Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

IZOLATIE TERMICA LOCUINTA

- - - - -
  • Please log in to reply
2487 replies to this topic

#991
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postlethe_ro, on 18 ianuarie 2015 - 20:26, said:

Soluția vecinilor este sa puna in pod peste dușumea vata de sticla de 5 sau 10, cu aluminiu in jos si peste vata nailon, nu înăuntrul camerelor. Ce părere ai despre asta?

Solutia data de mine, cea cu placile de spuma rigida,  e valabila si in pod, cu mentiuna ca pot fi acoperite cu placi de osb, de 6-8 mm pentru a putea sa si calci pe ele, pentru a folosi podul.Solutia a doua, cu rigips fonic e pentru interior.
Solutia folosita de vecini e buna, dar nu acoperita cu folie de nailon, eventual cu fole anticondens, care sa permita iesirea in sus a eventualilor vapori de apa ce s-ar putea forma din cauza izolatiei ineficiente.
Oricum, izolatia realizata cu spuma rigida, este incomparabil mai eficienta decat vata.
Si mi-am amintit de inca o solutie, relativ ieftina, acoperirea podului cu spuma rigida realizata prin stropire, daca vei cauta pe net izolatii cu spuma rigida, vei vedea despre ce vorbesc. Asta ar putea fi rezolvarea cea mai usoar si eficienta a problemei tale.
Uite aici un exemplu:
http://casasigradina...ica-rigida.html

Edited by myshyk, 18 January 2015 - 20:58.


#992
lethe_ro

lethe_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.07.2007
Mersi mult de info, am sa cuget asupra lor :)


#993
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postlethe_ro, on 18 ianuarie 2015 - 20:57, said:

Mersi mult de info, am sa cuget asupra lor Posted Image

Posted Image Sper sa-ti foloseasca sa iti rezolvi problema la modul cel mai eficient si mai putin costisitor.

#994
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,840
  • Înscris: 15.06.2007
Cred ca am mai intrebat, dar nu s-a discutat despre asta: de unde se cumpara cel mai avantajos materialul izolator?
Mi-amintesc ca tata,  cand am mansardat casa, a luat un tir si s-a dus pana la Deva unde era o fabrica de BCA. A luat direct de la sursa. Dar prin 1997 nu prea erau atatea firme care sa vanda materiale de constructii.
Nu stiu cum sa procedez. As putea sa apelez la o firma care sa faca totul ( habar nu as avea daca ma jecmanesc de bani) sau sa cumpar separat polistirenul si sa ma spuc singur de izolat. Atata cat m-as pricepe.

#995
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postluk2011, on 18 ianuarie 2015 - 16:40, said:

[...] Daca casa ii o constructie in cadre, cu stalpi de fier beton, atunci peretii pot fi de 20cm grosime, iar diferenta de bani de la caramida de 20cm sau 24cm, pana la 29cm sau chiar 44cm se poate investi in termoizolatie mai groasa. In loc de 10-15cm de EPS, sa se foloseasca 20-25cm de EPS. [...]
1. La o construcție în cadre, pereții pot și de 1 cm, nu numai de 20 cm.
2. Dacă ar trebui să folosesc neapărat polistiren (vata minerală are recomandări mai bune), eu voi prefera întotdeauna în locul unei structuri de perete cu 20-25 cm EPS și 20-24 cm de cărămidă, pe cea cu 10 cm EPS și 44 cm de cărămidă (cifrele sînt doar pentru a putea discuta acest aspect, nu înseamnă că sînt cele corecte, corelate, calculate etc.). Prietenii știu de ce!  Posted Image


View Postluk2011, on 18 ianuarie 2015 - 17:00, said:

[...] Pe site-ul de mai sus se poate calcula coeficientul de transfer termic la diferite structuri compuse din diferite materiale.

View Postluk2011, on 18 ianuarie 2015 - 18:44, said:

Caramida nu-i material izolator .
Caramida are conductivitatea termica echivalenta , adica lambda = 0.255W/mK
In timp ce polistirenul simplu are lambda = 0.040W/mK [...]
Mulțumesc pentru lecțiile predate, dom' profesor! Nu știu ce mă făceam fără ele. Posted Image


View Postluk2011, on 18 ianuarie 2015 - 18:35, said:

http://www.schock-bl...orb_Type_CM.jpg
Pentru balcoane , terase etc se foloseste Schock Isokorb.

View Postluk2011, on 18 ianuarie 2015 - 18:44, said:

[...] Placile PUR/PIR , de ex Bachl Techta PUR are lambda = 0.022W/mK
Placile V.I.P. au cel mai mic lambda dar pretul ii pe masura valorii izolatiei .
Vakuumdämmplatten (auch Vacuum Insulated Panel, kurz VIP http://de.m.wikipedi... [...]
Eu credeam că acest topic este unul pentru soluții practice, fezabile, la prețuri rezonabile pentru majoritatea celor ce-și doresc termoizolarea locuinței și nu unul despre ce-aș putea face dacă aș cîștiga premiul cel mare la Loto. Posted Image



P.S. Pentru cei care nu cunosc, dar totuși vor să știe cum se pot reduce punțile termice ale elementelor structurale de beton armat (stîlpi, grinzi etc.), aveți mai jos cîteva imagini relevante (sursa: http://www.wienerberger.ro).

Attached File  reducere punti termice 1.jpg   54.26K   41 downloads Attached File  reducere punti termice 2.jpg   59.7K   41 downloads
Cred că cel care le știe pe toate nu va trage cu ochiul la imaginile de mai sus, pentru că nu-i deontologic... nu-i așa, dom' profesor?  Posted Image

#996
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View Postraduk, on 19 ianuarie 2015 - 20:00, said:

2. Dacă ar trebui să folosesc neapărat polistiren (vata minerală are recomandări mai bune), eu voi prefera întotdeauna în locul unei structuri de perete cu 20-25 cm EPS și 20-24 cm de cărămidă, pe cea cu 10 cm EPS și 44 cm de cărămidă (cifrele sînt doar pentru a putea discuta acest aspect, nu înseamnă că sînt cele corecte, corelate, calculate etc.). Prietenii știu de ce!  Posted Image
Te rog sa ne spui si noua de ce ai alege aceasta solutie. Motivele pentru prima varinata le-am inteles, dar as dori sa aflu si de ce tu ai alege a doua varianta? Te rog sa ma crezi ca intreb pentru pura mea informarePosted Image
Multumesc

View Postraduk, on 19 ianuarie 2015 - 20:00, said:

Eu credeam că acest topic este unul pentru soluții practice, fezabile, la prețuri rezonabile pentru majoritatea celor ce-și doresc termoizolarea locuinței și nu unul despre ce-aș putea face dacă aș cîștiga premiul cel mare la Loto. Posted Image
Facand abstractie ca solutia propusa pentru care e comentariul de mai sus e, cred, cea mai scumpa, 10 EPS + 44 caramida nu e mai scump decat 20 EPS+24 caramida?

#997
abru

abru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2005

View PostKendo, on 19 ianuarie 2015 - 22:53, said:

Te rog sa ne spui si noua de ce ai alege aceasta solutie. Motivele pentru prima varinata le-am inteles, dar as dori sa aflu si de ce tu ai alege a doua varianta? Te rog sa ma crezi ca intreb pentru pura mea informarePosted Image
Multumesc


Nu vreau sa raspund in locul lui, dar cred ca diferenta e data de masa termica, care asigura confort termic sporit, mai ales daca iti place sa si aerisesti camera.

#998
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postabru, on 20 ianuarie 2015 - 00:20, said:

Nu vreau sa raspund in locul lui, dar cred ca diferenta e data de masa termica, care asigura confort termic sporit, mai ales daca iti place sa si aerisesti camera.
Masa termica fara o termoizolatie pe masura este egala cu 0.

Va recomand sa vizitati un prieten ce are casa pe structura usoara sau cu termoizolatie interioara (inclusiv pardoseala si tavan).
Pana atunci nu credeam ca se poate sta destul de ok la 20*C.

Daca discutam de o incalzire in pardoseala se poate scade si la 18*C si temperatura resimtita sa fie ok pentru confort.

Din curiozitate, daca aveti pirometru masurati temperatura peretilor si o sa vedeti ca acestia au mereu o temperatura cu 1-2-3 grade mai mica decat cea ambientala, astfel in apropierea lor se va resimti o oarecare "raceala". Posted Image

Oricum, intr-un final fiecare va alege ceea ce considera ca este ok pentru el. Pana la urma nu exista doar o singura varianta buna.

Edited by cheluakame, 20 January 2015 - 00:45.


#999
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,084
  • Înscris: 17.03.2005
1 mc de caramida 250 lei.
1 mc eps 80 180-200lei.
1 mp 45 costa cam cat 25caramida plus 20 polistiren.
Structura.de.beton e cam tot aia, rezistenta la caramizile.astea goale e ...mai bine uitam...
Deci la aceiasi bani sa zice, ca izolez la caramida groaza zonele.de.beton, sa zicem...dar atat...
N-avem ce discuta.
Sa ma bagam mana sa mai punem.10 de.polistiren pe asta cu ziduri de cazemata...tot e mai slaba ca aia de 25+20, e drept ca pierderile.sunt uniforme dar per.total mai mari...
Deci mai prost si mai scump...de aia 10 cm mai pun 10.si.pe.prima,.sau pun gips cu.vata pe.structura.metalica in interior sau...funcie.de.ce vreau,.acumulare cat de cat, inertie mica, etc...




#1000
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 02.02.2014
O problema ar fi , dupa mintea mea, cat de permisiv la vapori este  EPS  20cm vs 10cm. Nu ar fi mai buna vata bazaltica de 20cm?

#1001
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View Postabru, on 20 ianuarie 2015 - 00:20, said:

Nu vreau sa raspund in locul lui, dar cred ca diferenta e data de masa termica, care asigura confort termic sporit, mai ales daca iti place sa si aerisesti camera.
Deci, ar trebui sa gasim un balans intre masa termica (sau inertia termica, nu cunosc exact termenii asa ca daca gresesc va rog sa ma corectatiPosted Image ) si pierderile de caldura la o investitie minima, nu? Posted Image
Intr-o zi cat timp pierdem caldura prin aerisire si cat timp pierdem caldura prin transferul prin pereti? Eu cred ca mai mult de 2 ore pe zi nu aerisim.
Cata caldura se pierde prin aerisire si cat prin transferul prin pereti?

View Postparintele, on 20 ianuarie 2015 - 05:36, said:

1 mc de caramida 250 lei.
1 mc eps 80 180-200lei.
1 mp 45 costa cam cat 25caramida plus 20 polistiren.
1mp caramida, grosime 24 ar costa ~62lei
1mp EPS, grosime 20 ar costa ~40lei
total 102lei
Attached File  u-wert-berechnung_Cemacon24+10EPS.pdf   84.21K   29 downloads

1mp caramida, grosime 44 ar costa ~110lei
1mp EPS, grosime 10 ar costa ~20lei
total 130 lei
Attached File  u-wert-berechnung_Cemacon44+20EPS.pdf   76.54K   16 downloads

Deci am avea U-value: 0,171 W/m²K la 130lei contra U-value: 0,141 W/m²K la 110 lei.
Cred ca totusi, din acest punct de vedere, e mai bine 25caramida+20EPS, dar nu stiu sa aduc in acest calcul pierderile de caldura prin aerisire si care e aportul masei termice.
Poate cineva sa ma ajute?
Multumesc

PS: aceste calcule le-am facut pe baza a ceea ce am invatat aici pe softpedia, daca ceva e gresit va rog sa ma corectati pentru ca nu vreau sa induc pe cineva in eraore. Doar vreau sa vad care e cea mai buna solutie de aplicat

#1002
ovidiu45

ovidiu45

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.09.2014
buna ziua,a folosit cineva AktivTherm? stitii ceva de acest produs?multumesc

#1003
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View Postraduk, on 19 ianuarie 2015 - 20:00, said:

2. Dacă ar trebui să folosesc neapărat polistiren (vata minerală are recomandări mai bune), eu voi prefera întotdeauna în locul unei structuri de perete cu 20-25 cm EPS și 20-24 cm de cărămidă, pe cea cu 10 cm EPS și 44 cm de cărămidă (cifrele sînt doar pentru a putea discuta acest aspect, nu înseamnă că sînt cele corecte, corelate, calculate etc.). Prietenii știu de ce!  Posted Image
Hai sa analizam un pic situatia semnalata ca sa extragem o concluzie.
Pretul : daca materialele in sine atrag preturi aproximativ egale la conturarea anvelopei exterioare , in cazul lui 44 am avea un plus de materiale la elevatie si centuri . Iar daca perimetru exterior ar avea o valoarea semnificativa , atunci si pretul ar fi pe masura. Din acest punct de vedere cazul cu caramida mai groasa aduce preturi mai ridicate .
Singura varianta la care se merita o caramida mai groasa , ar fi in cazul celei de 30 cm , putand merge pe o varianta structurala in cadre sau mixta, in cazul cand beneficiarul doreste o compartimentare mai aerisita sau eventuale modificari interioare ce pot aparea pe viitor.

Eficienta termica : Luam cele doua materiale in parte si le analizam. Avem stratul de izolatie - cu rol de protectie termica fata de mediu exterior si pentru limitarea pierderilor termice de la interior. Avem peretele de zidarie , cu rol structural sau doar de compartimentare-inchidere a anvelopei -  din diverse materiale :bca , caramida , boltari etc . Luam in calcul caramida (bloc ceramic) cu goluri verticale - aceasta prezinta un miez ceramic cu rol de rezistenta dar si de inmagazinare a caldurii + golurile verticale - ce sunt asemeni unor mici "puffere" ce acumuleaza caldura-umiditatea , ajutand la echilibrul termic(preluare/acumulare vs cedare )  dintre mediile interior-exterior .
Bun. Din diagramele prezentate mai sus de @kendo (ca ex.)  si din logica simpla , analizam o masa termica intr-un volum mai mare -caramida 44 + izolatie mai mica  VS o masa termica intr-un volum mai mic - caramida 25 + izolatie mai mare.
In cazul volumului mic se observa la exteriorul acesteia o temperatura de cca +14-15 grade  vs  volumul mare la temperatura la exteriorul acesteia de cca +4-5 grade .
Concluzia ar fi - pentru volumul mai mic pot consuma o energie mai mica pentru a-mi inmagazina o cantitate de caldura (adica contraefectul = inertie termica) ce o duc la o temperatura ridicata , fata de cazul volumului mai mare ce necesita un consum mai mare de energie inmagazinata , si culmea -  la o temperatura mai mica (care pe ansamblu ma ajuta mai putin , si doar timpul de contrareactie (dat de inertie) ar fi mai mare , fapt ce ar ajuta doar in cazurile cu volume de compartimenare interioare mari.
Apoi , in cazul lui 44 avem o izolatie mica , ceea ce se traduce prin pierderi mari sau capacitate mica de a pastra caldura . In cazul lui 25 + 15(20 de izolatie , aceasta imi pastreaza (imi inveleste) cantitatea de caldura pentru a mi-o pastra la niste valori mai mari , ducand astfel la un consum mai mic de energie pentru a-mi incalzi interiorul construit.

Referitor la aspectul - cifre si faptul ca sunt interpretabile. Perfect deacord. Daca in cazul aflarii coeficientului global termic - G si incadrarea constructiei intr-un minim de consum , exista diversi coeficienti ce pot fi interpretabili (ducand astfel la niste valori eronate-diferite  ( apropo , daca pun 10 auditori energetici sa faca niste calcule complete pentru o constructie data , as paria ca nu se vor gasi doua cazuri identice , tocmai pentru ca intervine interpretarea unor coeficienti sau valori termice pentru anumite materiale ) iar rezultatele pot conduce catre alt drum de alegere a unei solutii corecte(eficiente). Apoi , intervine si tehnologizarea actualelor surse de incalzit pentru interior , insa acestea sunt total neglijate intr-o astfel de teorie al gasirii solutiei corecte. Adica , pun in discutie ca am normative si impuneri noi legislative  (care ma obliga automat catre o super izolatie) , dar nu consider de exemplu ca poate o persoana impune la un sistem de incalzire un puffer ( de exemplu) , care conduc automat catre o reducere a consumului de energie . Si cazurile pot continua.
Iar ca un caz atipic , as fi curios sa aud si eu de un caz in care cineva isi pune un recuperator de caldura , si timp de un an de zile sa ne spuna concluzia de consum (ca sa putem trage linie si sa intelegem rentabilitatea) , ca dupa aceea sa considere ca ar fi mai indicat sa mai reduca prin suplimentarea cu izolarea anvelopei .
Dar nu se intampla acest lucru. Pentru ca cine vine cu ideea (sic ! ) montarii unui astfel de recuperator , ii impune clientului , mai intai ( interesanta abordarea aceasta ! ) sa-si izoleze anvelopa , ca dupa aia sa-i monteze si recuperatorul , ca sa se convinga de eficienta acelui produs . Super interesant :)
Adica , nu vrei sa se convinga clientul de relativitatea unui produs (de cat e de eficient)  , prin implementarea bruta a acestuia , ci iti iei masuri (amuzant) prin inglobarea unui produs si cu alte ambalaje , care sa conduca catre un alt rezultat.  De ca si cum i-as vinde unuia o gogoasa puturoasa , dar ii mai pun si niste zahar vanilat , o mai ambalez cu cu vre-o 2-3 pachetele de hartie frumos colorate , o mai dau si cu putin siropel de caramel , etc :) , ca sa ce ?! Ca sa iasa bine  . Logic :)  Marketing.ul e in floare .
Glumesc . Sper sa nu fi suparat pe cineva cu aceste remarci.
Numai bine !

#1004
relu-d

relu-d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 26.03.2013
ce parere aveti de polistirenul expandat produs de gexsaterm
ps sper ca nu este considerata reclama am o oferta pentru acest produs eps 80

#1005
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostdoarUNom, on 21 ianuarie 2015 - 13:10, said:

..Iar ca un caz atipic , as fi curios sa aud si eu de un caz in care cineva isi pune un recuperator de caldura , si timp de un an de zile sa ne spuna concluzia de consum (ca sa putem trage linie si sa intelegem rentabilitatea) , ca dupa aceea sa considere ca ar fi mai indicat sa mai reduca prin suplimentarea cu izolarea anvelopei .
Dar nu se intampla acest lucru. Pentru ca cine vine cu ideea (sic ! ) montarii unui astfel de recuperator , ii impune clientului , mai intai ( interesanta abordarea aceasta ! ) sa-si izoleze anvelopa , ca dupa aia sa-i monteze si recuperatorul , ca sa se convinga de eficienta acelui produs . Super interesant Posted Image
Adica , nu vrei sa se convinga clientul de relativitatea unui produs (de cat e de eficient)  , prin implementarea bruta a acestuia , ci iti iei masuri (amuzant) prin inglobarea unui produs si cu alte ambalaje , care sa conduca catre un alt rezultat.  De ca si cum i-as vinde unuia o gogoasa puturoasa , dar ii mai pun si niste zahar vanilat , o mai ambalez cu cu vre-o 2-3 pachetele de hartie frumos colorate , o mai dau si cu putin siropel de caramel , etc Posted Image , ca sa ce ?! Ca sa iasa bine  . Logic Posted Image  Marketing.ul e in floare .
Glumesc . Sper sa nu fi suparat pe cineva cu aceste remarci.
Numai bine !
In contextul legislatiei actualmente in vigare in Romania privind anveloparea, constatam ca ponderea pierderilor de caldura aferenta aerisirii/ventilarii raportata la valoarea totala a pierderilor constituie cca 50%. Prin urmare daca se monteaza un sistem de recuperare a caldurii cu peste 90% eficienta, cele 50% de pierderi prin ventilare s-ar reduce la doar 5%. Astfel valoarea totala a pierderilor ar constituii 50% (cele prin transmisie) + 5% (cele prin ventilarea cu recuperare a caldurii) = 55%. Cu alte cuvinte investitia intr-un astfel de sistem ar aduce o economie de cca 45% anual..
In varianta unei case neizolate, ponderea pierderilro de caldura aferente ventilarii poate reprezenta 10% din valoarea totala a pierderilor de caldura. Montand un sistem de recuperare a caldurii din aerul ventilat s-ar reduce acea valoare de 10% la 1%, adica investita in acest sistem ar aduce o economie de 9%..
Ce zici de acest ""Marketing""? D-ta ai investi niste mii de Euro ca sa economisesti 9% anual sau 45%?Posted Image

#1006
danb1974

danb1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 28.04.2006
Intreb si eu ca nu ma pricep

Recuperator de caldura = ventilator cu schimbator de caldura integrat (schimbator pasiv)?

Cum recuperezi 90%, aerul cald care iese afara incalzeste aerul rece care intra, nu aer la temperatura camerei - de ex. daca iese aer la 22C si afara sint -10C, cit de cald va fi aerul care intra dupa ce trece prin schimbator? Ca m-ar mira sa fie la 20C.

Sau e vorba de ceva pompe de caldura, care consuma energie?

#1007
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,840
  • Înscris: 15.06.2007

View Postparintele, on 20 ianuarie 2015 - 05:36, said:

1 mc de caramida 250 lei.
1 mc eps 80 180-200lei.
1 mp 45 costa cam cat 25caramida plus 20 polistiren.
Structura.de.beton e cam tot aia, rezistenta la caramizile.astea goale e ...mai bine uitam...
Deci la aceiasi bani sa zice, ca izolez la caramida groaza zonele.de.beton, sa zicem...dar atat...
N-avem ce discuta.
Sa ma bagam mana sa mai punem.10 de.polistiren pe asta cu ziduri de cazemata...tot e mai slaba ca aia de 25+20, e drept ca pierderile.sunt uniforme dar per.total mai mari...
Deci mai prost si mai scump...de aia 10 cm mai pun 10.si.pe.prima,.sau pun gips cu.vata pe.structura.metalica in interior sau...funcie.de.ce vreau,.acumulare cat de cat, inertie mica, etc...
Eps inteleg ca este abrevierea de la  pse. Polistiren expandat, sau "extruded polystirene"
Da' "45" nu am idee ce poate reprezenta , altceva decat o cifra.
Deci "45" ce e?


#1008
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 15.10.2006

View PostdoarUNom, on 21 ianuarie 2015 - 13:10, said:


Apoi , in cazul lui 44 avem o izolatie mica , ceea ce se traduce prin pierderi mari sau capacitate mica de a pastra caldura . In cazul lui 25 + 15(20 de izolatie , aceasta imi pastreaza (imi inveleste) cantitatea de caldura pentru a mi-o pastra la niste valori mai mari , ducand astfel la un consum mai mic de energie pentru a-mi incalzi interiorul

La orice ora as alege var. cu 44 cm caramida, singurul dezavantaj ar fi cel cu suprafata utila mai mica. In practica rezulta o locuinta mult mai sanatoasa si fara punti termice in dreptul stalpilor de beton.
Dar aa prefera alta sol: 2o cm caramida, gol de aer de vreo 8 cm , caramida de 15 cm si polistiren de 8...10 cm.

Acum despre eficienta supraizolarii, caz personal: consum mediu anual 500 euro doar incalzire.
Estimat pierderile de caldura sunt: cate o treime prin pereti, geamuri si tavan+fundatie.
Dublarea grosimii izolatiei pt. pereti ar duce la min. 1500 euro adica incalzirea pe 3 ani.
La fel dublarea grosimii izolatiei pt. tavan si pardoseala, inca 3 ani.
La geamuri e mai interesant: poate sa ma coste in plus chiar 8000 euro adica incalzirea pe 16 ani.
In total se pare ca iese incalzirea pe vreo 22 ani la o suprafata utila mai mica cu vreo 8%.



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate