Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...
 Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 

Pensii private

- - - - -
  • Please log in to reply
391 replies to this topic

#73
xploder

xploder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 11.03.2006
Daca in cazul fondului ING Clasic taxele si comisioanele sunt destul de transparente si usor de inteles, atat in ce priveste cuantumul, cat si modalitatea de calculare si percepere, in cazul fondului Pensia mea, administrat de AVIVA, lucrurile nu stau tocmai asa.
Astfel, o parte din comisioane sunt exprimate in procente zilnice, probabil pentru a induce faptul ca acestea ar fi mai reduse decat sunt de fapt.

Taxe si comisioane Aviva “Pensia mea”:
1) Comision de administrare - 5%; acesta se deduce din contributia platita inainte de transformarea in unitati de fond
2) Comision de administrare (suportat din fondul de pensii private) - 0,0064%/zi din activul total al fondului
3) Comision de depozitare - 0,0125%/luna din media activului total al fondului
4) Comision de custodie - 0,0042%/luna din valoarea medie a portofoliului aflat in custodie
5) Comisioane de tranzactionare si bancare
6) Taxe de auditare
7) Penalitate de transfer
- 5% din valoarea activului net al participantului, daca transferul se realizeaza mai devreme de un an de la aderarea la fondul de pensii facultative
- 2,5% din valoarea activului net al participantului, daca transferul se realizeaza dupa un an, dar mai devreme de doi ani de la data adevarii la fond
- in cazul in care transferul se realizeaza dupa mai mult de doi ani de la data adevarii, nu se percepe nici o penalitate.


Faceti voi comparatia cu ING, Tiriac sau OTP;)Nu le fac eu ca iar iese un rezultat favorabil pt o anumita firma.




Lista de taxe si comisioane AZT Moderato:
1) Comision de administrare - 5% calculat la valoarea contributiei platite inainte de convertirea acesteia in unitati de fond
2) Comision de administrare (suportat din activul fondului) - 0,2%/luna.
3) Comision de depozitare - 0,25% anual la valoarea medie lunara a activului net
4) Comision de depozitare pentru pastrarea in siguranta a valorilor mobiliare:
- pentru piata locala 0,1%/an la valoarea medie lunara a portofoliului in custodie
- pentru alte piete 0,3%/an la valoarea medie lunara a portofoliului in custodie
5) Comision pentru evenimentele corporatiste ale emitentului - pana la 30 de EUR/eveniment
6) Comision de reprezentare la vot - 150 EUR + alte cheltuieli aferente
7) comision de tranzactionare actiuni - 1%
8) Comision de tranzactionare certificate de trezorerie - 0,3% (nu mai putin de 500 lei) + comision SAFIR
9) Comision aferent decontarii: 20 EUR pentru piata locala si 100 de EUR pentru alte piete
10) Comision pentru transferuri bancare internationale - pana la 30 EUR
11) Comision pentru incasare dobanda si principal pentru certificate de trezorerie - pana la 0,2% din valoarea cuponului
12) Taxa de auditare: 15.000 EUR + 500 EUR/ raport pentru intocmirea de alte rapoarte specifice.


Am dat doar pentru Tiriac.Cele de la ING ma abtin sa le dau.Stiti sa faceti compartia intre ele?Mare atentie ca unele sunt pe luna si alte pe zi.sa nu va incurcati si sa credeti ca mai bine este mai sus;)ca asta ar insemna ca ati lipsit de la orele de mate si de economie.

Nu crezi ca BCR sta cel mai bine?Mai studiaza putin piata inainte sa imi spui mie ca nu situ comisioanele.Nu maintereseaza sa fac eu statistici.Nu ma ocup cu asa cv.ele sunt facute de altii.Eu doar va zic rezultatul.

Edited by xploder, 09 July 2007 - 16:44.


#74
maxone

maxone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 05.08.2003
xploder, te rog sa continui cu acest post, pe unii chiar ii intereseaza!

#75
hercalin

hercalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.04.2006
Sunt ceva zvonuri referitor la propunerea de a se transfera in sarcina angajatorilor virarea celor 2% catre administratorii de fonduri private, pe motiv ca stat-ul nu este pregatit din punct de vedere informatic, stie cine ceva?

#76
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006
Ca tot veni vorba de statistici o sa pun ceva poze mai tarziu ca sa vada lumea ce si cum si promit ca ala o sa fie ultimu meu post aici
Cine vrea sa afle mai multe despre pensile private ma poate intreba pe privat si o sa raspund cu cel mai mare drag

#77
xploder

xploder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 11.03.2006

Quote

Sunt ceva zvonuri referitor la propunerea de a se transfera in sarcina angajatorilor virarea celor 2% catre administratorii de fonduri private, pe motiv ca stat-ul nu este pregatit din punct de vedere informatic, stie cine ceva?

Mi-e greu sa cred ca se va intampla asta.maine ma deplasez la 2 fonduri de pensii.ING si AVIVA.In caz ca nu e vreo furtuna prin Bucuresti ca am inteles ca se anunta mare tornada prin Bucuresti.

Cred ca acest lucru ar ingreuna mai mult situatia pensiilor care si asa nu stau foarte bine.Ma gandesc sincer daca acesti 2% sunt suficienti...

Maine voi intreba sa vedem ce se aude de acest 31 august si de acesti 2%.

Inca mai sunt multe lucruri de pus la punct mai ales in legatura cu agentii de vanzare, desi am inteles ca majoritatea companiilor au fost sunate de cel putin un reprezentant al fiecarui fond de pensii...lumea s-a pus pe treaba se pare.



Daca voi ma supuneti la un test, haideti sa o fac si eu.Care e compania care are cele mai mici comisioane?



Procentul aferent deducerii initiale, inainte de convertirea in unitati de fond variaza intre 3,95% (ING Clasic) si 5% (Aviva Pensia Mea). Pentru BCR Prudent acesta este de 4%, iar pentru AZT Moderato se prevede un cuantul pe pana la 5%. Analizand cea de-a doua componenta a comisionului de administrare, si anume procentul dedus din activul net total al fondului, se poate observa ca modul de calcul difera pentru fiecare fond. Daca pentru BCR Prudent de exemplu, acesta este de 2% pe an, Aviva Pensia Mea il exprima ca procent zilnic (0,0064% pe zi, procent aplicat activului total al fondului), iar la AZT Moderato acest comision este de pana la 0,2% pe luna din activul net total al fondului. ING Clasic constituie acest comision prin deducerea a 1,24% pe an, aplicat insa la media activului net total al fondului.

Participantul mai suporta penalitatile (daca este cazul) si comisioanele de transfer precum si taxele pentru serviciile de informare suplimentare (tarife stabilite anual de Comisia de Supraveghere a Sistemului de Pensii Private). De asemenea, asa cum mentionam anterior, printre taxe si comisioane se numara si comisionul de depozitare. Si in aceasta situatie modalitatea de calcul este diferita. Astfel, Aviva Pensia Mea prevede un comision de depozitare de 0,0125% pe luna din media activului total al fondului, ING Clasic are un comision de 8000 Euro pe an, iar AZT Moderato- pana la 0,25% anual, calculat din valoarea medie lunara a activului net.

Dat fiind faptul ca modalitatea de exprimare si nivelul comisioanelor difera pentru fiecare fond in parte, este important sa cunoasteti si sa intelegeti de la inceput, care este structura comisioanelor si ce inseamna fiecare dintre comisioanele cuprinse in prospectul fondurilor.

Edited by xploder, 09 July 2007 - 21:14.


#78
xploder

xploder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 11.03.2006
omisioanele pot fi mprite n cinci categorii, iar numrul lor total depete uneori cifra 15. Mai mult, tipurile de comisioane difer de la un fond la altul, fiind greu comparabile. De exemplu, la capitolul comision de administrare, ING ncaseaz 1,24% pe an aplicat la media activului net al fondului plus 3,95% din contribuiile pltite n contul individual i ncasate nainte de convertirea n uniti de fond. Comparativ, Allianz-iriac ncaseaz 5% din contribuiile pltite nainte de convertirea n uniti de fond i maximum 0,2% pe lun din activul net total al fondului. Toate aceste comisioane, fie ele de administrare, depozitare, tranzacionare, bancare, fie de audit tirbesc din randamentul anual. La costurile respective se aplic, n plus, TVA.

Numrul mare de comisioane, cele mai multe impuse prin lege, ar putea avea o justificare n faptul c randamentele fondurilor de pensii beneficiaz de o anumit form de garantare, stabilit legal. Unii administratori ofer chiar garanii suplimentare. „Dac rata de rentabilitate a fondului va fi sub minimul de rentabilitate a tuturor fondurilor de pe pia, noi vom acoperi diferena dintre rata minim de rentabilitate a tuturor fondurilor i rata medie de rentabilitate obinut de fondul ING n ultimele 24 de luni“, spune Radu Vasilescu, director de pensii, ING Asigurri de Via.



:D :D :D   Daca doar despre ei se vorbeste peste tot:)

Si inca ceva.Acum mi-am dat seama.Topicul incepe asa"
La ce societate de asigurari va veti face pensia privata?Care sunt cele propuse? Care sunt cele mai serioase?"

Urmatoarele 2 posturi sunt cu recomandari.ei bine asta am afcut si eu in primele 2 posturi.Mi-am dat cu parerea si am venit si cu argumente:) Asa ca am rezolvat si problema asta.Nu am de gand sa insist pe o anumita firma, am zis asta pentru a incheia orice discutie:)Pana la urma se pare ca tot eu am avut dreptate.

ImDrunk te astept cu pozele alea.Sunt foarte curios sa vad despre ce e vorba.Atata timp cat e o informatie in plus o dorim cu totii indiferent daca implica cresterea prestigiului unei anumite firme.

#79
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
S-a umplut si pe aici de comisi-voiajori care stiu mai mult sa vorbeasca aiurea decat sa explice .
    Asadar , din pricina ca sistemul de pensii private in romania face abia primii pasi , riscul pentru asigurat este de 100 % .
    Nu este treaba mea ca asigurat sa verific ce investitii face fonsul de pensii la care ma asigur .
    Peste 5-10 ani o sa fie mult mai simplu . Pana atunci vor fi dat faliment , vor fi disparut , sau vor fi fost descoperiti toti excrocii din sistem .

#80
xploder

xploder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 11.03.2006

 cspot, on Jul 9 2007, 22:43, said:

S-a umplut si pe aici de comisi-voiajori care stiu mai mult sa vorbeasca aiurea decat sa explice .
    Asadar , din pricina ca sistemul de pensii private in romania face abia primii pasi , riscul pentru asigurat este de 100 % .
    Nu este treaba mea ca asigurat sa verific ce investitii face fonsul de pensii la care ma asigur .
    Peste 5-10 ani o sa fie mult mai simplu . Pana atunci vor fi dat faliment , vor fi disparut , sau vor fi fost descoperiti toti excrocii din sistem .
Daca spui tu.Cei ca tine cu siguranta nu vor alege un fond bun.trebuie sa te interesezi sa stii despre ce e vorba.Acei comisi voiajori pe care ii numesti tu, ti-au dat destule exemple.Am si spus ca un fond de pensii nu poate fi declarat falimentar.esti "reasigurat".Toata porcaria asta e cu titlu de stat.Stii ce inseamna asta?E garantata, nu se poate intampla ca la FNI.Nu am timp sa explic acum de ce, pentru ca nu ma intereseaza asta.Nu scriu eu aici ca sa se foloseasca altii de informatiile mele.va spun doar ca un fond nu poate fi declarat falimentar.In cel mai rau caz daca timp de 4 trimestre consecutiv asa cum am mai spus, se intregistreaza un randament scazut acelui fond i se poate retrage licenta.La fel se va intampla cu cei ce vor sa faca manevre:)Glumesc.Legislatia pt pensii e destul declara si nu permite nimic .Cei care erau la fondul de pensii caruia i s-a retras licenta.................sa ne zica Kodrutz sau altii care le au in domeniu.CXe se intampla dom`le cu acesti oameni?Stiti?daca nu tot eu o sa va raspund.
iti vom explica daca ai intrebari.mai multe detalii decat a oferit eu nu se pot da decat la cerere.Asadar va invit sa postati intrebari.Nu voi stii eu sa va rasund , ma voi interesa si tot va aduc raspunsul.


LE: Pun pariu ca nici macar nu stii despre ce riscuri e vorba.Ce riscuri are domnule asiguratul?Randamentul se va vedea in timp, doar el.Si ar fi bn sa fiti din prima la cei care vor fi primii dupa 4 5 ani.

Inca ceva.Ce tot vorbiti aici de bani si manevre si ca fug altii?Fondurile de pensii nu vor fi pe profit, cel putin 2-3 ani.

Edited by xploder, 09 July 2007 - 21:54.


#81
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006
dupa cum am promis asta ii ultimu post pe topicu asta
nu am venit aici sa fac reclama la firma la care lucrez sau cu gandu sa fac asigurari la pers care citesc forumu ci sa va raspund voua la intrebarile pe care le aveti in fine
am fost azi pe la firma si am facut rost de ceva statistici :D

Attached Files



#82
xploder

xploder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 11.03.2006
Nu pot decat sa :)))) NU comentez:))

#83
hercalin

hercalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.04.2006
Inca o data revin ca e prematura discutia, dupa incheierea campaniei de aderare vor fi miscari ample de absorbtie si fuzionare, (toate schimbarile care vor surveni: sa presupunem ca aderi la Aviva si dupa un fuzioneaza cu ING sau este absorbita!), se vor rectifica si modifica comisioanele (sa presupunem ca ING va mari si Aviva va scadea comisionul).
Iin fara de asta sumele asupra carora se aplica aceste procente sunt infime, ian2008  -o lei, cit face 5% din 0 lei? dar 3.95%? OK
Sa presupunem ca avem un an hai sa zicem doi, 2% din 800 RON(media) , este de 16 RON/luna, deci avem strinsi in cont 384 RON, dar media pe 2 ani este de 192 RON (luna 1 -o ron, luna 2-16 RON,..luna 10-160RON etc..)
Deci
-5.00% din 192 RON - este 9.600 RON
-3.95% din 192 RON - este 7.584 RON
Daca ne uitam numai la acest factor diferenta este de 2.016 RON adica cam o bere si daca asta e singurul factor de decizie fac eu cinste.
Eu zic ca mai sunt si alti multi factori  importanti: de consultanta, de transparenta, cel mai important de RANDAMENT, ETC...
(ce folos ca economisesc 2 RON daca trebuie sa ma duc pina in celelat capat al orasului sa pierd ore bun ca sa aflu sau sa rezolv ceva legat de pensia mea in loc sa ma caute consultant-ul,  anual, de paste, de craciun, de ziua mea, sa-mi zica la multi ani sa ma intrebe de sanatate daca sunt multumit de fond daca vreau ceva modificari sau ... poate vreau si o pensie facultativa  :D ).
Eu zic ca si aceste servicii sunt importante.
E adevarat ca in timp procentul de 2% va creste pina la 6.5% , suma acumulata va creste si ea DAR revin la sfatul meu, dupa 2 ani cind se linistesc apele (ramin 3-4 Fonduri rezultate din fuziuni si absorbtii) NE UITAM FRUMOS pe rezultate si comisoane vedem in ce fond am ajuns prin mutarile de la virf si daca consideram ca fondul 3 este mai bun decit Fondul 2 ne mutam cei 384 RON in acel fond fara nici un comison sau taxa.
Va multumesc pentru lectura si sper ca v-am putut fi de folos intr-un fel sau altul!
Tot in cadrul topic-ului as avea si eu o intrebare, stie cineva de PRVA -Prima Pensie? Stiu ca este numarul 1 in Slovenia, dar in Romania  unde o gasim?

#84
xploder

xploder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 11.03.2006

Quote

Eu zic ca mai sunt si alti multi factori importanti: de consultanta, de transparenta, cel mai important de RANDAMENT,

"Daca in cazul fondului ING Clasic taxele si comisioanele sunt destul de transparente si usor de inteles, atat in ce priveste cuantumul, cat si modalitatea de calculare si percepere, in cazul fondului Pensia mea, administrat de AVIVA, lucrurile nu stau tocmai asa"
  sursa: pensieprivata.ro

legat de randamant, iata ca si Mircea Oancea spune acelasi lucru ca si hercalin(o fi acelasi:P glumesc) :

"Mircea Oancea a amintit ca nimeni nu se poate angaja, pe termen lung, sa garanteze un anumit randament la sfarsitul perioadei de contributie si ca sistemul garanteaza doar sumele depuse, din care se scad comisioanele de administrare. Cu alte cuvinte, pensia va fi mai mica decat banii pe care fiecare ii da la fond"

Randamente mari, mai tarziu

`Suntem convinsi ca va aparea si competitia pe acest segment, chiar daca nu atat de rapid pe cat ne-am asteptat initial, iar randamentele vor creste in timp, in ciuda dobanzilor in scadere.`

Un lucru important, asa cum am mai spus, (desi cineva de pe forum nu e de acord cu acest lucru) este modul in care ei vor investi :

��Pentru c aceste economii sunt investite la burs i pe piaa valutar din Romnia este destul de greu s facem previziuni sau simulri despre cum vor evolua plasamentele��, spune Andi McLennan, Marketing&Propositions Director Aviva. Deocamdat, la capitolul plasamente, primele oferte de pensii facultative nu difer prea mult una de alta, toate cele patru fonduri lansate recent avnd un grad mediu de risc. Este de ateptat ca brandul s fac diferena ntre ele.

Asadar, dasta  tot spun eu ca ar fi bine sa ii alegeti pe cei care sunt deja in cursa si au profituri si randament bune in strainatate.Nu va dau un sfat:) ca iar sun promotor in "stil adventist"(ce e aia ma:P)



Quote

Daca ne uitam numai la acest factor diferenta este de 2.016 RON adica cam o bere si daca asta e singurul factor de decizie fac eu cinste.

Ok.Ai dreptate.Dar de ce nu le spui oamenilor cat inseamna aceste "mici"comisioane pe o perioada de 35 de ani sa zicem.Dar sa nu ne facem probleme.Solutia ne-a oferit-o deja hercalin.

Edited by xploder, 10 July 2007 - 08:43.


#85
xploder

xploder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 11.03.2006

 manbay21, on Jul 3 2007, 22:12, said:

Situatia mea e mai complicata dar poate ma puteti lamuri. Am 28 de ani. De 2 ani lucrez in strainatate cu contract si mi s-a oprit din salariu cotizatia lunara pentru pensie. Cartea mea de munca romaneasca este la ITM in orasul meu natal unde am platit in acesti doi ani o cotizatie pentru asigurare sociala. Acest contract din strainatate este pe perioada determinata si se termina in septembrie, iar eu voi primi intr-un fond de pensii la alegerea mea toti banii pe care i-am cotizat in acesti doi ani, avand acces la ei bineinteles numai atunci cand ma voi pensiona. In plus, eu voi primi timp de 8 luni ajutor de somaj din partea companiei din strainatate.
intrebarile mele sunt urmatoarele

1. Daca eu voi fi practic somera din septembrie, pot sa ma inscriu la un fond de pensii privat? Ca am inteles ca trebuie sa fii angajat cu carte de munca pentru a te putea inscrie
2. este posibil sa mi se transfere acei bani cotizati in strainatate in fondul de pensii privat fara sa ma lovesc de probleme?

Multumesc


1)In mod normal da, dar nu vei cotiza decat cu ....nimic?:)
2)Daca indeplinesti toat conditiile , DA.

#86
manbay21

manbay21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.11.2006

 xploder, on Jul 10 2007, 08:56, said:

1)In mod normal da, dar nu vei cotiza decat cu ....nimic?:)
2)Daca indeplinesti toat conditiile , DA.


ce inseamna daca indeplinesc toate conditiile? care sunt alea?

#87
xploder

xploder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 11.03.2006
NU iti pot da f multe detalii.POate diseara.Din cate situ eu, trebuie sa-ti  anunti intentia de a adera la un fond strain la fondul de pensii la care esti in Romania.Poti plati la un fond strain daca acest lucru nu contravine legislatiei aceslei tari.sau poti opta sa platesti in continuare la fondul de pensii din Romania...Sper sa nu gresesc.Asta e tot ce stiu.Voi intreba azi si iti voi da raspunsul.

L.E:iata ce am gasit:


": Pot s mi transfer n alte ri drepturile acumulate ntr-un fond
de pensii administrat privat?
R: Da, drepturile tale pot fi transferate n rile n care ai domiciliul sau
reedina, n condiiile reglementate prin acordurile i conveniile
internaionale la care Romnia este parte, n moneda rilor respective
sau ntr-o alt moned asupra creia s-a convenit."

Cred ca totul tine delegislatia tarii in care ai domiciliul.


: Pot s contribui la un fond de pensii administrat de un
admnistrator autorizat ntr-un alt stat membru al Uniunii Europene
sau aparinnd Spaiului Economic European?
R: Da, dac ndeplineti condiiile de eligibilitate pentru a deveni
participant la o schem de pensii administrat privat.

Conditiil de eligibilitate se refera la faptul ca trebuie sa fii angajat cu cart de munca si sa platesti CAS.

Edited by xploder, 10 July 2007 - 10:42.


#88
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 xploder, on Jul 9 2007, 23:11, said:

Nu pot decat sa :)))) NU comentez:))


     Pai nu comenta .
     In primul rand nu stii sa scrii . Posturile tale sunt  lungi si ilizibile . Incearca sa folosesti aliniate pentru separarea ideilor . Propozitiile sau frazele incep cu litera mare si de obicei se lasa spatii dupa semnele de punctuatie .
     In al doilea rand posturile tale sunt lipsite de continut . Scrii mult , si din ceea ce scrii nu se poate deslusi exact  ce anume doresti sa spui .
     In al treilea rand spui ca :"NU comentez" . Ai trebui sa ai si un motiv . Nu comentezi pentru ca esti de acord sau pentru ca nu esti ?

       :death:

Edited by cspot, 10 July 2007 - 18:48.


#89
xploder

xploder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 11.03.2006

 cspot, on Jul 10 2007, 19:46, said:

Pai nu comenta .
     In primul rand nu stii sa scrii . Posturile tale sunt  lungi si ilizibile . Incearca sa folosesti aliniate pentru separarea ideilor . Propozitiile sau frazele incep cu litera mare si de obicei se lasa spatii dupa semnele de punctuatie .
     In al doilea rand posturile tale sunt lipsite de continut . Scrii mult , si din ceea ce scrii nu se poate deslusi exact  ce anume doresti sa spui .
     In al treilea rand spui ca :"NU comentez" . Ai trebui sa ai si un motiv . Nu comentezi pentru ca esti de acord sau pentru ca nu esti ?

       :death:


O propozitie nu se incepe cu pai.Acest lucru trebuia sa il inveti in clasele primare.Inca ceva pustiule, este vora de alineate si nu de aliniate.Cred ca faci o confuzie.Iti recomand manualul de clasa a V-a.
"Posturi lipsite de continut?"Probabil ai vrut sa zici altceva, dar ti-ai cam prins urechile cu exprimarile astea...Cine dreacu a inventat limba romana?
Si ti-am gasit 3 greseli la prima citire.Inainte sa imi spui mie ca nu stiu sa vorbesc, uita-te la tine.Citeste toate posturile mele.Am oferit mai multe informatii decat au facut-o altii.Se pare ca am fost al 3-lea care a incercat sa faca publicitate la o anumita firma.Ceilalti au zis doar"ING sau Tiriac este cea mai buna"Eu am adus si argumente.
Si inca ceva.Ilizibil din cate stiu eu, se refera la ceva ce nu poate fi citit.Nu e scris de mana, cum mama dracului sa nu fie citet?Hai ca ai fost simpatic.
Legat de felul in care scriu, am facut public motivul pentru care am ales sa scriu asa.

In continuare cred ca unii sunt frastrati ca incerc sa bag in fata un anumit fond de pensii, desi am incetat de mult sa mai fac acest lucru, sau cel putin in mod direct.Legat de Interamerican, ce sa comentez?Nu stiu ce statistici are el acolo.La asigurari de viata, ING este pe PRIMUL LOC in OLANDA, si nu numai.( Capitalizare de circa 13 mil. de euro, spre deosebire de Interamerican cu o  Capitalizare de 18,5 milioane de euro) Dar sa nu vorbim despre asta.Statisticile lui despe INteramerican nu imi arata nimic, sunt doar simple statistici.Nu stiu ce a vrut sa demontreze cu ele.Probabil credea ca acele date ii vor putea convinge pe unii sa adere la Interamerican.


In concluzie, sunt singurul care ofera informatii, insa nu folosesc spatii dupa semnele de punctuatii(ce nasol).Oricum, sunt sigur ca sunt persoane carora li se pare util ce am postat eu.Nu cred ca e foarte greu de descifrat...daca tu crezi ca e, inseamna ca ai o probleme cu "aliniatele"

Ms.


Daca mai ai ceva de spus, fa-o pe privat.E valbil si pentru Kodrutz, IMdrunk sau altii.Umplem forumul de prostii de-ale voastre.Ceea ce a facut cspot se numeste post haunting, ca sa nu mai zic ca e si offtopic.Putea sa o faca pe privat, insa probabil "aliniatele" alea nu l-au lasat.


Quote

crii . Posturile

Invata sa scrii amice:      scrii. Posturile

Se lasa un spatiu dupa folosirea semnului nu si inainte;)

Hai ca m-am distrat prea mult cu tine si te-am facut prea mult de ras.Ciao!

Edited by xploder, 10 July 2007 - 23:25.


#90
hercalin

hercalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.04.2006
Azi am fost la o prezentare GENERALI Asiguari , foarte frumos , comisoane:
-2.5%
-0.6% anual
http://fast-upload.r...553c2ef9482a999

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate