Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Virtual Dub&TV Tuner

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Americann

Americann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 29.12.2003
CAnd vreau sa fac captura de pe tuner am urmatoarea problema: Mi se aude sunetul in timp ce fac captura...dar cand ma uit la fisierul .avi rezultat in urma capturii...surpriza!Nu are sunet!Pls help!

#2
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
nu ai setat in proprietatile mixerului (dublu click pe trompeta  de langa ceas) device-ul de record sa fie line in : options - properties  - recording, bifeaza acolo !

in vdub in modul de captura la audio - vmetter trebuie sa ai semnal audio manifestat prin bare de culoare rosu/albastre si tot de acolo reglezi volumul

#3
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
offtopic:
GunX, la mine "trompeta" este gri! :)
Nu am putut sa ma abtin, mi-a placut exprimarea cu "trompeta". Funny!!! ;)

Am insa si o intrebare: ce fac daca nu imi arata ca am volum pe ambele canale in Vdub? Sa zicem ca am ca sursa un VHS sau o camera video.

enjoy,
Mtz

#4
Americann

Americann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 29.12.2003
:) Pe la recording e setat tot...sunt date la maxim...si tot nu am sunet + ca in vdub nu se misca nici o bara de aia. :(

#5
Americann

Americann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 29.12.2003
Gata am rezolvat`o!Multumesc mult!Dar mai am o problema....Am dat si un search inainte sa postez si n`am gasit nimic...Am postat si nu mi s`a dat raspuns....Mai incerc odata: postul se afla la adresa:

http://forum.softped.....urare dscaler

#6
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Mtz am schimbat culoarea la descrierea trompetei inainte sa dai drumul la postul tau, m-am gandit ca in XP poate fi gri :)

daca nu ai bare pe nici un canal, patesti ca Americann, nu ai sunet la captura (el pana la urma s-a prins ce trebuia sa bifeze in recording ca device de intrare si ce trebuia sa debifeze in play ca sa nu fie mute). daca ai o sursa mono (poate asta ai vrut sa zici cu VHS), setezi formatul de inregistrare la 48Khz Mono 16bit si folosesti doar canalul stang/left (mufa alba daca ai cabluri RCA,

#7
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
10x
Am sunet la captura dar in cazul pe care l-ai zis tu (mono) faceam eu o smecherie cu cablurile ca sa imi arate Vdub sonor pe ambele canale chiar daca era mono. Imi inregistra mono binenteles, dar vdub imi arata sonor pe ambele canale. Doream sa stiu si o alta parere (mai avizata).

enjoy,
Mtz

#8
Robby

Robby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.02.2004
Ma scuzati ca ma bag in discutie dar era interesanta si nu m-am putut abtine: nu mi se pare ca virtualdub-ul e o piesa de soft in materie de captura, o fi el tatic in materie de encoding, dar la captura sucks, s-au poate nu oi sti eu sa il mesteresc, oricum imaginea se vede nashpha, colorile saturate sint prea accentuate si in plus se vede prea intunecat, si repet culorile de baza sint distorsionate. Ca sa nu mai vorbesc de partea de tuner, care nu are nici o treaba cu schimbarea canalelor, scan sau mai stiu eu ce alte chestii. Stiu ca nu-i plac driverele WDM dar eu nu pot sa merg cu cele de la IUlabs, iar cele universale pentru cipseturi BT8x8, la fel n-au nici o treaba. Tunerul meu e un Leadtek xp deluxe.
Sistemul: Amd Barton 2500, placa baza Gigabyte ga7vaxp kt 400, ddr 512/3200, placa audio Creative Live, hdd WD 7200,80gb.
Cel mai bine am capturat cu DScaler si Pvr-ul bundled care a venit cu tunerul. Treaba buna mai face si Win dvr3 de la Intervideo, ca sa nu mai vorbesc de Adobe Premiere care este piesa de piesa.
Totusi problema mea ramine sunetul, e nashpha, cu fisiit, si noise la greu, mereu la un amarit de videoclip capturat trebuie sa extrag sunetul si sa-l bag in Cool Edit ca sa-i tai niose-ul si fisiit-ul, ca sa nu mai vorbesc de rezultat care nu este intotdeauna satisfacator, cool editul distorsionind frecventele inalte foarte urit.
Fisiit-ul apare mereu indiferent daca setarea e pe mono sau pe stereo sau dual.
Imaginea imi iese excelent filtrata cu avisynth si imi vine sa pling din cauza sunetului care ma dispera, daca sinteti draguti va rog ajutati un biet crestin, care a ajuns in pragul disperarii, si impartasiti-i din vasta voastra experienta cum sa scape de acel sunet infestat.

#9
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Daca iti place sa testezi si alte softuri de captura, incearca si cu Nero Vision Express. Parca avea ceva setari pe la partea de audio...

enjoy,
Mtz

#10
Robby

Robby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.02.2004
Tx. Mtz o sa incerc!

#11
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
>Am sunet la captura dar in cazul pe care l-ai zis tu (mono) faceam eu o smecherie cu cablurile ca sa imi arate Vdub sonor pe ambele canale chiar daca era mono.

nu inteleg scopul, pe cine pacalesti ? sursa mono redata pe un sistem stereo e dublata implicit. poti eventual tu sa o dublezi codand cu parspami stereo o sursa mono (sa vada cineva si sa creada ca aude de fapt doua canale distincte), dar de fapt e pierdere de timp si mai ales de biti.

>nu mi se pare ca virtualdub-ul e o piesa de soft in materie de captura, o fi el tatic in materie de encoding, dar la captura sucks,

pe Win98 e cea mai buna scula, intr-adevar atata timp cat ii dai drivere VFW optimizate pt el.

pe Win2000&XP eu mai bine de IuVCR nu am gasit nimic altceva, dar si asta e soft, la fel ca si VDub, care cere sa te pricepi la ce faci, altfel e foarte des intalnit sa iti iasa o porcarie desincronizata si sa injuri degeaba softul. Cred ca este evident (de atata timp) ca in acest domeniu solutii "la cheie" cu un singur click nu prea exista, decat in compania unui hardware foarte scump (vorbesc deja de segmentul profesional).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate