Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

Cu copiii in vacanta

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#55
nicad

nicad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 14.03.2007

 CornelB, on Apr 27 2007, 09:10, said:

Să știi că și eu m-am gândit la el, din două motive:
1) are plajă faină, cu nisip fin  - spre deosebire de Delphin Resort, unde este doar o bandă de 15-20 metri lățime cu nisip [amenajată special] , după care, până la mare sunt pietricele/scoici; în mare - idem [în general nisip fin în Side, pietricele mai către Alanya]
2) are reviews-uri foarte bune pe net

ÎNSĂ: nu are All-Inclusive! [are doar demi-pensiune]

nicad, dacă-mi permiți un sfat: ar trebui să te decizi cât mai repede, dacă vrei să mai prinzi locuri bune! Ca să nu mai vorbim de reducerile early-booking!

Pai astazi incepe targul de turism, si mergem diseara pana acolo. Saptamana viitoare vream sa stim ceva concret. Oricum Turcia ne e planificata pentru septembrie.

#56
CornelB

CornelB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 23.06.2005

 nicad, on Apr 27 2007, 14:25, said:

Pai astazi incepe targul de turism, si mergem diseara pana acolo. Saptamana viitoare vream sa stim ceva concret. Oricum Turcia ne e planificata pentru septembrie.

Ei, cum a fost la Târgul de Turism? Aș fi vrut și eu să trec, dar nu am mai ajuns...
Până la urmă spre ce destinație vă îndreptați? :)

#57
nicad

nicad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 14.03.2007

 CornelB, on May 2 2007, 10:14, said:

Ei, cum a fost la Târgul de Turism? Aș fi vrut și eu să trec, dar nu am mai ajuns...
Până la urmă spre ce destinație vă îndreptați? :)

Ceau,

A fost ok. Am venit acasa cu un teanc de pliante si oferte, dar parca ne asteptam la mai multe agentii. Oricum inca nu am apucat sa studiem ofertele. La Hotelul Delhine Palace, din cate am auzit s-ar putea sa nu mai fie locuri, deoarece au ars de curand cica 3 etaje. Maine la pranz mergem la agentia Kusadasi sa vedem ce ne spun. Ar mai fi o varianta(ne-am intalnit cu unii la targ) ce ne-au recomantat Tunisia(au raport foarte bun pret/calitate). Noi am fost pe Djerba si ne-a placut tare mult, dar pe continent (doar de aici e avion din Timisoara)din cate am auzit sunt hotelurile unul langa altul(nu complexe ca si pe Djerba) si asta nu prea ne place. Vedem ce ne spun maine si cei de la agentie.

#58
CornelB

CornelB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 23.06.2005

 nicad, on May 2 2007, 14:16, said:

Ceau,

A fost ok. Am venit acasa cu un teanc de pliante si oferte, dar parca ne asteptam la mai multe agentii. Oricum inca nu am apucat sa studiem ofertele. La Hotelul Delhine Palace, din cate am auzit s-ar putea sa nu mai fie locuri, deoarece au ars de curand cica 3 etaje. Maine la pranz mergem la agentia Kusadasi sa vedem ce ne spun. Ar mai fi o varianta(ne-am intalnit cu unii la targ) ce ne-au recomantat Tunisia(au raport foarte bun pret/calitate). Noi am fost pe Djerba si ne-a placut tare mult, dar pe continent (doar de aici e avion din Timisoara)din cate am auzit sunt hotelurile unul langa altul(nu complexe ca si pe Djerba) si asta nu prea ne place. Vedem ce ne spun maine si cei de la agentie.

Rămân la părerea că - de departe - cea mai potrivită alegere pentru o familie cu copil o reprezintă un AI/UAI.
Iar dintre AI-uri, Turcia nu are rival la preț/calitate.
La hotelurile UAI de acolo de 5 stele ai:
- meniuri speciale pentru copii; sucuri naturale la discreție și fructe din abundență
- multiple locuri de joacă și distracție: mini-park cu leagăne, tobogane, trenuleț! :), carusel!, tobogane acvatice, mini-club, discotecă pentru vârsta lor :) animatori speciali pentru copiii etc șamd...

La Delphin Palace Lara a fost într-adevăr un incendiu, însă după câte știu eu doar foarte puțin din acoperiș a fost afectat, deci poate ultimul etaj parțial.
Noi optasem, oricum, pentru "fratele" lui, Delphin Resort Karaburun [între Side și Alanya, cam la 30 de km de fiecare].
Judecând după reviews-urile citite până acuma, atât pe tripadvisor, cât și pe site-ul similar german [mult mai complet], www.hotelbewertungen.net, pare un mic paradis pentru copii. Și nu numai :)
Are, însă, și 2 dezavantaje:  distanța mare de aeroport [cam 2 ore transferul] și plaja cu nisip și pietricele [spre deosebire de cea de la Palace, care e doar nisip]

Edited by CornelB, 02 May 2007 - 15:14.


#59
manu_marcu

manu_marcu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 06.04.2006
Ne-am hotarit:hotel Miracle-ultra all inclusiv.
Acum vom vedea ce va fi...A fost cineva acolo?
Ce mai putem vizita?Plecam in 22 august.

#60
CornelB

CornelB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 23.06.2005

 manu_marcu, on May 2 2007, 15:23, said:

Ne-am hotarit:hotel Miracle-ultra all inclusiv.
Acum vom vedea ce va fi...A fost cineva acolo?
Ce mai putem vizita?Plecam in 22 august.

Aproape [aprox 30 km*] este Aspendos cu al său extraordinar amfiteatru roman, excelent păstrat - datorită acusticii deosebite, se folosește și azi pentru diverse concerte în aer liber.
Foarte tentant ar putea fi Pamukkale, însă sunt vre 200 km* până acolo.
În apropiere ar mai fi doar mini-cascadele de la Manavgat - părerea mea că se merită doar EVENTUAL ca un supliment al excursiei la Aspendos.

ÎNSĂ la condițiile unui UAI din Turcia, am înțeles că rar simți nevoia să ieși din hotel, e prea dulce leneveala și... răsfățul pentru a te îndura să ieși :D

*) distanțele sunt calculate plecând chiar de la hotelul vostru, Miracle, pe care-l puteți vedea, de aveți instalat Google Earth, făcând click pe fișierul atașat  - bineînțeles, după ce-l downloadați și dezzip-uiți :)
Attached File  Miracle.zip   730bytes   52 downloads

#61
nicad

nicad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 14.03.2007

 CornelB, on Apr 27 2007, 10:10, said:

Să știi că și eu m-am gândit la el, din două motive:
1) are plajă faină, cu nisip fin  - spre deosebire de Delphin Resort, unde este doar o bandă de 15-20 metri lățime cu nisip [amenajată special] , după care, până la mare sunt pietricele/scoici; în mare - idem [în general nisip fin în Side, pietricele mai către Alanya]
2) are reviews-uri foarte bune pe net

ÎNSĂ: nu are All-Inclusive! [are doar demi-pensiune]

nicad, dacă-mi permiți un sfat: ar trebui să te decizi cât mai repede, dacă vrei să mai prinzi locuri bune! Ca să nu mai vorbim de reducerile early-booking!

ok, am rezervat si astazi am paltit toata suma pentru Delphine Palace. Multumesc tuturor pt sfaturi si sper sa fi facut o alegere buna, iar cand ma intorc sa va atasez niste poze. Pana atunci, paote aveti voi ceva poze. Multumim. :-)

#62
CornelB

CornelB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 23.06.2005

 nicad, on May 8 2007, 13:28, said:

ok, am rezervat si astazi am paltit toata suma pentru Delphine Palace. Multumesc tuturor pt sfaturi si sper sa fi facut o alegere buna, iar cand ma intorc sa va atasez niste poze. Pana atunci, paote aveti voi ceva poze. Multumim. :-)

Ați reușit să vă hotărâți până la urmă??!!  - Nu-mi vine să cred :P

Oricum, ați făcut o alegere excelentă  - hotelurile Delphin sunt recomandate de siturile germane de turism ca fiind între primele 3 hoteluri familiale din Turcia!

ps: uite aici câteva poze de la Delphine Palace [primele în listă sunt din Aprilie 2007! :) ]

#63
nicad

nicad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 14.03.2007

 CornelB, on May 8 2007, 14:54, said:

Ați reușit să vă hotărâți până la urmă??!!  - Nu-mi vine să cred :P

Oricum, ați făcut o alegere excelentă  - hotelurile Delphin sunt recomandate de siturile germane de turism ca fiind între primele 3 hoteluri familiale din Turcia!

ps: uite aici câteva poze de la Delphine Palace [primele în listă sunt din Aprilie 2007! :) ]
Foarte faine pozele. Multumim. :-)

#64
adipetrica

adipetrica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 16.04.2007
Am si eu o intrebare de baraj! Am patit-o in Austria, si anume, pt copii mi-a trebuit INALTATOARE! Nu scaune, ci inaltatoare.
In Grecia......e aceeasi chestie? Se uita la vama? Te intreaba de sanatate, etc???

#65
MmeButterfly

MmeButterfly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 08.04.2007
In Grecia e obligatoriu scaunul ptr copil, pentru ca e tara UE. Scaunul se fixeaza in spate cu centura de siguranta. Anul trecut am fost in Grecia cu copil de 1 an si 7 luni, in scaunul special, nu ne-au verificat decat daca ala micu e trecut pe unul din pasapoartele noastre.
Cand copilul nu e insotit de ambii parinti, se complica putin problema, trebuie imputernicire legalizata notarial din care sa rezulte ca parintele absent isi da acordul ptr scoaterea minorului din tara. (asta off-topic)

#66
adipetrica

adipetrica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 16.04.2007

 MmeButterfly, on May 17 2007, 09:02, said:

In Grecia e obligatoriu scaunul ptr copil, pentru ca e tara UE. Scaunul se fixeaza in spate cu centura de siguranta. Anul trecut am fost in Grecia cu copil de 1 an si 7 luni, in scaunul special, nu ne-au verificat decat daca ala micu e trecut pe unul din pasapoartele noastre.
Cand copilul nu e insotit de ambii parinti, se complica putin problema, trebuie imputernicire legalizata notarial din care sa rezulte ca parintele absent isi da acordul ptr scoaterea minorului din tara. (asta off-topic)
mersi mult de informatii!

#67
yoncv

yoncv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 25.04.2007
Pentru copil de 7 ani e necesar scaun special in Grecia? Vreau sa plec in Grecia pe 23 sau 30 iun. si n-am scaun de copil

#68
Barbarosa

Barbarosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.01.2006
Nu stiu cum e anul asta, dar anul trecut am iesit cu copil de aproape 3 ani si nu m-a verificat nimeni l scaun. Anul asta plec din nou si nici acum nu voi avea, pt ca plecam 4 adulti si un copil, asa ca loc de scaun nu prea vad.

#69
adipetrica

adipetrica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 16.04.2007

 yoncv, on May 17 2007, 14:01, said:

Pentru copil de 7 ani e necesar scaun special in Grecia? Vreau sa plec in Grecia pe 23 sau 30 iun. si n-am scaun de copil
Niste prieteni au patit-o cu INALTATOARE pt copii, dar in Austria. Nu i-a lasat pur si simplu sa intre in tara!
Si copiii erau mai mari (9 si 12 ani).

#70
rane

rane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 27.08.2005
stie cineva ceva de Lara Beach Hotel din Antalya? m-ar interesa cum e mancarea si daca mai fac refill la minibar si cu altceva in afara de apa!!

#71
gabi_c

gabi_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.07.2006
SAL!
Acum, in iunie, vreau sa plec in Grecia cu fratele meu care are 16 ani (eu am 22). Stie cineva daca la iesirea din tara (merg cu autocarul) imi trebuie imputernicire, sau ceva, de la parinti prin notar, intrucat e minor? Sau acum, daca suntem in UE nu mai conteaza?
Mersi

#72
vivapcr

vivapcr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 16.01.2007

 gabi_c, on Jun 2 2007, 11:25, said:

SAL!
Acum, in iunie, vreau sa plec in Grecia cu fratele meu care are 16 ani (eu am 22). Stie cineva daca la iesirea din tara (merg cu autocarul) imi trebuie imputernicire, sau ceva, de la parinti prin notar, intrucat e minor? Sau acum, daca suntem in UE nu mai conteaza?
Mersi
www.politiadefrontiera.ro

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate