Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

IZOLATIE TERMICA LOCUINTA

- - - - -
  • Please log in to reply
2487 replies to this topic

kolfleading

kolfleading

Born to Raise Hell

• Grup: Senior Members
Daca as avea curte, as lua sa fac si eu un experiment cu doua incinte identice, una cu vopsea normala, una cu vopsea minune, sa inregistrez temperatura din incinte peste noapte.

kolfleading

kolfleading

Born to Raise Hell

Orgasm intelectual. Ia uite ce am gasit de cumparat:
http://www.siguranta...miniu-lemn.html

oMariusRO

oMariusRO

Senior Member

In afara de panta aia nu mi se pare mare filozofie... pretul mi se pare enorm, 17 euro / bucata standard presupun (1.25 ml), avand in vedere ca e doar o bucata de XPS de 5cm grosime si 35 latime.

Daca gasesti clienti fac eu o masinarie ca sa decupezi profile din alea din XPS normal de 5cm Posted Image.Un bax de XPS are 8 placi de 1.25x0.58 si costa 30 de euro (daca iei en-gros iei mai ieftin). Facem profilele astea de 0.4 grosime, sa mearga si pe caramida mai groasa, mai taie omul din el daca are caramida de 30. Ne ies 8 profile dintr-un bax. 8x17=136 euro. Profit +400% Posted Image

Edited by oMariusRO, 01 April 2016 - 15:04.

vladdy99

vladdy99

Senior Member

ClimateCooler este o solutie pentru un acoperis de bloc din bitum ? Sau mai bine dau cu o vapsea alba simpla.
Apartamentul este la ultimul etaj pe sud, iar acoperisul a fost deja refacut. Asa ca nu use mai pune problema de polistiren etc.

Edited by vladdy99, 05 April 2016 - 16:11.

bogdan_mm

bogdan_mm

Junior Member

• Grup: Members
salut,

puteti sa ma ajutati cu un sfat, pentru izolarea interioara a casei mele din barne de lemn.  Mi s-au propus doua sisteme destul de diferite si nu stiu care este cea mai buna/corecta sau daca mai trebuie sa adaug ceva.

Casa este intr-o zona de munte, este folosita pentru vacanta, este construita din jumatati de busteni de molid, EXISTA intre unele lemne orizontale goluri - nu s-au presat perfect, incalzirea se va face pe lemn. vreau sa fac izolatie la interior pentru a mentine aspectul de lemn la ext. izolatia de interior nu trebuie sa fie mai groasa de 10 cm (camerele de la etaj sunt f mici )

var 1. lemn constructie + vata minerala de 50 -60mm grosime  intre sipci de lemn bature pe casa + folie anti condens + profil aluminiu 20mm grosime (profilul are si scopul de a face un perete de aer de 20mm intre folie si rigips) peste care se pune rigips
Var 2. lemn constructie + folie anti condens + vata bazaltica cu aluminiu de 80-100 mm + rigips albastru sau alb.

Nu vreau sa fac reclama la un brand anume, vreau doar sa imi spuneti daca ati mai lucrat cu materialele care mi-au fost propuse: vata URSA, folie anti condens  DELTA(am inteles ca este o folie speciala pentru pereti, diferita de cea de acoperis), banda izolatoare SIKA, Rigips albastru cu izolare fonica (am inteles ca are alta consistenta fata de cel standard alb).

Am citit ca este foarte bine sa ai o bariera de aer in pereti.

Attached Files

sinta

sinta

Junior Member

View Postbogdan_mm, on 18 mai 2016 - 16:08, said:

puteti sa ma ajutati cu un sfat

da

View Postandreilesan, on 18 mai 2016 - 11:45, said:

Daca montezi termoizolantul - nu iti recomand sa-l montezi fara bariera contra vaporilor.
continuarea discutiei o gasesti aici
http://forum.softped...n/page__st__18

Edited by sinta, 18 May 2016 - 22:18.

teletrance

teletrance

Junior Member

Buna, am nevoie de opinia celor care se pricep la sistemele de termoizolatie, pentru izolarea termina eficienta a unei mansarde.
In urma incrucisarii informatiilor din diverse surse (discutii directe cu mesteri, forumuri, articole de specialitate) cu bugetul meu, am ajuns la urmatoarea structura a unui posibil sistem termoizalator pentru acoperisul meu:
• rigips antifoc (l-am cumparat),
• spatiu aer 2.3 cm (asigurat de profile),
• folie anticondens (http://www.knaufinsu...ds_002.pdf  - urmeaza s-o cumpar),
• vata 1 minerala bazaltica 10 cm (http://www.rockwool..../Airrock ND.pdf – am achizitionat-o),
• folie 1 dublu aluminiu (http://www.materiale...bubble-pro.html - urmeaza s-o cumpar),
• vata 2 minerala bazaltica 10 cm (http://www.rockwool..../Airrock ND.pdf – am achizitionat-o),
• folie 2 dublu aluminiu (http://www.materiale...bubble-pro.html - urmeaza s-o cumpar)
• spatiu ventilatie streasina – coama, asigurat de sipci inguste (1 cm), batute pe interior (peste care vin cu folia dublu aluminiu 2, apoi cu vata 2, de la exterior spre interior)
• scandura - astereala (exista)
• folie anti apa / anti condens (exista)
• tigla ceramica (exista)

Intrebare: face sens combinatia vata 1 -  folie Al 1 - vata 2 - folie Al 2 sau e suficienta ordinea vata1, vata2, folie aluminiu?
multumesc foarte, foarte mult pentru timpul acordat!

andreilesan

andreilesan

Senior Member

View Postteletrance, on 28 mai 2016 - 07:19, said:

Buna, am nevoie de opinia celor care se pricep la sistemele de termoizolatie, pentru izolarea termina eficienta a unei mansarde.
In urma incrucisarii informatiilor din diverse surse (discutii directe cu mesteri, forumuri, articole de specialitate) cu bugetul meu, am ajuns la urmatoarea structura a unui posibil sistem termoizalator pentru acoperisul meu:
• rigips antifoc (l-am cumparat),
• spatiu aer 2.3 cm (asigurat de profile),
• folie anticondens (http://www.knaufinsu..._002.pdf  - urmeaza s-o cumpar),
• vata 1 minerala bazaltica 10 cm (http://www.rockwool..../Airrock ND.pdf – am achizitionat-o),
• folie 1 dublu aluminiu (http://www.materiale...bubble-pro.html - urmeaza s-o cumpar),
• vata 2 minerala bazaltica 10 cm (http://www.rockwool..../Airrock ND.pdf – am achizitionat-o),
• folie 2 dublu aluminiu (http://www.materiale...bubble-pro.html - urmeaza s-o cumpar)
• spatiu ventilatie streasina – coama, asigurat de sipci inguste (1 cm), batute pe interior (peste care vin cu folia dublu aluminiu 2, apoi cu vata 2, de la exterior spre interior)
• scandura - astereala (exista)
• folie anti apa / anti condens (exista)
• tigla ceramica (exista)

Intrebare: face sens combinatia vata 1 -  folie Al 1 - vata 2 - folie Al 2 sau e suficienta ordinea vata1, vata2, folie aluminiu?
multumesc foarte, foarte mult pentru timpul acordat!
Solutia asta cine ti-a propus-o, de unde ai preluat-o? Sigur nu ai incurcat ceva?

raduk

raduk

Instalatorul de Iași

Părerea mea:
• gips-carton antifoc
• folie anticondens barieră de vapori
• spațiu aer 2.3 cm
• vată 1 minerală bazaltică 10 cm
• vată 2 minerală bazaltică 10 cm
• astereală (scîndură)
• folie anticondens
• spațiu ventilație învelitoare între streașină și coamă, asigurat de șipci înguste (1 înalte de 3,5-5 cm) perpendiculare pe coamă, bătute pe astereală
• șipci înguste (late de 5 cm) paralele cu coama, bătute pe șipcile perpendiculare pe coamă, pentru fixarea țiglelor
• țiglă ceramică
Dacă spațiul de care vorbești va fi unul pentru locuit, eu aș mai adăuga 10 cm de vată bazaltică. Posted Image

teletrance

teletrance

Junior Member

View Postandreilesan, on 28 mai 2016 - 08:08, said:

Solutia asta cine ti-a propus-o, de unde ai preluat-o? Sigur nu ai incurcat ceva?
Cred ca am incurcat eu lucrurile. vata 1, folie al 1, vata 2, folie al 2 nu functioneaza pt ca, am aflat intre timp, intrerup inutil circuitul izolatiei.

View Postraduk, on 28 mai 2016 - 08:17, said:

Părerea mea:
• gips-carton antifoc
• folie anticondens barieră de vapori
• spațiu aer 2.3 cm
• vată 1 minerală bazaltică 10 cm
• vată 2 minerală bazaltică 10 cm
• astereală (scîndură)
• folie anticondens
• spațiu ventilație învelitoare între streașină și coamă, asigurat de șipci înguste (1 înalte de 3,5-5 cm) perpendiculare pe coamă, bătute pe astereală
• șipci înguste (late de 5 cm) paralele cu coama, bătute pe șipcile perpendiculare pe coamă, pentru fixarea țiglelor
• țiglă ceramică
Dacă spațiul de care vorbești va fi unul pentru locuit, eu aș mai adăuga 10 cm de vată bazaltică. Posted Image
@raduk spatiul urmeaza sa fie locuit, da, de catre mine Posted Image. Daca mia pun 10 cm de vata, nu prea mai raman cu spatiu, de asta am luat vata bazaltica de 0.035, in speranta ca o sa fie in regula 20cm total si de asta ma gandesc la folia de aluminiu, in contextul in care multi zic ca o folie de aluminiu bine pusa poate tine locul a 10 cm de vata. mersi de raspuns!

Practic, acoperisul este pus, eu pot interveni doar pe izolatie. Cand au pus acoperisul, cred ca nu au prevazut, din pacate, ventilarea streasina-coama. Au pus capriorii, peste care au batut scandura, peste care au prins o folie pp, peste care au pus sipci, in care care au prins
tigla. Pot vedea dinauntru daca exista acea ventilatie? Pentru ca, din cate imi dau seama, nu exista. As avea nevoie de un proiect pentru izolarea acestei mansarde, stiti ce meserie se ocupa de astfel de proiecte?

Edited by teletrance, 28 May 2016 - 15:25.

raduk

raduk

Instalatorul de Iași

View Postteletrance, on 28 mai 2016 - 15:21, said:

[...] intrerup inutil circuitul izolatiei. [...]
Cineva îți furnizează informații incorecte. Posted Image
În plus, eu nu am auzit pînă acum de „circuitul izolației”. Posted Image   Și chiar dacă ar exista un astfel de circuit (forțînd nota, l-am putea „asimila” transferului de căldură), o folie de aluminiu nu l-ar putea întrerupe. Posted Image

[...] Daca mai pun 10 cm de vata, nu prea mai raman cu spatiu, de asta am luat vata bazaltica de 0.035, in speranta ca o sa fie in regula 20cm total [...]
Vestea proastă: pentru sezonul cald, dacă nu ai casa la munte, nu prea cred că o să fie de ajuns cei 20 cm de vată bazaltică. Oricum, depinde și de cum suportă căldura cei care vor locui în casa respectivă.
Vestea și mai proastă: grosimea termoizolației va influența confortul termic și iarna, nu numai vara. Posted Image

[...] multi zic ca o folie de aluminiu bine pusa poate tine locul a 10 cm de vata. [...]
Ori marketing de 2 lei, ori prostie... ambele cazuri sînt de evitat, deci NU ! Posted Image  Dacă ar fi să parodiez... mulți, dar proști! Posted Image

[...] cred ca nu au prevazut, din pacate, ventilarea streasina-coama. [...]
Păcat, foarte păcat Posted Image ... mai ales că manopera și materialele pentru așa ceva sînt infime și te-ar fi ajutat destul de mult la reducerea grosimii stratului de termoizolație pentru acoperiș.

Attached File  sectiune acoperis.jpg   82.18K   73 downloads

[...] Pot vedea dinauntru daca exista acea ventilatie? [...]
Din păcate, nu. Posted Image ... doar pe afară, pe la streașină.

teletrance

teletrance

Junior Member

@raduk, multumesc mult pentru raspuns. Daca nu am - si nu am! - canal de ventilatie deasupra scandurii/asterealei, pot face canal de ventilatie imediat sub scandura/astereala si sub acest canal de ventilatie sa vin cu primul strat de vata bazaltica?
multumesc!

raduk

raduk

Instalatorul de Iași

Da, se poate realiza un astfel de „canal” de ventilație sub astereală. Dar să știi că va avea un efect ceva mai scăzut decît cea de peste astereală. Oricum, va fi mai mult decît deloc. Posted Image

andreilesan

andreilesan

Senior Member

Ieri am fost la o lucrare de renovare..
Tavan mansardat, tigla buna pe casa, canal de ventilare pe sub tigla, folie anticondens din asta: http://www.bramac.ro...titech-120.html
pusa pe astereala, sub astereala 10cm de vata si bariera de vapori doar ce avea vata pe ea si ultimul strat - tencuiala uscata (placi de gipscarton)..  Motivul pentru care se renoveaza este ploaia din casa mai ales cand temperatura exterioara scade sub zero si precipitatii atmosferice in stare lichida nu mai au loc..
Tin sa mentionez ca asta e a doua renovare.. Prima a fost anul trecut, cand s-a inlocuit cartonul bitumat de sub tigla...  Casa este noua, construita dupa 2011, locuibila de ceva ani.. Casa, dealtfel, frumoasa, bine amenajata si mare.   Cum vi se pare situatia ? Posted Image

Edited by andreilesan, 23 June 2016 - 08:27.

cheluakame

cheluakame

Senior Member

View Postandreilesan, on 23 iunie 2016 - 08:20, said:

Cum vi se pare situatia ? Posted Image
Mi se pare ca este loc si de a 3-a Posted Image

andreilesan

andreilesan

Senior Member

View Postcheluakame, on 23 iunie 2016 - 21:18, said:

Mi se pare ca este loc si de a 3-a Posted Image
...decat daca ""se va realiza bariera contra vaporilor din pielicele de constructori bine prelucrate..'"Posted Image
Posted Image

raduk

raduk

Instalatorul de Iași

[...] folie anticondens din asta: http://www.bramac.ro...titech-120.html pusa pe astereala [...]
Și BRAMAC spune cît se poate de clar că nu se recomandă a se pune peste astereală. Posted Image

[...] Motivul pentru care se renoveaza este ploaia din casa mai ales cand temperatura exterioara scade sub zero si precipitatii atmosferice in stare lichida nu mai au loc. [...]
Nu prea înțeleg la ce te referi... poate la condens? Posted Image

[...] cand s-a inlocuit cartonul bitumat de sub tigla. [...]
Stai că nu mai înțeleg nimic... Posted Image La început nu pomenești nimic despre cartonul bituminat. Cînd a apărut acesta în „peisaj” și de ce? Posted Image
Eu nu am mai auzit, pînă acum, de un astfel de sistem.

andreilesan

andreilesan

Senior Member

View Postraduk, on 24 iunie 2016 - 20:34, said:

Și BRAMAC spune cît se poate de clar că nu se recomandă a se pune peste astereală. Posted Image
Posted Image Bramac nu spune ca ""nu se recomanda a se pune pe astereala'", ci spune foarte clar ca '"este recomandata pentru acoperisuri nemansardate"", adica care nu este obligata sa asigure difuzia unui flux mare de vapori. Mai ofera si caracteristici gen Difuzia 5 g/mp in 24 h si valoarea Sd = cca 8,0m.  

Nu prea înțeleg la ce te referi... poate la condens? Posted Image
Posted Image Posted Image

Stai că nu mai înțeleg nimic... Posted Image La început nu pomenești nimic despre cartonul bituminat. Cînd a apărut acesta în „peisaj” și de ce? Posted Image
Eu nu am mai auzit, pînă acum, de un astfel de sistem.
Prima data constructorul a montat pe astereala carton bitumat, apoi sipci si contrasipci pentru a asigura canalul de ventilare a invelitorii si a montat tigla. Cand a venit iarna - beneficiarul a inceput sa fie "plouat'" in casa noua,  mai ales cand temperatura exterioara cobora sub zero..  Si-au dat seama ca acel carton bitumat are o rezistenta mult prea mare la permiabilitatea vaporilor (intradevar e vorba de o valoare Sd = cca 50m) si urmatorul an, au dat tigla, sipcile si contrasipcile la o parte si au scos cartonul bitumat.. A fost un chin, caci acesta s-a lipit de astereala si unele scanduri a trebuit date jos si curatate de bitum, altele pur si simplu s-au inlocuit..  Si au asternut aceasta folie anticondens, insa nu le-a atras atentia nimeni ca valoarea Sd al acestei folii anticondens ar fi trebuit sa fie sub 0,03m.
Si uite asa, anul acesta se mai da jos odata tigla, sipcile, contrasipcile si folia anticondens Veltitech 120 care are Sd=cca 8,0m si se monteaza una care are Sd de 0,03 m, ca doar e vorba de tavanul unei mansarde generoase si trebuie sa poata asigura (in caz de Doamne Fereste) o difuzie si de 1300 g/mp in 24h.. Va dati seama (1300 versus 5) ?!
A ca sa nu uit, constructorul prima data a montat doar 10cm de vata si nu s-a preocupat de a trata cu atentie si folia- bariera contra vaporilor, deaceea vaporii intrau ca in branza in termoizolant, iar cand ajungeau la folia anticondens cu Sd=cca8,0 - nu mai puteau sa iasa si condensau la greu.. Anul acesta, la aceasta renovare, s-a dublat stratul de termoizolant (mai mult nu incape din pacate) si s-a montat o bariera contra vaporilor cu valoarea Sd >100m, etansandu-se la imbinari si pe perimetru.

Constructorul (apropo nu este o firma mica) e suparat ca reface a treia (si spera) ultima oara, caci nimeni din vanzatori nu i-a prezentat lucrurile cum s-ar fi asteptat dansul.. Iar in asa fel, adica gresit, s-au invelit o gramada de cladiri doar cate le cunoaste dansul... si cate or mai fi..?!

Apoi despre care performanta in constructii sa mai vorbim noi, dragilor? Daca majoritatea constructorilor nici nu citesc prospectele produselor si domeniilor lor de aplicare ?! Multe firme unde s-a intrebat despre fisele tehnice a membranelor, unde sa fie trecute proprietatile/calitatile garantate de producator, o dadeau din colt in colt..  Stau si ma intreb unde-s inginerii din tara asta?!
Daca toata ziua unul va desface ce celalalt a facut, apai are sa '"duduie economia'" !Posted Image

P.S. Nu mai amintesc de lucrarile cu Statul, si calitatea executiei lor.. acum imi vinea in minte un Spital inaugurat cu 2 saptamani inaintea unei ploi puternice care a fost inundat....si necesita reparatii..

Edited by andreilesan, 24 June 2016 - 22:21.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate