Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri
 

Orice sfat e binevenit !!

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
bully

bully

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 15.11.2003
Am o problema si as ramane pe viata recunoscator daca m-ati putea ajuta ... intru in jocuri de genul Midnight Club II si dupa putin timp mi se restarteaza sistemul...ce sa fie ? Singura modificare facuta este adaugarea unei memorii suplimentare de 256 Mb perfect compatibila cu cealalta memorie de 256...am un Celeron la 2000 , placa video GF 5200 128 Mb , hard de 80 Gb , placa de baza AsRock...acum se restarteaza insa inainte de a-mi reinstala windows-ul XP , aparea ecranul albastru de eroare cu dumping memory...cam asa ceva...recunosc , sunt de prea putin timp in lumea compurilor ca sa pot explica mai bine...ce e de facut ? Apreciez orice sfat adevarat !

#2
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
inainte sa pui memoria, mergea?; Daca da, ce mai astepti, scoate memoria noua si incearca. Daca tot nu merge, ar fi recomandabil sa incerci si cu alta memorie, si sa vezi ce e cu placa video... Adik macar drivere, chestii, cu toate ca daca ar fi cu placa video, e posibil sa fie hardware, ceea ce e najpa; totusi cre-ca e memoria, am mai intalnit asta.

#3
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
daca memoria e ok... dupa cum spui tu, ce ramane e sursa... pobabil nu mai are de unde si atunci cade toata povestea. pot fi insa X cauze pana la asta.

ai zis ca esti greenhorn la computere.. pai atunci cum spui ca memoria noua e perfect compatibila cu cea veche? de unde sti?

#4
bully

bully

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 15.11.2003
Are aceleasi date inscrise pe eticheta cu precedenta : P266/400...iar carcasa e de 400 w...mai am o groaza de intrebari...unde gasesc un mentor sa ma ia sub umbrela lui ? Multumesc pentru raspunsurile de pana acum...daca inlocuiesc cele doua bancuri de 256 cu unul singur de 512 , rezolv ceva ?

#5
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Schimbind memoriile poti sa verifici daca problema este de la acestea. Mai simplu este sa faci o testare a memoriilor de exemplu din windows cu Mem Test   sau de pe o discheta cu memtest86 . ;)

Attached Files



#6
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
.. si memtest86.  ;)

Attached Files



#7
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Foarte probabil este sa nu gaseasca nici o eroare cu memtest!
Este pur si simplu o incompatibilitate intre ram si placa de baza. In general placile de baza care nu sunt de firma au diverse probleme. Mi s-a intamplat si mie (cand puneam ddr... aceleasi simptome)
Sfatul meu in caz ca nu sunt erori de dimm e sa incerci sa-ti schimbi placa de baza! Merita

#8
bully

bully

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 15.11.2003
Sa va spun rezultatul testului cu MemTest : nimic nu mai e sigur in tara asta...mi s-a spus de la magazin ca nu vor fi probleme cu memoriile , ca sunt la fel , etc...si cand colo...am stat pana am primit 24 erori pana pe la 80 % coverage a memoriilor...ce mai , e clar , nu sunt deloc la fel si singura solutie pare a fi inlocuirea lor cu un banc de 512...am dreptate ?

#9
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,685
  • Înscris: 26.11.2001
Dap.
Inlocuieste, dar as scapa repede si de acea placa de baza... + trece pe Athlon + nforce2

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate