Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Chestie de rezolutie?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
oandrei

oandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.01.2004
Stie cineva daca tunerele au o rezolutie nativa? De ex. la al meu am observat ca daca fac captura la 384x288 imaginea e f. buna, dar daca incerc sa impun capturii o rezolutie mai mare (720x576) apar zone neclare in imagine.Pe linga asta daca la Virtual Dub aleg la captura alte setari decit 384x288 imi spune clar de la inceput "unsupported format"!
   Am o camera Sony TRV 250E care are iesire DV, si vreau sa-mi iau o placa de captura FireWire. La o asemenea placa de captura exista vreo rezolutie maxima la care poate face transferul? (ca la tuner!)
   Si o ultima intrebare. Am citit ca la formatul DV banda are o rezolutie de 500linii. Ce inseamna asta? Exista vreo legatura cu rezolutia in pixeli?
Thanks!

#2
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
nu prea ai citit ce scriem noi pe aici, ca altfel ai fi aflat raspunsul foarte detaliat la toate intrebarile !

prima problema tine de formatul imaginii TV si anume cel intretesut. daca capturezi la 288 pierzi un camp si desi ti se pare ca se vede cel mai bine, solutia corecta la rezolutie mare este filtrarea sursei in progresiv (treaba relativ complicata, dar posibila). virtualdub nu merge sub XP deci nu ai citit rugamintea mea sa-ti preciziezi sistemul si SO-ul

la placile fireware nu exista rezolutie maxima sau minima, este fixa la 720x576, atata este formatul DV, la fel cu cel DVD

rezolutia de 500 de linii ale formatului DV este o mica pacaleala, ca nu este a formatului, ci el doar relativ atata poate suporta la maxim. in realitate asta este o problema ce tine de camere si se masoara filmand o mira (un pattern de  STAS), EIA 1956 : http://www.bealecorn.../trv900/respat/

#3
oandrei

oandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.01.2004
Merci GunX!
Sa stii ca am citit cam tot ce ati scris voi pe aici, pt. ca de abia mi-am luat camera si incerc si eu sa invat de la altii mai cu experienta.
De unde pot afla cum sa filtrez sursa in progresiv? E chestie legata de codecul folosit la comprimarea capturii? Eu oricum la optiunea codecului (am fol DivX 4.12) am ales Progresive.

#4
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
DivX: intre timp a aparut la versiunea 5.1.1.  :eek:

Deinterlace-ul poti sa il faci cu un filtru din VirtualDub. Dintre acestea: Smart Deinterlace ofera rezultate bune. Dupa ce il downloadezi, il pui in directorul plugins acolo unde ai instalat VirtualDub, acesta avand extensia .vdf.
Dupa ce incarci filmul, la Video > Filters > Add, vei gasi si acest filtru care se numeste Smart Deinterlace si care este ultima versiune.
Citind AICI. sper ca te vei lamuri, folosind filtrul dat in linkul de mai sus.

Daca ai material interlaced si ai aplicat deinterlace printr-un filtru din VirtualDub, foloseste la setari in DivX: Encode as progressive.

enjoy,
Mtz

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate