Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 

Totul despre Cheile Bicazului

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
scop_scp22

scop_scp22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.04.2008
Mai daraga Loopoo daca te obosesc asa tare nu mai citi nu te obliga nimeni sa te obosesti.Ai dreptate la Petrimanu drumul este cam rupt eu spuneam doar cat de frumoasa este zona aia.
Si pentru cei ce considera drumul de la Cheile Bicazului foarte prost sa se lase de bautura ca poate asa ve-ti vedea diferenta dintre un drum prost si unul bun.Din punctul meu de vedere drumul este foarte bun si practicabil.Acum studiez zona de la Cazanele Mari si Mici poate vara asta voi ajunge si pe acolo am auzit ca, este o zona frumoasa.
Apropo a fost cineva la Cheile Nerei sa ne spuna si noua cum este si ce putem vizita  acolo.


#20
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
cheile nerei sunt niste...chei. nu poti intra cu masina acolo. tre' sa iei rucsacu' la spinare daca vrei sa le vezi. iti recomand drumu' dintre moldova noua si drobeta. ai ce vedea.

Edited by DeathRipple, 26 May 2008 - 08:40.


#21
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Plec eu saptamana asta la Vatra Dornei (din Brasov) si ash vrea sa merg pe la Cheile Bicazului (Brasov - Miercurea Ciuc - Gheorgheni - Bicaz-Poiana Teliului - Vatra Dornei) ... cum sunt incepator in ale condusului as vrea sa stiu daca drumul e aglomerat si in ce stare e (unii zic ca e prost altzii ca e bun ..nu mai inteleg nimic)
Ash mai avea o varianta: Brasov - Bacau Piatra Neamt (cu o vizita pe la manastiri) - Bicaz - Vatra Dornei.
Recomandari ?

Edited by touche, 26 May 2008 - 08:46.


#22
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
mergi pe gheorghieni si te intorci pe bacau-oituz etc... inca nu e multa lume pe drum, peisajul este superb in perioada asta.

#23
scop_scp22

scop_scp22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.04.2008
daca esti incepator dute pe drumul Brasov - Miercurea Ciuc - Gheorgheni - Bicaz nu este aglomerat, chiar deloc si este mai scurt.Drumul te asigur eu ca este bun la Miercurea ciuc este o portiune mai putin asfaltata dar nimic grav.
M-am informat cum se poate ajunge la Cheile Nerei si este putin cam complicat. Stiu ca nu se poate ajunge cu masina dar cat de cat mai aproape de satul din care trebuie sa o iei perpedes pana ajungi la canton cine stie de canton :)dar cu mai multe detalii voi reveni.


#24
Solvogn

Solvogn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 17.10.2007

 touche, on May 26 2008, 09:46, said:

Plec eu saptamana asta la Vatra Dornei (din Brasov) si ash vrea sa merg pe la Cheile Bicazului (Brasov - Miercurea Ciuc - Gheorgheni - Bicaz-Poiana Teliului - Vatra Dornei) ... cum sunt incepator in ale condusului as vrea sa stiu daca drumul e aglomerat si in ce stare e (unii zic ca e prost altzii ca e bun ..nu mai inteleg nimic)
Ash mai avea o varianta: Brasov - Bacau Piatra Neamt (cu o vizita pe la manastiri) - Bicaz - Vatra Dornei.
Recomandari ?

Pana pe la Gura Humorului e ok drumul dar in zona Vatra Dornei e in lucru cu portiuni de asfalt de multe ori catastrofale.

#25
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
eu merg la bicaz si dorm la hotel plutitor lebada pe 7 iunie seara. e un cadou surpriza pentru sotie la implinirea a 4 ani de casatorie. imi poate da cineva detalii despre acest hotel? nu as vrea sa am si eu parte de vreo surpriza (si mai ales neplacuta). fiind din focsani merg prin bacau-piatra neamt-bicaz si ma intorc pe la lacul rosu - gheorgheni. in rest zona superba, drumul sper macar la fel de bun.

#26
cosmarinescu

cosmarinescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.12.2006

 SILE802002, on May 29 2008, 08:12, said:

eu merg la bicaz si dorm la hotel plutitor lebada pe 7 iunie seara. e un cadou surpriza pentru sotie la implinirea a 4 ani de casatorie. imi poate da cineva detalii despre acest hotel? nu as vrea sa am si eu parte de vreo surpriza (si mai ales neplacuta). fiind din focsani merg prin bacau-piatra neamt-bicaz si ma intorc pe la lacul rosu - gheorgheni. in rest zona superba, drumul sper macar la fel de bun.
recomandari> decat hotel plutitor (scump si inghesuite camerele!) mai degraba daca tine vremea, casutele din aceeasi zona sau cabana de sub barajul Izvorul Muntelui ori pensiunile dinspre Izvorul Muntelui (desi nu recomand, pentru ca drumul e varza rau!). Pregateste-te de suplicii pe Lacu Rosu- Gheorghieni - cel putin intrarea in Gheorghieni cred ca ar trebui pusa la gazeta de onoare, pentru distrugerile de pivoti, bielete si uneori chiar vieti! -_-  .
Mare atentie intre bacau-p.neamt (radare la greu, asa ca mergi linistit, pentru ca sunt si multi biciclisti!), iar in Bacau, in oras atentie la radare, iar in Piatra Neamt, atentie unde parchezi(sambata si duminica parcarile cu taxa sunt free). nu rata o plimbare cu telegondola ...
sau conditii de lux si nu la pret mare ...cea mai adevarata cazare din zona Bicaz- P.Neamt http://www.balador.ro/index.html

Edited by cosmarinescu, 29 May 2008 - 09:16.


#27
andrei1975

andrei1975

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 06.07.2006

 Solvogn, on May 26 2008, 14:23, said:

Pana pe la Gura Humorului e ok drumul dar in zona Vatra Dornei e in lucru cu portiuni de asfalt de multe ori catastrofale.
Omu' vorbea de Poiana Teiului - Vatra Dornei. Daca ne uitam un pic pe harta(nu-i greu deloc), vom observa ca n-are nicio treaba cu Gura Humorului.
Asadar Poiana Teiului - Vatra Dornei: prost. Nu recomand decat daca nu-i alta varianta. Si, apropo, nici pe ruta Gura Humorului - Vatra Dornei nu e drum de calitate, desi e european. E de multi ani in lucru si nu-l mai termina astia. Asa ca, hai sa nu dezinformam!

#28
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Ok ...
Am fost, am vazut , mi'a placut si m'am intors.
Am mers pe ruta: Brasov - Miercurea Ciuc - Gheorgheni - Bicaz - Vatra Dornei - si tre sa recunosc ca drumul a fost acceptabil spre bun... si partea buna -> nu a fost trafic mai deloc. Probleme mari am avut aproape de Vatra Dornei (drum in lucru ..gropi...urat de tot). De la Vatra Dornei in orice directie ai apuca'o dai de un drum foarte foarte prost.
Am trecut pe la Cheile Bicazului, e foarte frumos. .. o sa postez si niste poze.
M'am cazat la Pensiunea Izvoarelor - acceptabil, dar cred ca 4 stele e un pic exagerat pentru ce ofera. Oricum, mancare buna , priveliste deosebita si oameni de treaba. Apoi am facut turul manastirilor -> moldoovita -> Putna si la intoarcere Secu - Sihastria -> Agapia ...dar asta e alta poveste si alt topic.
La intoarcere am luat'o prin Bacau - oituz - brasov si am luat amenda si 6 puncte penalizare in Moacsa pentru 96km/ora in localitate (zic ei .... in afara localitati zic eu si gps'ul).
Sper sa pun niste poze de la Bicaz ... bafta

#29
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

 ichebau, on May 25 2008, 22:48, said:

drumul de la bicaz la lacul rosu este plin de gropi si denivelari iar in lacu rosu e DISTRUS. prin anumite portiuni abia poti sa treci cu 5-10 km la ora. mancare buna si preparate din peste se gasesc la restaurant lacul rosu.

Nah carosabilul intre Bicaz si lacul Rosu e acceptabil ......nici vorba sa fie "distrus" ( inclusiv la lacu Rosu)

#30
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003
photos

[ http://img267.imageshack.us/img267/4701/p7280062gb3.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  [ http://img54.imageshack.us/img54/1521/p7280092yo5.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  [ http://img165.imageshack.us/img165/4606/p7280069ma6.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  [ http://img524.imageshack.us/img524/3407/p7280095nm5.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by eb2e2, 04 September 2008 - 02:05.


#31
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 17.06.2008
Vreau sa vizitez Lacu Rosu -Cheile Bicazului -Durau .Unde ar fi bine sa ma cazez (ca localitate) ?Cum ar fi mai bine sa fac traseul tinind cont ca plec din Braila ?

#32
A_Ionut

A_Ionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 05.08.2007
Eu am stat in durau 1 noapte am vizitat imprejurimile. Daca vrei poti face trasee. Nu sunt f grele. Lacul Rosu si cheile bicazlui le-am facut a doua zi. Cu putin ocol pentru ca am ajuns pana la lac si m-am intors la bicaz pentru a o lua spre piatra neamt.
Pentru cei ce ziceau de vatra dornei sa nu va doriti sa veniti dinspre sibiu ca o sa regretati. Dumul e 80%neasfaltat se lucreaza peste tot si ai semafoare cam la 5 km unul de altul. Daca mai ai noroc sa ajungi si noaptea in zona cum am ajuns eu le umpli tot ministerul transporturilor cu carne.

#33
comisarul

comisarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 03.12.2004

 scop_scp22, on May 20 2008, 11:43, said:

In zona Harghita localnici nu prea cunosc limba Romana.
Stai linistit ca stiu foarte bine, doar ca (99%) nu vor sa vorbeasca româna :disgust:

#34
onutza88

onutza88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 909
  • Înscris: 27.06.2008

 comisarul, on Oct 6 2008, 17:38, said:

Stai linistit ca stiu foarte bine, doar ca (99%) nu vor sa vorbeasca româna :disgust:
le e lene sa vorbeasca romana, ei cred ca daca vorbesc in maghiara is mai interesanti. am patit si eu la o cabana sau restaurant, nu mai stiu exact ce era, fix cand iesi din chei vanzatoarea de acolo vezi doamne nu intelege romana si trebuia sa ne intelegem prin semne cu ea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate