Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

porturi inchise la Orange!!!!

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
EmiPop

EmiPop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 28.11.2002
Mi-am luat P800 si am instalat si eu niste aplicatii ca tot omu !!
Incep cu un utilitar de verifcat mailu. configurez vad ca nu merge. incerc 3 utilitare de verificat mailu. tot nu merge. Instalez WorldCompanion.  isi cere update, ii dau drumu . nu merge. al naibii. deja incepusem sa ma enervez. Instalez IM+, un softuletz cu(,) care stai pe MSN, YMessenger si ICQ.  Catre YMessenger iese prin 5050!! Normal ca nu merge. Ma loveste o concluzie : TAMPITII ASTIA DE LA ORANGE AU INCHIS TOATE PORTURILE si inafara de www si wap nu pot face nimic.  Orange UK  si Vodafone  exemplu
le au deschise.
1. Am concluzionat bine?
2. Ati avut careva problema asta?
3. Cum ati rezolvat-o?
4. Se poate rezolva????????


P.S. : Sun maine la orange si fac scandal. Poate iese ceva!! :ciocan:

#2
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
Cu scandalul nu rezolvi NIMIC!

#3
EmiPop

EmiPop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 28.11.2002
pai si ce alternativa propui?????????????????

#4
EmiPop

EmiPop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 28.11.2002
mama naibii. imi vine le dau de cap o cutie mare de fier pe care scrie WAP UNLIMITED.  Nici macar Opera nu merge!

#5
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Nu ai ce sa rezolvi cu Orange, serviciul lor de Wap Unlimited e tot limitat..

#6
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Fun-Sms ... doar nu vrei sa itzi de la abonamentul WAP unlimited, chestii care NU au de a face cu WAP-ul. Esti absurd.

Citeste si tu ce inseamna protocolul WAP.

Este Internet GPRS de la Orange care te lasa sa faci orice vrei. Si ca sa iau putin apararea celor de la Orange, pot sa imi folosesc VPN-ul din start ... nu cu abonament separat si mai scump ... ca la CNX.

Dupa cum o sa va spuna si cei de la Orange, WAP Unlimited la $4, ofera navgare pe pagini WAP nelimitate. NU servicii de IM,mail etc care folosesc alte protocoale.

Si apropo de pledoaria voastra cu WAP limited ... ce ziceti daca va spun ca in afara, MULTI operatori limiteaza la 60k downloadul pe WAP.
Si sunt abonamente unde platesti traficul si nu WAP unlimited. Asa ca bucurati-va ca va da orange 250k.

Stiu ce batai de cap am avut cu un client pentru care dezvoltasem o aplicatie pentru mobile SE si se livra prin download pe WAP. Am primit o lista imensa de operatori worldwide si mai toti limitau la 60k.
Si eu facusem aplicatia la vre-o 63k.

Asa ca nu va mai plangeti in mod inutil.
Stiu ca voi vreti la $4 sa va legati de pe un desktop la Kazaa si sa stati 24/7 la viteza maxima.Fiti un pic realisti ...

Vreti sa va numesc tari civilizate unde 1Mb de traffic GPRS costa catva euro buni sau chiar si peste 10 Euro?
Romania are printre cele mai ieftine si bune servicii de date.

Si indiferent de preturi, oriunde eram si orice ora era si in orice conditii ... conexiunea mea prin mobil mergea. Este cel mai "reliable" serviciu din Romania la ora actuala.

#7
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,174
  • Înscris: 05.05.2003
La cate incearca romanii... e mult si 250K!
Preocuparea romanului e una singura, cum poate sa traga in piept operatorul...

In alta ordine de idei, pentru configurarea mail-ului incercati cu IP-ul vechi:
smtp & pop3 = 193.231.167.10

#8
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Numai in Romania gasesti oameni care isi imagineaza ca totul se primeste pe gratis si ca firmlele mari vor angaja cel putin 10 oameni per client, ca sa se asigure ca serviciul gratuit pe care il primesti, este abuzat la maxim.

#9
ONeill

ONeill

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 16.12.2003

Quote

Originally posted by Fun-SmS
Wap Unlimited  


  din cate stiu eu Wap-ul iti ofera doar acces pe portul 9201 si cel mult (depinde de operator si serviciu) acces pe 8080.  dar mai bine te lasam sa faci scandal si dupa aia sa intrebi si tu normal la serviciul de rel clientii (cred ca este non stop la orange).

deci 80, 25 etc etc ... doar la abonament probabil.

#10
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
ONeil ai dreptate.
La Mobile Internet Always On unde te conectezi pe alt APN, poti sa faci ABSOLUT tot ce vrei.

#11
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Pop3 este protocol internet.Ciudat ca el merge pe wap de la Cosmorom.
Chestia cu legatul telefonului la PC, cade din start: nu poti face nimic, s-a mai discutat si pe thread-ul Orange Wap Limited.Deci Kazza & co. dispare ;p
Nu cred ca am cerut, noi, utilizatorii serviciului, marea cu sarea.Asa cum stiam din surse sigure, in Anglia, tot pe Orange, mergea download de ordinul Mb.
Cei pe care i-ai dat exemplu cu 60k, erau tot pe gprs?Intreb, pentru ca daca este asa, inseamna ca aia sunt chiar nesimtiti.
@EmiPop vei vedea, daca vei citi thread-ul de care vorbeam ca eram foc pe ei,dar vad ca au inceput sa mai repare din greseli, incet, dar se pare ca sunt pe drumul cel bun.Eu zic sa mai avem rabdare.
@exosyphen: crezi ca am cerut prea mult cand vorbeam de restrictia aceea?Sa fim seriosi ce poti sa faci cu cateva sute de k? Doar nu o sa reusesi sa iei Stapanul Inelelor ;p cel mult niste aplicatii java sau .sis, dar sunt convins ca stii mai bine cu ce se mananca :)
La inceput dimensiunea maxima era de ~240k, apoi ~490k, iar azi am luat 850k.
Sicer atata timp cat dimensiunea nu sare de cantitatea de informatie ce intra pe o disketa de 1,44 Mb, nu mi se pare nimic exagerat !

#12
EmiPop

EmiPop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 28.11.2002
bogdan1978buc cum ai luat tu 850k????????????? ce si de unde? ca eu daca ii dadeam sa imi aduca ceva mai mare de 200k pauza. imi zice ceva eroare pe care nu mi-o aduc amintte.

exosyphen Junior Member : nici nu mi-a trecut prin cap sa folosesc telu pe post de modem, pur si simplu sa dea drumu la niste aplicatii simple sa iasa in internet. nu mi se pare F MULT  de cerut. avand in vedere ca merge si www de ce nu ar merge si un yahoo mesenger???????? ca doar nu ia juma din banda Clujului!!!

#13
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
In primul rand trebuie sa cauti!Daca ai cautat,si nu ai gasit, citeste din nou!Este un subiect mai delicat si din aceasta cauza,iti recomand sa citesti cu mare atentie.Incearca sa fii putin egoist cand vine vorba de wap unlimited,si cand e vorba si de alte "detalii".Vezi ca acele cateva sute de k s-au obtinut cam greu ;)
Daca tot nu prinzi ideea trecem pe pm si acolo ramane treaba ;)
Am vorbit in felul asta,pentru ca sunt utilizatori de wap unlimited cu P800, cu P900, cu 3650, cu 7650, cu 6600, etc. Intre cele doua firme sunt ceva diferente :)

#14
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
bogdan,
este vorba de o lista facuta oficial de operatori GSM din intreaga lume. Marea parte sunt nume mari, noi le primim ca sa putem dimensiona continutul mobil intr-un mod apropiat.

si tot pentru bogdan, daca folosesti WAP fara abonamentul unlimited ... poti downloada maximul cat permite standardul (4Mb la Orange).

Nu stiu de ce este  asa greu sa va dati seama ca cel de 4 dolari este facut pentru utilizatori mici care vor sa NAVIGHEZE pe pagini mici wap. Daca ai nevoie de mai mult, nu te opreste nimeni sa iti iei un abonament cu trafic inclus.

EmiPop ... nu ma lua cu junior member ... daca nu as avea legaturi in domeniu si ceva cunostinte ... nu as face pe desteptu.

#15
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Acum nu stiu ce sa mai zic ;p
Sunt putin mai furios :mad: pentru ce ai spus. Deci daca nu-mi faceam abonamentul asta, aveam dreptul la UNlimited?
Cand ma gandesc ca timp de vreo cateva luni am facut trafic de 1 Mb/luna la 4$ fara tva :mad:
Este un abonament la care pot face trafic, sau nu! Stiu ca celor de la Orange le-ar place sa-si faca lumea abonamente si eventual sa nu faca trafic, sau mai stiu eu ce.
Acum imi vine in cap fraza aia "Cu televizorul... ati mintit poporul!" :P
De ce oare se numeste Wap Unlimited?Si hai sa privim si altfel lucrurile: Cosmorom a oferit wap GRATUIT; O2 stiu ca oferea wap GRATUIT, nu stiu daca mai ofera, dar oricum.Am dat un exemplu intern si unul extern, iar cand ma gandesc ce diferente "de potential" sunt intre Cosmorom si Orange raman mut.
Si o chestie putin off-topic, ca se poarta :P
Nu conteaza numarul de posturi sau de vizualizari, EmiPop, s.a.m.d.!Omu' stie ce vorbeste, vezi cand am zis ca "stii tu mai bine cu ce se mananca",si m-am referit la exosyphen.Ai fi vazut si daca ai fi citit thread-ul meu, cu atentie.

#16
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Salut Bogdan,

Am access la multe informatii din acest domeniu. Dar multe sunt si sub incidenta unor NDA-uri.
Ce incerc eu sa evidentiez este "frumusetea" abonamentului de WAP Unlimited. Este excelent ca sa stai pe Yahoo Messenger, sa mai citesti stiri si alte informatii utile, sa mai downloadezi logo-uri, etc.
Eu cand aveam SE T300, navigam pe WAP pe pagini XHTML care aveau imagini color, etc ... si facem 200k intr-o jumatate de ora ... deci imi era convenabil abonamentul.

Din cate am inteles ai un P800 ... si din moment ce postezi aici, deduc ca ai si Internet. De ce nu folosesti acasa o conexiune pass-through si folosesti pe P800, linia de acasa ... fara restrictii si costuri.

Cat despre Cosmorom ... a fost alegera lor sa dea access Internet prin WAP. Era o chestie neoficiala menita sa atraga clienti.
Daca chiar vrei sa stii ... pune apn internet in loc de wap ... si vezi ca merge pe WAP :)

Sau daca tot vrei sa faci download ... intra pe Internet prin CSD la Orange (1cent/minut seara-weekend) si foloseste asta pentru download WAP. In cam 30 de minute scoti 1Mb si costa 30 centi :)

#17
EmiPop

EmiPop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 28.11.2002
Scuza faza cu junior member dar am dat copy/paste, din greseala am selectat prea mult si la ora aia nu am  avut chef sa sterg. nu mi se pare importanta treaba cu junior, pt ca de exemplu se poate sa fii auzit recent de forum si sa fii "packed with knowledge"!! :
Scuze inca odata!!

#18
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Np ... si sunt packed, dar imi place sa schimb idei si sa mai invat cate ceva de la altii.:)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate