Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Cum ma las de mancat ?

- - - - -
  • Please log in to reply
620 replies to this topic

#1
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
Cum...ma...las...de...mancat ?
Cum renunt la masa tarzie (fiindca ajung tarziu acasa de cele mai multe ori) ?
Cum renunt la dulciurile din timpul filmelor, atunci cand am timp de filme ?
Cum renunt la Mc sau la Pizza...?
Cum renunt sa mananc mai mult de trei mese la trei ore fixe in principal legume, carne slaba si fructe, si numai apa plata ?
Cum, ca nu pot ?
M-am lasat de fumat usor de tot, pe langa lasatul de mancat !
Please...any idea is welcome !

#2
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006
Incerci sa-ti descoperi sau redescoperi pasiunile (oricare ar fi ele) si sa-ti investesti toate resursele energetice in ele.

#3
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
ia o bucata de hirtie si scrie pe ea "numai tembelii maninca la mcshit", apoi bag-o in portofel. de fiecare data cind o sa vrei sa scoti banii sa platesti rahaturile alea ridicole, o sa te razgindesti. in plus, o sa-ti si amintesti de mine si o sa ti se faca greata (pentru ca sint un tip gretos) si n-o sa mai poti minca nimic toata ziua

#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
corect
mai bine scriu direct mosotti !
asta e primul lucru util pe care mi-l spui de cand sunt eu pe SP ! sincere multumiri !

#5
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
te uiti la un documentar despre fast food, grasime depusa pe "tevi", aditivi alimentari etc si o sa iti vina imediat pofta de orez, fructe si peste copt in aburi...

#6
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005
Here's a suggestion:
Dead people don't eat!

#7
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

View Postspare-me, on Apr 26 2007, 00:02, said:

Cum...ma...las...de...mancat ?
Cum renunt la masa tarzie (fiindca ajung tarziu acasa de cele mai multe ori) ?
Cum renunt la dulciurile din timpul filmelor, atunci cand am timp de filme ?
Cum renunt la Mc sau la Pizza...?
Cum renunt sa mananc mai mult de trei mese la trei ore fixe in principal legume, carne slaba si fructe, si numai apa plata ?
Cum, ca nu pot ?
M-am lasat de fumat usor de tot, pe langa lasatul de mancat !
Please...any idea is welcome !

Lasatul de fumat are si reversul lui neplacut.
Mananca seminte de floarea soarelui, ca sunt mai mici si iti faci de lucru mai mult. Pe langa faptul ca iti taie pofta de mancare, ba inca poate sa te apuce si greata, mai sunt bogate si in vitamina E, cunoscuta ca vitamina tineretii. Asa ca impusti nu doi iepuri, ci trei : nu te reapuci de fumat, mananci mai putin si te mentii tanar.
NB. Semintele sa nu fie prajite. :nonobad:  Daca nu gasesti in magazine, asteapta si tu vara si cumpara cativa saci cu floarea soarelui.

#8
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
:lol:

uite un sfat :

te reapuci de fumat. dauneaza grav sanatatii dar iti cam taie pofta de mancare. asa ca mai bine mori de cancer in 30 de ani decat de obezitate in 3 ani ;)

e mai periculoasa mancarea decat fumatul. si nu glumesc cu nimic. vezi SUA.

apropo de documentare, vrei o lista cu filmele despre asa ceva ?

#9
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Eu stiam ca mai bine alb-gras-si frumos decat slab-negru-si urat. -_-
Dar depinde de gusturi si de e in tendinte.

#10
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003

View Postspare-me, on Apr 26 2007, 00:02, said:

Cum...ma...las...de...mancat ?
Cum renunt la masa tarzie (fiindca ajung tarziu acasa de cele mai multe ori) ?
Cum renunt la dulciurile din timpul filmelor, atunci cand am timp de filme ?
Cum renunt la Mc sau la Pizza...?
Cum renunt sa mananc mai mult de trei mese la trei ore fixe in principal legume, carne slaba si fructe, si numai apa plata ?
Cum, ca nu pot ?
M-am lasat de fumat usor de tot, pe langa lasatul de mancat !
Please...any idea is welcome !

Spare-me ....si eu caut aceasta reteta de ceva vreme .... si n-am gasit una definitiva ....
Prin urmare ...totul tine de vointa....

Si eu m-am lasat usor de fumat, dar greu de mancat!  :console:

#11
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
laberta, problema nu e ca m-as reapuca de fumat...chiar nu mai am astfel de pofte, dorinte, etc...
pur si simplu, incepand de atunci am mancat ca spartul, inlocuind toate obiceiurile unde era fumatul
la cafea, ceva dulce sau covrigei sau fursecuri...
la tv...pop corn, cozonac, patiserie (totusi nu mananc chipsuri croissante and stuff)
si niste mese mai copioase ca pana atunci

acum daca nu mai mananc, nu e vorba ca m-as relua de fumat (dupa 1 an jumate) ci ca...MOR DE FOAME !!! :)
iar in timpul asta, dovleacul creste, si se ridica monumentul in cinstea eroului cazut...
sau cand creste dovleacul se usuca vrejul..spune-i cum vrei numai ca eu vreau sa scap de burta !!! si mai intai de obicei care-a dus la ea
rontaintul non stop !!!

multumesc tuturor pentru interventie ! mai putin rashid...tu puteai sa ramai in cercul tau stramt si sa nu te bagi pe felia mea daca stii ca nu ne inghitim !

#12
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
omulem, te contrazici. nu te-ai lasat usor de fumat, daca te-ai apucat sa halesti la greu. pur si simplu ai inlocuit un viciu cu altul

eu am slabit 10 kile in vreo 6 saptamini, doar prin:

1) renuntarea la piine
2) inlocuirea colei cu apa minerala sau lapte
3) inlocuirea prajelilor cu chestii fierte sau facute la gratar

#13
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
mosotti, nu ma contrazic deloc, doar ca tu habar nu ai ce inseamna sa te lasi de fumat !
inseamna dureri de cap, de gat, arsuri in piept, voma, balonari, constipari, nervozitate...
dupa 2 tentative, la a 3-a incercare n-am mai experimentat nimic din acestea ! adica m-am lasat usor
mancatul a aparut dupa ca substitut al plictiselii...daca pana acum la un film fumam x tigari acum beam o bere cu covrigei
daca dimineata fumam 2 tig pe burta goala acum micul dejun e copios...
oricum, nu ma inteleg de ce iti explic frumos, ceva rational, cand urmatorul tau pas va fi sa ma contrazici din nou !
multumesc si pentru sfaturile tale, dar pentru mine acum sunt ca tigarile pentru tine ! stiu cum ar fi mai bine dar nu pot !
mananc numai paine cu graham ! nu beau acidulate deloc si nu mananc nici prajeli ! ba mai fac si sport, aerobic si anaerob...dar burta nu se duce...
se pune masa pe maini, pe spate, pe piept, dar burta tot acolo e...si sincer, nu m-am apucat si nici n-am de gand sa ma apuc sa fac 1000 de abdomene pe zi...
nu e mare, dar e, si ma deranjeaza...si pana n-o slabi considerabil, sa induc organismul in acea rata de metabolizare, n-am nici o sansa cred
am 85 de kg la 1,83 ! bine nu e, dar nici foarte rau !
pe la 70-73 m-as opri

#14
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Spare-me, cred ca si tu stii ca toti cei care s-au lasat de fumat se ingrasa cu 3-4 kilograme. E normal, pentru ca fumatul accelereaza arderile. Asa ca trebuie sa te obisnuiesti cu ideea.
Iar cu rontaitul, ti-am spus, seminte neprajite. Nu cred ca ingrasa mai mult decat covrigeii si dulciurile.

#15
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postspare-me, on Apr 26 2007, 10:32, said:

mosotti, nu ma contrazic deloc, doar ca tu habar nu ai ce inseamna sa te lasi de fumat !
inseamna dureri de cap, de gat, arsuri in piept, voma, balonari, constipari, nervozitate...
dupa 2 tentative, la a 3-a incercare n-am mai experimentat nimic din acestea ! adica m-am lasat usor
mancatul a aparut dupa ca substitut al plictiselii...daca pana acum la un film fumam x tigari acum beam o bere cu covrigei
daca dimineata fumam 2 tig pe burta goala acum micul dejun e copios...
oricum, nu ma inteleg de ce iti explic frumos, ceva rational, cand urmatorul tau pas va fi sa ma contrazici din nou !
multumesc si pentru sfaturile tale, dar pentru mine acum sunt ca tigarile pentru tine ! stiu cum ar fi mai bine dar nu pot !
mananc numai paine cu graham ! nu beau acidulate deloc si nu mananc nici prajeli ! ba mai fac si sport, aerobic si anaerob...dar burta nu se duce...
se pune masa pe maini, pe spate, pe piept, dar burta tot acolo e...si sincer, nu m-am apucat si nici n-am de gand sa ma apuc sa fac 1000 de abdomene pe zi...
nu e mare, dar e, si ma deranjeaza...si pana n-o slabi considerabil, sa induc organismul in acea rata de metabolizare, n-am nici o sansa cred
am 85 de kg la 1,83 ! bine nu e, dar nici foarte rau !
pe la 70-73 m-as opri

eu pot sa fumez sau sa nu fumez, n-am nici un fel de efecte adverse. chiar imi iau singur pauze de fumat de genul saptamini intregi fara fumat si n-am nici pe dracu. eu m-am ingrasat pentru ca imi place sa maninc :lol:

cit despre situatia ta, io zic ca tu esti normal. n-ai cum sa ai patratzele daca nu tii regim special si nu te antrenezi special. 70 de kile la 1,83? atunci o sa vrei sa te ingrasi, ca te ia vintu.

piinea graham, contrar legendei, e tot un drac cu orice alta piine. daca dimineata maninci copios piine graham cu mezeluri, haleluia.

si nu in ultimul rind, barbatul fara burta e ca mertzanu fara stea

#16
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

View PostMosotti, on Apr 26 2007, 11:55, said:

si nu in ultimul rind, barbatul fara burta e ca mertzanu fara stea

Eu credeam ca e ca mertanu cu geamuri fumurii. Ascunde tot.

#17
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005

View PostMosotti, on Apr 26 2007, 11:55, said:

si nu in ultimul rind, barbatul fara burta e ca mertzanu fara stea

ha !

zi-mi cam cate femei poti sa satisfaci atunci cand nu o mai gasesti din cauza burtii...  :rolleyes:

ma indoiesc ca unei femei normale i-ar placea un barbat dotat cu o astfel de centura de castitate :P

#18
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
hahah !
nu mananc mezeluri, pentru ca sunt atat de obsedat de sanatate incat o sa mor, probabil mai repede decat toti de aici...
iar mezelurile, mai ales cele afumate sunt foarte bune prietene cu cancerul !...nu stiu daca mai tii tu minte mosotii, ca m-am mai vaitat pe un topic acum vreun an jumate...eu am facut o operatie pentru indepartarea unui calcul la glanda salivara, cu tot cu glanda....
si cum am dat de ea ? pai la un control de rutina la stomatolog mi-a gasit o umflatura mare sub limba...
datorita unor circumstante gen medicul la care trebuia sa merg era plecat la arad la parintii lui, se apropia craciunul si am plecat din tara, eu n-am ajuns la control la facultatea de stoma decat dupa vreo luna de zile in care-am bocit nopti intregi speriat c-as putea avea cancer..pentru ca un stomatolog 'obisnuit' daca ma pot exprima asa, refuza sa se exprime...
de atunci ma obsedeaza puternic cancerul...si eu unul nu ma pot invinovati...desigur ca intre timp m-am informat suficient de puternic sa concurez ca un student la medicina care habar nu are pe ce planeta e si-am aflat cum arata leziunile canceroase, cel putin de la nivelul cavitatii bucale...dar la vremea aia...
asa...dupa care, a venit operatia, care s-a soldat cu traume puternice la nivelul limbii care a fost umflata si m-a durut puternic timp de 3 saptamani, edemul retragandu-se complet chiar la mai mult timp dupa aceea...in rastimpul asta am consumat apa sub diferite forme, ceai, supa, lichide, iar spre finalul celor trei saptamani, sos, piure foarte moale sau orez...groaznic
dupa care am recuperat teribil si-o sa-mi amintesc toata viata prima portie de cartofi prajiti cu friptura si cu salata, consumata dupa evenimentul ala...
atunci ajunsesem la concluzia ca sunt multi muritori de foame care-ar da orice sa manance si nu au ce, iar eu il manii pe d-zeu...iar acum, mi-e doar de abdomenul meu care nu avea patratele nici atunci, evident, dar macar era drept...

cam asta e explicatia, in mare pentru modul in care mi s-a denaturat aspectul estetic in plan abdominal...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate