Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 

Pensii private

- - - - -
  • Please log in to reply
391 replies to this topic

#343
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007

 -NeLuTu-, on Jan 14 2008, 23:01, said:

am si eu doua intrebari.
inca nu am ales o companie de pensii private obligatorii. din cate am citit/auzit obligati sa-si aleaga o astfel de companie (inaintea expirarii termenului impus de lege) sunt salariatii cu carte de munca intre 16 si 35 de ani. eu am 23 de ani, am carte de munca, dar in momentul de fata nu lucrez, deci in mod normal nu sunt obligat sa-mi fac o pensie privata (in acest moment), nu-i asa? :) (intreb asta pentru ca nu ma mai mira daca lucrurile la noi in tara sunt exact pe dos)
daca am dreptate, si sper ca da, la cat timp dupa angajare sunt obligat sa-mi aleg o companie de pensii private?

Multumesc mult.


Din cate stiu eu si cei care nu lucreaza dar au carte de munca din 2001 incoace poate sa isi faca pensie pana pe 17 in ideea ca vor lucra si ei o data si o data.

#344
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

 shiva, on Jan 15 2008, 10:02, said:

Dupa zile de cugetare la oferta firmei cu pensii facultative Aviva daca alegi pensia obligatorie la Aviva, am hotarat ca "it sucks". Daca firma va dori sa ne ofere pensii facultative, atunci sa o faca, fara sa le lege de P2 :death:
Mda, oarecum aceași metodă patentată de Allianz: faci pensii la mine, îți fac reducere la CASCO pentru parcul tău auto. Adică, anul trecut mărești aceste costuri ca să fraierești oamenii cu reducerea lu pește. Chiar și la pensiile facultative, Allianz a făcut marea reducere de comisioane de la 5% (adică cele mai mari din piață) la 4,95%. La Aviva aceeași poveste. Ce să spun... Praf în ochi.
Dar aici era vorba de AVIVA versus ING. La pilonul 3 lucrurile sunt extrem de clare: ING nu are cei mai mulți participanți (nr. 1 e Allianz cu metoda menționată), nu are nici cele mai mari active (nr. 1 e BCR care a beneficiat de oferta Erste care le-a făcut angajaților câte o pensie facultativă. Rămâne de văzut dacă este și legală), dar ING are, de departe, cele mai mari randamente. De fapt, acesta este cel mai important aspect care-l interesează pe participant. Nu am spus că e singurul. Dacă ținem cont de faptul că ING are cele mai puține și cele mai mici comisioane, că o parte din ele sunt suspendate până când activele vor ajunge la 7 milioane lei, avem o imagine mult mai bine conturată pe pilonul 3.
La pilonul 2, în condițiile în care durata de cotizare este aceeași, indiferent la care fond de pensii te-ai duce, că nivelul contribuției este strict stabilit prin lege (2%, și crește în 8 ani până la 6%), că gradul de risc este același (mediu, cu excepția Generali, la care este ridicat), că nivelul comisioanelor percepute este același (cu extrem de mici diferențe), atunci va conta la acest tip de pensii numărul de participanți. În sprijinul acestei afirmații, prezint două declarații de presă:
http://www.zf.ro/art....mld__euro.html
http://www.zf.ro/art....in_15_ani.html
Deci, dacă ING va atinge 30% din piață (1 milion de participanți), își va amortiza cheltuielile în 8 ani. Acum sunt 1.069.147 înregistrați la CNPAS.
Dacă Omniasig va atinge 10-12% din piață (300-350.000 participanți), își va amortiza cheltuielile în 15 ani. Acum sunt 49.176 înregistrați la CNPAS.
Să aduc aminte că ING a ajuns deja la 1 milion de participanți pe 20 decembrie 2007 și cu ce se mai primesc la loterie se depășește targetul prognozat. Asta înseamnă și o perioadă mai lungă de beneficii în favoarea participantului.
Cred că acum ai mai multe motive să te feliciți de alegerea făcută.

#345
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

 eSkybax, on Jan 15 2008, 10:33, said:

Din cate stiu eu si cei care nu lucreaza dar au carte de munca din 2001 incoace poate sa isi faca pensie pana pe 17 in ideea ca vor lucra si ei o data si o data.
Am mai văzut ipoteza aceasta pe un forum, dar nu este reală.

#346
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Societatea de ppo se poate alege pina in 17.01.2008 INCLUSIV? Intreb din motive evidente (e gheata pe trotuar).

#347
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

 Dihorul Razboinic, on Jan 16 2008, 22:42, said:

Societatea de ppo se poate alege pina in 17.01.2008 INCLUSIV? Intreb din motive evidente (e gheata pe trotuar).
Absolut sigur, DA.

#348
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 senator, on Jan 16 2008, 22:50, said:

Absolut sigur, DA.

Merci

#349
blak_andreea

blak_andreea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.06.2007
Ajutooooooooooooooor!Am nevoie de cateva informatii ,eu am lucrat pana in 2005 in decembrie  cand am intrat in maternitate pana in dec 2007 acum m-am retras un an pt cresterea copiilor pana la 3 ani sunt obligata sa ader ,daca nu ce se va intampla la intoarcerea la munca voi fi repartizata de ei ?Sotul meu e in aceeasi situatie a lucrat in strainatate 6ani acum ,nu a cotizat niciodata la stat dar din martie vrea sa isi faca o firma si implicit sa cotizeze la asigurari ce se va intampla ?trebuie sa optam acum ?sau atunci ?Nu am vrea sa ne trezim ca suntem repartizati nu stiu la ce fond .Va rog daca cititi acest mesaj azi dati un telefon 0335404097 sau un email la alina [email protected] .

#350
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Faza dura:

Ma duc de dimineata la ING (oamenii isi beau cafeaua linistiti). OK, imi fac ei actele, cu buletinul, imi povestesc si de un card (nu e obligatoriu insa) si apoi incep eu sa pun intrebari. Evident, eram informat (ieri am facut analiza tehnica si de piata, deci stiam cite ceva despre fondurile de pensii). Am pus intrebarile obisnuite (la care stiam deja raspunsul): cit e comisionul de administrare, chestii de-astea. La sfirsit pun intrebarea prostului: PINA CIND SE DA PENSIA? Tipul care era cu informatiile imi spune: INCA NU SE STIE. :lol:

Dupa inca citeva intrebari aflu care e motivul: cica nu s-a decis ca pensia sa fie platita pina la moarte si aceasta decizie se va lua doar dupa ce se va sti de citi bani dispune fiecare fond. Daca nu sunt destui, atunci ai pensie privata 2-3 ani si dup-aia doar ce iti ramine de la stat. Vrei mai mult? Pilonul III (pensii facultative) e pentru tine. :lol:

Stiati de faza asta?

#351
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,849
  • Înscris: 01.09.2006
Pai de unde vrei sa-ti dea pensie pana la moarte, atata timp cat suma stransa de tine in acest fond este FINITA, LIMITATA - cat pui acolo, atata ai ( ca de crescut, e cam putin probabil, ca trebuie sa manance si gura lor  :lol: ).
De unde sa stie cat traiesti, ca sa lungeasca de suma asta ?

Edited by ech, 17 January 2008 - 21:01.


#352
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

 Dihorul Razboinic, on Jan 17 2008, 20:02, said:

La sfirsit pun intrebarea prostului: PINA CIND SE DA PENSIA? Tipul care era cu informatiile imi spune: INCA NU SE STIE. :lol: Dupa inca citeva intrebari aflu care e motivul: cica nu s-a decis ca pensia sa fie platita pina la moarte si aceasta decizie se va lua doar dupa ce se va sti de citi bani dispune fiecare fond. Daca nu sunt destui, atunci ai pensie privata 2-3 ani si dup-aia doar ce iti ramine de la stat. Vrei mai mult? Pilonul III (pensii facultative) e pentru tine. :lol:
Când tipul ți-a spus că nu se știe nu te-a mințit. Acest aspect va fi stabilit printr-o lege specială. Uite ce zice Legea 411/2004:
   Art. 154. - Organizarea și funcționarea sistemului de plată a pensiilor reglementate și supravegheate de Comisie se stabilesc prin lege specială, în termen de 3 ani de la intrarea în vigoare a prezentei legi. Deci, omul nu are nici-o vină în acest caz. Chestia aia că se acordă o pensie privată 2-3 ani și după aia rămâi doar cu pensia de stat este o mare gogoriță care nu ține cont de principalul avantaj al pensiei private: că este investită.
De câștigat, se va câștiga clar în comparație cu pensia din sistemul public. 10-15% sau mai mult, rămâne de văzut, dar se va câștiga clar. În Chile succesul a fost peste așteptări pentru că nu s-a lucrat cu jumătăți de măsură, ci sistemul de pensii a fost privatizat în totalitate. Ceea ce nu se-ntâmplă și la noi unde se urmează politica pașilor mărunți (2% și crește până la 6%).
Este la mintea cocoșului că dacă vrei mai mult, trebuie să investești mai mult. Iar pilonul 3 este o opțiune de luat în seamă. În comparație cu pilonul 2, este mult mai flexibil pentru că tu îți hotărăști contribuția, lucru deloc de neglijat. Și devine extrem de avantajos atunci când vine o contribuție și de la angajator. În condițiile în care alte avantaje fiscale de până acum au dispărut, pilonul 3 devine foarte tentant.

Edited by senator, 17 January 2008 - 22:34.


#353
Skelet

Skelet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 30.11.2003

 ech, on Jan 17 2008, 21:00, said:

Pai de unde vrei sa-ti dea pensie pana la moarte, atata timp cat suma stransa de tine in acest fond este FINITA, LIMITATA - cat pui acolo, atata ai ( ca de crescut, e cam putin probabil, ca trebuie sa manance si gura lor  :lol: ).
De unde sa stie cat traiesti, ca sa lungeasca de suma asta ?

Și dacă nu mori până când se termină cash-ul sigur vei muri apoi de foame.  :lol:

#354
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Pensia e pensie, se da pina mori. In principiu fondul de pensii stabileste statistic o speranta medie de viata si apoi pe baza banilor incasati stabileste CUANTUMUL pensiei, nu durata sa. Daca stabileste durata, atunci nu mai e fond de pensii, ci fond mutual/de investitii. Mie asa mi se pare normal. Adica ar fi aiurea sa fiu pensionat si sa mai primesc pensie inca 2-3 ani si apoi la azil, tata, ca nu te tine nimeni in brate gratis. Nu? Eu asa spun ca e normal. Fixezi cuantumul si il dai pina la moarte.

#355
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,849
  • Înscris: 01.09.2006

 Dihorul Razboinic, on Jan 18 2008, 07:59, said:

Pensia e pensie, se da pina mori. In principiu fondul de pensii stabileste statistic o speranta medie de viata si apoi pe baza banilor incasati stabileste CUANTUMUL pensiei, nu durata sa.
Asta este valabil doar la sistemul de stat de pensii unde este o oala mare unde contribuie toti la un loc si unde functioneaza acele statistici de care vorbesti tu.

 Dihorul Razboinic, on Jan 18 2008, 07:59, said:

Daca stabileste durata, atunci nu mai e fond de pensii, ci fond mutual/de investitii.
Exact asta este, doar ca ai profituri mai mici, fiind necesare fonduri pentru garantare sumelor depuse, comisioane pentru administratorii fondurilor de pensii, CAMPANII DE PROMOVARE, RECLAME - btw, spuneai ca ai studiat aceasta piata, inseamna ca ai aflat si ce bani a investit ING pentru reclame, presupun ca iti dai seama de unde le recupereaza  :lol: .

 Dihorul Razboinic, on Jan 18 2008, 07:59, said:

Fixezi cuantumul si il dai pina la moarte.
Explica-mi si mie cum poti dintr-o suma FIXA, LIMITATA sa dai o pensie unui om pana la moarte ?
Cu ce te ajuta statistica ? Ca nu toti oamenii traiesc FIX cat media.
Si nu poti lua bani de la cei care mor, pentru ca in momentul in care cineva moare, TOTI banii pe care ii aveau respectivul in fond sunt dati automat mostenitorilor.

Edited by ech, 18 January 2008 - 10:57.


#356
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Ai si tu dreptate. Ma gindeam la un fel de asigurare de munca. :w00t: Nu mai muncesti, primesti asigurarea.

Dar tot este aiurea. Sincer, prefer o pensie mica pina la moarte decit una mare pentru 2-3 ani.

Edited by Dihorul Razboinic, 18 January 2008 - 18:32.


#357
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

 ech, on Jan 18 2008, 10:48, said:

Asta este valabil doar la sistemul de stat de pensii unde este o oala mare unde contribuie toti la un loc si unde functioneaza acele statistici de care vorbesti tu.
Exact asta este, doar ca ai profituri mai mici, fiind necesare fonduri pentru garantare sumelor depuse, comisioane pentru administratorii fondurilor de pensii, CAMPANII DE PROMOVARE, RECLAME - btw, spuneai ca ai studiat aceasta piata, inseamna ca ai aflat si ce bani a investit ING pentru reclame, presupun ca iti dai seama de unde le recupereaza  :lol: .
Explica-mi si mie cum poti dintr-o suma FIXA, LIMITATA sa dai o pensie unui om pana la moarte ?
Cu ce te ajuta statistica ? Ca nu toti oamenii traiesc FIX cat media.
Si nu poti lua bani de la cei care mor, pentru ca in momentul in care cineva moare, TOTI banii pe care ii aveau respectivul in fond sunt dati automat mostenitorilor.
Ceea ce spune războinicul este doar un proiect cu șanse mari de transformare în lege. Ideea e că, pe baza datelor comunicate de INS privind speranța de viață la naștere, se va stabili vârsta medie până la care se vor plăti aceste pensii. Dacă omul trăiește mai mult, avantaj participant. Dacă trăiește mai puțin, avantaj fond de pensii. Repet, este vorba de un proiect de lege.
După deschiderea dreptului la pensie, banii nu mai sunt moștenibili. Ce rămâne de la cei care mor mai devreme decât media se vor da la cei care trăiesc mai mult. Sunt moștenibili doar dacă decesul se produce în perioada de cotizare.

#358
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,849
  • Înscris: 01.09.2006

 senator, on Jan 18 2008, 18:25, said:

După deschiderea dreptului la pensie, banii nu mai sunt moștenibili. Ce rămâne de la cei care mor mai devreme decât media se vor da la cei care trăiesc mai mult. Sunt moștenibili doar dacă decesul se produce în perioada de cotizare.

Esti sigur ? Pei atunci va fi aceeasi oala mare ca in sistemul de stat. Eu aveam impresia ca banii aceia vor fi exclusiv ai celui care i-a depus, nu vor fi distribuiti altcuiva in caz ca moare inainte de a se fi terminat.
btw, mi-ai spus sa am rabdare, au trecut cateva luni - ai vreo dovada ca "cresterea" fondurilor de pensii in Ungaria in primii 6 ani a fost alta decat cea spusa de mine, adica MINUS 3 % ?
Sau ramane ca mine ?  :lol:

#359
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,849
  • Înscris: 01.09.2006

 Dihorul Razboinic, on Jan 18 2008, 18:23, said:

Ai si tu dreptate. Ma gindeam la un fel de asigurare de munca. :w00t: Nu mai muncesti, primesti asigurarea.

Dar tot este aiurea. Sincer, prefer o pensie mica pina la moarte decit una mare pentru 2-3 ani.

Asigurarea e alta mancare de peste, dar nici chiar 2-3 ani nu cred sa "tina" pensia asta.
Oricum, nu trebuie sa-ti faci mari iluzii - nu stiu daca ai citit ultimele pagini pe topicul asta - dar am mai scris unele chestii mai demult:
- aceste pensii private OBLIGATORII sunt un experiment al Bancii Mondiale in Europa de Est si Chile ( parca ), deci nu exista in alte parti;
- in Ungaria ( cel putin ), la 6 ani de la aparitie, aceste fonduri aveau o "crestere" de vreo MINUS 3 %.

Zilele astea a aparut o idee - ca fondurile de pensii private obligatorii sa garanteze cresterea banilor depusi macar cu rata inflatiei, idee care i-a nemultumit profund pe administratorii acestor fonduri  :lol: . Oare de ce ?
( Presupun ca sti ca acum administratorii au obligatia sa garanteze doar sumele depuse minus comisioanele pe care si le trag ei din sumele depuse ).

#360
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

 ech, on Jan 18 2008, 20:08, said:

Esti sigur ? Pei atunci va fi aceeasi oala mare ca in sistemul de stat. Eu aveam impresia ca banii aceia vor fi exclusiv ai celui care i-a depus, nu vor fi distribuiti altcuiva in caz ca moare inainte de a se fi terminat.
btw, mi-ai spus sa am rabdare, au trecut cateva luni - ai vreo dovada ca "cresterea" fondurilor de pensii in Ungaria in primii 6 ani a fost alta decat cea spusa de mine, adica MINUS 3 % ?
Sau ramane ca mine ?  :lol:
1. Maestre, care-i scopul tău pe acest forum? Vrei să te informezi sau vrei să ne convingi ce nihilist ești? În ultimul post am scris de două ori că este vorba de un proiect de lege. De proiect sunt sigur, de forma finală nu sunt, pentru că nu depinde exclusiv de mine, ci de Parlament. Tu ai doar impresii.
2. Așa este, ți-am spus să ai răbdare, dar văd că nu ai. Și nici nu sunt obligat să percutez la comanda ta. Ți-am dovedit cel puțin într-un caz (Polonia) că informația ta este falsă.
Unele informații se obțin mai ușor, altele se obțin mai greu. Și, dacă nu mă-nșel, ți-am și dat un exemplu. Tu vrei acum să pocnesc din bici ca să-ți obțin informația respectivă? Nu ți se pare că stai ca un pomanagiu ca să-ți cadă para mălăiață? Tu ce ai făcut în această perioadă?
Eu în această perioadă am fost ocupat cu asigurările de viață, cu pensiile facultative, dar mai ales cu pensiile obligatorii. Am familie. Cei 2 copii mă întreabă mereu când mă mai joc cu ei. Dar zi de zi, dimineața, înainte de trezirea lor, și seara de la 10 la 12 mă documentez. Uneori, pentru o anumită informație, pierd câteva ore, alteori, câteva săptămâni. De exemplu, pentru a demonta minciuna celor de la Interamerican am pierdut câteva săptămâni bune.  
Iar acest aspect l-am discutat acum o lună și jumătate. De unde și până unde câteva luni?
TU CE AI FĂCUT ÎN ACEASTĂ PERIOADĂ? Ai așteptat doar un răspuns de la mine? Eu nu sunt Mafalda, dar sigur tu nu ai elementarul bun simț.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate