Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit eth vs Adap...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Pensii private

- - - - -
  • Please log in to reply
391 replies to this topic

#37
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006

 karamele, on Jul 1 2007, 16:37, said:

OK, dar eu nu am inteles o chestie! Ati zis ca se redirectioneaza 2% din acei 9.5% (contributiile asigurarilor sociale) catre pensiile private. Asta nu duce automat la micsorarea pensiilor de stat din pilonul I? Pana la urma o sa platesti 6% pentru pensii private si doar 3.5% catre stat...pensia din pilonul I se va micsora sau nu?

daca ii sa o luam logic da pensia de la pilonu 1 o sa scada cu 2% deci o sa fie ceva mai mica :) pierzi 2% da castigi mult mai mult pentru ca ala 2% se investeste si poate ajunge la 10% zic asa ca exemplu :D

@the_money_maker

daca imi dovedesti ca ING ii cea mai buna firma o sa te cred altfel pe povesti si io pot zice ca Omniasig Asirom Ardaf si alte firme vai de capu lor is cele mai bune

pensile is obiligatori pentru pers cu varsta cuprina intre 18-35 de ani cei intre 35-45 isi fac numa daca vor daca nu nu :D

#38
maradona13

maradona13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 27.06.2005
Pana la urma din ce data se pot face aceste pensii private?
De pe 1 august pana pe 30 noiembrie cum zicea cineva mai sus? sau nu se stie inca cu certitudine?

#39
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006

 maradona13, on Jul 1 2007, 18:41, said:

Pana la urma din ce data se pot face aceste pensii private?
De pe 1 august pana pe 30 noiembrie cum zicea cineva mai sus? sau nu se stie inca cu certitudine?

din 1 august in 30 noiembrie garantat 100% :D

#40
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.07.2005
Aveti grija pe ce conturi bagati banii. Daca sunt pe CASCO, ii pierdeti. Nu se capitalizeaza.
Daca bagati pe pensie, se capitalizeaza, dar aveti o dobanda similara cu cea de la banci. La banci aveti avantajul ca puteti scoate bani oricand.
Nu va lasati amagiti ca polita poate constitui garantie la obtinerea unui credit. Va veti trezi la banca, ca nu o accepta.
Si mai aveti grija la ce boli si accidente va acorda despagubiri. O sa aveti surprize.

Bafta.

#41
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006

 phidias, on Jul 2 2007, 00:37, said:

Aveti grija pe ce conturi bagati banii. Daca sunt pe CASCO, ii pierdeti. Nu se capitalizeaza.
Daca bagati pe pensie, se capitalizeaza, dar aveti o dobanda similara cu cea de la banci. La banci aveti avantajul ca puteti scoate bani oricand.
Nu va lasati amagiti ca polita poate constitui garantie la obtinerea unui credit. Va veti trezi la banca, ca nu o accepta.
Si mai aveti grija la ce boli si accidente va acorda despagubiri. O sa aveti surprize.

Bafta.

alooo domnu ce vorbesti tu acolo???
ai citit topicu? sti despre ce ii vorba? vorbesti numa sa nu taci

#42
karamele

karamele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 09.01.2007

 ImDrunk, on Jul 1 2007, 18:27, said:

daca ii sa o luam logic da pensia de la pilonu 1 o sa scada cu 2% deci o sa fie ceva mai mica :) pierzi 2% da castigi mult mai mult pentru ca ala 2% se investeste si poate ajunge la 10% zic asa ca exemplu :D

BA NU...pensiile din pilonul I vor scadea cu mai mult de jumatate! Hai sa o luam logic: eu platesc 9.5% pentru asigurari sociale. In cele din urma voi plati doar 3.5%, deci mai putin de jumate, automat pensiile de la stat vor fi si ele doar jumatate. Dar daca mai stai sa te gandesti ca in aia 9.5% intra o groaza de alte chestii pe langa pensii ajungi la ideea ca pensiile din pilonul I, pensiile de la stat, se vor micsora poate cu 75% (sigur cu mai mult de 50%)...
Si mai indraznesc sa te intrebe "cum privesti batranetea"... sunt foarte dezorientat si poate pesimist!
Daca ar putea cineva sa ma contrazica (linisteasca) aducandu-mi argumente exacte, chiar il rog!

#43
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006

 karamele, on Jul 2 2007, 19:50, said:

BA NU...pensiile din pilonul I vor scadea cu mai mult de jumatate! Hai sa o luam logic: eu platesc 9.5% pentru asigurari sociale. In cele din urma voi plati doar 3.5%, deci mai putin de jumate, automat pensiile de la stat vor fi si ele doar jumatate. Dar daca mai stai sa te gandesti ca in aia 9.5% intra o groaza de alte chestii pe langa pensii ajungi la ideea ca pensiile din pilonul I, pensiile de la stat, se vor micsora poate cu 75% (sigur cu mai mult de 50%)...
Si mai indraznesc sa te intrebe "cum privesti batranetea"... sunt foarte dezorientat si poate pesimist!
Daca ar putea cineva sa ma contrazica (linisteasca) aducandu-mi argumente exacte, chiar il rog!

in cati ani ajungi la 3,5% ? cam in 6 ani daca nu ma insel si dupa cum am zis pierzi 6% din pensia de stat da credema ca aia is investiti cu cap :) in toata europa s-o facut schimbarea asta chiar si la bulgari nu vad de ce la noi nu s-ar face mai ales ca statu tot mai greu face fata
sincer daca m-as incadra la pilonu 3 adica intre 35-45 de ani ai cuvantu meu ca mi-as face pensia asta :) as pierde un 6% da is 99% sigur ca as castiga peste 10% :) is firme serioase nu ca am venit io mi-am facut firma si acuma va aburesc pe voi sa imi dati mie aia 2-3% sau cat o fi :) or investit zeci de milioane de euro si o sa mai investeasca
romanu cand aude de asigurari fuge ca de dracu si nu intaleg de ce :( sa iti dau un exemplu anu trecut am luat o masina dupa care i-am facut casco desi ii cam scump :( da na noroc ca l-am facut ca dupa 2 sapt o lovit tata masina si o costat cam 2000 euro reparatu :( ii bine sa fi pregatit
si daca intri la pilonu 2 ca iti place ca nu tot o sa iti faci asigurarea asta

#44
karamele

karamele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 09.01.2007

 ImDrunk, on Jul 2 2007, 22:51, said:

in cati ani ajungi la 3,5% ? cam in 6 ani daca nu ma insel si dupa cum am zis pierzi 6% din pensia de stat da credema ca aia is investiti cu cap :) in toata europa s-o facut schimbarea asta chiar si la bulgari nu vad de ce la noi nu s-ar face mai ales ca statu tot mai greu face fata
sincer daca m-as incadra la pilonu 3 adica intre 35-45 de ani ai cuvantu meu ca mi-as face pensia asta :) as pierde un 6% da is 99% sigur ca as castiga peste 10% :) is firme serioase nu ca am venit io mi-am facut firma si acuma va aburesc pe voi sa imi dati mie aia 2-3% sau cat o fi :) or investit zeci de milioane de euro si o sa mai investeasca
romanu cand aude de asigurari fuge ca de dracu si nu intaleg de ce :( sa iti dau un exemplu anu trecut am luat o masina dupa care i-am facut casco desi ii cam scump :( da na noroc ca l-am facut ca dupa 2 sapt o lovit tata masina si o costat cam 2000 euro reparatu :( ii bine sa fi pregatit
si daca intri la pilonu 2 ca iti place ca nu tot o sa iti faci asigurarea asta
ufff... nu zic ca nu e buna aceasta..."schimbare", dar daca citeai mai cu atentie ce am scris mai sus intelegeai ca defapt pensia din pilonul I nu va scadea cu 2 respectiv 6% ci cu aproape cu peste 50%! Aaa, ca apare pensia privata care o sa compenseze acea scadere, asta-i alta chestie... Nu ma dau drept expert, nu vreau sa ma intelegi gresit, pur si simplu vreau sa stiu daca rationamentul meu e bun, si daca e, de ce nu se pomeneste nicaieri faptul (ma repet) ca pensiile de la stat vor scadea cu cel putin 50%. cu aceasta ocazie as vrea sa mai profit de cunostintele cu inca o intrebare: daca banca la care vreau sa fac aceasta investitie nu are sucursala in orasul meu, ce pot face?

#45
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006

 karamele, on Jul 2 2007, 23:28, said:

ufff... nu zic ca nu e buna aceasta..."schimbare", dar daca citeai mai cu atentie ce am scris mai sus intelegeai ca defapt pensia din pilonul I nu va scadea cu 2 respectiv 6% ci cu aproape cu peste 50%! Aaa, ca apare pensia privata care o sa compenseze acea scadere, asta-i alta chestie... Nu ma dau drept expert, nu vreau sa ma intelegi gresit, pur si simplu vreau sa stiu daca rationamentul meu e bun, si daca e, de ce nu se pomeneste nicaieri faptul (ma repet) ca pensiile de la stat vor scadea cu cel putin 50%. cu aceasta ocazie as vrea sa mai profit de cunostintele cu inca o intrebare: daca banca la care vreau sa fac aceasta investitie nu are sucursala in orasul meu, ce pot face?


intaleg ca pensia scade cu peste 50% ca na 6% din 9,5% klar ii peste 50% da dupa cum am zis pierzi 50% si castigi poate 150%
pierzi o jumate de pensie ca sa zic asa si catigi aproape 2 mie mi se pare super profitabil ;) mai bine de atata chiar nu stiu sa iti explic :) si nu-s nici io expert da na am fost la curs de vreo 2-3 ori si stiu despre ce ii vorba lucrez de vreo 2 ani in asigurari desi nu prea imi bat capu da mama de mai bine de 10 ani numa asigurari face si toata ziua numa aia aud prin casa :D si inca ceva :) pensia de la stat ii de tot kktu daca esti in armata sau la politie mai merge da in rest pensile is chiar de kkt
nu cred ca sunt banci care fac asigurarile astea :) adica ii BCR daca nu ma insel ii singura banca care face pensile astea in rest is is firme gen INTERAMERICAN + BCR fiecare firma lucreaza cu cate o banca


Quote

Partenerii omului de afaceri Sorin Ovidiu Vantu in compania Realitatea Media, Asociatia Salariatilor Petrom, intentioneaza sa intre pe piata pensiilor private prin intermediul societatii Delta Asigurari, care va infiinta impreuna cu MKB Romexterra Bank o societate de administrare a fondurilor de pensii.

la astia de exemplu nu mi-as face pensia de care ziceam mai sus
adica daca ii sa imi fac imi fac la o firma care ii pe piata de min 5 ani si la o banca serioasa nu banca dacia felix care maine da faliment

se pare ca m-am inselat BCR si BRD fac pensii private

Quote

slovenii de la Prva au primit ieri unda verde din partea Comisiei de Supraveghere a Sistemului de Pensii Private (CSSPP) pentru a-si infiinta societatea de pensii private obligatorii, a anuntat ieri Comisia.


de baietii astia nu am auzit nik pana acuma

@karamele sa iti raspund si la intrebare nu stiu sigur 100% daca raspunsu meu ii corect da in prop de 90% zic ca ii corect mergi la banca in orasu cel mai apropiat si iti faci asigurarea o faci in alt oras si gata :) semnezi actele si dupaia nu mai ai treaba cu ei

Edited by ImDrunk, 02 July 2007 - 23:01.


#46
karamele

karamele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 09.01.2007
OK! merci mult pentru raspunsuri! m-ai scutit de cateva ore de cautat pe google... :) merci

Edited by karamele, 03 July 2007 - 15:41.


#47
manbay21

manbay21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.11.2006
Situatia mea e mai complicata dar poate ma puteti lamuri. Am 28 de ani. De 2 ani lucrez in strainatate cu contract si mi s-a oprit din salariu cotizatia lunara pentru pensie. Cartea mea de munca romaneasca este la ITM in orasul meu natal unde am platit in acesti doi ani o cotizatie pentru asigurare sociala. Acest contract din strainatate este pe perioada determinata si se termina in septembrie, iar eu voi primi intr-un fond de pensii la alegerea mea toti banii pe care i-am cotizat in acesti doi ani, avand acces la ei bineinteles numai atunci cand ma voi pensiona. In plus, eu voi primi timp de 8 luni ajutor de somaj din partea companiei din strainatate.


intrebarile mele sunt urmatoarele

1. Daca eu voi fi practic somera din septembrie, pot sa ma inscriu la un fond de pensii privat? Ca am inteles ca trebuie sa fii angajat cu carte de munca pentru a te putea inscrie
2. este posibil sa mi se transfere acei bani cotizati in strainatate in fondul de pensii privat fara sa ma lovesc de probleme?

Multumesc

#48
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006

 manbay21, on Jul 3 2007, 22:12, said:

Situatia mea e mai complicata dar poate ma puteti lamuri. Am 28 de ani. De 2 ani lucrez in strainatate cu contract si mi s-a oprit din salariu cotizatia lunara pentru pensie. Cartea mea de munca romaneasca este la ITM in orasul meu natal unde am platit in acesti doi ani o cotizatie pentru asigurare sociala. Acest contract din strainatate este pe perioada determinata si se termina in septembrie, iar eu voi primi intr-un fond de pensii la alegerea mea toti banii pe care i-am cotizat in acesti doi ani, avand acces la ei bineinteles numai atunci cand ma voi pensiona. In plus, eu voi primi timp de 8 luni ajutor de somaj din partea companiei din strainatate.
intrebarile mele sunt urmatoarele

1. Daca eu voi fi practic somera din septembrie, pot sa ma inscriu la un fond de pensii privat? Ca am inteles ca trebuie sa fii angajat cu carte de munca pentru a te putea inscrie
2. este posibil sa mi se transfere acei bani cotizati in strainatate in fondul de pensii privat fara sa ma lovesc de probleme?

Multumesc


Cam complicata problema ta da o sa incerc sa te ajut :)
1. In septembrie ti se termina contractu daca bine am intales eu daca esti somer nu poti sa iti faci pensia de la pilonu 2 (poti sa iti faci o pensie traditionala cum o numim noi adica o pensie privata la ce companie vrei tu )da in caz ca te angajezi pana la 30 noiembrie cu carte de munca poti sa iti faci pensia respectiva adica cea de la pilonu 2 care ii obligatorie
2. nu cred :( da nu is sigur cel mai bine ii sa mergi la o agentie sa te interesezi :) poate ii poti transfera pentru o pensie privata la o agentie de la noi da sa ii bagi la pilonu 2 mai mult ca sigur ca nu poti da dupa cum am zis nu stiu sigur 100% cel mai bine ii sa mergi la o agentie sa vezi

#49
manbay21

manbay21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.11.2006

 ImDrunk, on Jul 3 2007, 21:36, said:

Cam complicata problema ta da o sa incerc sa te ajut :)
1. In septembrie ti se termina contractu daca bine am intales eu daca esti somer nu poti sa iti faci pensia de la pilonu 2 (poti sa iti faci o pensie traditionala cum o numim noi adica o pensie privata la ce companie vrei tu )da in caz ca te angajezi pana la 30 noiembrie cu carte de munca poti sa iti faci pensia respectiva adica cea de la pilonu 2 care ii obligatorie
2. nu cred :( da nu is sigur cel mai bine ii sa mergi la o agentie sa te interesezi :) poate ii poti transfera pentru o pensie privata la o agentie de la noi da sa ii bagi la pilonu 2 mai mult ca sigur ca nu poti da dupa cum am zis nu stiu sigur 100% cel mai bine ii sa mergi la o agentie sa vezi


multumesc de raspuns. da voi fi somera cateva luni cel putin. perioada in care eu voi fi somera depaseste clar perioada in care este obligatoriu sa iti faci pensia asta privata. intrebarea mea este, eu mai pot sa imi aleg singura fondul de pensii privat din momentul in care voi avea iar un contract de munca? sau ce se intampla?

iar cu banii pe care o sa mi-i transfere compania la care lucrez acum sincer nu stiu cum o sa fie, trebuie intr-adevar sa intreb la o banca, sper sa nu ii pierd doar pentru ca ei nu au proceduri pentru astfel de cazuri

#50
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006

Quote

multumesc de raspuns. da voi fi somera cateva luni cel putin. perioada in care eu voi fi somera depaseste clar perioada in care este obligatoriu sa iti faci pensia asta privata. intrebarea mea este, eu mai pot sa imi aleg singura fondul de pensii privat din momentul in care voi avea iar un contract de munca? sau ce se intampla?


daca o sa iti faci contract de munca la noi in tara si o sa lucrezi aici da cred ca poti sa iti alegi tu agentia cu care sa iti faci contractu daca nu il cel mai rau caz o sa fi repartizat de un calculator la una din agenti da io zic ca o sa poti sa iti alegi tu agentia

#51
locnav

locnav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 03.08.2005
deeeeeciiiii..... ing, aviva...... ????........ which one?

#52
xploder

xploder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 11.03.2006
hai sa va explic si eu cv in plus.Desi patronii nu au nici o leg cu asigurarile dvs, cu siguranta se vor face abuzuri, iar sefii dvs va vor da "un sfat".In orice caz dvs sunteti cei care decideti cu cn sa lucrati.

Diferentele intre firmele de asigurari nu sunt f mari in mom de fata.Acei 2% se duc in acelasi loc, in piata capitalului rom, pt ca momentan legea nupermite ca investiitle sa se faca si in afara.In momentul in care se va da voie, ar fi bn ca dvs sa fi optat pt cei care stiu sa faca aceste investiti in afara.Potrivit este ING, deorece sunt cei mai mari in mom de fata in ROmania si nu numai.Peste 2 zile o sa revin cu informatii care imi vor da dreptate.ING detine cele mai multe asigurari.Sunt primii care au obtinut autorizatie(acest lucru inseamna f mult).


Cum iti dem ca ING e el mai bun?Pey e f simplu.Capitatlul lor din asigurari este de 2 ori mai mare ca pibul Romaniei(ce zici de asta?)Si inca cv.Firma de asigurari oricare va fi ea va percepe si ea un comision care nu poat fi mai mare de2.5 %.Buuuunnnn.ING e cel mai  bun aici pt ca are cel ami mic comision, adica la jumatate din ce v vor lua celelalte firme.Ced ca am zis destulO sa revin cu statistici care or sa imi dea dreptate.


Daca aveti intrebari le astept cu cea mai mare placere.Cei care au intrebari personale despre ING sau sun interesati de mai multe informatii despre pensiile priovate, imi pot da un PM .
Cat depsre Aviva, nu pot spune decat ca daca optati pt ei, va asumati riscuril de a nu va fi platite politele de asigurare.Informativa despre istoria Comercial Union din care isi trage originile aceasta aviva.Avia e de nota10 la publicitate, dar in rest...FNI va zice cv?Cam asta e si cu comercial union si implicit aviva.
Bafta!

Edited by xploder, 08 July 2007 - 11:14.


#53
hercalin

hercalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.04.2006

 xploder, on Jul 8 2007, 11:56, said:

hai sa va explic si eu cv in plus.Desi patronii nu au nici o leg cu asigurarile dvs, cu siguranta se vor face abuzuri, iar sefii dvs va vor da "un sfat".In orice caz dvs sunteti cei care decideti cu cn sa lucrati.

Diferentele intre firmele de asigurari nu sunt f mari in mom de fata.Acei 2% se duc in acelasi loc, in piata capitalului rom, pt ca momentan legea nupermite ca investiitle sa se faca si in afara.In momentul in care se va da voie, ar fi bn ca dvs sa fi optat pt cei care stiu sa faca aceste investiti in afara.Potrivit este ING, deorece sunt cei mai mari in mom de fata in ROmania si nu numai.Peste 2 zile o sa revin cu informatii care imi vor da dreptate.ING detine cele mai multe asigurari.Sunt primii care au obtinut autorizatie(acest lucru inseamna f mult).
Cum iti dem ca ING e el mai bun?Pey e f simplu.Capitatlul lor din asigurari este de 2 ori mai mare ca pibul Romaniei(ce zici de asta?)Si inca cv.Firma de asigurari oricare va fi ea va percepe si ea un comision care nu poat fi mai mare de2.5 %.Buuuunnnn.ING e cel mai  bun aici pt ca are cel ami mic comision, adica la jumatate din ce v vor lua celelalte firme.Ced ca am zis destulO sa revin cu statistici care or sa imi dea dreptate.
Daca aveti intrebari le astept cu cea mai mare placere.Cei care au intrebari personale despre ING sau sun interesati de mai multe informatii despre pensiile priovate, imi pot da un PM .
Cat depsre Aviva, nu pot spune decat ca daca optati pt ei, va asumati riscuril de a nu va fi platite politele de asigurare.Informativa despre istoria Comercial Union din care isi trage originile aceasta aviva.Avia e de nota10 la publicitate, dar in rest...FNI va zice cv?Cam asta e si cu comercial union si implicit aviva.
Bafta!
Imi permit sa fac si eu niste precizari:
1. Toate firmele (administratori de pensii private) sunt infintate la 1 iunie 2007 deci e prematur sa spunem care este mai buna, chiar daca au in spate firme mai mici sau mai mari.
2. In total vor fi peste 20 de fonduri care fiecare va avea un portofoliu de potentiali clienti.
3. Cert este ca la final ~ peste 2 ani vor ramine 3-4 Fonduri mari care se vor forma prin fuziune sau absorbtia a 3-4 fonduri mai mici..
4. Asa ca acum optam pentru un fond si ne vom trezi in 2 ani in alt fond de administrare.
5. In cei doi ani sumele acumulate sunt foarte mici (se pleaca de la 0 la 1 ian 2008 si se adauga 2 % pe luna), deci diferentele vor fi invizibile.
6. Dupa 2 ani in care piata se aseaza fiecare poate opta in mod GRATUIT pentru schimbarea la  un fond sau altul din cele 3-4 ramase.
Deci parerea mea este ca e prematur la acest moment, cind nu exista nimic cert, sa faci o comparatie intre un fond sau altul.

#54
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006

 xploder, on Jul 8 2007, 11:56, said:

Potrivit este ING, deorece sunt cei mai mari in mom de fata in ROmania si nu numai.Peste 2 zile o sa revin cu informatii care imi vor da dreptate.ING detine cele mai multe asigurari.Sunt primii care au obtinut autorizatie(acest lucru inseamna f mult).

Cum iti dem ca ING e el mai bun?Pey e f simplu.Capitatlul lor din asigurari este de 2 ori mai mare ca pibul Romaniei(ce zici de asta?)Si inca cv.Firma de asigurari oricare va fi ea va percepe si ea un comision care nu poat fi mai mare de2.5 %.Buuuunnnn.ING e cel mai  bun aici pt ca are cel ami mic comision, adica la jumatate din ce v vor lua celelalte firme.Ced ca am zis destulO sa revin cu statistici care or sa imi dea dreptate.

sa le iau pe rand
1. unde scrie ca ING is cei mai mari din Romania? si ce intalegi tu prin cei mai mari? s ne areti si noua de unde ai luat informatia asta (io unu prefer calitate nu cantitate :) si daca au cele mai multe asigurari facute asta ii pentru ca fac f multa reclama nu inseamna ca ei ofera cele mai bune protecti etc etc)
2. ce comision are ING? si ce comision au restu firmelor care is inscrise pana acuma?? sa ne zici si noua ca suntem tare curiosi ;)
3. Exact ce ai zis tu despre Aviva pot zice si eu despre ING multa reclama si in rest ....

Edited by ImDrunk, 08 July 2007 - 15:16.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate