Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Pensii private

- - - - -
  • Please log in to reply
391 replies to this topic

#379
blu_angel

blu_angel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 12.10.2006
By the way, stiti care e culmea nesimtirii pe ziua de astazi?

Ma suna agentu sa ma intrebe daca m-am decis cu pensia si i-am raspuns ca nu prea ma mai bate gandul, pentru ca nu mi se mai pare rentabil si imi spune ca i-am pierdut timpul aiurea. :death:
Auzi, eu ii pierd lui timpul, dupa ce el ma gaseste pe net si ma suna in disperare ca sa stabilim o intalnire. :cursing:

#380
ryanna

ryanna

    Cel ce Vede

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,804
  • Înscris: 17.06.2007
o intrebare. sa spunem ca eu am un venit [nu conteaza ce si cum] ....dar NU am carte de munca si automat nu am pensie

NU vreau sa imi fac pensie privata

pot sa fac pensie la stat ? sa depun o suma undeva ? cat ? trebuie sa declar de unde am banii? etc.

orice informatie e binevenita.

#381
andreea2073

andreea2073

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.07.2008

 ionutmoldovan, on Jan 29 2008, 15:02, said:

Am o intrebare la care inca nu mi-a raspuns nimeni concret. Sper ca aici sa gasesc raspuns.

M-am angajat in 23.01.2008, deci dupa terminarea perioadei de aderare la pensiile private. Precizez ca nu am mai fost angajat niciodata inainte deci nu am mai avut carte de munca.
Voi fi repartizat automat la un fond de pensii? trebuie sa ma inscriu inainte chiar daca nu eram / nu am mai fost angajat?

daca te intereseaza sa aderi la un fond de pensii (in cazul in care nu ai facut-o pana acum) contacteaza-ma pe adresa privata.

#382
andreea2073

andreea2073

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.07.2008

 ryanna, on Jul 17 2008, 16:39, said:

o intrebare. sa spunem ca eu am un venit [nu conteaza ce si cum] ....dar NU am carte de munca si automat nu am pensie

NU vreau sa imi fac pensie privata

pot sa fac pensie la stat ? sa depun o suma undeva ? cat ? trebuie sa declar de unde am banii? etc.

orice informatie e binevenita.

daca vrei sa-ti faci o pensie de stat poti sa faci acest lucru chiar daca nu ai carte de munca, dar esti sigura ca vrei o pensie de stat? te-ai gandit cat la suta din banii investiti de tine de-a lungul anilor se vor intoarce la tine sub forma de pensie? te-ai gandit ce se va intampla cu acesti bani daca tie Domne fereste ti se intampla ceva? daca vrei sa discutam despre acest subiect contacteaza-ma pe adresa privata.

#383
seby

seby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 24.01.2003

 Dihorul Razboinic, on Jan 18 2008, 08:59, said:

Pensia e pensie, se da pina mori. In principiu fondul de pensii stabileste statistic o speranta medie de viata si apoi pe baza banilor incasati stabileste CUANTUMUL pensiei, nu durata sa. Daca stabileste durata, atunci nu mai e fond de pensii, ci fond mutual/de investitii. Mie asa mi se pare normal. Adica ar fi aiurea sa fiu pensionat si sa mai primesc pensie inca 2-3 ani si apoi la azil, tata, ca nu te tine nimeni in brate gratis. Nu? Eu asa spun ca e normal. Fixezi cuantumul si il dai pina la moarte.

Foarte corect....asa ma gandeam si eu ca asta ar trebui sa insemne notiunea de PENSIE !!! Am trecut de o perioada pe PFA si ptr ca nu mai cotizez la stat m-am gandit ca ar fi frumos sa imi fac o pensie privata. Dar studiind ofertele ... surpiza totala pentru mine :
Cel putin in Romania vad ca pensia este asociata cu asigurarea de viata, cu fonduri de investitie, cu ideea de bani mostenibili !

Oameni buni...nu stiu cum e in alte tari....dar eu NU VREAU asigurare de viata (imi asum riscu), NU VREAU sa investesc pe bursa sau la mama dracului (daca vreau investesc singur ), si NU VREAU sa adun bani pentru mostenitori (ptr asta am grija in alt fel)

Vreau ceva ce seamana cu CASCO la masini....daca traiesc mai mult decat media atunci norocul meu si invers daca mor in prima luna de pensie sau inainte atunci sa se bucure altii care au cotizat ca si mine.

Va rog sa imi spuneti daca exista asa ceva in Romania (sau in alte tari) ? ... ca daca nu ...atunci mai bine imi bag banii in banci, bursa sau cumpar terenuri si apartamente ...is convins ca ma descurc si eu sa investesc bani (si oricum oarecum fac asta deja)...nu trebuie sa o faca altcineva in locul meu !!!

#384
StarTrek

StarTrek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 30.01.2002
ce fond de pensii facultative imi recomandati sa aleg ?

ca tot romanul, caut un fond care sa stie sa investeasca banii cat mai profitabil, sa nu dea faliment si sa primesc cat mai mare pensie la sfarsit. (de ce ar vrea altcineva altceva)

oscilez intre Allianz, ING si BCR fond de pensii.
la ING am pensia obligatorie; as fi vrut la Tiriac, sa nu fac ambele pensii la aceiasi companie,  dar cineva mi-a zis sa nu ma duc la ei ca nu stiu sa investeasca banii si sa ma duc la ING.

Anul trecut cineva mi-a zis sa nu ma duc la ING ca astia nu stiu sa investeasca banii;  Fiecare are parerea lui nu stiu pe cine sa cred.

#385
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
"50% din fondurile de pensii obligatorii încheie vara pe plus


Jumătate din cele 14 fonduri active de pensii obligatorii au încheiat luna august în câștig, potrivit datelor publicate de arbitrul pieței.
Cel mai mare randament l-a înregistrat ING Fond de Pensii (6,97%), urmat de BT Aegon (2,86%), AIG (1,40%) și Generali (1,12%).
Randamente pozitive au afișat și fondurile Allianz-Țiriac (1,04%) și OTP (0,62%).
Și fondul Interamerican a încheiat pe plus luna august, cu un randament de 0,21%, după ce la 31 iulie afișa pierderi de 0,43%.
Au raportat scăderi fondurile BCR (minus 2,15%), Bancpost (minus 1,6%), Pensia Viva (minus 1,41%) și Prima Pensie (minus 1,23%). Au încheiat luna august pe minus și fondurile administrate de KD (minus 0,89%), Omniasig (minus 0,77%) și BRD (minus 0,42%)."
sursa

#386
40plus

40plus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.10.2008

 StarTrek, on Sep 3 2008, 19:04, said:

ce fond de pensii facultative imi recomandati sa aleg ?

ca tot romanul, caut un fond care sa stie sa investeasca banii cat mai profitabil, sa nu dea faliment si sa primesc cat mai mare pensie la sfarsit. (de ce ar vrea altcineva altceva)

oscilez intre Allianz, ING si BCR fond de pensii.
la ING am pensia obligatorie; as fi vrut la Tiriac, sa nu fac ambele pensii la aceiasi companie,  dar cineva mi-a zis sa nu ma duc la ei ca nu stiu sa investeasca banii si sa ma duc la ING.

Anul trecut cineva mi-a zis sa nu ma duc la ING ca astia nu stiu sa investeasca banii;  Fiecare are parerea lui nu stiu pe cine sa cred.

In conditiile legii 204/2006, nu vei fi afectat de falimentul unuia sau altuia dintre administratorii de fonduri de pensii facultative.

#387
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
M-au bagat ei automat anul trecut la o firma mare. Intrebarea e: ma pot muta daca vreau la alta firma? Daca da, ce trebuie sa fac?

#388
vad

vad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 25.12.2004
In conditiile actuale de piata, daca ati avea pana in 35 ani si ati vrea sa aveti siguranta pensiei (banuiesc ca una privata iti garanteaza pensia indiferent de decizia guvernului) ce fond de pensii ati alege? si ce cuantum ati aloca lunar?

#389
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
pensia privata o aiureala.un fel de FNI.luati-va gandul de la ea.

#390
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Aveti idee , la ora actuala , care este mai bun? ING , Allinz , Generalli sau Alico?Trebuie sa ma decid si nu stiu la cine!
Multumesc!

#391
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 03.05.2009
Am primit de la una din aceste societati o scrisoare prin care mi se aduce la cunostinta ca au primit un act de aderare semnat de mine. Eu nu tin minte sa fi semnat ceva de genul, mai ales la data specificata.
Termenul alocat confirmarii/infirmarii ca eu am semnat acel act mi se pare mic, ~5 zile si daca nu primesc nimic se considera accept tacit.

A mai primit cineva?

#392
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

 deeaa1989, on 15th December 2011, 18:19, said:

Am primit de la una din aceste societati o scrisoare prin care mi se aduce la cunostinta ca au primit un act de aderare semnat de mine. Eu nu tin minte sa fi semnat ceva de genul, mai ales la data specificata.
Termenul alocat confirmarii/infirmarii ca eu am semnat acel act mi se pare mic, ~5 zile si daca nu primesc nimic se considera accept tacit.

A mai primit cineva?
1. Dacă chiar pretind că este semnat de tine, dă un telefon la fondul respectiv și zi-i să-ți spună numele consultantul cu care chipurile ai semnat ca să vezi cine ți-a falsificat semnătura. Restul, depinde de tine cum vei continua.
2. Este posibil să nu fi semnat, ci să fi fost alocat aleator după expirarea termenului de 4 luni stabilit de lege.
3. Nu știu cât de legală este procedura asta și mai ales termenul. Pentru militari și asimilați militarilor procedura este un pic diferită (7 luni perioada de aderare, dar mai sunt și altele). Știu că după ce adeziunile ajung la fond, sunt sunați și, dacă confirmă că au semnat atunci se consideră validată adeziunea respectivă.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate