Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Robineti monocomanda, Baterii sanitare

- - - - -
  • Please log in to reply
608 replies to this topic

#1
celenhein

celenhein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 03.08.2006
Salutare.

Sunt disperat de robintetii monocomanda  care le-am montat in locul vechilor baterii cu garnituri.

De la o bucata de vreme ma innebunesc cu zomotul pe care il produc cand sunt reglate la jumatate din debit.

Care o fi problema lor ?

Se poate face ceva cu ele , sau asa sunt ele ?


Multumesc

#2
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Sunt doar ieftine.

Unu din atributele bateriilor scumpe, pe langa fiabilitate si alte lucruri care se observa in timp, este si lucrul acesta, nu fac zgomot pentru ca sunt materiale alt fel, patente, etc...

#3
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,082
  • Înscris: 15.10.2006
Incearca:
1 Sa reduci debitul din robinetii de trecere.
2 Sa scoti aeratorul din capul bateriei adica filtrul pe unde iese apa
Daca tin solutiile da un semn de viata si spune ce a iesit; altfel mai gasim alte solutii baterii de stricat sa fie

#4
celenhein

celenhein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 03.08.2006

 cipaul, on Apr 10 2007, 15:20, said:

Incearca:
1 Sa reduci debitul din robinetii de trecere.
2 Sa scoti aeratorul din capul bateriei adica filtrul pe unde iese apa
Daca tin solutiile da un semn de viata si spune ce a iesit; altfel mai gasim alte solutii baterii de stricat sa fie

Multumesc de sugestie.

Din ce am mai observat zgomotul provine direct din corpul bateriei.

Am sa incerc sa scot si sita din varful bratului...

Mersi.

#5
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Astea sunt paleative, trebuie schimbata bateria.

#6
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
schimbata cu ce ?
ca in magazin nu poti proba sa vezi daca face zgomot.

#7
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Unele de 200-300RON, marca cunoscuta de la vanzator cunoscut caruia poti sa i le dai in cap daca el te asigura ca merg perfect si nu fac zgomot si tu constati contrariul.

D ex. Romstal, dar sunt si altii.

Edited by Speedo, 11 April 2007 - 12:03.


#8
celenhein

celenhein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 03.08.2006
Nu ma pot plange ca am dat mult pe baterii , max 60 RON , dar intradevar la inceput parca nu erau asa de zgomotoase.

Cum zicea si cineva de pe aici, se aude zgomotul de la 2 etaje diferenta.

:confuzzled: :confuzzled: :confuzzled:

#9
DoItYourself

DoItYourself

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.08.2005
Iti recomand cu caldura marca GROHE. Nu sunt prea scumpe, calitate extra si zgomot ff mic, in niciun caz urletul de care te-ai saturat. Eu am schimbat bateria de la cada-dus si nu se aude decat apa in cada. Asa e cu tehnologia, vreau sa-ti spun ca inclusiv excentricele pe care se fixeaza bateria au niste pastile cilindrice de cauciuc, care  isi fac treaba (probabil au fost prevazute pentru silentiozitate - antirezonanta).
Succes !

#10
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 celenhein, on Apr 9 2007, 21:53, said:

Salutare.

Sunt disperat de robintetii monocomanda  care le-am montat in locul vechilor baterii cu garnituri.

De la o bucata de vreme ma innebunesc cu zomotul pe care il produc cand sunt reglate la jumatate din debit.

Care o fi problema lor ?

Se poate face ceva cu ele , sau asa sunt ele ?
Multumesc

Sunt proaste. Trebuia sa iei ceva de marca.

#11
ches

ches

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.04.2007

 DoItYourself, on Apr 15 2007, 20:26, said:

Iti recomand cu caldura marca GROHE. Nu sunt prea scumpe, calitate extra si zgomot ff mic, in niciun caz urletul de care te-ai saturat. Eu am schimbat bateria de la cada-dus si nu se aude decat apa in cada. Asa e cu tehnologia, vreau sa-ti spun ca inclusiv excentricele pe care se fixeaza bateria au niste pastile cilindrice de cauciuc, care  isi fac treaba (probabil au fost prevazute pentru silentiozitate - antirezonanta).
Succes !

Cam la ce pret ai gasit GROHE. Eu sub 300RON bateria de cada nu am vazut pe nicaieri. Prezul mi se pare enorm, in nici un caz nu mi se par rezonabil.

Din cate am vazut pe piata se gasesc 3 tipuri de baterii de cada: foarte proaste (pana in 100RON), proaste (aprox 100RON) si bune (peste 300RON). As prefera o baterie care sa nu coste mai mult de 200RON si care sa faca ce face si aia de 300RON, fara sa platesc firma. Daca stiti vreo marca care sa aibe o calitate buna si sa nu coste cat un GROHE, postati si voi numele, pretul aproximativ si eventual un magazin de unde se pot cumpara.

Multumesc!

#12
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 ches, on May 23 2007, 11:31, said:

Cam la ce pret ai gasit GROHE. Eu sub 300RON bateria de cada nu am vazut pe nicaieri. Prezul mi se pare enorm, in nici un caz nu mi se par rezonabil.

Din cate am vazut pe piata se gasesc 3 tipuri de baterii de cada: foarte proaste (pana in 100RON), proaste (aprox 100RON) si bune (peste 300RON). As prefera o baterie care sa nu coste mai mult de 200RON si care sa faca ce face si aia de 300RON, fara sa platesc firma. Daca stiti vreo marca care sa aibe o calitate buna si sa nu coste cat un GROHE, postati si voi numele, pretul aproximativ si eventual un magazin de unde se pot cumpara.

Multumesc!

Nu stii unde sa cauti Grohe. Oricum sunt cele mai bune de pe piata. Cauta seria Eurosmart ca-i cea mai ieftina. Vezi la HD Mall langa stadionul Steaua.

#13
anyidulike

anyidulike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 21.06.2005
Am cumparat acum aprox 4 luni o baterie de chiuveta Forever cu suma impresionanta de 30 RON.
De cateva saptamani vad ca presiunea scade din ce in ce. Sigur e din baterie, deoarece presiunea e mica si la calda si la rece iar la baie am presiune buna.

Ceva sanse de recuperare ?

Edited by anyidulike, 05 December 2007 - 16:36.


#14
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,171
  • Înscris: 02.04.2007
Scoate-i perlatorul (chestia rotunda din capatul tevii) si curata-l. E posibil ca mizeriile din apa sa iti diminueze debitul.

#15
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 anyidulike, on Dec 5 2007, 16:32, said:

Am cumparat acum aprox 4 luni o baterie de chiuveta Forever cu suma impresionanta de 30 RON.
De cateva saptamani vad ca presiunea scade din ce in ce. Sigur e din baterie, deoarece presiunea e mica si la calda si la rece iar la baie am presiune buna.

Ceva sanse de recuperare ?

30 ron dai atata face. Bine ca te-a tinut 4 luni. Era o vorba : "Prea saraci ca sa cumparam lucruri ieftine". Cand a sa-i intelegi sensul poate vei cumpara ceva de calitate. Nu degeaba o baterie Grohe costa de la 300 ron.

#16
anyidulike

anyidulike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 21.06.2005

 Clovis, on Dec 6 2007, 18:52, said:

30 ron dai atata face. Bine ca te-a tinut 4 luni. Era o vorba : "Prea saraci ca sa cumparam lucruri ieftine". Cand a sa-i intelegi sensul poate vei cumpara ceva de calitate. Nu degeaba o baterie Grohe costa de la 300 ron.

Ce spui tu e adevarat, insa nu intotdeauna.
Asa am zis si eu " cat dai atata face" dar am zis ca inainte sa cumpar un Grohe de 300 ron sa incerc si ceva de 30 de ron.

Pana la urma am curatat-o aseara si acum merge perfect.
Daca ma tine 2 ani eu zic ca am ies mai bine decat cu Grohe.

#17
Bujor Stefan

Bujor Stefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 03.05.2004
Dar la zgomotul pe care il produce o baterie ieftina nu va ganditi?
De ce trebuie vecinii sa stie de fiecare data cand faceti baie sau spalati vreun vas?

#18
anyidulike

anyidulike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 21.06.2005

 Bujor Stefan, on Dec 7 2007, 11:57, said:

Dar la zgomotul pe care il produce o baterie ieftina nu va ganditi?
De ce trebuie vecinii sa stie de fiecare data cand faceti baie sau spalati vreun vas?

Eu nu stiu cand spala vecinii mei de sus , si sunt sigur ca nu au Grohe.
Si sub mine e o gradinita. :P
Iar pt mine, zgomotul respectivei baterii e insignifiant.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate