Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 

Astra Asigurari, WTF ? Talharii

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
adrianTNT

adrianTNT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 28.09.2004
Sunt pe cale sa o patesc si eu cu Astra Asigurari, m-a acccidentat o vita, am primit cu greu asigurarea ei de la Astra, am fost la Astra, sunt foarte nesimtiti, am sunat de 4 pri la interfon, nu a deschis nimeni usa, am intrat mai tarzu cand a intrat un locatar in acelasi bloc, cand eram la ei inauntru vedeam ca suna interfonul dar nu raspunde nimeni la el sa deschida usa clientilor, probabil se ascund de oamenii care vina sa isi recupereze banii/daune, etc.

Am primit o lista de 4 serviceuri din Timisoara, majoritatea printre stradute fara firme la intrare, 'service de apartament'. Mi-au spus ca daca vreau pot sa repar unde vreau eu (la reprezentanta la Volkswagen) dar sa merg eu sa platesc din banii mei ca imi dau ei (Astra) banii dupaia. Am intrebat pana in ce suma poate sa imi dea, ca e normal sa aibe ceva limite, ca sa nu fie cazul sa platesc diferente, mi-a zis ca sunt niste limite dar nu imi spune (surpriza ma gandesc).

Cand am primit lista de serviceuri mi-a zis agentul ca 'toate sunt bune, si eu mi-am reparat masina la unul din ele', am intrebat la care si a inceput sa se balbaie si nu a vrut sa imi spuna la care a reparat. Mint astia ca niste porci.

Masina Golf 4 2001, de vreo 8500E in stare foarte buna, roti de 1300E, etc.

La Astra am completat vreo 2 formulare, in primul am scris cum a fost accidentul, schitza, am scris acolo daunele.
Al doilea formular nu era completat, talharul asta mi-a spus ca trebuie sa il semnez (era foaie goala, table gol), am intrebat, "Aici nu trebuiau trecute daunele?" , agentul astra a zis "Se trec mai tarziu", eu prost am presusus ca acolo se trec daunele constatate de service din moment ce eu am scris deja daunele in alt formular, cand la sfarsit vad ca muje asta mi-a completat daunele cum a vrut muschii lui pe foaia goala semnata de mine.

A scris ca sa schimbe cam tot mai putin capota fata care este indoita intr-o zona relativ mica.
In mare la VW mi-au spus ca pt aripa, bara, far, capota imi ia 30 Mil.

A mai incercat cineva sa repare in alta parte si sa recupereze de la ei banii? Cum e mai bine sa procedez ?
Ceva idei/sfaturi ?

Multumesc.
- Adrian.

Edited by adrianTNT, 16 March 2007 - 18:58.


#2
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
du-te si fati-o la  reprezentanta VW. Astra sunt obligati sa-ti dea banii in termen de 15zile de la incheiarea dosarului.

Reprezentanta VW o sa-ti elibereze un preaviz(factura proforma) cu lucrarile si consturile efectuate, iar Astra inchide dosaru urmand sa-ti dea tie banii sau sa-i vireze in contul service-ului VW.

Unele service-uri care nu au decontare directa cu asigurarea respectiva poat eventual sa-ti ceara o `taxa de parcare` de cand a fost terminata masina pana cand le sunt livrati banii (in jur de 10-15ron/zi ).

Mai bine du-te intai si intreaba la service VW daca poti sa faci ce am scris eu mai sus. :D

Edited by cosmin_miu, 16 March 2007 - 21:25.


#3
Shibby

Shibby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.05.2006
ASTRA are acelasi tip de serviceuri peste tot cred...Si eu sunt patit cu Astra. Am fost lovit de cineva cu asigurare la Astra si am patimit ceva pana am reparat-o... Plus ca am o cunostinta care a asteptat 2 luni pana a decontat Astra banii, si asta dupa ce a facut masina, un Polo la Porsche la service....
   BAFTA.....

#4
adrianTNT

adrianTNT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 28.09.2004
Din cate am auzit pana acum se primesc banii cu greu inapoi si de obicei nu toata suma.
O sa merg la VW sa imi faca o evaluare scrisa pe care sa o duc la Astra sa isi dea Astra cu parerea, daca pot sa primesc o confirmare in scris de la Astra ca o sa plateasca reparatiile pt partile x,y,z constatate de VW, asta inainte sa incep reparatii.
Imi suna a tzeapa de 30 mil, Astra a zis ca nu lucreaza cu VW (Quark Motors in TM) si deci sa platesc eu pentru inceput.

Off :(

Sa va spun si de accident ca e fain tare ... :)
Mergeam pe drum cu prioritate cand vad ca da sa iese un ciumi-gumi de dacie veche (avea cedeaza), vad ca se uita aiurea aia, eu franez in drum si sun de disperat timp de vreo 4 secunde, timp in care ea venea in mine pe la 10 KM/h. Cred ca a incurcat pedalele sau ceva.

M-a plimbat pe la politie prin toate birourile si la toate pilele, nu au putut nici cum sa ma bage vinovat  :naughty:
Am primit oferta de 2 000 Euro sa uitam incidentul dar am zis "- Nu ca cine stie cat ma costa, da-mi asigurarea ca ce-i sigur e sigur", acuma o sa platesc eu vreo 1000E din buzunar probabil.

Edited by adrianTNT, 16 March 2007 - 23:52.


#5
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View PostShibby, on Mar 16 2007, 23:02, said:

ASTRA are acelasi tip de serviceuri peste tot cred...Si eu sunt patit cu Astra. Am fost lovit de cineva cu asigurare la Astra si am patimit ceva pana am reparat-o... Plus ca am o cunostinta care a asteptat 2 luni pana a decontat Astra banii, si asta dupa ce a facut masina, un Polo la Porsche la service....
   BAFTA.....


lipsa informatiei conteaza :)  banii se primesc inapoi integral conform facturii de service pana la ultimu leu (indiferent ca asiguratorul este Hongciuping sau Allianz)

   Art. 37. - (1) Despagubirea se efectueaza de catre asiguratorul RCA in termen de 15 zile de la data la care acesta a definitivat investigatia necesara evaluarii sumei pe care este obligat sa o plateasca sau de la data la care a primit o hotarare judecatoreasca definitiva cu privire la suma de despagubire pe care este obligat sa o plateasca. (prin definitivarea investigatiei se intelege atunci cand tu i-ai pus toate actele la dispozitie inclusiv devizul de plata)

Nu are de ce sa-ti sune a teapa, in plus daca pronunti  cuvantul magic (CSA) in interiorul sediului Astra asig...oamenii or sa stea drepti in fata ta  :P. Daca mai apelezi si un numar de tel din 021.316.78.80, 021.316.78.81, 021.316.85.87 oamenii or sa alerge ca furnicile sa te rezolve  :rolleyes:

Pasi de urmat:

-Daca nu ai aia 30 mil te duci la service-ul VW si le zici daca pot sa-ti repare masina dupa care sa-ti dea factura proforma(deviz de service) ca sa iei banii de la asigurari dupa care in maxim(15 zile) sa-ti ridici masina. Si ei or sa-ti zica in general ok putem face asta insa platesti o taxa de parcare de 10-15 ron, sau probabil or sa zica ca nu platesti nici o astfel de taxa... :D Du-te si ia si evaluarea de la service VW cum ziceai tu si du-o la asigurare (ei nu ar trebui sa comenteze cu nimic pt ca se incadreaza in limita de 5-6000 E sa zicem adica 75-80% din val masinii)
-asigurarea trebuie sa-ti deconteze facturi de reparatii(fie ele piese noi sau sh) de cel putin 5-6000 E pt masina ta care zici ca costa 8500 (la asig in acte si`n tabel costa 7000 )
-asiguratorul nu are ce comenta daca service-ul zice ca trebuie inlocuta aripa sau etc. (dar ei tot trag ca poate poate chituieste pe ici pe colo).....de aceea au incheiate conventii doar cu `unele ` service-uri
-asiguratorul Astra(angajatul) este pus acolo si pentru ca sa negocieze la sange orice reparatie cu service-urile nu numai pt intocmire acte

Edited by cosmin_miu, 17 March 2007 - 02:35.


#6
adrianTNT

adrianTNT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 28.09.2004
Cosmin, suna bine ce zici tu :)

O sa imi notez numerele de tel si eventual numerele de articole sa ma dau rotund la Astra cand merg  :lol:

Multumesc.
- Adrian.

Edited by adrianTNT, 17 March 2007 - 02:47.


#7
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Daca ai CASCO, poti s-o faci pe CASCO si fac ei regres pe RCA cu Astra; poate nu te afecteaza la daunalitate in cazul regresului. Si isi vor bate ei capul cu Astra.

#8
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Trebuie o mica mare completare la ce a spus Cosmin.

Asiguratorul este obligat sa-ti plateasca reparatia DACA manopera este trecuta si evidentiata conform reglementarilor in vigoare, asa numitul normativ in care fiecare operatie este normata dupa criterii clare (stabilite prin HG in fiecare an).
Deci, daca factura de manopera prevede timpi de reparatie mai mari pentru anumite piese, mai mari decat cei prevazuti in normativ, atunci asiguratorul va achita doar orele de manopera din normativ.
De asemenea, daca el decide ca anumite operatii n-au fost necesare pentru reparatie, gen demontare contraaripa, etc, atunci poate refuza sa plateasca aceasta operatie sau poate cere de la service, prin tine, procedurile de reparatie in cazul in care se intervine la piesa X (sa demonstrezi ca nu se putea repara decat daca desfaceai si o alta piesa).
Toate aceste etape dureaza, cel mai adesea procedurile nu sunt traduse legalizat si nici nu sunt evidentiate conform normativelor ca sa fie recunoscute, poate doar la Daewoo si Dacia sa fie in regula, oricum, acum fiind in UE s-ar putea sa fie acceptate si cele internationale, dar tot trebuie traduse legalizat.

Mai departe, service-ul n-are de unde sa va dea proceduri, pentru ca insasi programul lor de facturare nu e la zi cu HG-ul privind normativele (chiar si la BMW, VW) si atunci va pierdeti rabdarea si platiti voi diferenta, mai bine decat sa apelati la instanta.

Diferenta poate fi si de zeci de milioane in cazul unei daune mari.

Aviz!

Speedo

#9
adrianTNT

adrianTNT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 28.09.2004

View Postcornel001, on Mar 19 2007, 15:05, said:

Daca ai CASCO, poti s-o faci pe CASCO si fac ei regres pe RCA cu Astra; poate nu te afecteaza la daunalitate in cazul regresului. Si isi vor bate ei capul cu Astra.
Din pacate nu am CASCO.

View PostSpeedo, on Mar 20 2007, 20:30, said:

...
Mai departe, service-ul n-are de unde sa va dea proceduri, pentru ca insasi programul lor de facturare nu e la zi cu HG-ul privind normativele (chiar si la BMW, VW) si atunci va pierdeti rabdarea si platiti voi diferenta, mai bine decat sa apelati la instanta.
Diferenta poate fi si de zeci de milioane in cazul unei daune mari.
Aviz!
Speedo

Am facut azi la VW o evaluare scrisa a pieselor si manopera, a iesti doar ~ 21 mil lei :D deoarece capota care era 10 mil se repara, nu se inlocuieste; cu hartia asta am mers la Astra sa intreb daca e ok, ei au zis ca "in mare e ok, au respectat preturile", dar sa mai vin odata inainte sa platesc la VW ca sa vada si ei ce am platit, cu chitanta si factura primta de la VW merg iar la ASTRA, ei le baga la dosar si atunci astept sa primesc banii inapoi. De la VW mi-au spus ca ei pot sa imi dea doar o factura "proforma" care sa o duc la Astra si VW imi tine masina pana plateste Astra, dar Astra nu este deacord, eu trebuie sa le arat ca am platit deja si abia atunci ei completeaza doasrul si astept sa primesc banii inapoi.

Edited by adrianTNT, 20 March 2007 - 21:04.


#10
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Da de ce 'pana mea' tre sa platesti tu intai ? care e problema lor ?

#11
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
care sa fie problema? ca nu i-a calcat csa-ul probabil.

#12
adrianTNT

adrianTNT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 28.09.2004

View Postromaximusro, on Mar 21 2007, 04:14, said:

care sa fie problema? ca nu i-a calcat csa-ul probabil.
Daca vreau sa repar la VW (Quark Motors) atunci  tre sa platesc eu intai. Daca nu atunci sa merg la serviceurile unde au ei intelegeri, serviceurile unde m-au trimis ei sunt groaznice. Unele pe la marginea orasului in zone retrase printre romani de culoare  :D Nu imi las masina oriunde. Unele service-uri nici nu aveau firma afara.

Attached File  IMG_6670.jpg   223.77K   233 downloadsAttached File  Picture_086.jpg   259.95K   304 downloads

Edited by adrianTNT, 21 March 2007 - 12:37.


#13
ramonaflavia

ramonaflavia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 21.08.2004
Am si eu o intrebare legata de Astra. Am facut prostia sa imi fac Casco la ei, masina mi-a fost sparta de niste hoti si acum cei de la Astra sustin ca nu vor plati pentru inlocuire si manopera, daca nu achit urmatoarea rata  Casco, desi actuala mea rata e valabila pana in iunie. E legal sau e un pic cam abuziv?
Mi-am citit si rascitit polita de asigurare si nicaieri nu este mentionat asa ceva. Sa sun la CSA sau protectia consumatorului?

#14
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
CSA, fara sa stai pe ganduri.

#15
adrianTNT

adrianTNT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 28.09.2004
Ieri am fost sunat sa merg sa imi ridic banii de la caserie (ca am platit reparatiile din banii mei cand am reparat la alt service dacat al lor), cand am dus chitantele am avut 38 mil + 5 mil avans, 2 chitante, total 43 de milioane, am precizat clar sa nu se faca ca uita sa adune chitantele, chiar le-am mai amintit cand am sunat sa vada de amandoua chitante, ieri cand merg nu imi zice totalul dar imi da sa numar 38 de milioane, au vrut sa ma tzepuiasca de 5 Mil, apoi dupa ce le-am aratat in dosar ca sunt 2 chitante mi-au spus ca pot sa iau 38 de mil si sa astept sa mai imi dea ei restul mai tarziu sau sa nu iau nici aia si sa astept sa se refaca dosarul, nu i-am luat, cred ca nu ii mai primeam aia 5 daca luam doar 38 mil. Ce tzepari ...  :lol:

#16
adrianTNT

adrianTNT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 28.09.2004
S-a terminat, am primit toti banii dupa inca o saptamana. Tot tzepari ii consider, dar pana la urma am primit toti banii  B)

#17
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004

View PostadrianTNT, on Apr 26 2007, 11:39, said:

S-a terminat, am primit toti banii dupa inca o saptamana. Tot tzepari ii consider, dar pana la urma am primit toti banii  B)
Tot tepari sunt. Lipsa de informatie...asta este problema. De decontare directa ai auzit? Numai asa sa-ti cumperi masina de acum inainte. Intreband vanzatorul cu ce asiguratori are service-ul lor decontare directa. Or sa-ti spuna Generali sau/si Allianz, ceva mia scumpi, insa rezolvi problema pe loc.

#18
travelling_peach

travelling_peach

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 22.06.2007
Salut! Am si eu o problema. M-a lovit omul, avea asigurare la astra, cu greu am obtinut decontare directa cu Eurialul, eu avand peugeot-ul in garantie. masina e reparata, dar astra intarzie cu acceptarea avizului de plata. Eu nu-mi pot lua masina din service. Ce variante am?

Nu iau in considerare sa platesc eu, pentru ca daca nu le dau banii celor de la Eurial, cu siguranta imi va fi mai greu mie sa-i obtin.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate