Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

IZOLATIE TERMICA LOCUINTA

- - - - -
  • Please log in to reply
2487 replies to this topic

#973
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

 luk2011, on 18 ianuarie 2015 - 10:43, said:


Care-i varianta mai buna din punctul vostru de vedere ?


Care varianta ii cea mai convenabila dpdv al izolatiei, pret etc ?

Depinde de zona in care construiesti. Eu as merge pe 24 caramida + 20 EPS grafitat, in Timisoara. S-ar putea ca zona in care vei construi sa nu fie la fel Posted Image

#974
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004
Caramida ii element de sustinere , nu de izolare . Daca casa ii o constructie in cadre , cu stalpi de fier beton , atunci peretii pot fi de 20cm grosime , iar diferenta de bani de la caramida de 20cm sau 24cm , pana la 29cm sau chiar 44cm se poate investi in termoizolatie mai groasa . In loc de 10 - 15cm de EPS , sa se foloseasca 20 - 25cm de EPS .

 Kendo, on 18 ianuarie 2015 - 15:04, said:


Depinde de zona in care construiesti. Eu as merge pe 24 caramida + 20 EPS grafitat, in Timisoara. S-ar putea ca zona in care vei construi sa nu fie la fel Posted Image

Sint din nord-vestul tarii .
Si eu m-am gandit la 20cm grafitat cu 29cm caramida .
Dar am mai vorbit si cu altii si m-au sfatuit sa aleg caramida de 24cm cu EPS simplu de 25cm .
Fiindca EPS-ul grafitat se topeste de la soare daca-l montezi vara , si nu-l acoperi imediat cu tencuiala minerala , fiindca culoarea gri/neagra a grafitatului atrage puternic razele solare .
De aceea EPS-ul grafitat ii acoperit cu un strat de vopsea reflexiva , sa reflecte caldura si razele solare .
Iar in alta ordine de idei , unii zic ca EPS-ul grafitat ii mai mult marketing decat realitate , si nu-si justifica diferenta de pret de 30% fata de EPS-ul simplu , si ca fata de lambda EPS-ui simplu care are valoarea de 0.040W/mK , grafitatul n-ar avea in realitate chiar valoarea de 0.032W/mK , ci maxim cu 10% mai bun izolator ca si EPS-ul simplu , si ca totul ii umflat din considerente de marketing ca sa-si justifice in felul asta pretul mai mare fata de EPS-ul simplu .

Edited by luk2011, 18 January 2015 - 16:45.


#975
raduk

raduk

    Instalatorul de Iaşi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Eu doar ți-am atras atenția la punțile termice generate de structura de beton armat. De aici, așa cum spui tu, te descurci singur... nu? Posted Image


P.S. Dacă nu te vei descurca, nu-ți bate capul... există topic și pentru mucegai, igrasie ș.a.m.d.  Posted Image

#976
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004

 raduk, on 18 ianuarie 2015 - 16:46, said:

Eu doar ți-am atras atenția la punțile termice generate de structura de beton armat. De aici, așa cum spui tu, te descurci singur... nu? Posted Image


P.S. Dacă nu te vei descurca, nu-Č›i bate capul... există topic Č™i pentru mucegai, igrasie Č™.a.m.d.  Posted Image

Am calculat acolo si lambda la beton armat cu EPS de 25cm .
Daca si caramida ii de 25cm si stalpul de fier beton tot 25cm , nu poti pune o izolatie mai groasa pe stalpul de fier beton decat pe peretii extetiori , deci daca pui 25cm EPS pe pereti , tot atata tre sa pui si pe stalpii de fier beton din colturi .
Diferenta de la 0.136W/m2K la 0.153W/m2K nu se considera punte termica , fiindca ferestrele au 0.8W/m2K ( ferestrele bune , tripan cu bariera termica calda etc ) si tot nu se produce condens .
Aici vorbesc de izolatii bune , si ferestre acceptate chiar si la case pasive .

http://www.u-wert.ne..._e=80&outside=0

Pe site-ul de mai sus se poate calcula coeficientul de transfer termic la diferite structuri compuse din diferite materiale .

Edited by luk2011, 18 January 2015 - 17:06.


#977
raduk

raduk

    Instalatorul de Iaşi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 luk2011, on 18 ianuarie 2015 - 17:00, said:

[...] Daca si caramida ii de 25cm si stalpul de fier beton tot 25cm, nu poti pune o izolatie mai groasa pe stalpul de fier beton decat pe peretii extetiori, deci daca pui 25cm EPS pe pereti, tot atata tre sa pui si pe stalpii de fier beton din colturi. [...]
Asta este ceea ce vezi/crezi tu... dacă citești postările mele de mai sus, eu ți-am spus de cărămidă mai mare de 25 cm tocmai din acest motiv. Dacă tot nu înțelegi despre ce este vorba, întreabă-mă direct. Posted Image

#978
CostyOK

CostyOK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.03.2009

 raduk, on 18 ianuarie 2015 - 16:46, said:

Eu doar ți-am atras atenția la punțile termice generate de structura de beton armat. De aici, așa cum spui tu, te descurci singur... nu? Posted Image


P.S. Dacă nu te vei descurca, nu-ți bate capul... există topic și pentru mucegai, igrasie ș.a.m.d.  Posted Image

Cum izolam aceste punti daca din punct de vedere constructiv e dificil ?
Prezint doua exemple:
1.  Placa de beton (tavan) care iese afara 1m si formeaza o mica terasa "in aer liber."
2. Scara de acces care are 0,8m inaltime si este turnata langa soclul/temelia casei.

Edited by CostyOK, 18 January 2015 - 17:58.


#979
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004

 CostyOK, on 18 ianuarie 2015 - 17:58, said:


Cum izolam aceste punti daca din punct de vedere constructiv e dificil ?
Prezint doua exemple:
1.  Placa de beton (tavan) care iese afara 1m si formeaza o mica terasa "in aer liber."
2. Scara de acces care are 0,8m inaltime si este turnata langa soclul/temelia casei.

http://www.schock-bl...orb_Type_CM.jpg

Pentru balcoane , terase etc se foloseste Schock Isokorb .

#980
CostyOK

CostyOK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.03.2009

 luk2011, on 18 ianuarie 2015 - 18:35, said:

http://www.schock-bl...orb_Type_CM.jpg

Pentru balcoane , terase etc se foloseste Schock Isokorb .

Casa este deja construita, acum nu ne apucam sa daramam constructii ca sa le putem izola termic.

#981
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004

 raduk, on 18 ianuarie 2015 - 17:14, said:

Asta este ceea ce vezi/crezi tu... dacă citești postările mele de mai sus, eu ți-am spus de cărămidă mai mare de 25 cm tocmai din acest motiv. Dacă tot nu înțelegi despre ce este vorba, întreabă-mă direct. Posted Image

Caramida nu-i material izolator .

Caramida are conductivitatea termica echivalenta , adica lambda = 0.255W/mK

In timp ce polistirenul simplu are lambda = 0.040W/mK

Placile PUR/PIR , de ex Bachl Techta PUR are lambda = 0.022W/mK

Placile V.I.P. au cel mai mic lambda dar pretul ii pe masura valorii izolatiei .

Vakuumdämmplatten (auch Vacuum Insulated Panel, kurz VIP
http://de.m.wikipedi...kuumdämmplatte


 CostyOK, on 18 ianuarie 2015 - 18:37, said:


Casa este deja construita, acum nu ne apucam sa daramam constructii ca sa le putem izola termic.

Nu ai specificat ca , casa ii deja construita , iar eu nu aveam de unde sa stiu asta .
In cazul asta nu ramane decat sa izolezi cat mai bine ceea ce se poate , eventual sa schimbi tamplaria cu geamuri tripan , usa de intrare cu lambda cat mai mic , sa faci in asa fel incat casa sa fie cat mai etansa , sa aiba un schimb de aer cat mai mic cu exteriorul etc .

#982
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 CostyOK, on 18 ianuarie 2015 - 18:37, said:


Casa este deja construita, acum nu ne apucam sa daramam constructii ca sa le putem izola termic.

Posted Image Buna dimineata.. Nu ar fi fost mai la locul ei aceasta intrebare cand ""constructiile erau abea pe hartie""? Seful de proiect nu s-a gandit ca ar trebui sa se respecte niste norme si din domeniul E?Posted Image

 luk2011, on 18 ianuarie 2015 - 17:00, said:

Am calculat acolo si lambda la beton armat cu EPS de 25cm .
Daca si caramida ii de 25cm si stalpul de fier beton tot 25cm , nu poti pune o izolatie mai groasa pe stalpul de fier beton decat pe peretii extetiori , deci daca pui 25cm EPS pe pereti , tot atata tre sa pui si pe stalpii de fier beton din colturi .
@luk2011 daca esti in zona in care se calculeaza la minus 18 grdC temperatura exterioara, trebuie sa fii atent daca se formeaza condens in termoizolant si in cat timp s-ar usca termoizolantul.. Daca la 25cm de beton armat si 25 de polistiren nu se formeaza condens, in cazul a 25cm de caramida si 25cm de EPS se formeaza, deci trebuie analizat cu mai multa atentie solutia.Posted Image

#983
lethe_ro

lethe_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.07.2007
Salut,

Am urmatoarea problema: locuiesc intr-o mansarda unde izolatia este facuta (prost) astfel:
- tavan rigips prins pe schelet metalic
- peste rigips vata minerala de sticla de 15 (cred ca 1 strat de 10 si inca unu de 5) intre capriori de lemn
- peste vata podea din scanduri de lemn.

Problema e urmatoarea: nu vad nicaieri o folie anticondens/vapori, scandurile de lemn sunt puse cu distante de 2 cm intre ele, iar mirosul din pod si bineinteles frigul/zgomotul este liber sa patrunda inauntru.

Deoarece e foarte dificil de dat jos podeaua podului, cativa vecini in aceeasi situatie au ales solutia urmatoare (dat fiind faptul ca podul este rareori folosit):
- vata minerala de 5 sau 10 cu folie de aluminiu intinsa peste podeaua existenta (cu folia de aluminiu in jos, inspre camere)
- folie de nailon peste vata de sticla, prinsa in cuie de podea pentru a o feri de praf, mizerie, etc...

Pare a fi o solutie de compromis ce ar aduce un plus de 60 - 70% izolare fonica/termica, insa as dori si alte pareri/ solutii.
Credeti ca este ok ? Cum sta treaba cu condensul, folie de aluminiu peste o izolatie deja existenta, plus o folie de nailon peste vata.. nu s-ar crea mucegai?


#984
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004

 andreilesan, on 18 ianuarie 2015 - 19:19, said:

@luk2011 daca esti in zona in care se calculeaza la minus 18 grdC temperatura exterioara, trebuie sa fii atent daca se formeaza condens in termoizolant si in cat timp s-ar usca termoizolantul.. Daca la 25cm de beton armat si 25 de polistiren nu se formeaza condens, in cazul a 25cm de caramida si 25cm de EPS se formeaza, deci trebuie analizat cu mai multa atentie solutia.Posted Image

De unde stiu daca in zona mea se formeaza condens in cazul caramizii de 25cm cu 25cm EPS ? Unde pot vedea lucrul asta ?

#985
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Putin cam imbarligata descrierea. Care-i podul, care- dusumeaua? despre care din ele vrei sa discuti pentru a gasi vreo solutie?

#986
lethe_ro

lethe_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.07.2007

 myshyk, on 18 ianuarie 2015 - 19:40, said:

Putin cam imbarligata descrierea. Care-i podul, care- dusumeaua? despre care din ele vrei sa discuti pentru a gasi vreo solutie?
Mentionez ca este o mansarda cu tavan orizontal, deasupra careia este un pod de 1.5 m inaltime.

Tavanul este din rigips, sub capriorii de sustinere din pod. In pod, intre acesti capriori este izolatia de care vorbeam, iar peste ei dusumeaua.

#987
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
acum am inteles. Care e inaltimea camerei?

Edited by myshyk, 18 January 2015 - 19:58.


#988
lethe_ro

lethe_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.07.2007

 myshyk, on 18 ianuarie 2015 - 19:57, said:

acum am inteles. Care e inaltimea camerei?

Inaltimea e de 2.5 metri.

#989
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Poti renunta la 10 cm din inaltime, dar nu te sfatuiesc sa folosesti folie de nailon, poate aparea condens, igrasie, etc.,
O solutie putin mai costisitoare, dar mai eficace, e folosire panourilor de spuma rigida, acoperita cu folie de AL pe ambele parti.
Grosimea acestora variaza de la 1cm pana la 8-10 cm, cu rezultate foarte bune si fixare relativ usoara, peste care se pot monta din nouplaci de rigips verde.
O alta solutie, ar putea fi montare de placi de rigips fonic, niste placi de rigips care pe o parte sunt izolate cu polistiren expandat. In acest caz poti folosi si folie Aluminizata pentru izolatii fonice, dintr-aceia cu bule, se gaseste la magazinele de materiale de constructii.

#990
lethe_ro

lethe_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.07.2007

 myshyk, on 18 ianuarie 2015 - 20:18, said:

Poti renunta la 10 cm din inaltime, dar nu te sfatuiesc sa folosesti folie de nailon, poate aparea condens, igrasie, etc.,
O solutie putin mai costisitoare, dar mai eficace, e folosire panourilor de spuma rigida, acoperita cu folie de AL pe ambele parti.
Grosimea acestora variaza de la 1cm pana la 8-10 cm, cu rezultate foarte bune si fixare relativ usoara, peste care se pot monta din nouplaci de rigips verde.
O alta solutie, ar putea fi montare de placi de rigips fonic, niste placi de rigips care pe o parte sunt izolate cu polistiren expandat. In acest caz poti folosi si folie Aluminizata pentru izolatii fonice, dintr-aceia cu bule, se gaseste la magazinele de materiale de constructii.

Soluția vecinilor este sa puna in pod peste dușumea vata de sticla de 5 sau 10, cu aluminiu in jos si peste vata nailon, nu înăuntrul camerelor. Ce părere ai despre asta?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate