Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Cu copiii in vacanta

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#37
nicad

nicad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 14.03.2007

View Postcodruta, on Apr 17 2007, 10:05, said:

Eu nu am fost in Turcia inca, dar pe plajele din Europa (Spania si Italia in special) era plin de familii de olandezi, nemti si alte natii cu copii mici de tot (posibil si mai mici de 6 luni). Ii mai lasau cu fundul in nisip, le faceau o baie scurta in mare dupa care hop in carucior la umbra si somn. Singura chestie de care ar trebui sa tii cont ar fi prezenta unui spital in apropiere in cazul de doamne feri, si o asigurare de sanatate neobligatorie, dar folositoare.


Buna,
poti sa-mi spui pe care din plajele din Spania si Europa ai fost si ai vazut familii cu copii mici? Cum erau hotelurile si plajele?
merci.

#38
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

View Postnicad, on Apr 18 2007, 07:10, said:

Buna,
poti sa-mi spui pe care din plajele din Spania si Europa ai fost si ai vazut familii cu copii mici? Cum erau hotelurile si plajele?
merci.


Am stat cam asa: 2 saptamani am batut litoralul la nord de Barcelona, in Italia - Rimini + imprejurimile si Lido di Ostia, in Corsica am facut un tur al insulei si am incercat sa ajungem pe cat mai multe plaje. Situatia mi s-a parut a fi identica peste tot.  Plajele recomandate familiilor cu copii le recunosti dupa faptul ca exista locuri de joaca pentru copii (tobogane, hinte etc), barurile si restaurantele de pe plajele respective au la baie inclusiv masuta pentru schimbat scutece si intrarea in mare e de obicei mai lina - gen Mamaia. Despre hoteluri nu iti pot spune mare lucru, am preferat cazarea in apartamente si campinguri (nota zece pentru Spania la capitolul asta). Dar costurile unei excursii acolo sare cu siguranta peste Turcia macar pentru faptul ca inghetata si alte produse preferate de copii se vand la 0, 5 - 1 euro buc pe plaja. Mai adauga la asta costul sezlongurilor si a umbrelelor pe plaja si ajungi la concluzia ca ai nevoie de minim 20 euro/zi de cheltuiala pe nimicuri. Se mai organizeaza ocazional si tot soiul de jocuri si concursuri pentru ei. Si asta am prins in perioada de extrasezon pentru ca am mers la sfarsitul lunii august - inceput de septembrie, cred ca in plin sezon e nebunie curata acolo. Din ceea ce am vazut, cei de dincolo sunt mai putin stresati la capitolul copii in vacanta si nu isi fac foarte multe griji pentru ceea ce s-ar putea intampla. E drept ca fiecare plaja are salvamarul ei, trusa de prim ajutor + instalatie de sonorizare (daca un copil se ratacea, cam in 10 minute veneau parintii sa il recupereze, daca s-a taiat la un deget intr-o scoica era bandajat imediat, daca valurile sunt un pic mai mari si mai puternice accesul in apa marii e interzis etc).

#39
manu_marcu

manu_marcu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 06.04.2006

View Postdragos.jianu, on Apr 16 2007, 12:57, said:

Hello all ,
La Delphin Palace am fost cu agentia Kusadasi (site Kusadasi.ro) care am bagat noi de seama sunt una si aceeasi cu agentia Fibula. Asistenta acolo a fost OK - un turc care vorbea f.bine romaneste. Ne-a preluat de la aeroport , ne-a dat nr.lui de mobil (evident va trebuie roaming dar mai bine da-ti un ban in plus daca sunteti cu copii mici). Noi l-am sunat o data si l-am rugat sa ne cumpere niste banane pt. cel mic - ne-a adus cat de repede a putut.
Paranteza - masina firmei (Fibula) este un Logan. E plin de ele in Turcia - am inchis paranteza.
Ce mai trebuie sa stiti Delphin Palace (din Lara Kundu) , cel din Alanya si Botanik au aceiasi patroni - deci te poti astepta la servicii comparabile.


Am citit despre hotel dar nu am gasit nici o oferta?Cum sint biletele?Vrem cu avionul ca avem un copil de 3 ani.

#40
CornelB

CornelB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 23.06.2005

View Postmanu_marcu, on Apr 18 2007, 13:52, said:

Am citit despre hotel dar nu am gasit nici o oferta?Cum sint biletele?Vrem cu avionul ca avem un copil de 3 ani.


absolut aceeași situație here :)  [familie copil 3.5 ani, avion!]

Noi am ales deja [Delphin Resort Alanya]; astăzi am plătit avansul și aștept să primesc confirmările! :coolspeak:
Ne costă în total 2000 euro pe 12 zile mari și late. Pentru 7 zile, o altă familie ce vine cu noi a primit un preț de 1.500
Când vreți să plecați, în ce perioadă?
De unde sunteți? Să nu-mi spui că din Timișoara... :w00t:

Edited by CornelB, 18 April 2007 - 14:03.


#41
nicad

nicad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 14.03.2007

View PostCornelB, on Apr 18 2007, 14:01, said:

absolut aceeași situație here :)  [familie copil 3.5 ani, avion!]

Noi am ales deja [Delphin Resort Alanya]; astăzi am plătit avansul și aștept să primesc confirmările! :coolspeak:
Ne costă în total 2000 euro pe 12 zile mari și late. Pentru 7 zile, o altă familie ce vine cu noi a primit un preț de 1.500
Când vreți să plecați, în ce perioadă?
De unde sunteți? Să nu-mi spui că din Timișoara... :w00t:

Da, sunt din Timisoara. :-)
Poti sa-mi spui ce agentie ati ales si cam in ce zile din sapt e avionul din Timisoara pt Antalia?
Voi can plecati? Noi vrem sa mergem pe acolo in septembrie.

#42
CornelB

CornelB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 23.06.2005

View Postnicad, on Apr 19 2007, 13:39, said:

Da, sunt din Timisoara. :-)
Poti sa-mi spui ce agentie ati ales si cam in ce zile din sapt e avionul din Timisoara pt Antalia?
Voi can plecati? Noi vrem sa mergem pe acolo in septembrie.

Noi am ales Ali-Baba, deși nu are reprezentanță în Timișoara [am vorbit direct cu ei la telefon]
Ei au chartere ce pleacă din Timișoara în fiecare miercuri.
[Știu că agenția Kușadasi au chartere duminica.]

Eu am ales o combinație - plecăm în 23.6 din București și ne întoarcem pe 4 iulie, pe Timișoara.

Edited by CornelB, 19 April 2007 - 14:55.


#43
nicad

nicad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 14.03.2007

View PostCornelB, on Apr 18 2007, 14:01, said:

absolut aceeași situație here :)  [familie copil 3.5 ani, avion!]

Noi am ales deja [Delphin Resort Alanya]; astăzi am plătit avansul și aștept să primesc confirmările! :coolspeak:
Ne costă în total 2000 euro pe 12 zile mari și late. Pentru 7 zile, o altă familie ce vine cu noi a primit un preț de 1.500
Când vreți să plecați, în ce perioadă?
De unde sunteți? Să nu-mi spui că din Timișoara... :w00t:

Ba da, noi suntem din Timisoara, dar vrem sa mergem in Antalia in septembrie. voi cand mergeti? Si prin ce agentie? Si cam cat costa la Delphine Palace pentru 7 nopti?
Multumim.

#44
CornelB

CornelB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 23.06.2005

View Postnicad, on Apr 20 2007, 13:53, said:

Ba da, noi suntem din Timisoara, dar vrem sa mergem in Antalia in septembrie. voi cand mergeti? Si prin ce agentie? Si cam cat costa la Delphine Palace pentru 7 nopti?
Multumim.

Te-am auzit de prima dată când m-ai întrebat, să știi. :)
Ba chiar ți-am și răspuns, doar un post mai sus.
Oricum, mai scriu o dată, poate mai clar/complet de data asta:
- eu am ales 12 zile, plecare 23.IUNIE retur pe 4 IULIE. Cost  [2 adulti + 1 copil ] = 1.972 EUR
- o altă familie din grup a vrut 7 zile, perioada 27.6-4.7; prețul lor [familie cu aceeași "compoziție"] = 1.500 EUR.
- agenția ALI-BABA București [nu au - după câte știu eu - reprezentanță în Timișoara. Vezi eventual pe site, http://www.alibabatour.com]

Edited by CornelB, 20 April 2007 - 16:19.


#45
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
Enjoy Turkey .....

#46
nicad

nicad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 14.03.2007

View PostCornelB, on Apr 20 2007, 16:16, said:

Te-am auzit de prima dată când m-ai întrebat, să știi. :)
Ba chiar ți-am și răspuns, doar un post mai sus.
Oricum, mai scriu o dată, poate mai clar/complet de data asta:
- eu am ales 12 zile, plecare 23.IUNIE retur pe 4 IULIE. Cost  [2 adulti + 1 copil ] = 1.972 EUR
- o altă familie din grup a vrut 7 zile, perioada 27.6-4.7; prețul lor [familie cu aceeași "compoziție"] = 1.500 EUR.
- agenția ALI-BABA București [nu au - după câte știu eu - reprezentanță în Timișoara. Vezi eventual pe site, http://www.alibabatour.com]

ok, multumim pt informatii

#47
manu_marcu

manu_marcu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 06.04.2006

View Postnicad, on Apr 20 2007, 14:53, said:

Ba da, noi suntem din Timisoara, dar vrem sa mergem in Antalia in septembrie. voi cand mergeti? Si prin ce agentie? Si cam cat costa la Delphine Palace pentru 7 nopti?
Multumim.
  

Si noi sintem tot din Timisoara si am gasit ceva oferte la Colibri:7 nopti-1500( 1 fam cu 1 copil) cu tot cu taxe de aeroport,plecare din Timisoara(22 aug),la hotel Miracle,sau Botanik Hotel,inca nu ne-am hotarit exact la care.Amindoua sint gen Delphine Palace.
Saptamina asta trebuie sa mergem sa dam avans.
Unii ne-au incurajat ,altii ne-au speriat...asa ca mergeti unde simtiti ca va fi bine.

#48
manu_marcu

manu_marcu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 06.04.2006

View PostCornelB, on Apr 20 2007, 17:16, said:

Te-am auzit de prima dată când m-ai întrebat, să știi. :)
Ba chiar ți-am și răspuns, doar un post mai sus.
Oricum, mai scriu o dată, poate mai clar/complet de data asta:
- eu am ales 12 zile, plecare 23.IUNIE retur pe 4 IULIE. Cost  [2 adulti + 1 copil ] = 1.972 EUR
- o altă familie din grup a vrut 7 zile, perioada 27.6-4.7; prețul lor [familie cu aceeași "compoziție"] = 1.500 EUR.
- agenția ALI-BABA București [nu au - după câte știu eu - reprezentanță în Timișoara. Vezi eventual pe site, http://www.alibabatour.com]

Spune-mi, te rog,1.972 cu tot cu taxe de aeroport?

#49
CornelB

CornelB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 23.06.2005

View Postmanu_marcu, on Apr 23 2007, 14:16, said:

Spune-mi, te rog,1.972 cu tot cu taxe de aeroport?


Da, totul inclus, mai puțin taxa de viză [10usd/persoană, se achită pe aeroport, în Turcia] și asigurarea medicală.


ps: dacă nu mă înșel eu și ești într-adevăr colegă cu CarmenB, atunci putem discuta și direct, fără intermediul forumului, la un suc/bere, ce zici? :)
treceți pe la noi într-o după-amiază...

Edited by CornelB, 23 April 2007 - 15:04.


#50
manu_marcu

manu_marcu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 06.04.2006

View PostCornelB, on Apr 23 2007, 16:04, said:

Da, totul inclus, mai puțin taxa de viză [10usd/persoană, se achită pe aeroport, în Turcia] și asigurarea medicală.
ps: dacă nu mă înșel eu și ești într-adevăr colegă cu CarmenB, atunci putem discuta și direct, fără intermediul forumului, la un suc/bere, ce zici? :)
treceți pe la noi într-o după-amiază...
  
Ok, :D

#51
lacrarot

lacrarot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.04.2007
DESPRE kERVANSARAY  LARA POATE SPUNE CINEVA CEVA? A FOST CINEVA CU COPILU?

#52
CornelB

CornelB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 23.06.2005

View Postlacrarot, on Apr 26 2007, 15:00, said:

DESPRE kERVANSARAY  LARA POATE SPUNE CINEVA CEVA? A FOST CINEVA CU COPILU?

Are ratinguri cam slăbuțe de la turiștii nemți ce-au stat pe-acolo - slăbuțe comparativ cu alte hoteluri din zonă, vreau să zic. Detalii aici [în germană!]. O grămadă de poze aici

Imaginea din satelit a hotelului [este acel U foarte alungit] aici

Poate în loc de Kervansaray Lara mai degrabă ar merge Kervansaray Kundu - are reviews-uri parcă mai bune...

#53
nicad

nicad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 14.03.2007
Dar ce spuneti despre Hotel Barut comparativ cu Hotel Delphine Palace?

#54
CornelB

CornelB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 23.06.2005

View Postnicad, on Apr 27 2007, 08:58, said:

Dar ce spuneti despre Hotel Barut comparativ cu Hotel Delphine Palace?

Să știi că și eu m-am gândit la el, din două motive:
1) are plajă faină, cu nisip fin  - spre deosebire de Delphin Resort, unde este doar o bandă de 15-20 metri lățime cu nisip [amenajată special] , după care, până la mare sunt pietricele/scoici; în mare - idem [în general nisip fin în Side, pietricele mai către Alanya]
2) are reviews-uri foarte bune pe net

ÎNSĂ: nu are All-Inclusive! [are doar demi-pensiune]

nicad, dacă-mi permiți un sfat: ar trebui să te decizi cât mai repede, dacă vrei să mai prinzi locuri bune! Ca să nu mai vorbim de reducerile early-booking!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate