Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

IZOLATIE TERMICA LOCUINTA

- - - - -
  • Please log in to reply
2487 replies to this topic

#1873
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostKendo, on 17 februarie 2016 - 08:35, said:

E simplu Andrei Posted Image
Centrala electrica in condensatie cu tiraj fortat.
Posted Image Posted Image "...pentru combustibil electric.."'

View PostKendo, on 17 februarie 2016 - 08:35, said:

Cred ca cel care a realizat proiectul are un sablon, la care lasa campuri libere pentru a putea fi completate ulterior si nu a prevazut toate cazurile.
Chiar si asa.. Sa prevezi in 2016 o centrala electrica de 30 kW (dotata cu boiler de 150 litri) si pentru o locuinta de doar 93,25 mp, cand necesarul termic al acesteea ar fi trebuit incadrat conform normelor actualmente in vigoare in maxim 4,2 kW (locatia fiind in zona climatica II) - mi se pare nejustificat.. Daca inginerii proiectanti si verificatori asa considera, apoi e clar de ce nu se justifica sa anvelopezi corect cladirile in Romania.. Posted Image

#1874
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Nu cunosc detaliile proiectului respectiv, dar e posibil ca acel DTAC sa fie doar o hartie pentru obtinerea AC, eventual la cererea expresa a beneficiarului: "Nu am nevoie de proiect de instalatii, da-mi acolo ceva sa depun pentru AC". Nu ar fi prima sau ultima oara...

#1875
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostoMariusRO, on 17 februarie 2016 - 09:19, said:

Nu cunosc detaliile proiectului respectiv, ..
Alte detalii nici nu sunt..

View PostoMariusRO, on 17 februarie 2016 - 09:19, said:

..dar e posibil ca acel DTAC sa fie doar o hartie pentru obtinerea AC, eventual la cererea expresa a beneficiarului: "Nu am nevoie de proiect de instalatii, da-mi acolo ceva sa depun pentru AC". Nu ar fi prima sau ultima oara...
Marius, daca proiectantul trecea clar ca centrala este electrica (doar electrica si atat) de 6 kW - nici nu as mai fi avut ce comenta.. Posted Image

#1876
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
E facut la kilogram Andrei. Cred ca nici cel care l-a facut nu stie detaliile si nici nu il intereseaza. Sa iasa AC e tot ce conteaza :)

#1877
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postandreilesan, on 17 februarie 2016 - 08:27, said:

Supun atentiei voastre, dragi colegi, un proiect de Instalatii termice [...]
Așa... și unde este proiectul? Posted Image

#1878
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Eu nu pot sa vad atasamentele (mai corect spus, nu le pot mari sau descarca).

Dupa ce selectezi fisierul si-l atasezi, mai da si un clik pe "Adauga in mesaj". Altfel o sa-ti apara jos niste poze mici de tot si indescifrabile ce nu pot fi accesate.

Edited by florin71_skoda, 18 February 2016 - 20:19.


#1879
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postflorin71_skoda, on 18 februarie 2016 - 20:19, said:

Eu nu pot sa vad atasamentele (mai corect spus, nu le pot mari sau descarca). [...]
Probabil că problema este la tine, pentru că eu am putut să le văd/măresc/descarc normal. Posted Image

#1880
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Astazi le vad si eu Posted Image

Ce sa zic ? Nu am cuvinte.
Un memoriu tehnic plin de greseli caruia i sa atasat o schema hidraulica de toata jena. Totul este facut cu copy/paste si modificat pe ici pe colo. "Proiectantul" nici nu sa obosit sa modifice tot ce trebuia modificat ca sa se adapteze situatiei. Are un singur memoriu pe care-l vinde la toata lumea Posted Image . Bani sa iasa Posted Image

- La centrala spre exemplu a sters undeva cu corector si a scris peste cu pixul ca este vorba de o centrala electrica. Consuma prea multa hirtie si toner daca mai scotea inca o data prima pagina la imprimanta :D
- Vorbeste si de un boiler care nu apare in schema.
- A pastrat in memoriu 2 pompe si un vas de expansiune care nu sunt necesare in cazul de fata, deoarece clientul va cumpara o centrala electrica care mai mult ca sigur va avea incorporate o pompa si un vas de expansiune si va avea nevoie de un kit (al producatorului centralei) ca sa poata fi cuplata si la boiler..

Ma opresc aici. Nu are sens sa dezbatem timpenia aia de "Memoriu tehnic", ca nu avem ce Posted Image

Edited by florin71_skoda, 19 February 2016 - 12:01.


#1881
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Ma intreb daca si proiectele de structura de rezistenta se fac la aceleasi standarde...

#1882
tene2

tene2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.03.2016

View Postciobimar, on 06 decembrie 2015 - 09:26, said:



Te invit sa vizitezi  alba ca zapada .ro.


Edited by Daco_Get, 05 March 2016 - 17:17.
La urmatoarea reclama....


#1883
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Posttene2, on 04 martie 2016 - 15:43, said:

Te invit sa vizitezi  
Cu ce grosime de material din acestea se poate obtine o valoare a rezistentei termice de peste 5,0 mpK/W ?

Edited by Daco_Get, 05 March 2016 - 17:18.


#1884
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
R putem sa il calculam si noi. Eu as vrea sa stiu diferenta dintre cele 2 valori de mai jos (sarim peste denumirea lor, ca am priceput la ce se refera).

Conductibilitate termică de calcul (nominală): 0.001 W/m°C
Conductibilitate termică de contact: 0,04-0,1 W/m°C

#1885
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Adica putem sa dam cu trafaletele o vopsea din aceasta si nu mai punem zeci de mp de polistiren?

#1886
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Poti sa dai si cu apa sfintita si sa faci niste matanii. O sa ajute la fel de mult :)

#1887
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostoMariusRO, on 04 martie 2016 - 19:59, said:

R putem sa il calculam si noi. Eu as vrea sa stiu diferenta dintre cele 2 valori de mai jos (sarim peste denumirea lor, ca am priceput la ce se refera).

Conductibilitate termică de calcul (nominală): 0.001 W/m°C
Conductibilitate termică de contact: 0,04-0,1 W/m°C

Marius, crezi ca intamplator am format intrebarea in acel mod?Posted Image

#1888
tene2

tene2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.03.2016

View Postdorel232004, on 04 martie 2016 - 20:14, said:

Adica putem sa dam cu trafaletele o vopsea din aceasta si nu mai punem zeci de mp de polistiren?

Da se poate aplica cu trafaletul sau prin pulverizare airless atat la exterior cat si la interior. Si se poate si colora, materialul avand culoare alba. Noi am colorat cu succes cu pigmenti Deutek. Avem o cladire demo construita din bca de 25 cm pe care s-a aplicat tinci si plasa de armare, dupa care s-a aplicat Re-therm cu trafaletul la o grosime de 1mm. Deasemeni s-a aplicat si in interior intr-o camera si pe toata suprafata tavanelor de rigips. Diferentele de temperatura atat iarna cat si vara sunt undeva intre 10-12 grade. Practic in camera izolata si la interior, iarna, nu folosim caloriferul, iar vara materialul reflecta caldura ce ar putea intra din exterior. Costurile cu energia de incalzire sau racire se reduc cu 25%.  Acum nu spun ca materialul nostru este cel mai cel, insa este o alternativa serioasa la materialele de pe piata.

#1889
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Diferentele de temperatura atat iarna cat si vara sunt undeva intre 10-12 grade. Practic in camera izolata si la interior, iarna, nu folosim caloriferul, iar vara materialul reflecta caldura ce ar putea intra din exterior. Costurile cu energia de incalzire sau racire se reduc cu 25%.

Adica daca afara sunt -15 in interior sunt -5. Probabil stati imbracati si cu caciuli in cap in camera aia. Nu folositi calorifeul deloc dar costurile se reduc doar cu 25%... dope-slap1.gif

#1890
tene2

tene2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.03.2016

View Postandreilesan, on 04 martie 2016 - 21:06, said:

Marius, crezi ca intamplator am format intrebarea in acel mod?Posted Image

Pentru conductivitatea de 0,001 W/ producatorul din Rusia a dezvoltat o metoda speciala de calcul pentru material termoizolante ultrasubtiri, metoda care nu este folosita la noi deoarece noi nu avem pe piata astfel de material si nu avem nici aparatura necesara. Daca sunteti de specialitate as putea sa va trimit aceasta metoda sa vedeti despre ce este vorba. La incercarile pentru agrement de la INCERC s-a ajuns la o conductivitate de 0,0769 W/m°C, care spun ei ca este buna ca s-ar incadra intre 0,04-0,1. In agrementul rusesc apare asa:


Denumire parametru


Normă


1.   Aspect exterior
Masă omogenă fără corpuri străine
2.   Densitate, g/cm3
0,50 – 0,60
3.   Conţinut de substanţă uscată, %, min.
55 4.   Conductivitate termică de contact, W/(m K), max.
0,08
5.   Absorbţia apei, volumetric, %, max.
10,0 6.   Conductivitate termică reală, W/(m K), max.
0,0014
7.   Aderenţă la oţel, MPa
1,32

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate