Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!
 

Pensii private

- - - - -
  • Please log in to reply
391 replies to this topic

#55
xploder

xploder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 11.03.2006
O sa revin cu mai multe informatii in zilele urmatoare.Undeva spre marti va pot oferi statistici care va zic acest lucru.ING exista in peste 70 de tari in care ocupa locuril fruntase.Acest ;lucru spune mult.va voi aduce satistici care vor dem acest lucru.

Din moment ce ING are cel mai mare capital dwe 2 ori pibul Romaniei, inseamna f mult.INg a fost PRIMUL autorizat.ING este recunoscut in afara.Corect nu cantitatea e imp ci calitatea, dar nimeni nu s-a plans de serviciile ING.Ducetiva la oricare sediu ING si va veti convinge, lucru care nu se poate spune despre Tririac spre ex.

Comisionul din cate stiu eu e de maxim 2.5 %.M<are atentie.Suma pe care dvs o veti da spre foindurile private nu va sta in ING sau Tiriac sau in opricare firma de asigurari deoarece legea interzice acest lucru.va sta in alta banca.Ing are un contract de colaborare cu BRD din cate stiu eu.banii vor sta acolo.ING si BRD vor suportta impreuna aceste cheltuieli lucru care nu este facut de nimeni in mom de fata.Comisionul perceput va fi de doar jum, ma refer la cel platit de dvs.E un lucru bun.
  Imdrunk iti pt oferi detalii in particular daca vrei.Pe forum voi spune cateva informatii.


Despre Aviva poti citi aici mai multe.   http://www.insurance...rt.net/rom.html

Aviva se trage dintro firma care are o istorie de fraude.ING nu.O sa va aduc statistici in diferite tari.Sper sa nu gresesc INg e pe locul 2 in Europa .Hmmm ..mai bn o sa vedeti voi sg in statistici.  ING sunt de mult in domeniu, lucru cxare nu se poate spune despre Tiriac spre ex.Aviva da, si ea are o istorie in e cam neagra.  



Hercalin:

Ce spui tu prietene de 1 iunie?Mai bn mai informeazate.Corect in mom de fata e prematur sa spui cine e mai bun sau nu.Acest lucru se va vedea in viitor.Insa sunt doar 2 care au experienta si care nu pot gresi deloc.ING si AVIVA, insa aviva are acel istoric depsre care veti citi in siteul pus de mn.Ramane doar ING care va stii ce sa faca cu banii dvs.Se va da voie sa se investeasca si in strainatate.E nevoie de cnv cu "spate" in afara.Cine e ?ING.

Si inca cv.Peste 2 ani se poate schimba GRATUIT fondul de pensii private.In primii 2 ani taxa e mai mare decat suma bagata(acuma depinde si de salariu).


Astfel, in cazul in care rata de rentabilitate a unui fond de pensii private scade sub rata de rentabilitate minima a tuturor fondurilor de pensii din Romania si se mentine sub acest nivel timp de 4 trimestre consecutiv, CSSPP va retrage autorizatia de administrare a respectivului administrator, aplicand procedura privind administrarea speciala. Practic, fiind vorba de investitii pe termen lung, nu se poate garanta o anumita rata de rentabilitate, insa prin aceasta masura sunt protejati participantii, astfel incat rata de rentabilitate a fondurilor, care in final influenteaza in mod direct sumele primite de acestia la pensie sa nu se mentina sub o anumita limita.


Asadar trebuie sa siti cu cn sa lucrati.



Cine e interesat de ING ma poate contacta pe privat si ii voi oferi personal mai multe informatii


Quote

5. In cei doi ani sumele acumulate sunt foarte mici (se pleaca de la 0 la 1 ian 2008 si se adauga 2 % pe luna), deci diferentele vor fi invizibile.

Ce spui tu?se retin 2% din acei 9.5 % care oricum ii trimiti la stat.Fondul creste cu 0.5% ajungand in cca 8 ani undeva la 6% care iti vor fi garantati de aceste fonduri lucru pe care statul nu il face.Aceste pensii sunt cu TITLU DE STAT.

Quote

iar cu banii pe care o sa mi-i transfere compania la care lucrez acum sincer nu stiu cum o sa fie, trebuie intr-adevar sa intreb la o banca, sper sa nu ii pierd doar pentru ca ei nu au proceduri pentru astfel de cazuri

Firma la care lucrezi nu are nici o treaba cu acest lucru.Nu misca nici un deget in plus.Asta nu e treaba companiei la care lucrezi.Doar tu si firma de asigurare.Atat

Edited by xploder, 08 July 2007 - 20:38.


#56
tomahok77

tomahok77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 24.02.2006
Hello. Intreb si eu de ce nu posteaza nimeni si niste comisioane de administrare ale diferitelor firme de pensii private, inteleg ca deocamdata cam asta face diferenta intre competitori. A rmai fi si istoricul pe care fiecare il vede altfel si eventual rezultatele financiare de pe alte piete de pensii din lume ale acestor firme? Hai, lasati la oparte reclamele mai mult sau mai putin ascunse si postati cifrele cerute, ca doar e forum asta n-o sa vina nimeni sa va ia gatul..evidnt daca n-aveti nimic de ascuns.
Apropo de subiectul asta, cineva mi-a recomandat OTP. Are cineva vre-o parere?
Si inca ceva:
1-chiar daca acum semnez un formular din ala care tot circula deja de la diferie firme, dupa 1 august pot sa semnez cu altii contractul oficial? Adica nu e un fel de precontract?...ma rog.,raspunsul o fi: ia vezi ce semnezi:))..da intrebam si eu.
2-e adevarat ca undeva peste vre-o 3 ani vei putea trece de la un fond la altul daca esti nemultumit fara taxe sau nu?

multumesc.

#57
KodrutZ

KodrutZ

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 17.05.2006

View Postxploder, on Jul 8 2007, 21:30, said:

O sa revin cu mai multe informatii in zilele urmatoare.Undeva spre marti va pot oferi statistici care va zic acest lucru.ING exista in peste 70 de tari in care ocupa locuril fruntase.Acest ;lucru spune mult.va voi aduce satistici care vor dem acest lucru.

Din moment ce ING are cel mai mare capital dwe 2 ori pibul Romaniei, inseamna f mult.INg a fost PRIMUL autorizat.ING este recunoscut in afara.Corect nu cantitatea e imp ci calitatea, dar nimeni nu s-a plans de serviciile ING.Ducetiva la oricare sediu ING si va veti convinge, lucru care nu se poate spune despre Tririac spre ex.

Comisionul din cate stiu eu e de maxim 2.5 %.M<are atentie.Suma pe care dvs o veti da spre foindurile private nu va sta in ING sau Tiriac sau in opricare firma de asigurari deoarece legea interzice acest lucru.va sta in alta banca.Ing are un contract de colaborare cu BRD din cate stiu eu.banii vor sta acolo.ING si BRD vor suportta impreuna aceste cheltuieli lucru care nu este facut de nimeni in mom de fata.Comisionul perceput va fi de doar jum, ma refer la cel platit de dvs.E un lucru bun.
  Imdrunk iti pt oferi detalii in particular daca vrei.Pe forum voi spune cateva informatii.
Despre Aviva poti citi aici mai multe.   http://www.insurance...rt.net/rom.html

Aviva se trage dintro firma care are o istorie de fraude.ING nu.O sa va aduc statistici in diferite tari.Sper sa nu gresesc INg e pe locul 2 in Europa .Hmmm ..mai bn o sa vedeti voi sg in statistici.  ING sunt de mult in domeniu, lucru cxare nu se poate spune despre Tiriac spre ex.Aviva da, si ea are o istorie in e cam neagra.  
Hercalin:

Ce spui tu prietene de 1 iunie?Mai bn mai informeazate.Corect in mom de fata e prematur sa spui cine e mai bun sau nu.Acest lucru se va vedea in viitor.Insa sunt doar 2 care au experienta si care nu pot gresi deloc.ING si AVIVA, insa aviva are acel istoric depsre care veti citi in siteul pus de mn.Ramane doar ING care va stii ce sa faca cu banii dvs.Se va da voie sa se investeasca si in strainatate.E nevoie de cnv cu "spate" in afara.Cine e ?ING.

Si inca cv.Peste 2 ani se poate schimba GRATUIT fondul de pensii private.In primii 2 ani taxa e mai mare decat suma bagata(acuma depinde si de salariu).
Astfel, in cazul in care rata de rentabilitate a unui fond de pensii private scade sub rata de rentabilitate minima a tuturor fondurilor de pensii din Romania si se mentine sub acest nivel timp de 4 trimestre consecutiv, CSSPP va retrage autorizatia de administrare a respectivului administrator, aplicand procedura privind administrarea speciala. Practic, fiind vorba de investitii pe termen lung, nu se poate garanta o anumita rata de rentabilitate, insa prin aceasta masura sunt protejati participantii, astfel incat rata de rentabilitate a fondurilor, care in final influenteaza in mod direct sumele primite de acestia la pensie sa nu se mentina sub o anumita limita.
Asadar trebuie sa siti cu cn sa lucrati.
Cine e interesat de ING ma poate contacta pe privat si ii voi oferi personal mai multe informatii
Ce spui tu?se retin 2% din acei 9.5 % care oricum ii trimiti la stat.Fondul creste cu 0.5% ajungand in cca 8 ani undeva la 6% care iti vor fi garantati de aceste fonduri lucru pe care statul nu il face.Aceste pensii sunt cu TITLU DE STAT.
Firma la care lucrezi nu are nici o treaba cu acest lucru.Nu misca nici un deget in plus.Asta nu e treaba companiei la care lucrezi.Doar tu si firma de asigurare.Atat

Intr-adevar, trebuie sa stim cu cine sa lucram. Iar daca e sa aleg dintre o firma al carei angajati stiu sa scrie si sa vorbeasca corect romaneste si una cu un istoric mai imaculat ca Sfinta Fecioara, dar al carei angajat/colaborator umbla cu "cv", "cn", "bn" si alte mircisme de-astea, aleg sa fiu mintit in cea mai corecta limba romana. Vorbeste-ne mai bine despre ce se intimpla daca iti pierzi slujba sau te decizi pur si simplu sa te retragi de la o pensie privata ING/whatever, cum nu iti vei recupera nici macar banii pe care i-ai depus...

P.S. Publicitatea gen "noi sintem mai buni, ia uitati-va cum au dat-o ei cu bota in balta" e apanajul celor ce simt ca nu au suficient la mina pentru a convinge potentialii clienti. De ce nu ne povestesti si despre cit de curat e ING fata de Delfinul sau Caritas?  :death:

#58
hercalin

hercalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.04.2006

View Postxploder, on Jul 8 2007, 21:30, said:

O sa revin cu mai multe informatii in zilele urmatoare.Undeva spre marti va pot oferi statistici care va zic acest lucru.ING exista in peste 70 de tari in care ocupa locuril fruntase.Acest ;lucru spune mult.va voi aduce satistici care vor dem acest lucru.

Din moment ce ING are cel mai mare capital dwe 2 ori pibul Romaniei, inseamna f mult.INg a fost PRIMUL autorizat.ING este recunoscut in afara.Corect nu cantitatea e imp ci calitatea, dar nimeni nu s-a plans de serviciile ING.Ducetiva la oricare sediu ING si va veti convinge, lucru care nu se poate spune despre Tririac spre ex.

Comisionul din cate stiu eu e de maxim 2.5 %.M<are atentie.Suma pe care dvs o veti da spre foindurile private nu va sta in ING sau Tiriac sau in opricare firma de asigurari deoarece legea interzice acest lucru.va sta in alta banca.Ing are un contract de colaborare cu BRD din cate stiu eu.banii vor sta acolo.ING si BRD vor suportta impreuna aceste cheltuieli lucru care nu este facut de nimeni in mom de fata.Comisionul perceput va fi de doar jum, ma refer la cel platit de dvs.E un lucru bun.
  Imdrunk iti pt oferi detalii in particular daca vrei.Pe forum voi spune cateva informatii.
Despre Aviva poti citi aici mai multe.   http://www.insurance...rt.net/rom.html

Aviva se trage dintro firma care are o istorie de fraude.ING nu.O sa va aduc statistici in diferite tari.Sper sa nu gresesc INg e pe locul 2 in Europa .Hmmm ..mai bn o sa vedeti voi sg in statistici.  ING sunt de mult in domeniu, lucru cxare nu se poate spune despre Tiriac spre ex.Aviva da, si ea are o istorie in e cam neagra.  
Hercalin:

Ce spui tu prietene de 1 iunie?Mai bn mai informeazate.Corect in mom de fata e prematur sa spui cine e mai bun sau nu.Acest lucru se va vedea in viitor.Insa sunt doar 2 care au experienta si care nu pot gresi deloc.ING si AVIVA, insa aviva are acel istoric depsre care veti citi in siteul pus de mn.Ramane doar ING care va stii ce sa faca cu banii dvs.Se va da voie sa se investeasca si in strainatate.E nevoie de cnv cu "spate" in afara.Cine e ?ING.

Si inca cv.Peste 2 ani se poate schimba GRATUIT fondul de pensii private.In primii 2 ani taxa e mai mare decat suma bagata(acuma depinde si de salariu).
Astfel, in cazul in care rata de rentabilitate a unui fond de pensii private scade sub rata de rentabilitate minima a tuturor fondurilor de pensii din Romania si se mentine sub acest nivel timp de 4 trimestre consecutiv, CSSPP va retrage autorizatia de administrare a respectivului administrator, aplicand procedura privind administrarea speciala. Practic, fiind vorba de investitii pe termen lung, nu se poate garanta o anumita rata de rentabilitate, insa prin aceasta masura sunt protejati participantii, astfel incat rata de rentabilitate a fondurilor, care in final influenteaza in mod direct sumele primite de acestia la pensie sa nu se mentina sub o anumita limita.
Asadar trebuie sa siti cu cn sa lucrati.
Cine e interesat de ING ma poate contacta pe privat si ii voi oferi personal mai multe informatii
Ce spui tu?se retin 2% din acei 9.5 % care oricum ii trimiti la stat.Fondul creste cu 0.5% ajungand in cca 8 ani undeva la 6% care iti vor fi garantati de aceste fonduri lucru pe care statul nu il face.Aceste pensii sunt cu TITLU DE STAT.
Firma la care lucrezi nu are nici o treaba cu acest lucru.Nu misca nici un deget in plus.Asta nu e treaba companiei la care lucrezi.Doar tu si firma de asigurare.Atat
Sincer aveam o parere foarte buna despre ING dar oameni ca tine nu le fac deloc cinste in general consultanti ING se remarcau prin diplomatie, isi puteau face reclama mai mult sau mai putin mascat fara sa arunce cu noroi in alte firme mai ales cind se pare ca nu e nici un reprezentat din partea lor pentru a putea avea dreptul la replica.

#59
xploder

xploder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 11.03.2006
:))Am prieteni care au lucrt cu INg si au fost multumiti.Toti au dreptul la replica.Mi s-a cerut sa dem oarecum ccea ce am spus despre Aviva.despre ING nu cred ca aveti asa cv.Voi reveni cu statistici.


Quote

consultanti ING se remarcau prin diplomatie, isi puteau face reclama mai mult sau mai putin mascat fara sa arunce cu noroi in alte firme mai ales cind se pare ca nu e nici un reprezentat din partea lor pentru a putea avea dreptul la replica.

Nu sunt consultant.NU ma intereseaza sa arunc cu noroi in celelalte firme ci doar sa le ofer informatii cititoritlor despre fiecare firma.Am spus tot ce stiu si despre ING si despre AVIVA.Nu se stie daca nu e nici un reprezentant AVIVA.daca va intra are dreptul la replica.Nu vad care e problema.
De ex cnv ma poate intreba f simplu"Hmm suna f frumos tot despre ING sau Tiriac spre ex.Insa am tot auzit despre Aviva.Peste tot se vb despre AViva.Ii vad peste tot.Poate ei sunt cei mai buni.Cred ca o sa semnez cu ei"Si cred ca e dreptul lor sa fie informati despre Aviva.Daca Aviva are informatii despre ING sunt liberi sa le dea.Mi se pare corect ca toti sa stie despre ce e vb.Chiar si un consultant trebuie sa ofere aceste informatii pt a-i putea explica potentialului client dc sa nu semneze cu Aviva(pt ca mai toata lumea vb de ei).Se va semna dupa ureche.Si ca fapt divers.O firma buna nu este buna printun sg cubvant sau printrun anumit lucru ci diferenta se face fata de ceilalti.

ca fapt divers nu am intrat in viata mea pe un mirc.Scriu asa pt ca scriu ff repede.Sunt f obosit, si scriu fara sa mai corectez eventualele greseli.dupa cum se poate vedea nici cratimele nu le prea fol.importanta e informatia pe care o ofer.Si ca fapt divers fratele mu se ocupa cu asa cv.eu doar va ofer informatiil pe care le situ.va intra el, probabil cu acelasi user si va v oferi informatii complete, asa cum am mai spus undeva spre marti.Si va scrie corect.de ce?se simte cineva ofensat de informatiile pe care le ofer despre aviva?Eu am zis despre aviva ceva si am si dem.Il rog pe cel care a zis despre ING sa vina si cu niste dovezi.Daca are.In primul rand aceste adeziuni se vor semna cu oamenii de rand in primul rand.NU conteaza modul in care ii abordezi ci doar faptul ca le oferi absolut toate infromatiile atat despre ing cat si despre aviva sau oricare alta firma de asigurari.

tomahok77  :Comisionul asa cum am mai spus am imrepsia ca este undeva la MAXIM 2.5%.comisionul este mai mic doar la ING.Celelalte firme avand un comison la jmatate.Informatile pe care le detin sunt de acum aprox 20 zile.La data aceea inca nu se stia exact comisionul.Va voi zice marti, eu sau fratioru;) ca e mai "diplomat" zicea cnv pe aici.In lco sa vbm despre ce ne intereseaza cu adevarat, adik sa stim cu cn semnam ne legam de niste lucruri inutile.Dupa 2 ani vei putea sa te muti fara a plati nimic in plus.


Kodrutz.Pun pariu ca nici macar nu stii care e diferenta intre un angajat consultant agent de vanzare si colaborator.dar hai sa incercam sa dam cu noroi pe partea asta:)simpatic.Nu vreau sa incepem o polemica pe tema asta.va invit la o discutie ontopic legata de sub pensii priovate.Sa incercam sa oferim inf, fiecare atat cat stie.
Inca o data o zic.Nu eu sunt cel care ma ocup de asa cv ci fratioru.Si chiar daca mas fi ocupat nu cred ca a fost o publicitate ci doar am dat niste inf.Daca as fi incercat sa conving niste persoane as fi facuto altfel si nicidecum pe forum.Fiecare are portofoliul lui.Cand imi voi termina portofoliu si poate no sa mai am ce face, o sa iti iau si tie semnatura pe forum;)
vezi ca ai cateva greseli gramaticale.Daca nu le gasesti anuntama ca le voi scoate eu in evidenta.

Quote

orbeste-ne mai bine despre ce se intimpla daca iti pierzi slujba
aici mai afcut sa zambesc.Tu stii ce se intampla?Stii ce se intampla daca esti pensionat pe caz de boala?Stii macar pe ce perioada  se da aceasta pensie si  ca exista moduri in care alegi cum sa primesti banii?Sunt sigur ca nu stii dar ....postezi aiurea.Mai bn ofera informatii daca stii ca vad ca te dai informat f bn.Cel mai bn voi vb cu frat sa va rsp la intrebari daca veti avea.daca veti fi interesat intreadevar   de pensii private va puteti intalni sa va ofere informatii, bineitneles dupa ce veti da o semnatura pt ca banuiesc ca nici macar nu stii ca o informatie se ofera doar cu consimtamanutl persoanei careai ii ofer inf.(asta zice legea, dar ce sa fac eu vb cu mircisme si nu situ io dastea stiu doar sa zic de delfini si de itoria lui ing fara sa am dovezi....aberant)Asadar va sau voi rsp doar la intrebari.10x

#60
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006
@tomahok77

hai ca iti raspund si dupaia ma apuc si io sa laud firma x ca vad ca ii la moda :)

1. da poti semna acuma cu firma x si dupa 1 august poti sa semnezi cu firma y de exemplu :) da io zic sa citesti ce semnezi :) normal ar trebui sa iti ia numa datele de pe buletnin un cod de pe fluturas si eventual o copie dupa buletin
2. nu stiu cum ii la alte agenti da la INTERAMERICAN dupa 2 ani te poti muta la alta agentie daca vrei fara sa platesti nimic

a si referitor la OPT io zic ca poti gasi o agentie sau o banca mai buna :D si eu pot sa iti recomand firma la care lucrez eu si xploder o sa iti recomande ING si asa mai departe :D


@xploder

siteu ala ce mi l-ai dat cu prostile alea despre AVIVA il puteam face si eu daca era in ceva ziar sau ceva site de specialitate mai ziceam da asa...
cat despre INGU asta al tau pe care il tot ridici in slavi si care au bani cu nemiluita desi is din Olanda din cate stiu eu si stiu din surse destul de sigure grupu EUREKO ii pe primu loc in Olanda la pensii private ;) in fine



o cam dam in offtopic ar fi bine sa revenim cu picioarele pe pamant :)

Edited by ImDrunk, 08 July 2007 - 22:46.


#61
xploder

xploder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 11.03.2006
Corect.hmm nul ridic in slavi.Oricum la asigurari de viata nui bate absolut nimeni.la asta vil recomand cel mai bn.O sa va zica frat in continuare.habar nam ce sa mai zic.sper sa fie bn cu toata treaba asta cu pensiile.O sa vdm in timp cine va fi cel mai bun.Siteul acela nu e facut de mn e gasit prin unele siteuri .Cert e ca aviva se trage din acea firma asta scrie si la ei pe site.Important ar fi daca am putea afla cumva daca ce scrie in acel site e adevarat.Cred ca  o sa ma duc cu acest site la Aviva sa le cer informatii:) si la INg sa cerceteze putin:)

Nu ma int aici pe site sa promovez cv anume.Credeti ca sunt fan ING?:)Vam zis ce am auzit si eu.

De specialitate vrei?Ok citeste Financiar si vezi ce zice de ING;) si mai discutam porma;) Ca sa nuii mai ridic odar io in slavi:)



Alegerea fondului de pensii se face pe baza de alegere libera din partea fiecarui viitor aderent la fondul de pensii private. Atunci cand alegeti o faceti fiecare, independent, in functie de profilul de risc pe care stiti ca il aveti. Puteti opta pentru un fond cu risc mai mare, un fond de risc mediu sau un fond cu risc scazut. Bineinteles este recomandat sa te uiti la cum se investesc banii, ce comisioane se percep

Asa ca aveti grija pe cine alegeti.Va recomand pe cineva cu renume.

Edited by xploder, 08 July 2007 - 23:25.


#62
hercalin

hercalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.04.2006
Domnule exploder cu tot zelul tau iti repet ca faci mai mult rau ING-ului si implicit fratelui.
Dar sa revenim la informatii, cel mai bun link este cel neutru adica cel oficial:

http://www.csspp.ro/...fdox/qa_411.pdf

Repet inca odata este prematur sa vorbim de randamente, la 0 lei in cont la 1 ian 2008, ce randament vreti ?
Si chiar si la 2% , ce inseamna o crestere anuala de 7.7% fata de 7,5% din 2 %?
Comisioanele sunt iarasi reglementate de stat maxim 2.5% din suma varsata adica tot din acel 2%
Sunt de acord teoria mea este valabila in primii 2-3 ani dupa care intr-adevar sumele incep sa prinda contur si
atunci conteaza cum evolueaza fondul atunci intr-adevar acest topic va avea si cifre reale.
Dar ma repet dupa primi 2 ani se poate opta pentru trecerea la alt fond in mod gratuit fara niciun comisio sau taxa,
atunci se va vedea ce si cum poate fiecare.

Pina acuma Consiliul Comisiei de Supraveghere a Sistemului de Pensii Private a autorizat:

ING Fond de Pensii SA,
Aviva Societate de Administrare a unui Fond de Pensii Privat SA
Omniasig Pensii - Societate de Administrare a unui Fond de Pensii Privat SA.
BCR Administrare Fond de Pensii SA,
Prima Pensie Fond de Pensii SA,
BRD Fond de Pensii SA
Interamerican Societate de Administrare a unui Fond de Pensii Privat SA,
OTP Fond de Pensii,
BT Aegon Fond de Pensii,
AIG Fond de Pensii
si
Generali Fond de Pensii

Toate au experienta , bani, garantii altfel nu primeau autorizatie.

Dar si 4 brokeri care va pot sfatui (si sunt platiti de fonduri deci consultatia este gratuita):
Filas Broker de Pensii Private,
Crefo Broker de Pensii Private,
SE Fond Broker de Pensii Private,
Fehu Broker de Pensii Private
si
Banat Fim Broker de Pensii Private

#63
xploder

xploder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 11.03.2006
Poate aveti dreptate.Imi pare rau ca m-am concentrat pe ING, si din acest motiv nu se mai poate discuta absolut nimic fara a se atinge acest subiect.Stiu informatiile de la un prieten care e la ING, fratioru lucrand la o firma care mai mult e cunoscuta pt RCA(sa nu dau nume ca sa nu mai se zica ca incerc sa faca publicitate la o anumita firma aruncand cu noroi in ceilalti).Sa zicem ca momentan(sau nu) [b[]inca nu sunt implicat in acest sistem.[/b]
Sa incerc sa pun problema altfel.Tot circula acest link, sau personal eu am dat de el.Intreabarea mea e, ca un potential client ce dorec sa semne cu Aviva, daca ce scrie in acel link este adevarat?Stiti ceva in plus fata de ce scrie acolo?unele lucruri sunt reale, cum ar fi felul in care a luat nastere aceasta Aviva.Am cautat ceva despre britania, insa vad ca nu gasesc mai nimic.

Sa lasam deoparte interesele personale de a face cunoscuta o frma, pentra ca la urma urmei noi castgam foarte putin in raport cu cei vor lua ei de la munca noastra, zadarnica uneori, de a face publicitate unei firme de asiggurari.Sa incercam sa discutam despre aspectele acestea negative, daca sunteti de acord si nu cumva va este teama sa discutam aici pe forum de ceva ce in viitor va poate fi un obtacol in a convinge unii clienti.

De ING nu am gasit sincer nimic.Asa cum am spus, ma voi deplasa la sediile ING si AVIVA pentru a cere  informatii personal despre acest lucru.Cum voi afla ceva, va voi anunta, postand pe forum chiar si cu riscu de a fi acuzat ca incerc sa dau cu noroi in ceilalti.Atata timp cat nu am nici o legatura cu nimeni(ci doar prietenii mei), nu imi pot face publicitate ci doar sa ofer niste informatii.Daca se va dovedi real ceea ce se spune despre Aviva, cred ca voi imparti fluturasi cu aceasta stire:) Lasand gluma la o parte, e foarte grav ce scrie in acel link.

Bineinteles, ca semnezi o adeziune la unii, si apoi te muti nu pierzi cine stie ce bani.Nu ar fi nci o problema in acest sens, insa lumea trebuie sa stie cu cine semneaza.Ganditi-va ca sunt o gramada de "consultanti" cum zicea cineva pe aici, care de fapt le explica lucruri false, si ii pun sa semneze cine stie ce tip de asigurare, numai de pensii private nu.Se vor face abuzuri, trebuie sa fim constienti de acest lucru, tocmai de aceea trebuie sa zicem si noi tot ce stim.Daca sunteti de acord.Daca o sa considerati ca acest lucru este inutil si va face rau unei firme(ca si cum ar fi firma mea si incerc sa o protejez)ne vom opri aici de la comentarii.Rolul unui asemenea consultant este de a aduce cat mai multe adeziuni.Stiu persoane care aduc semnaturi dastea cu caru, si nu o fac doar prin a prezenta  informati despre firma la care e angajat sau cu care are un contract de colaborare;)

Asadar sa discutam despre Aviva.Este adevarat ce se spune despre ea?Dar ING, este intr-o situatie asemanatoare?De OTP, nu stiu nimic;legat de Tiriac am o experienta cu ei si nu as mai prefera sa mai colaborez cu ei;Experienta au toti, unii o au mai mare :lol:  altii mai mica.Pe cine ati alege?

Problema principala e care din toate aceste firme au un trecut negru, sau cel putin inecat un fum?




Sa revenim la comisioane.Din care am inteles ING va avea cel mai mic comision deoarece are un contract cu banca unde va tine banii(nu dau numele deoarece am impresia ca acest acord a cazut, voi reveni cu informatii)si vor suporta impreuna costurile, si am inteles ca acest comision va fi de doar jumatate.E un lucru bun nu?


ps:Hercalin si Kodrutz la ce firme sunteti angajati?O puteti face pe privat.La cum ati reactionat, inclin sa cred ca sunteti de la Aviva, sau poate  nu aveti nici o legatura cu ei, ci doar o experienta in acest domeniu.Acept sfaturile dvs, atata timp cat nu sunt ironice sau date in bataie de joc.Dupa cum ati vazut m-am abtinut sa incep o polemica si sa ne certam aiurea.Sper ca veti face acelasi lucru ca mine.Presupun ca acest Kodrutz nu are nici o legatura, am vazut ca activitatea aestuia se desfasoara in alt domeniu, dar cine stie.


                                                              Va multumesc!

#64
hercalin

hercalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.04.2006
In primul rind topicul se referea la pensii private de aceea am si intrat, daca era alt topic, antiAviva sau iNg versus aviva nu ma interesa,
Ca job colaborez cu un broker de aigurari, deci toate firmele sunt egale pentru mine, ma intereseaza ca portofoliul de clienti pe care il avem sa fie multumiti de recomandarile noastre. Daca topic-ul ramine despre pensii private ma intereseaza, pentru alte polemici propun deschiderea de subiecte noi.
Am si eu o intrebare zic eu utila: e adevarat ca sa aminat pentru 31 august demararea campaniei de adeziuni?

#65
xploder

xploder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 11.03.2006
Din cate stiu eu nu.Se tot cerea amanarea si cred ca pe buna dreptate.Lumea nu stie ce insamna pensie provata, nici macar consultantii inca nu sunt 100% siguri.

legata de comisioane.


Un alt comision este cel perceput din contributia lunara platita pentru pensie, inainte de convertirea banilor in unitati de fond. Limita maxima stabilita de lege a comisionului este de 5%. Aviva a ales sa perceapa comisionul maxim, de 5%, in prospectul Allianz acest comision este stipulat evaziv, „pana la 5%“, ca si in cazul comisionului de transfer, iar ING va percepe un comision mai mic, de 3,95%.



Al treilea comision perceput de societatile de pensii este cel de maximum 0,2% pe luna din activul net total al fondului de pensii. In prospectul sau, Allianz a pastrat aceeasi prevedere vaga din lege, adica faptul ca va percepe „pana la 0,2% pe luna“. Aviva a ales sa specifice clar nivelul acestui comision, si anume 0,0064% pe zi, adica aproape de valoarea maxima permisa de lege. In prospectul ING se specifica la fel de clar valoarea acestui comision: 1,24% pe an, adica in jur de 0,1% pe luna, ceea ce inseamna jumatate din limita maxima prevazuta de lege.



Sursa Evenimentul zilei.Si iata ca am zis-o si cu comisioanele:))   NU zic care e mai bun la comisioane ca sa nu sariti iar pe mine:)) va dati voi singuri seama:):):)nu cumva sa ii fac rau firmei de asigurari spunand ce comisioane au ei si ce comisioane au ceilalti:)

Edited by xploder, 09 July 2007 - 10:34.


#66
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006

View Posthercalin, on Jul 9 2007, 11:24, said:

Am si eu o intrebare zic eu utila: e adevarat ca sa aminat pentru 31 august demararea campaniei de adeziuni?


nu se stie inca sigur ce si cum :( io sper ca o sa putem face pensile astea de la 1 august

http://www.zf.ro/art..._31_august.html

sfatu meu ii sa discutam aici despre pensii private nu despre istoria agentiei x si y ca nu are nici un rost se stie destul de bine care is firmele mai vechi la noi in tara

@xploder

ne-ai zis comisioanele pentru 3 agenti din cate stiu eu pana acuma is 13 care pot face pensii private :D

Edited by ImDrunk, 09 July 2007 - 11:44.


#67
KodrutZ

KodrutZ

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 17.05.2006

Quote

ps:Hercalin si Kodrutz la ce firme sunteti angajati?O puteti face pe privat.La cum ati reactionat, inclin sa cred ca sunteti de la Aviva, sau poate nu aveti nici o legatura cu ei, ci doar o experienta in acest domeniu.Acept sfaturile dvs, atata timp cat nu sunt ironice sau date in bataie de joc.Dupa cum ati vazut m-am abtinut sa incep o polemica si sa ne certam aiurea.Sper ca veti face acelasi lucru ca mine.Presupun ca acest Kodrutz nu are nici o legatura, am vazut ca activitatea aestuia se desfasoara in alt domeniu, dar cine stie.
Hercalin te-a lamurit, te lamuresc si eu - nu am nici o tangenta cu domeniul, am fost la vreo trei interviuri la ING acuma citiva ani buni, nu mi-au lasat nici o impresie teribil de buna, nici una proasta, dar indiferent de domeniu, ma deranjeaza semi-analfabetii. Si cu asta mi-am incheiat activitatea pe acest topic. Sper sa nu imi bage nimeni pumnul pe git sa imi fac pensie privata atita vreme cit nu sint angajat cu carte de munca nicaieri...

#68
xtreme45

xtreme45

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 24.02.2006
mie-mi place cum suna "PENSIA PRIVATA OBLIGATORIE"

#69
xploder

xploder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 11.03.2006

View PostKodrutZ, on Jul 9 2007, 13:32, said:

Hercalin te-a lamurit, te lamuresc si eu - nu am nici o tangenta cu domeniul, am fost la vreo trei interviuri la ING acuma citiva ani buni, nu mi-au lasat nici o impresie teribil de buna, nici una proasta, dar indiferent de domeniu, ma deranjeaza semi-analfabetii. Si cu asta mi-am incheiat activitatea pe acest topic. Sper sa nu imi bage nimeni pumnul pe git sa imi fac pensie privata atita vreme cit nu sint angajat cu carte de munca nicaieri...


Ma bucur.Sper sa fiti platit foarte bine.La experienta dumneavoastra de a va face pareri despre oameni in doar 2 minute, sunteti un unicat.Cred ca am demonstrat ca sunt in stare sa vorbesc corect.Important e sa stii sa iti atragi potentialii clienti.Nu mai tin un dialog cu dumneavoastra pentru ca nu sunteti in stare.Am venit si cu argumente ca sa imi sustin cele spuse, lucru pe care dumneavoastra nu l-ati facut.Sincer sa fiu v-as provoca la un concurs de cultura generala, si poate si de gramatica la care sunt sigur ca voi castiga detasat.Chiar daca varsta mea cu siguranta e ceva mai mica, sunt peste dvs la orice criteriu.Pe ce ma bazez cand spun asta?Pe reactia pe care ati avut-o: copilaroasa si aroganta, ceea ce ma face sa cred ca nu sunteti un as in a va comporta sau a relationa cu alte persoane.Desi am facut un apel catre toti userii  ca sa incetam sa discutam lucruri inutile, se pare ca va tot legati de mine.Din acest motiv va recomand putina lamaie.

Daca nu aveti nici o legatura cu domeniul acesta, mai bine evitati sa postati pe forum.Spre deosebire de dumneavoastra, eu am ales alta cale de a discuta.Ulterior , am evitat acele prescurtari numite de dvs mircisme(sunt sigur ca nu faceti diferenta intre mircisme si prescurtari).Nu am intrat in viata mea pe un mirc.Folosesc doar mess-ul(stiati ca e corect si messul?nu cred)Una e sa folosesc ji in loc de si, si alta e sa folosesc k in loc de ca(apas o singura tasta in loc de 2) cum la fel de bine pot folosi pt in loc de pentru, cu scopul de  a scrie mai repede.NU e nevoie de o cultura asa mare ca a dvs. pentru a recunoaste aceste cuvinte.Daca erau niste cuvinte cunoscute doar  de mircari va intelgeam reactia, dar in cazul acesta...Nu am foarte mult timp sa postez pe forum, iar la utimele mesaje postate de catre mine, am pierdut cu siguranta cel putin 2 minute(se putea folosi si min, dar sa incercam sa evitam suprasolicitarea creierului dvs) doar pentru a va explica de ce am ales sa scriu in modul acela.Si uite ca iar am putut sa imi argumentez orice reactie, fapt, vorba.Un semi-analfabet nu cred ca reusea acest lucru, sau poate ca stiti din experienta proprie;)

Am impresia ca sunteti trist.De ce sunteti asa trist?

Va multumesc.


ImDrunk:  asta am gasit si eu cu un simplu search.Daca stii mai multe de ce nu postezi?De ce sa dau comisioanele la toat agentiile din moment ce e foarte clar ca ING si BCR au cele mai mici comisioane.Asta la data la care a fost scris articolul.Intre timp au iesit mai multe agentii.Asa cum am mai spus, cred ca maine seara voi posta date exacte legate de comisioane.Si voi lua legatura cu Aviva ca sa ma conving de veridicitatea articolului.macar eu incerc sa ma ocup de ceva.Desi o sa ma gandesc mai bine daca sa mai postez sau sa tin informatiile pentru mine, pentru ca vad ca nu are rost.Toti stiu despre ce e vorba.




Cine are nevoie de informatii i le pot oferi pe privat

Cred ca asa e cel mai bine.Evit sa iau legatura cu persoane frustrate cum e Kodrutz.

Edited by xploder, 09 July 2007 - 14:03.


#70
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 16.05.2005

View Postxploder, on Jul 9 2007, 14:52, said:

Ma bucur.Sper sa fiti platit foarte bine.La experienta dumneavoastra de a va face pareri despre oameni in doar 2 minute, sunteti un unicat.Cred ca am demonstrat ca sunt in stare sa vorbesc corect.Important e sa stii sa iti atragi potentialii clienti.
Si eu am intrat aici sa citesc despre pensii private si cand colo dau de unul care promoveaza ING-ul in stil adventist.
Da, nu e prea greu sa-ti faci o parere cam pe unde te incadrezi.
Nu, inca nu ai demonstrat ca scrii corect. Tine-o tot asa si cand te vei integra in sistem, e posibil nu sa atragi, ci sa pierzi "potentialii clienti".
;)

#71
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006
@xploder
cum poti zice ca ING si BCR au cele mai mici comisioane cand tu habar nu ai ce comisioane iau restu agentilor??? asta nu o mai intaleg

@irennescat

citeste numa primele 2 pag si acolo o sa gasesti info ;)

#72
xploder

xploder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 11.03.2006
Cred ca sunteti tristi cu totii.In primul rand ca nu ma intereseaza sa va arat eu voua ca stiu sa vorbesc sau nu romaneste.Si eu fac greseli gramaticale ca si voi.Nimeni nu este perfect in ale gramaticii.Important este sa oferim informatii.


Imdrunk am si spus ca nu eu am zis ci am citat din Evenimentul Zilei.Nu iti convine da-i in judecata.Am si spus ca e f posibil sa se fi modificat.Am si spus ca voi reveni cu informatii.Insa voi tot continuati aiurea.

Ii fac publicitate Ingului?In primul rand stil adventist este folosit impropriu de catre tine.Dar sa revenim.Am facut o oarecare publicitate intr-un post, poate 2.

Am oferit urmatoarele informatii:


"Acei 2% se duc in acelasi loc, in piata capitalului rom, pt ca momentan legea nupermite ca investiitle sa se faca si in afara."

pentru ca e bine sa stiti unde se duc banii.

"La asigurari de viata Ing este pe primul loc"
        poate va intereseaza o statistica.Am promis ca o sa revin cu ea.Aveti rabdare.Nu de alt dar poate pe unii ii intereseaza aceste statistici, si poate ca in functie de locul ocupat isi vor alege fondul la care vor face adeziunea.

"Comisionul este de maxim 2.5% "

trebuie sa stiti ca mai exista si un comision.In functie de acest comision e bn sa va alegeti fondul.Sunt 2 tipuri de comisioane.Unul de maxim 2.5% si altul de maxim 0.05%.O sa revin cu detalii.

"Suma pe care dvs o veti da spre foindurile private nu va sta in ING sau Tiriac sau in opricare firma de asigurari deoarece legea interzice acest lucru."

Se poate observa faptul ca nu m-am referit strict la Ing.o alta informatie in plus.fondul de pensii opricre ar fi el  nu se va folosi de banii dvs.Banii nu vor sta la ei.Exista alte banci depozitare in care vor sta banii.Am oferit un exemplu despre ING pt ca de el cunosc.ING si BRD .Acestia vor suportacheltuielile jumate jumate din cate am inteles eu, iar de aici rezulta un comisin mic;)Voi veni cu detalii care imi vor da dreptate.

"Corect in mom de fata e prematur sa spui cine e mai bun sau nu.Acest lucru se va vedea in viitor"

"Si inca cv.Peste 2 ani se poate schimba GRATUIT fondul de pensii private.In primii 2 ani taxa e mai mare decat suma bagata(acuma depinde si de salariu)."

O alta informatie buna.Chiar daca alegeti aiurea un fond pete 2 ani v vetiputea schimba fara taxe.Insa daca alegeti "fondul castigator" e f posibil sa aveti mai multi bani in cont, datorita dobanzii.Maxim 5% va va costa ca sa mutai in primii 2 ani.Aviva a ales taxa maxima adica 5%, celelalte cum ar fi ING pt ca doar de ei stiu in jur de 4% .Sper sa nu ma insel.Voi reveni cu date exacte.Fiecare poate da niste date si fiecare sa poata sa citeasca despre fiecare si va alege pe cel care i se va parea mai bun.Nu vad de ce va alarmati?Poate ca reprez o firma mai slabuta?Nu fac relcama ci doar spun tot ce stiu.

"Astfel, in cazul in care rata de rentabilitate a unui fond de pensii private scade sub rata de rentabilitate minima a tuturor fondurilor de pensii din Romania si se mentine sub acest nivel timp de 4 trimestre consecutiv, CSSPP va retrage autorizatia de administrare a respectivului administrator, aplicand procedura privind administrarea speciala. "[\b]


O informatie care trebuie stiuta.Insa mare atentie fondul nu poate fi declarat falimentar.

"Ce spui tu?se retin 2% din acei 9.5 % care oricum ii trimiti la stat.Fondul creste cu 0.5% ajungand in cca 8 ani undeva la 6% care iti vor fi garantati de aceste fonduri lucru pe care statul nu il face."

Am explikt pe scurt sistemul de pensii.

"[b]Firma la care lucrezi nu are nici o treaba cu acest lucru.Nu misca nici un deget in plus.Asta nu e treaba companiei la care lucrezi.Doar tu si firma de asigurare.Atat  "


Am dat si informatia aceasta pt ca cnv a zis ca are vreo implicatie compania la care lucreaza.


S uite asa am dat o gramada de informatii.Atunci cand si voi veti oferi macar pe cat am oferit eu atunci sa vorbiti.Va tot legati de ING ca si cum asta ar fi important.Priviti in mare.

Ati inteles acum domnule irenescat?Aveti intrebari spuneti-le domnule.Mai intai citit de 4 5 99 de ori topicul si abia porma sa vorbiti.

Nu mai postati in continuare discutii legate de ING sau de mine.Aveti probleme le rezolvam prin private.Vad ca unii sunt foarte tristi si isi varsa nervii pe altii.Din nu va recomand lamaie.irenescat ati spus ca va intereseazxa informaii despre pensii.uite dom`le ca vi le-am dat.Sau va intereseaza sa va arat eu ca stiu romana?Din cate observ sunteti uso influentabil pt ca v-ati lasat influentat de parerile altora care sunt pe langa subiect insa posteaza aiurea.

Multa sanatate si sper ca veti adera la un fond bun;)oricare ar fi el.


ps:Nu vad de ce va tot stresati.Sa revenim la detalii si sa postam tot ce stim.Putem face schimb de informatii.Insa vad ca unii nu vor.Nu situ despre ce ati vrea sa se discute.Toate detaliile despre cum se va desfasura le gasiti pana si in ziare.In mae s-a vb destul despre pensii.E normal sa se deschida subiectul despre anumite companii, pt ca doar stiind oferta lor va puteti alege fondul cel mai bun.Nu credeti?Sau va intereseaza doar asa in mare.Se opreste un comision de maxim 2.5%.

un fapt concret.Aviva ia 5% daca va mutati inprimii 2 ani.Ing in jur de 4%.(in luna iunie astea erau datele...o sa revin cu date la zi)Nu e mai usor sa stiti date exacte?Sau poate va multumiti cu maxim 5%.ganditi si voi domnule inainte sa postati.Acum cu siguranta unii se vor simtii ofensati pt ca am adus o replica si la acest atac.Daca si acum veti fi on continuare tristi:) se pare ca aveti cv personal cu mine.E mult mai bine sa oferim date exacte.Doar despre astea stiu momentan.Voi face rost de date si de la BT Aegon pt ca stiu pe cineva acolo;)Si uite asa am oferit mai multe informatii decat toti userii.Si am argumentat si de ce e mai bine.

Oferiti si voi alte date daca stiti.Ar fi mai usor sa facem un rezumat porma.

Edited by xploder, 09 July 2007 - 16:37.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate