (27,5 KB) de la EDGE (pe care nu ii ai constant) aproximativ 15 secunde si cam 10 secunde cu 3G. (testat de mine)
In schimb la viteza de 3G+ a carei medie minima sa o alegem undeva la 2,4 Mbps (300 KB) incarcarea unei astfel de pagini s-ar face instantaneu.  :coolspeak:

De unde stii care o sa fie viteza medie la 3G+ ? Te contrazici singur spunind mai intii ca la EDGE e xxx,pe care nu o ai constanta (daca e incarcare mare viteza scade si tot scade,in functie de nr. de useri) .
O sa se ajunga ca la zapp cind vor fi multi pe date:viteza o sa tot scada. :P

#44
sind

sind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,105
  • Înscris: 28.03.2007

 Philips, on Jul 5 2007, 12:24, said:

De unde stii care o sa fie viteza medie la 3G+ ? Te contrazici singur spunind mai intii ca la EDGE e xxx,pe care nu o ai constanta (daca e incarcare mare viteza scade si tot scade,in functie de nr. de useri) .
O sa se ajunga ca la zapp cind vor fi multi pe date:viteza o sa tot scada. :P

nu cred pentru ca orange are retea mult mai buna decat zapp - hai sa nu comparam mercedes cu logan :D
in privinta accesului pe net de pe seria N, tin sa iti precizez ca tu incarci o pagina www cu APN wap, lucru care teoretic nu este posibil
Asta este unul din motivele pentru care wap este limitat - pentru a nu se accesa www cu apn wap si sa fie nedreptatiti cei care chiar folosesc wap

#45
munteanu_dan0

munteanu_dan0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 16.11.2004

 Philips, on Jul 5 2007, 11:24, said:

De unde stii care o sa fie viteza medie la 3G+ ? Te contrazici singur spunind mai intii ca la EDGE e xxx,pe care nu o ai constanta (daca e incarcare mare viteza scade si tot scade,in functie de nr. de useri) .
O sa se ajunga ca la zapp cind vor fi multi pe date:viteza o sa tot scada. :P
Nu stiu ce viteza medie are 3G+ dar din ce spune sind se pare ca merge binisor pe device-urile compatibile 3G+ la 3.6 Mbps:

 sind, on Jul 3 2007, 18:55, said:

modemuri ZTE si OPTION II - intre 2.8 si 3.5MBit
  ..si de aceea am zis ca 2,4 Mbps ar fi o medie buna, dar sa presupunem ca scade la 1,2 Mbps (o treime din capacitate)si chiar si asa pagina s-ar incarca in 2 secunde (150KB/s).

Edited by munteanu_dan0, 05 July 2007 - 14:24.


#46
Eldebra

Eldebra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 07.05.2007

 munteanu_dan0, on Jul 5 2007, 15:19, said:

..si de aceea am zis ca 2,4 Mbps ar fi o medie buna, dar sa presupunem ca scade la 1,2 Mbps (o treime din capacitate)si chiar si asa pagina s-ar incarca in 2 secunde (150KB/s).

de ce crezi ca mie (abonat care plateste 20 Euro pentru Unlimited) mi-ar conveni ca tu care platesti 3,5 Euro sa ai aceeasi viteza si sa ocupi din aceeasi banda.

wap = pagini de cativa KB => nu ai nevoie de viteza de 3,6 Mbps

Daca vrei viteza ... te invit sa platesti si tu ca altii ...

#47
munteanu_dan0

munteanu_dan0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 16.11.2004

 sind, on Jul 5 2007, 13:27, said:

in privinta accesului pe net de pe seria N, tin sa iti precizez ca tu incarci o pagina www cu APN wap, lucru care teoretic nu este posibil
Asta este unul din motivele pentru care wap este limitat - pentru a nu se accesa www cu apn wap si sa fie nedreptatiti cei care chiar folosesc wap

Tocmai pentru a nu fi nedreptatiti cei care acceseaza doar pagini wap (clar telefoane de generatie mai veche si care folosesc GPRS/EDGE ..in consecinta GSM) de catre cei cu telefoane de ultima generatie ale caror device-uri deschid paginile www si prin wap, facand astfel mai mult trafic, ar fi de dorit ca astia sa-l faca prin UMTS.
Dar acestia nu sunt tentati sa tina telefonul in modul dual: UMTS/GSM pentru o diferenta de doar 164 kbps (20 KB/s) dintre 3G si EDGE din cauza a 2 motive: 1) 3G are semnal slab indoor si 2) bateria telefonului se epuizeaza mult mai repede in acest mod. De aceea multi dintre acesti utilizatori raman pe GSM si folosesc tot EDGE.
Solutia ar fi sa lasi accesul wap si pe 3G+ (aproape de 10 ori mai rapid decat 3G si EDGE) eliberand astfel canalele de pe GSM de un trafic consistent (300KB/pagina) avand oricum limita de 500MB/luna la wap-unlimited.

#48
munteanu_dan0

munteanu_dan0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 16.11.2004

 Eldebra, on Jul 5 2007, 14:46, said:

de ce crezi ca mie (abonat care plateste 20 Euro pentru Unlimited) mi-ar conveni ca tu care platesti 3,5 Euro sa ai aceeasi viteza si sa ocupi din aceeasi banda.
Nu e chiar asa, sunt niste diferente mari care justifica diferenta de bani:
1) Tu accesezi de pe calculator in timp ce eu o fac de pe telefon cu dezavantajele de rigoare
2) Tie iti merg toate paginile in timp ce mie doar 50% din ele
3) Tu poti folosi conectare pe orice port(poti folosi instant messaging) in timp ce mie imi e deschis doar cel de wap
4) Tu ai limita de 4GB, de 8 ori mai mult ca mine(500MB) si astfel daca impart 20E/8=2,5 Euro platesti tu pentru 500MB
  => sau altfel daca inmultesc cei 3,5E x 8 = 28 Euro as da eu cu 8 simuri pentru 4GB
  sau prin absurd pe acelasi sim fac depasire de trafic pana la 4GB ceea ce inseamna 3,5E + 0,9E x 3500MB=3153,5 Euro   :eek:
  si deci se pare ca eu platesc mai mult si primesc ceva mai prost decat tine

Edited by munteanu_dan0, 05 July 2007 - 15:11.


#49
Eldebra

Eldebra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 07.05.2007

 munteanu_dan0, on Jul 5 2007, 15:56, said:

Nu e chiar asa, sunt niste diferente mari care justifica diferenta de bani:
1) Tu accesezi de pe calculator in timp ce eu o fac de pe telefon cu dezavantajele de rigoare
2) Tie iti merg toate paginile in timp ce mie doar 50% din ele
3) Tu poti folosi conectare pe orice port(poti folosi instant messaging) in timp ce mie imi e deschis doar cel de wap
4) Tu ai limita de 4GB, de 8 ori mai mult ca mine(500MB) si astfel daca impart 20E/8=2,5 Euro platesti tu pentru 500MB
  => sau altfel daca inmultesc cei 3,5E x 8 = 28 Euro as da eu cu 8 simuri pentru 4GB
  sau prin absurd pe acelasi sim fac depasire de trafic pana la 4GB ceea ce inseamna 3,5E + 0,9E x 3500MB=3153,5 Euro   :eek:
  si deci se pare ca eu platesc mai mult si primesc ceva mai prost decat tine

tot nu m-ai convins :) ... si oricum nu cred ca e vina ta ca prepay nu au limita de 500 MB si unii omoara wap-ul cu browsing de internet de pe PC ... asa cum scrie pe alte site-uri....

#50
Philips

Philips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 29.11.2004

 sind, on Jul 5 2007, 14:27, said:

nu cred pentru ca orange are retea mult mai buna decat zapp - hai sa nu comparam mercedes cu logan :D

Gresit...nu intelegi fenomenul.
Ca tot se lauda ca au EDGE national.De ce nu ofera internet nelimitat pe GSM (EDGE) nu pe UMTS la ...sa zicem 10 Euro ??? Stii ce se intimpla cu reteaua "mercedes"...moare :P  .

#51
Eldebra

Eldebra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 07.05.2007

 Philips, on Jul 5 2007, 17:36, said:

Gresit...nu intelegi fenomenul.
Ca tot se lauda ca au EDGE national.De ce nu ofera internet nelimitat pe GSM (EDGE) nu pe UMTS la ...sa zicem 10 Euro ??? Stii ce se intimpla cu reteaua "mercedes"...moare :P  .

cred ca ma conteaza si puterea financiara a celor doua companii ... cum pot fiecare sa raspunda la o incarcare a retelei.

#52
munteanu_dan0

munteanu_dan0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 16.11.2004

 Eldebra, on Jul 5 2007, 16:35, said:

tot nu m-ai convins :)
atunci mai citeste odata  :P

 Philips, on Jul 5 2007, 16:36, said:

Ca tot se lauda ca au EDGE national.De ce nu ofera internet nelimitat pe GSM (EDGE) nu pe UMTS la ...sa zicem 10 Euro ??? Stii ce se intimpla cu reteaua "mercedes"...moare :P  .
Nu e in avantajul nici unei firme de telefonie mobila din lumea asta sa ofere internet nelimitat pe GSM unde ar ocupa canalele de voce (ca sa nu mai spun de faptul ca GSM-900MHz e impartit de Orange cu Vodafone).
Si daca tot vorbim de abonamente de date iata "anomalii" de preturi
Internet Unlimited Home - 20 Euro - 4GB/luna - 5 Euro/500MB -> 0,01 Euro/MB depasire  :OK:
Mobile Internet 50          -  9 Euro - 50 MB/luna - 0,18 Euro/MB depasire
Mobile Internet 150        - 12 Euro - 150 MB/luna - 0,08 Euro/MB depasire
Mobile Internet 300        - 18 Euro - 300 MB/luna - 0,06 Euro/MB depasire
  :wallbash:
.. asa ca o oferta de:
Internet Unlimited Home - 6 Euro - 1GB/luna si 5 Euro/500MB depasire (fie ea exclusiv pe UMTS(3G/3G+))
ar fi extraodinara si ar prinde la "public" foarte bine.

Edited by munteanu_dan0, 05 July 2007 - 18:28.


#53
sind

sind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,105
  • Înscris: 28.03.2007

 munteanu_dan0, on Jul 5 2007, 19:25, said:

atunci mai citeste odata  :P
Nu e in avantajul nici unei firme de telefonie mobila din lumea asta sa ofere internet nelimitat pe GSM unde ar ocupa canalele de voce (ca sa nu mai spun de faptul ca GSM-900MHz e impartit de Orange cu Vodafone).
Si daca tot vorbim de abonamente de date iata "anomalii" de preturi
Internet Unlimited Home - 20 Euro - 4GB/luna - 5 Euro/500MB -> 0,01 Euro/MB depasire  :OK:
Mobile Internet 50          -  9 Euro - 50 MB/luna - 0,18 Euro/MB depasire
Mobile Internet 150        - 12 Euro - 150 MB/luna - 0,08 Euro/MB depasire
Mobile Internet 300        - 18 Euro - 300 MB/luna - 0,06 Euro/MB depasire
  :wallbash:
.. asa ca o oferta de:
Internet Unlimited Home - 6 Euro - 1GB/luna si 5 Euro/500MB depasire (fie ea exclusiv pe UMTS(3G/3G+))
ar fi extraodinara si ar prinde la "public" foarte bine.
ar fi exceptional sa fie asa cum propui tu...probabil ca toata lumea ar alege orange pentru net...insa te gandesti cate sute de milioane sunt investite intr-o retea 3G?
am citit intr-un interviu cu moat ca sunt 500 mil EUR investite in 3G in primul an + echipasmentele pentru 3G+ - deci nu prea cred ca renteaza sa fie super aglomerata o retea care este in constructie si sa scoata doar 6EUR...parerea mea...
pana la urma, hai sa fim seriosi - 20EUR pt 4GB MOBIL este mai mult decat OK
daca vrem ODC alegem reteaua de cartier care e posibil sa cada cand ti-e lumea mai draga (cum imi e mie acum), insa asta este
dak ai avea nevoie pt un job de laptop cu net, banuiesc ca ai alege orange - poate totusi ataca violent concurenta in scurt timp si mai scad si mai mult tarifele. dar nu cred...daca baga 7.2MBit in decembrie pe download si 1.8pe upload, chiar nu vad DE CE ar scadea preturile.
pana la urma e un business si trebuie sa dea cu + sau 0 la sfarsit de an :D

#54
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 06.12.2006

 sind, on Jul 5 2007, 22:11, said:

ar fi exceptional sa fie asa cum propui tu...probabil ca toata lumea ar alege orange pentru net...insa te gandesti cate sute de milioane sunt investite intr-o retea 3G?
am citit intr-un interviu cu moat ca sunt 500 mil EUR investite in 3G in primul an + echipasmentele pentru 3G+ - deci nu prea cred ca renteaza sa fie super aglomerata o retea care este in constructie si sa scoata doar 6EUR...parerea mea...
pana la urma, hai sa fim seriosi - 20EUR pt 4GB MOBIL este mai mult decat OK
daca vrem ODC alegem reteaua de cartier care e posibil sa cada cand ti-e lumea mai draga (cum imi e mie acum), insa asta este
dak ai avea nevoie pt un job de laptop cu net, banuiesc ca ai alege orange - poate totusi ataca violent concurenta in scurt timp si mai scad si mai mult tarifele. dar nu cred...daca baga 7.2MBit in decembrie pe download si 1.8pe upload, chiar nu vad DE CE ar scadea preturile.
pana la urma e un business si trebuie sa dea cu + sau 0 la sfarsit de an :D

la viteza maxima (7.2 mbps) 1 giga se consuma in aproximativ 20 de min. ti se pare ca ar da faliment daca iau 6 euro la 20 de minute?! <_<

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate