Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Robineti monocomanda, Baterii sanitare

- - - - -
  • Please log in to reply
608 replies to this topic

#55
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Bun sfatul cu reducerea presiunii.Multumesc.O sa-l pun in aplicare.

#56
securom

securom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 26.08.2007
Am o baterie de cada cu dus la care picura apa pe sub teava doar cand manerul e pe deschis indiferent in ce pozitie (dreapta sau stanga). Presupun ca nu e de vina pastila ceramica. Se poate repara cumva ?

Edit: am uitat sa spun ca butonul de care trebuie sa tragi ca sa curga apa prin furtunul de dus nu mai tine cand curge apa la presiune mai mica si ca sa folosesc dusul trebuie sa deschid la maxim si undeva la mijloc (jumate apa calda si jumate apa rece).

Edited by securom, 01 April 2009 - 16:21.


#57
drusu.sv

drusu.sv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 29.06.2007

View Postprogy, on May 20 2008, 22:27, said:

Si eu mi-am luat niste baterii ieftine ptr. chiuveta si dus si zgomotul e infernal. Si am intrebat de trei ori in magazin: "Fac zgomot?". R: "Nuuuu! Nu s-a plans nimeni pana acum". M-am dus si am facut un scandal monstru dupa cateva zile, dar de schimbat tot nu mi le-a schimbat. Zgomotul nu intra in garantie :D Asa ca feriti-va de "ecoeuro"!!!. Figura cu scazutul presiunii la mine nu a tinut asa ca o sa le suport pana o sa am bani sa mi le schimb. Am auzit ca bateriile Franke au un raport bun pret/calitate. Are cineva de pe aici Franke?

am o baterie franke de bucatarie de aproximativ 2 ani si nu am nici cea mai mica problema cu ea. a costat cred vreo 3oo ron atunci. sunt bune.
de asemenea, pt cei carora Grohe nu li se par accesubile ca pret, recomand Kludi care sunt tot f bune dar parca un pic mai ieftine

#58
bogdan2000

bogdan2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.01.2007
Am inlocuit furtunele flexibile care intra in bateriile monocomanda cu tevi de cupri nichelat. Problema e ca am cumparat o baterie care are alta dimensiune a filetului care normal e de 1/8 iar asta e mai mic (1/10 sau 1/12 nu stiu care). A vazut cineva pe undeva alta dimensiune (mai mica) a filetului? Mersi

Attached Files



#59
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postbogdan2000, on 28th July 2009, 19:22, said:

Am inlocuit furtunele flexibile care intra in bateriile monocomanda cu tevi de cupri nichelat. Problema e ca am cumparat o baterie care are alta dimensiune a filetului care normal e de 1/8 iar asta e mai mic (1/10 sau 1/12 nu stiu care). A vazut cineva pe undeva alta dimensiune (mai mica) a filetului? Mersi
daca nu le gasesti de gata, fa-le la un strungar.

Edited by casuta_papusilor, 28 July 2009 - 18:50.


#60
Rover

Rover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 28.06.2004
Se poate schimba doar "robinetul" la chiuveta de la bucatarie? Am impresia ca s-a infundat sita si nu stiu cum sa-l demontez ca s-o curat. Practic "robinetul" (sau cum s-o chema) este prins de furtunul de alimentare exact ca la dus. Unde gasesc asa ceva?

Edited by Rover, 19 September 2009 - 13:25.


#61
silviana85

silviana85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.08.2006
Unde m-am mutat recent am gasit o baterie de dus termostatata cu 55 maxim.
faza e ca apa e cam rece la 55. pe teava se simte apa fierbinte dar cred ca termostatul e cam prost si nu o lasa sa iasa.
nu as vrea sa schimb bateriea cu una normala ca ma complic. trebuie sa opresc apa la subsol si bla bla....plus ca m-am uitat la racordari si mi se par cam complicate.

daca stie cineva....se poate anula cumva functia acelui termostat, o pot transforma intr-o baterie normala?
sau pot face ceva la ea fara sa opresc apa de la subsol?

Edited by silviana85, 19 September 2009 - 19:03.


#62
fmihai

fmihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.04.2007
Salut,

In baie am o baterie moncomanda grohe ptr cada si una moncomanda ptr chiuveta.
De ceva timp am observat ca bateria de la cada-ramura apa calda merge pe presiune foarte slaba. Apa rece o ok.


Cand ma duc la chiveta  si comut pe apa calda presiune este zdravana.
Deci am ceva la bateria de la cada.

Problema e ca habar n-am sa o desfac.

Ceva idei?

Va multumesc mult,
Florin

#63
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Cei de la Grohe sunt foarte organizati si in concluzie in pachetul initial aveai si o cartulie cu informatiile pe care le doresti (este schema explodata a bateriei). Insa nu este totul pierdut, daca stii numele bateriei tale poti cauta acele instructiuni la ei pe site.

#64
cricricri

cricricri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.10.2009
Salutare.Eu am in casa numai baterii Grohe.La cada am o baterie termostata Grohtherm1000, lavoar una pe sensor.Le am de 3 ani.Sunt ca in prima zi:)
Ma refer si ca functionalitate si la felul cum arata.In bucatarie este un Europlus....ca nu am mai avut bani:))
Grohe da 5 ani garantie la uz casnic si 2 la uz public.Cei care nu dau asa...sunt.....neseriosi.
Daca aveti intrebari, am sa incerc sa va raspund:)Numai bine!

View Postfmihai, on 21st October 2009, 18:40, said:

..Deci am ceva la bateria de la cada.Problema e ca habar n-am sa o desfac...
Salutare!
Se pot comanda si parti componente Grohe! Daca nu gasesti unde da-mi un mesaj privat.Nu spun aici..ca mi se pare ca nu am voie sa fac reclama:)

Edited by scheleton, 24 October 2009 - 16:14.


#65
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postcricricri, on 24th October 2009, 17:02, said:

..baterie termostata Grohtherm1000, lavoar una pe sensor..)
Pune o poza cu aia termostatata si descrie un pic cum functioneaza.
Ref.l la cea cu senzor: nu se murdareste senzorul ala de la depunerile de calcar ?

#66
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Daca are o statie de dedurizare n-ar trebui sa se intample nimic. In schimb am vazut destul de multe varza din cauza lipsei dedurizarii. Am vazut Hansgrohe si Grohe care nu mai puteau fi actionate din cauza depunerilor (vorbesc de baterii termostatate).

#67
cricricri

cricricri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.10.2009
Salutare.Nu se murdareste. Adica poate se murdareste..dar se spala.Si pe baterie apar pete, dar se curata foarte usor.Nu raman. Eu le spal cu buretele si sapun.Si dupa ce se usuca, le sterg cu o carpa moale.Lucesc. Daca vrei pot sa-ti dau o schema explodata la bateria ta.Atasez si bateria termostatata.Oricum este o problema cu garantia la baterii. Nu se acorda garantie pentru o duritate a apei mai mare de 20 grade germane.Cat despre functionarea bateriei, ce pot sa spun...Are o temperatura setata la 38 grade.Asta ca sa nu se friga copii.Daca vrei mai cald rotesti de termostat.Pentru cei care prefera dusurile fierbinti.Arata foarte bine,,mai ales alaturi de un dus Rainshower....:)

Attached Files


Edited by cricricri, 24 October 2009 - 17:23.


#68
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
ok, dar la cele actionate de senzor stiu sigur ca apar proleme..

De ex. la cele folosite f. frecvent (in locuri publice) s-a depus calcar si nu mai functionau. Acum toti le schimba cu d-alea actionate manual (si cu temporizare).

#69
cricricri

cricricri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.10.2009

View Postscheleton, on 24th October 2009, 18:12, said:

ok, dar la cele actionate de senzor stiu sigur ca apar proleme..

De ex. la cele folosite f. frecvent (in locuri publice) s-a depus calcar si nu mai functionau. Acum toti le schimba cu d-alea actionate manual (si cu temporizare).
Pentru uz public Grohe ofera 2 ani garantie. Oricum cred eu este de bun simt la o institutie sau la ceva de uz public sa-ti pui un dedurizator.O baterie de lavoar cu senzor costa cam 1400 lei cu tva.Sensorul este 90 euro.

Attached Files



#70
Rover

Rover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 28.06.2004

Quote

Se poate schimba doar "robinetul" la chiuveta de la bucatarie? Am impresia ca s-a infundat sita si nu stiu cum sa-l demontez ca s-o curat. Practic "robinetul" (sau cum s-o chema) este prins de furtunul de alimentare exact ca la dus. Unde gasesc asa ceva?

dar la problema mea stie cineva raspunsul?

#71
fabby

fabby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.08.2005
Salutare!
Am o problema cu instalarea unei baterii de perete. Tiand cont ca pana acum nu m-am bagat mai deloc pentru reparatii instalatii...electrice si altele...posibil sa spun multe prostii..:D
Ideea care e: am o baterie de perete de pus, iar tevile sunt in perete, pe perete este gresie...iar din acest perete ies excentricele (sper ca asa se numesc) de care se prinde bateria. Problema este ca distranta dintre ele cu cativa milimetri mai mare decat cea de la baterie si prinderea nu se poate face.

Am inteles ca si solutie, sa incalzesc tesitura ( adica acel "gat" dintre cei doi fileti) cu voc (sa pun vata pe o surubelnita, torn spirt, dau foc...si suflu cu un pai de baut ca focu sa fie mai puternic) iar dupa ce se incalzeste sa incerc sa o indrept cu un patent - cheie de 18

Am zis bine ce e mai sus?,,,,asta e solutia? Probl ca partea care trebuie incalzita ...este foarte aproape de perete si posibil sa fie nevoie sa darm...de aceea atasez si o poza sa imi spuneti dc sa fac asa sau nu!

Am atasat si poze cu acele excentrice..
Astept raspunsul dvs.
O zi buna!

Attached Files



#72
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Excentricele alea sunt special facute pentru a apropia sau departa cele doua capete prin infiletare/desfiletare cativa milimetri . Focul este inutil. Cred ca a facut cineva bascalie de tine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate