Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 

IZOLATIE TERMICA LOCUINTA

- - - - -
  • Please log in to reply
2487 replies to this topic

#1891
tene2

tene2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.03.2016

View PostoMariusRO, on 05 martie 2016 - 11:00, said:

Adica daca afara sunt -15 in interior sunt -5. Probabil stati imbracati si cu caciuli in cap in camera aia. Nu folositi calorifeul deloc dar costurile se reduc doar cu 25%...

Pai chiar nefolosirea caloriferului inseamna reducere. Nu am facut aceea camera sa fie locuita ci doar sa masuram eficienta materialului si am oprit caloriferul doar in acea camera. In restul cladirii sunt alte 3 calorifere care functioneaza.

#1892
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Spune-ne si un pret, macar aproximativ, sa zicem pentru 200 mp la grosime 1 mm.
Eventual o oferta pe mesaj privat daca nu se doreste public.

View Posttene2, on 05 martie 2016 - 11:07, said:

La incercarile pentru agrement de la INCERC s-a ajuns la o conductivitate de 0,0769 W/m°C
Un polistiren mediocru are 0.040 W/m°C, deci aproape de doua ori mai bun, cred ca undeva este o gresala.

Edited by kolfleading, 05 March 2016 - 11:31.


#1893
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Pai chiar nefolosirea caloriferului inseamna reducere. Nu am facut aceea camera sa fie locuita ci doar sa masuram eficienta materialului si am oprit caloriferul doar in acea camera. In restul cladirii sunt alte 3 calorifere care functioneaza.

Evident ca nefolosirea caloriferului insemana reducere. Dar e egala cu zero atata timp cat in camera respectiva nu se poate locui si/sau se incalzeste de la alte camere. Si vecinii mei inchid caloriferul si fac economie in timp ce se incalzesc de la vecini, si nu au sub 0 grade in casa, si blocul nu este izolat deloc.

Quote

Un polistiren mediocru are 0.040 W/m°C, deci aproape de doua ori mai bun, cred ca undeva este o gresala.

Nu e o gresala, e o "cascadorie de marketing". Aruncam niste termeni amestecati pe acolo (ba conductibilitate, ba conductivitate) si niste valori calculate dupa formule speciale si am am terminat "demonstratia". Multi vad, putin pricep...

http://www.telegraph...difference.html (scuze Andrei, sunt sigur ca tu nu ai nevoie de lamuriri Posted Image)

P.S. Materialul evident izoleaza.. atat cat poate sa izoleze un material cu lambda 0.07 si cativa mm grosime.

Edited by oMariusRO, 05 March 2016 - 11:59.


#1894
tene2

tene2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.03.2016

View Postkolfleading, on 05 martie 2016 - 11:28, said:

Spune-ne si un pret, macar aproximativ, sa zicem pentru 200 mp la grosime 1 mm.
Eventual o oferta pe mesaj privat daca nu se doreste public.
Un polistiren mediocru are 0.040 W/m°C, deci aproape de doua ori mai bun, cred ca undeva este o gresala.

Ai dreptate, polistirenul pare mai bun, insa neavand tehnica necesara in Romania pentru a calcula intr-adevar conductivitatea acestui material si pentru ca exista o reticenta asupra produselor ce nu sunt din UE (nu s-a putut echivala niciun test) s-a ajuns in situatia asta. Chiar daca celelalte materiale ar putea fi mai slabe sau mai bune au in spate apartenenta la UE si asta inseamna tot. Dar asta este noi suntem increzatori in materialul nostru si stim sigur ce poate face.

Edited by Daco_Get, 05 March 2016 - 17:19.


#1895
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Posttene2, on 05 martie 2016 - 11:56, said:

Chiar daca celelalte materiale ar putea fi mai slabe sau mai bune au in spate apartenenta la UE si asta inseamna tot.
Nu e chiar asa.
Ceea ce urmeaza, te rog nu o lua ca pe o critica sau atac la persoana ci doar ca o constatare.

Marcello Truzzi (si Carl Sagan) aveau o vorba: "Extraordinary claims require extraordinary evidence".
(pentru cine nu stie engleza, zice cam asa: afirmatiile extraordinare necesita dovezi extraordinare).

Iar afirmatia ca 1 mm din acest material izoleaza ca 50 mm de polistiren, este o afirmatie extraordinara.

#1896
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
kolf, in primul rand eu nu pot sa cred ca INCERC (sau un alt laborator din UE) nu putea sa determine un lambda de 0.001 din moment ce a dar un rezultat cu 4 zecimale pentru acea vopsea.

In al doilea rand, daca domnul vanzator de vopsea dorea sa aduca dovezi, o putea face in zeci de feluri. De exemplu. Se ia un cub de 1m pe fiecare latura, din OSB sa zicem, ca e mai simplu si se izoleaza la exterior cu 5cm de polistiren (sau orice alta grosime). Un alt cub identic este vopsit pe toate partile cu 1mm din vopseaua minune. In fiecare cub se lasa un senzor de temperatura. Apoi se supun cuburie la diferite temperaturi, in mod natural (adica le lasi afara in frig si in caldura) sau artificial (le bagi intr-o camera frigorifica sau o camera incalzita) si se urmareste evolutia temperaturii din interiorul cuburilor fata de exterior. E foarte simplu si usor... dar nu mai usor decat sa vii cu povesti...

Edited by oMariusRO, 05 March 2016 - 13:58.


#1897
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/X8F18IY9PmY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1898
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Posttene2, on 05 martie 2016 - 11:56, said:

Revenind la pret
Pai e mai scump decat polistirenul! De ce as pune asa ceva, mai ales ca poate sa fie si o mare "teapa"?

Edited by Daco_Get, 05 March 2016 - 17:21.


#1899
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Kolf, am vazut filmuletul ala. Am vazut si Star-Trek, si Avatar... Posted Image

Vopseaua asta minune are peste 25 de ani in America, acum a ajuns si la noi, din Rusia. Ce e mai frumos decat o poveste despre astia rai din UE care vor sa ingroape o mega inventie doar pentru ca e ruseasca.

Imi cer scuze pentru cine nu stie engleza dar e prea mult sa traduc totul. Inceputul e cam asa: "Escrocii au vandut vopsea termoizolanta consumatorilor creduli de mai bine de 27 de ani..." iar sfarsitul e si mai interesant, cu un link catre un test efectuat de un institut de cercetare din US, cu cifre si masuratori.

http://www.greenbuil...ble-homeowners.

Edited by oMariusRO, 05 March 2016 - 16:29.


#1900
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postkolfleading, on 05 martie 2016 - 14:07, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/X8F18IY9PmY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Posted Image

Este INCREDIBIL!!!!! Nu produsul, ci faptul ca la 168*C cat are vopseaua aia, cubul nici nu vrea sa se topeasca, dar la 25 grade mai sus (192 cat are partea nevopsita), cubul nu doar ca se topeste, dar se si vaporizeaza instant Posted Image

#1901
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Posttene2, on 05 martie 2016 - 11:07, said:


Pentru conductivitatea de 0,001 W/ producatorul din Rusia a dezvoltat o metoda speciala de calcul pentru material termoizolante ultrasubtiri, metoda care nu este folosita la noi deoarece noi nu avem pe piata astfel de material si nu avem nici aparatura necesara. Daca sunteti de specialitate as putea sa va trimit aceasta metoda sa vedeti despre ce este vorba. La incercarile pentru agrement de la INCERC s-a ajuns la o conductivitate de 0,0769 W/m°C, care spun ei ca este buna ca s-ar incadra intre 0,04-0,1. In agrementul rusesc apare asa:


Denumire parametru


Normă


1.   Aspect exterior
Masă omogenă fără corpuri străine
2.   Densitate, g/cm3
0,50 – 0,60
3.   Conţinut de substanţă uscată, %, min.
55 4.   Conductivitate termică de contact, W/(m K), max.
0,08
5.   Absorbţia apei, volumetric, %, max.
10,0 6.   Conductivitate termică reală, W/(m K), max.
0,0014
7.   Aderenţă la oţel, MPa
1,32

Din pacate nu sunt multumit Posted Imagede raspunsul d-tale la intrebarea :

View Postandreilesan, on 04 martie 2016 - 19:46, said:

Cu ce grosime de material din acestea se poate obtine o valoare a rezistentei termice de peste 5,0 mpK/W ?
Daca ajuta, adreseaza intrebrea producatorului din Rusia: "'Какой толщины должен быть слой вашего материала для обеспечения термического сопротивления равного 5,0 (кв м x град)/ Вт. ?""
Posted Image

#1902
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Un subiect interesant /controversat..(Am urmarit si eu cu traducerea google..saitul pus de Marius ..mai ales comentariile americanilor din josul paginii...si m-am uitat putin si la rusi)..

Unul dintre principalele dezavantaje ale noului material a fost rezistenta  la foc mica. Vopseaua rezultată nu va rezista la temperaturi de peste + 120 ° C și peste + 180 ° C...

Elementul de încălzire este încălzit la o temperatură de 180 de grade așa cum se arată în figura 9.

constatări
Analiza datelor conduce la următoarele concluzii:
materialul conținând aluminosilicat și microsfere din sticlă izolatoare evacuate, conductivitatea termică este mult mai mare decât coeficientul declarat de producător.
Grosimea lichidului în încălzitor ceramic 2 mm nu oferă aceleași proprietăți izolante și că 50 mm de vata minerala sau zidărie de cărămidă cu grosimea de 1,5;
Materialul izolator nu are practic nici un efect asupra absorbției de căldură .
https://translate.go...263&prev=search
http://web.snauka.ru...s/2016/01/62263
https://www.forumhou.../threads/54007/

Edited by ciobimar, 06 March 2016 - 10:41.


#1903
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postkolfleading, on 15 februarie 2015 - 09:34, said:

Si uite-asa aflu ca sunt vecin cu unul din imprtatorii Halfen!
Preturi incepand de la 150 EUR / ml, pentru elementul Halfen HIT care se foloseste la balcon sau terasa.
http://www.halfen.co...n/introduction/

Edited by kolfleading, 10 March 2016 - 13:44.


#1904
tene2

tene2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.03.2016
Asta nu este tot reclama!?

View Postciobimar, on 06 martie 2016 - 10:36, said:

Un subiect interesant /controversat..(Am urmarit si eu cu traducerea google..saitul pus de Marius ..mai ales comentariile americanilor din josul paginii...si m-am uitat putin si la rusi)..

Unul dintre principalele dezavantaje ale noului material a fost rezistenta  la foc mica. Vopseaua rezultată nu va rezista la temperaturi de peste + 120 ° C și peste + 180 ° C...

Elementul de Ă®ncălzire este Ă®ncălzit la o temperatură de 180 de grade așa cum se arată Ă®n figura 9.

constatări
Analiza datelor conduce la următoarele concluzii:
materialul conținând aluminosilicat și microsfere din sticlă izolatoare evacuate, conductivitatea termică este mult mai mare decât coeficientul declarat de producător.
Grosimea lichidului Ă®n Ă®ncălzitor ceramic 2 mm nu oferă aceleași proprietăți izolante și că 50 mm de vata minerala sau zidărie de cărămidă cu grosimea de 1,5;
Materialul izolator nu are practic nici un efect asupra absorbției de căldură .
https://translate.go...263&prev=search
http://web.snauka.ru...s/2016/01/62263
https://www.forumhou.../threads/54007/

Re-therm nu contine microsfere de sticla cu aer ci de ceramica vidate adica fara aer,iar daca nu ai aer nu ai transfer termic.Materialul contine 80% asemenea microsfere si rezista la temperaturi de pana la 250 de grade.

#1905
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Posttene2, on 10 martie 2016 - 14:43, said:

Re-therm nu contine microsfere de sticla cu aer ci de ceramica vidate adica fara aer,iar daca nu ai aer nu ai transfer termic.Materialul contine 80% asemenea microsfere si rezista la temperaturi de pana la 250 de grade.
Oare cum ajunge caldura de la Soare pe Pamant peste atata vid? Posted Image
Posted Image

#1906
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Prin teleportare :)

#1907
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postandreilesan, on 10 martie 2016 - 16:10, said:

Oare cum ajunge caldura de la Soare pe Pamant peste atata vid? Posted Image
Posted Image
Termosul de ceai / cafea consta din doua sticle, una intr-alta, cu un spatiu vidat intre ele.
https://www.google.r...w=1600&bih=1020

Caldura de la soare ajunge prin radiatie. In vid nu apare conductie si convectie.
Dar radiatia nu trece printr-un perete opac. Ar putea insa sa apara urmatorul fenomen: radiatia incalzeste o parte a peretelui, iar partea opusa a peretelui radiaza mai departe, dar este un mod extrem de ineficient de a transfera caldura.
De aceea, termosul vidat, tine ceaiul cald destul de mult timp, desi nu are alta izolatie termica.

Exista si panouri vidate care se folosesc ca izolatie termica (Vacuum Insulated Panels).
Acestea au un lambda de aprox 0.004 W/(m·K) ... 0.008 W/(m·K)
https://www.google.r...w=1600&bih=1020

Edited by kolfleading, 10 March 2016 - 18:23.


#1908
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
"It makes sense" ca sa zic asa... dar intrebarea e alta.. cat vid si cata ceramica au particulele alea? Adica, pe bune.. microsfere de ceramica?! Ceramica cu grosime de oridinul micronilor si nici macar nu se sparge cand o atingi!? La polistiren cand te uiti poti sa vezi cu ochiul liber bulele alea din el, dar asta e o vopsea... Am pe cineva cu un microscop 1000x, iau un litru numai sa pun o picatura la microscop :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate