Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 

sfaturi privind achizitionarea unui sistem

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 Morphy, on May 8 2007, 10:39, said:

Salut. Am si eu o intrebare, nu prea m-am lamurit.
E o diferenta notabila intre memoriile 667 si cele 800?
Eu am un Kingston 667 si ma gandeam daca merita sa o schimb cu altceva in 800.

"Dar sincer intre DDR667 si DDR833 nu am simtit nimic in afara de SPi.  "  scris de burebista mai sus

#20
Morphy

Morphy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 28.03.2005

 kappa_man84, on May 8 2007, 10:43, said:

"Dar sincer intre DDR667 si DDR833 nu am simtit nimic in afara de SPi.  "  scris de burebista mai sus

Mersi, dar am vazut ce a scris burebista. Doar ca mai asteptam niste pareri, ceva.

#21
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,372
  • Înscris: 23.05.2003
O sa se umple mai mult niste grafice, o sa mai cistigi o secunda-doua in SPi&stuff, dar in jocuri (daca la asta se refera intrebarea ta) sporul o sa fie 0. Zero. Nada. Void. Nica'.
Incearca totusi un OC la memorii poate duc ceva.


OT. kappa deseara o sa-ti pun screenshot din STALKER, iti dau o salvare de la mine ca sa compari in acelasi punct si iti trimit si fisierul user.ltx cu toate setarile mele.
Da' o sa-o fac pe thread-ul tau de reclama la pc-garage :D ca sa nu poluam aici. OK?

Edited by burebista, 08 May 2007 - 10:01.


#22
Morphy

Morphy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 28.03.2005

 burebista, on May 8 2007, 11:00, said:

O sa se umple mai mult niste grafice, o sa mai cistigi o secunda-doua in SPi&stuff, dar in jocuri (daca la asta se refera intrebarea ta) sporul o sa fie 0. Zero. Nada. Void. Nica'.
Incearca totusi un OC la memorii poate duc ceva.
OT. kappa deseara o sa-ti pun screenshot din STALKER, iti dau o salvare de la mine ca sa compari in acelasi punct si iti trimit si fisierul user.ltx cu toate setarile mele.
Da' o sa-o fac pe thread-ul tau de reclama la pc-garage :D ca sa nu poluam aici. OK?

Am inteles. Dar intre CL4 si CL5?
De exemplu am vazut ca memoria asta a mea e in CL5. Sa iau altceva Geil/Corsair cu CL4 si 667?

#23
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 burebista, on May 8 2007, 11:00, said:

OT. kappa deseara o sa-ti pun screenshot din STALKER, iti dau o salvare de la mine ca sa compari in acelasi punct si iti trimit si fisierul user.ltx cu toate setarile mele.
Da' o sa-o fac pe thread-ul tau de reclama la pc-garage :D ca sa nu poluam aici. OK?

ok burebista...pe topicul de reclama :lol:  :lol:  :lol:

#24
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,372
  • Înscris: 23.05.2003
Vorbind la modul ideal normal ca frecvente mari cu timing-uri strinse e perfect, ideea e ca translatarea din teorie in practica lasa de dorit la ochiometru.
Poate am fost prea categoric cu diferentele zero in jocuri, dar parerea mea e ca pentru 1-2 FPS-uri in plus nu merita efortul de a-ti stresa memoriile/controller-ul cu frecvente mari/tensiuni crescute.
Dar asta e parerea mea de underclocker/undervolter, mai asteapta pina vine si un OC-er sa-si spuna punctul de vedere. :)

Oricum mitul urban spune ca pentru Core2Duo ar conta frecventa cit mai mare (e doritor de bandwich) iar A64 e mai vioi cu latente mai scazute (controller-ul de memorie integrat e doritor de viteza). Nu's cit e de adevarat ca nu ma pasioneaza subiectul, poate vede mascotzel topicul si vine cu un brat de link-uri. :D

Dar pe tine ce te nemultumeste la memoriile actuale? Daca ai 2 GB ar trebui sa fii OK in jocuri.

#25
Morphy

Morphy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 28.03.2005

 burebista, on May 8 2007, 11:23, said:

Vorbind la modul ideal normal ca frecvente mari cu timing-uri strinse e perfect, ideea e ca translatarea din teorie in practica lasa de dorit la ochiometru.
Poate am fost prea categoric cu diferentele zero in jocuri, dar parerea mea e ca pentru 1-2 FPS-uri in plus nu merita efortul de a-ti stresa memoriile/controller-ul cu frecvente mari/tensiuni crescute.
Dar asta e parerea mea de underclocker/undervolter, mai asteapta pina vine si un OC-er sa-si spuna punctul de vedere. :)

Oricum mitul urban spune ca pentru Core2Duo ar conta frecventa cit mai mare (e doritor de bandwich) iar A64 e mai vioi cu latente mai scazute (controller-ul de memorie integrat e doritor de viteza). Nu's cit e de adevarat ca nu ma pasioneaza subiectul, poate vede mascotzel topicul si vine cu un brat de link-uri. :D

Dar pe tine ce te nemultumeste la memoriile actuale? Daca ai 2 GB ar trebui sa fii OK in jocuri.


Eu am momentan 1GB. Intrebam de latente si frecvente, din pura curiozitate. Nu neaparat pentru jocuri sau altceva.

#26
AsterX

AsterX

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 888
  • Înscris: 03.01.2007

 Morphy, on May 8 2007, 11:08, said:

Am inteles. Dar intre CL4 si CL5?
De exemplu am vazut ca memoria asta a mea e in CL5. Sa iau altceva Geil/Corsair cu CL4 si 667?

ia CL4 sau CL3(cam scumpe) la 800 daca tot vrei latente mici...

Geil @ 800 CL4 : http://www.pcgarage....al-channel-kit/

sau Geil @ 667 CL3 : http://www.pcgarage....al-channel-kit/

Edited by AsterX, 08 May 2007 - 12:01.


#27
xaydee

xaydee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.05.2007
Mai oameni buni...m-ati ametit de tot. Nu mai inteleg mai nimic...numa ce m-i se aseaza lucrurile in cap si incepti cu discutii din astea care schimba total optica problemei. Yo sunt o persoana normala frate, nu trebuie sa stiu toate detaliile alea, cu toate ca nu mi-ar strica.
In concluzie si spus in cateva fraze, ce naiba fac cu sistemul, ca din tot ce am pus acolo, am inteles de la voi ca numai proc-ul face banii...si daca mai intra careva pana termin de citit thread-ul...e clar ca nici ala nu face doi bani.
Hai sa o luam altfel...vreau un sistem bunicel, dar nu cel mai bun...ieftin daca se poate, dar asta in alta viata si care sa fie util in general pe partea de multimedia, editare foto si cam ce mai e pe la casa omului. Nimic de genul jocuri de ultima ora si alte tampenii dupa care umbla game-rii inraiti. Daca cineva cu "cooler-ul" mai bun poate sa-mi dea o ideea ar fi bine venit. :kisstogether:

#28
AsterX

AsterX

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 888
  • Înscris: 03.01.2007
ia-l pe asta: http://www.pcgarage....wishlist/12714/

#29
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
uite aici parerea mea: http://www.pcgarage....wishlist/12630/

daca vrei sa te incadrezi in mai putin de atat spune-ne
ce ti-am pus eu acolo mi se pare super vezi postul no. 8

ai placa video mai buna; E6600

daca te intereseaza OC, cu E6420&QuadGT/P5B Deluxe poti ajunge la performantele lui E6600 lejer

depinde numai de tine si de bugetul tau
40 mil: varianta mea
35 mil+OC: Asterix (cu mici modificari pe ici pe colo :) )
35 mil fara OC: imi spui si iti dau varianta (dar sa-mi spui ce vrei de la PC: joace sau chestii care solicita mai multprocesorul)
buget mai mic si fara OC sau OC moderat: imi spui si iti dau varianta

Edited by kretzu77, 08 May 2007 - 14:29.


#30
xaydee

xaydee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.05.2007
Concluzia este:
Vreau ceva care sa se preteze la ce am spus mai sus, care sa nu trebuiasca sa-i fac upgrade peste 6 luni si care sa se pastreze in limitele decentei, mai ales ca daca dau un ban gramada pe carcasa spre exemplu, sa fie niste bani investiti cu cap si sa o pot folosi si la un eventual sistem pe care l-as face peste 3 ani. Cer prea mult?  Cam asta ar fi! Multumesc Kretzu-lui pentru help si nu numai lui. Astept raspunsul cat mai repede, ca imi trebuie sistemul si timpul trece! Ahh si nu uitati, nu vreau sa-mi cumpar avion! :lol:

#31
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

 xaydee, on May 8 2007, 14:53, said:

vreau un sistem bunicel, dar nu cel mai bun...ieftin daca se poate, dar asta in alta viata si care sa fie util in general pe partea de multimedia, editare foto si cam ce mai e pe la casa omului. Nimic de genul jocuri de ultima ora si alte tampenii dupa care umbla game-rii inraiti. Daca cineva cu "cooler-ul" mai bun poate sa-mi dea o ideea ar fi bine venit. :kisstogether:
pai la ce faci cu sistemul nu iti trebuie cine stie ce configuratie de 40 mil
nu ai nevoie de cooler; proacele intel nu se mai incing ca pe vremuri, iar cooler-ele cu care vin stock sunt bune

varianta 36 mil: http://www.pcgarage....wishlist/12722/

varianta 33 mil: http://www.pcgarage....wishlist/12724/

daca nu te omori cu jocurile iti mai fac o varianta (pt ca nu ai ce face cu seria 8800; tu ai pus-o acolo si ne-am gandit sa pastram macar ceva din configuratia initiala  ^_^ ):  http://www.pcgarage....wishlist/12728/ (2.800 lei  :w00t: )
la cea din urma ai placa de baza cu briz-brituri (eSATA, 2xLAN, Racire buna in jurul procesorului, posibilitati mai bune de RAID)

eu as merge pe ultima varianta:
- peste ceva timp, cand nu o sa te mai multumeasca procesorul si o sa stii OC, il poti ridica la nivelul lui E6600 (cu cooler-ul actual, atentie); daca o sa vrei mai mult, o sa cumperi atunci cooler mai bun
- asezarea a doua hdd in raid0 (pentru sistemul de operare si programe) iti va imbunatati performanta vizibil
- mai ai loc de inca 2Gb RAM (daca nu te satisfac cei 2 de acum  :D )
- mai pui un ventilator si o sa faci OC si la placa video (stie deja DX10: daca te racaie sa pui Vista)
- placa asta de baza stie si procesoare pe bus=1333; poate vrei sa schimbi procesorul mai tarziu
- poti si jocuri mai noi; si poate si pe cele viitoare (cele mult laudate care or sa apara pe DX10)

in rest, SPOR LA CUMPARATURI
alte idei mai ieftine (fara a afecta f mult actuala/viitoarea performanta) nu mai am decat pe Amd (X2)

Edited by kretzu77, 08 May 2007 - 15:36.


#32
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
La ultima varianta as alege un x1950 pro sau 7900GS(dar sa nu treaca de 600RON) in rest eu zic ca poti sa-i dai o bere lui kretzu pt. sfaturi :D

#33
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

 cods, on May 8 2007, 20:28, said:

La ultima varianta as alege un x1950 pro sau 7900GS(dar sa nu treaca de 600RON) in rest eu zic ca poti sa-i dai o bere lui kretzu pt. sfaturi :D
nu are ce face cu 7900GS; zicea ca nu joaca cine stie ce
daca ii spunem iar cum si cat se poate OC 7900GS-ul ala, iar ne injura ca aberam pe topicul ei :lol:
prefer vin  ;)

later: alb

later la later: sec

:whistling:

Edited by kretzu77, 08 May 2007 - 19:48.


#34
xaydee

xaydee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.05.2007

 kretzu77, on May 8 2007, 20:47, said:

daca ii spunem iar cum si cat se poate OC 7900GS-ul ala, iar ne injura ca aberam pe topicul ei :lol:

Aici ai fost rau, unde am spus eu ca aberati? Doar ca sunt detalii tehnice care chiar nu ma intereseaza, ca n-am de gand sa ma angajez in domeniu, desi nu mi-ar strica un alt job. Si daca va mai citesc ceva vreme, pot sa ma angajez fara probleme  :P
Sa spui unde sa-ti trimit vinul ala...de pus la rece iti ramane tie!

#35
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Eh acu`... daca observi in majoritatea thread-urilor lumea intreaba "de ce"  :)
Spor la cumparaturi :D

#36
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

 xaydee, on May 10 2007, 11:56, said:

Aici ai fost rau, unde am spus eu ca aberati? Doar ca sunt detalii tehnice care chiar nu ma intereseaza, ca n-am de gand sa ma angajez in domeniu, desi nu mi-ar strica un alt job. Si daca va mai citesc ceva vreme, pot sa ma angajez fara probleme  :P
Sa spui unde sa-ti trimit vinul ala...de pus la rece iti ramane tie!
"aberam" era un fel de a spune
pe SP "a abera"= un fel de off topic cu tente comice (cel putin din punctul meu de vedere) :lol:
vinul se poate trimite pe adresa din locatia de sub avatar  :cheers:

sa ne spui ce ti-ai cumparat si ce impresie ti-a facut sistemul
putin lume posteaza un feedback dupa sfaturile noastre => nici nu stim daca dam sfaturi cumparabile sau nu  :rolleyes:

later: o sa-l pun la rece in apa de parau de munte (cea mai buna solutie)  B)

Edited by kretzu77, 10 May 2007 - 15:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate