Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Pensii private

- - - - -
  • Please log in to reply
391 replies to this topic

#19
greenie

greenie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.06.2007
Pilon 1, pilon 2, pilon 3.... Sunt destulde multe notiuni. Eu am o firma cu mai multi angajati.. am avut multe alte intrebari. Aveam nevoie de legislatie si documentatie precum si de o forma mai digerabila a legii. Am cautat peste tot si am gasit. Apropos de reclama cu Skoda de mai sus.. poate suna prea a reclama dar daca ajut pe cineva ii recomand cu caldura
http://www.legeapensiilor.com

#20
goesalajan

goesalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 10.06.2004
Ma alatur si eu cu acest anunt. In principiu de la 1 august se da startul la acest sistem de pensii obligatorii. Data limita este 30 noiembrie 2007. De asemenea toate persoanele cu varsta mai mica sau egala de 35 de ani sunt obligate sa adere la acest sistem privat de pensii. Persoanele care se incadreaza in 36-45 de ani pot alege daca vor sau nu sa adere la acest sistem.
Prin urmare din contributia la asigurarile sociale de 9.5%, o parte (2%) va fi administrata privat, iar restul de 7.5% ramane in administrarea statului (pilonul I). Aceasta contributie urmeaza sa ajunga la 6% in decurs de 8 ani, cresterea fiind de 0.5% in fiecare an.

De ce sa alegeti Allianz-Tiriac Pensii Private?

- are ca actionar majoritar Allianz-Tiriac Asigurari, liderul pietei asigurarilor din Romania, membru al Allianz Group
- Allianz Group este prezent in peste 70 de tari prin 700 de companii
- Allianz administreaza fonduri de pensii in sase tari din regiune: Cehia, Ungaria, Slovacia, Bulgaria si Croatia, iar din acest an si Romania

Fondul de pensii administrat de AZT - AZT Viitorul tau

Este un fond de tip echilibrat cu grad de risc investitutional mediu.

Prin urmare, participantul redirectioneaza o parte din contributia sa la asigurarile sociale de stat catre contul personal (nu plateste in plus!). Pensia privata suplimenteaza veniturile din pensia de la stat. Prin lege se garanteaza ca valoarea contului la data deschiderii dreptului la pensie va fi cel putin egala cu valoarea contributiilor platite mai putin penalitatile si taxele legale. De asemenea contul personal este proprietatea participantului, in cazul decesului, contul participantului se mosteneste conform Codului Civil.

De asemenea inchei si pensii facultative (pilonul III).
Mai gasiti informatii si pe site-ul companiei.

Pentru mai multe intrebari si alte detalii ma puteti contacta la adresa de e-mail [email protected]

#21
singer

singer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 20.06.2007
dar  CASA NAŽIONALĆ DE PENSII,desi nu este privata,ce are?e cineva care cotizeaza aici?

#22
goesalajan

goesalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 10.06.2004
Am cotizat destul la pensia de stat pana acum, de ce sa mai cotizez si la un fond de pensii facultative?

Pentru ca pensia de stat va fi tot mai mica si insuficienta pentru nevoile dumneavoastra. Raportul de dependenta este azi de 1:1,2*, adica 1 adult plateste pentru pensiile a 1,2 pensionari. In viitor, situatia va fi si mai dramatica. Studiile efectuate mentioneaza ca in Romania vor avea loc schimbari demografice importante: populatia se va reduce din punct de vedere numeric si va fi tot mai imbatranita, respectiv 50% din populatie va avea peste 60 ani. Conform acestor studii, in anul 2050, raportul de dependenta va fi de 1:9**. O persoana care se pensioneaza acum, va avea pensia egala cu aproximativ 35% din ultimul salariu*. Nu va puteti baza pe pensia de la stat, care va semana tot mai mult cu un ajutor social de subzistenta, ci va trebui sa va ganditi care este pensia pe care o meritati dupa o viata de munca.

* Sursa: Casa Nationala de Pensii si alte Asigurari Sociale, Indicatori statistici
** Sursa: Raportul Fondului ONU pentru populatie; Octombrie 2006

Pensiile facultative sunt o alternativa la pensiile de stat?

Pensia de stat este si va fi insuficienta pentru a va asigura veniturile financiare de care o sa aveti nevoie dupa pensionare. Prin urmare, este intelept sa observati ca veniturile dumneavoastra la varsta pensionarii pot fi formate din diverse surse: pensia de stat, pensia facultativa, daca va hotarati acum sa cotizati la un fond de pensii facultative si alte surse de venit pe care le veti avea la acel moment.

Este posibil ca noul sistem de pensii private facultative din Romania sa fie o repetare a experientelor investitionale nefericite din anii `90?

Nu, pentru ca activitatea de administrare a banilor dumneavoastra este strict reglementata si monitorizata de catre CSSPP (Comisia de Supraveghere a Sistemului de Pensii Private). Investirea banilor dumneavoastra se face in baza regulilor stabilite clar prin lege, iar politica de investitii a administratorilor este aprobata de catre CSSPP.

In plus, se constituie un Fond de garantare a pensiilor, care va fi folosit pentru plata drepturilor participantilor si beneficiarilor in cazul in care administratorii si furnizorii de pensii nu pot asigura plata acestor drepturi. Fondurile de pensii facultative nu pot da faliment, deoarece sunt impuse reglementari stricte pentru administratorii acestor fonduri.

#23
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
O persoana care se pensioneaza acum, va avea pensia egala cu aproximativ 35% din ultimul salariu*.

Adica o persoana care are acum sal min 4,4 mil si iese la pensie(are varstade pensionare) vreti sa spuneti ca ia pensie 1,5 mil lei? Nu prea cred. Am inteles ca pensia se calculeaza in functie de punctele de pensie, iar val unui punct este de aprox 3 mil.

#24
locnav

locnav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 03.08.2005
ok.... deci pina la urma ce sa alegem? si mai ales de ce?...

adik de ex:

cit ofera X fata de Y?
conditiile la fiecare comp. de asigurari...
avantaje si dezavantaje la X si la Y si la Z...
daca da faliment firma de asigurari ... eu ce fac?
etc...

cred ca asteptam cu totii niste raspunsuri bazate pe ceva real... cum ar fi o lege sau un contract al vreunei companii.
pina acum, prin toate site-urile pe care le-am navigat, n-am gasit ceva prea clar si, indiferent de firma, informatiile de pe site sunt f. putine.
as vrea sa vad si eu un specimen de contract de la ING de exemplu comparat cu unul de la Aviva sau Allianz...

va multumesc

#25
locnav

locnav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 03.08.2005
ok.... deci pina la urma ce sa alegem? si mai ales de ce?...

adik de ex:

cit ofera X fata de Y?
conditiile la fiecare comp. de asigurari...
avantaje si dezavantaje la X si la Y si la Z...
daca da faliment firma de asigurari ... eu ce fac?
etc...

cred ca asteptam cu totii niste raspunsuri bazate pe ceva real... cum ar fi o lege sau un contract al vreunei companii.
pina acum, prin toate site-urile pe care le-am navigat, n-am gasit ceva prea clar si, indiferent de firma, informatiile de pe site sunt f. putine.
as vrea sa vad si eu un specimen de contract de la ING de exemplu comparat cu unul de la Aviva sau Allianz...

va multumesc

#26
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006

 locnav, on Jun 28 2007, 00:10, said:

ok.... deci pina la urma ce sa alegem? si mai ales de ce?...

adik de ex:

cit ofera X fata de Y?
conditiile la fiecare comp. de asigurari...
avantaje si dezavantaje la X si la Y si la Z...
daca da faliment firma de asigurari ... eu ce fac?
etc...

cred ca asteptam cu totii niste raspunsuri bazate pe ceva real... cum ar fi o lege sau un contract al vreunei companii.
pina acum, prin toate site-urile pe care le-am navigat, n-am gasit ceva prea clar si, indiferent de firma, informatiile de pe site sunt f. putine.
as vrea sa vad si eu un specimen de contract de la ING de exemplu comparat cu unul de la Aviva sau Allianz...

va multumesc


cea ce cauti tu nu cred ca o sa gasesti
sa iti si explic :P cand am fost la curs ne-o zis klar tipa care o tinut cursu ca nu avem voie sa mergem sa zicem ca firma noastra ii de 10 ori mai buna ca firma y ca noi oferim o dobanda mai mare sau alte chesti de genu daca te prind cu chestile astea te zboara din firma si nu mai ai voie sa faci asigurari de genu si mi se pare normal daca ar fi lasat firmele sa se mance intre ele si sa zica ca x ii mai buna ca y atunci ar fi iesit un adevarat haos :) daca vrei sa compari firmele te uiti de cand is pe piata cati bani or investit in sistemu asta de pensi in ce investesc ei aia 2% etc etc
toate firmele is serioase si nu da nici o firma faliment cu una cu doua au o caruta de bani nu de alta

Quote

Interamerican Pensii a primit autorizatie de functionare

Asigurareamea.ro
2007-06-20
INTERAMERICAN Romania a primit astazi autorizatia de functionare a companiei SC Interamerican Societate de Administrare a unui Fond de Pensii Privat SA. Noua companie va opera pe pilonul al II-lea de pensii si va fi condusa de Frans van der Ent, CEO INTERAMERICAN Group in Romania, se arata intr-un comunicat de presa al companiei.

INTERAMERICAN Pensii va avea un capital social de 5,5 milioane Euro si īsi va concentra toate eforturile pentru atingerea obiectivelor pe care si le-a propus pentru cel de-al doilea pilon. Noua companie detine un sediu nou si va avea, la sfarsitul lunii iulie, aproximativ 60 de angajati dedicati companiei de pensii.

“Anul 2007 este unul decisiv pentru reforma pensiilor in Romania. Prin aceasta prima autorizare, Interamerican si-a asigurat un rol activ si pe piata pensiilor private, asa cum si-a asumat acest rol si pentru piata de asigurari de sanatate private”, a declarat Frans van der Ent.

INTERAMERICAN beneficiaza nu doar de experienta internationala a concernului Eureko din care face parte, ci si de experienta celor mai bune performante īn managementul fondurilor de investitii īn Romānia. Pe termen mediu, INTERAMERICAN intentioneaza sa castige 10%-15% din piata pensiilor private obligatorii.

INTERAMERICAN Romania a īncheiat anul financiar 2006 cu un volum de prime brute subscrise, valabil pentru toate clasele de asigurari, de 53.162,66 de mii de RON, marcānd o crestere de 14% fata de perioada similara a anului 2005.

Grupul Eureko, din care face parte INTERAMERICAN Romania, detine o vasta experienta īn reforma pensiilor private la nivel international. Numai in Polonia, Eureko, prin compania locala prin care opereaza, se afla īn top 3 companii pe piata pensiilor private. La nivelul primelor brute subscrise, grupul a cunoscut, īn anul 2006, o crestere de 117%, de la 6,577 miliarde Euro īn 2005, la peste 14 miliarde euro in 2006. Anul trecut a īnsemnat pentru Eureko un profit net mai mare cu 40% fata de perioada similara a anului 2005, atingānd valoarea de 985 milioane Euro.

Dupa cum vezi grupu Eureko are ceva banuti is in top 3 in Europa
vrei legi? :D ia cauta legea 204 din 2004 , legea 411 din 2004 si legea 23 din 2007 astea cred ca is toate
contractele numa dupa 1 august o sa le poti vedea pana atunci tot ce vezi si semnezi is numa niste simple harti daca ai semnat la firma x dupa 1 august daca te razgandesti poti semna cu firma y :D

#27
locnav

locnav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 03.08.2005
Mersi ImDrunk.
Nu vreau sa fiu sa fiu circotas, dar tot nu stiu care sunt comisioanele sau acele "fine print-uri" (sau mai bnine zis note de subsol)  de la ing si nici de la alianz si nici de la aviva... etc... Nu vreau sa-mi zica cineva ca x e mai bun ca y. toate sunt proaste ca doar lucreaza romani in ele. vroiam doar sa stiu cit mai multe date "tehnice" ca sa pot eu sa-MI zic care e mai bun. nu de alta dar chiar nu am timp sa ma duc la fiecare si speram sa stie cineva pe aici. cred ca pina la o sa ma duc la fiecare in parte... etc etc...

aa... si inca o chestie legata de acele quote-uri: stirea imi spune ca a avut cresteri masive. bravo lor. dar asta se poate datora marketingului. si la noi FNI-ul a avut parte de niste reclame deosebite. si asha au avut ei multi clienti. deci stirea respectiva mi se pare ceva de genul "un catel a trecut strada si a facut pipi".
scuze daca sunt prea circotas

Edited by locnav, 28 June 2007 - 23:48.


#28
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006

 locnav, on Jun 29 2007, 00:41, said:

Mersi ImDrunk.
Nu vreau sa fiu sa fiu circotas, dar tot nu stiu care sunt comisioanele sau acele "fine print-uri" (sau mai bnine zis note de subsol)  de la ing si nici de la alianz si nici de la aviva... etc... Nu vreau sa-mi zica cineva ca x e mai bun ca y. toate sunt proaste ca doar lucreaza romani in ele. vroiam doar sa stiu cit mai multe date "tehnice" ca sa pot eu sa-MI zic care e mai bun. nu de alta dar chiar nu am timp sa ma duc la fiecare si speram sa stie cineva pe aici. cred ca pina la o sa ma duc la fiecare in parte... etc etc...

aa... si inca o chestie legata de acele quote-uri: stirea imi spune ca a avut cresteri masive. bravo lor. dar asta se poate datora marketingului. si la noi FNI-ul a avut parte de niste reclame deosebite. si asha au avut ei multi clienti. deci stirea respectiva mi se pare ceva de genul "un catel a trecut strada si a facut pipi".
scuze daca sunt prea circotas

la ce comisioane te referi mai exact? (te referi la dobanda pe care firma ti-o da la aia 2%?)
cat despre marketingului INTERAMERICANULUI io zic ca ii destul de slab dezvoltat da na fiecare cu pasarile lui :D

Edited by ImDrunk, 29 June 2007 - 06:42.


#29
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 20.08.2004
bine, te interesezi de ofertele firmelor, etc. dar mie nu mi-e clar unde trebuie sa anunti ca vrei sa cotizezi la firma X sau Y. trebuie sa anunti angajatorul sau cum? sau pe aia de la finante? stie careva modul in care trebuie procedat?

#30
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006

 lg, on Jun 29 2007, 12:30, said:

bine, te interesezi de ofertele firmelor, etc. dar mie nu mi-e clar unde trebuie sa anunti ca vrei sa cotizezi la firma X sau Y. trebuie sa anunti angajatorul sau cum? sau pe aia de la finante? stie careva modul in care trebuie procedat?

da ce treaba are patronu tau ca tu alegi firma x sau y ? o faci pe banii tai
pai vezi care oferta iti place cel mai mult si la firma aia te duci :) acolo se complecteaza o foaie doua si gata :) alea dupaia se trimit pe la finante si in alte parti :D
tot ce tre sa faci ii sa iti alegi firma si sa semnezi cu ea :) de restu se ocupa firma ;)

#31
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 20.08.2004
da, deci doar cu firma de asigurari ai treaba. mersi de informatie.

#32
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006

 lg, on Jun 29 2007, 15:11, said:

da, deci doar cu firma de asigurari ai treaba. mersi de informatie.

dupa cum am zis is banii tai ;) tu decizi unde ii investesti ca sa zic asa :)
np ;)

#33
locnav

locnav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 03.08.2005

 ImDrunk, on Jun 29 2007, 07:40, said:

la ce comisioane te referi mai exact? (te referi la dobanda pe care firma ti-o da la aia 2%?)
cat despre marketingului INTERAMERICANULUI io zic ca ii destul de slab dezvoltat da na fiecare cu pasarile lui :D

orice banca si orice firma de asigurari trebuie sa aiba niste comisioane ... sau adaosuri comerciale daca vrei.
alte plati care se fac sau se pot face la ei... daca vreau sa aduc o modificare sau ceva de genu..........

#34
karamele

karamele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 09.01.2007

 ImDrunk, on Jun 29 2007, 19:14, said:

tu decizi unde ii investesti ca sa zic asa :)

OK, dar eu nu am inteles o chestie! Ati zis ca se redirectioneaza 2% din acei 9.5% (contributiile asigurarilor sociale) catre pensiile private. Asta nu duce automat la micsorarea pensiilor de stat din pilonul I? Pana la urma o sa platesti 6% pentru pensii private si doar 3.5% catre stat...pensia din pilonul I se va micsora sau nu?

#35
the_money_maker

the_money_maker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 02.05.2007
ce mai buna este ING

#36
the_money_maker

the_money_maker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 02.05.2007
pot opta si cei sub 45 de ani daca vor. ce motive ar avea sa spuna nu :D

Edited by the_money_maker, 01 July 2007 - 16:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate