Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Cu copiii in vacanta

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#127
melany72

melany72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 21.04.2008
Sa va zic si eu unde am fost cu copilul si cam cum am stat:
-la 2 ani am fost in Grecia cu masina, noi 3 si soacra. Hotelul Kriopigi Beach pe bratul Kasandra(Halkidiki). Desi in poze arata bine si parca marea era la 2 pasi nu a fost deloc asa. De fapt prin zona nu prea erau hoteluri la mare direct (de fapt era Kasandra Palace...dar era cu demi pensiune si eu am vrut all inclusive din cauza de copil).
De la hotel pleca un titicar..care de abia se misca din 30 in 30 minute si facea 10 minute pana la plaja...mai mult la intoarcere ca trebuia sa urce dealul. Am fost o zi dupa care ne duceam cu propriul autoturism pt ca la ora pranzului era aglomeratie...plus ca intre 12.30 si 15 nu mergea nici un titicar.
Copilul meu era speriat la vremea respectiva de apa asa ca nici la piscina nu s-a inghesuit, oricum pt copii nu era separata piscina, ci doar un colt de piscina de la adulti inaltata. Masa a fost execrabila...de ex daca dimineata daca erau oua fierte (intotdeauna reci)...seara era o salata de oua in meniu (ca sa nu iroseasca mancarea) sau ceva facut cu oua fierte...fructele lipseau aproape total din meniuri, prajiturile erau pe fuga, daca veneai repede apucai, daca veneai mai tarziu, gata, nu mai mancai.
La plaja trebuia sa-ti cari sezlongurile (care nu erau decat niste scaune de plaja de fapt si la dus si la intors de la o rulota. La fel cu sucurile la plaja, erau calde din sticla de 2 litri.
Per ansamblu nu-l recomand!!


-la 3 ani am fost din nou in Grecia cu masina, de data asta pe bratul Sitonia la New Anthemus Sea...ei, alta viata. Hotel cu loc mai mare de jur imprejur, cu loc de joaca pt copii langa plaja, plaja de nisip cu intrare in mare ca la Mamaia...adica, nu vedeam copilul cat era de departe dar apa ii venea pana la buric (evident cu colacul pus). Masa a fost buna si f variata , noi am avut demipensiune, adica md si cina. Langa hotel era un camping unde mai mergeam uneori sa mancam la pranz mai ieftinut. Se putea manca la pranz si la hotel dar meniul era gen pizza, salata...cateva feluri si mai scumpuletze...
Hotel bun pt mers cu copilul...dar de stat acolo.Pe langa nu prea era nimic de vazut.


-anul asta mergem in Antalya cu avionul , hotel Royal Wings in Antalya ...vin cu impresii dupa...



In special va recomand daca mergeti cu masina si copilul are rau de masina ca al meu sa alegeti o statiune mai apropiata...ca eu am inebunit de cate ori m-am oprit ca sa se aeriseasca copilu...

Sezlongurile nu erau gratis...parca 2 euro...pe zi.

#128
Anomano

Anomano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.04.2008
Noi o sa mergem cu fetita noastra de 1 an si patru luni la Balcic, la Hotelul Paris, a fost cineva acolo?

#129
hanseatic69

hanseatic69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.01.2007

 1BEATRICE, on Apr 15 2008, 19:00, said:

pe 7 iulie plec cu sotia si fiica mea (7 ani)in Albena la Kaliakra Superior,din cate am inteles se pare  ca este f bine atat pt adulti cat si pt copil,daca pe 7  IULIE mai merge cineva intr-acolo astept sa ni se alature cu mare PLACERE!!!!!!! :)


Hello,

si noi plecam tot pe 7.07.2008 la Gargena/Albena....cu sotia si baiatul de 7 ani...poate ne intalnim.

#130
doruhvb

doruhvb

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 77
  • Înscris: 13.07.2007

 o_dor, on Aug 25 2007, 12:21, said:

Nu stiu daca nu este prea tirziu sa-ti raspund. O fac, poate iti va ajuta.

Cind fata era mai mica, am fost cu avionul in Grecia. La prinz eram pe terasa si mincam. Carti de colorat in avion sa nu se plictiseasca, vizite in cabina pilotilor, poze cu stewardesele!

A crescut fata. Turcia, saptamini. Fara a plictis.

Nu BG+RO.

Din cele 3 propuse de tine - TR. Construieste-ti traseul si nu declara de cit vrei sa fie pachetul. Te-ai gindit ca discutia de pachet sa o porti cu o agentie nu din tara? Cheia excursiei tale este copilul de 6 ani: vei vedea reactia turcilor la vama, la hotel, restaurant. Amabilitate cum nici BG, nici RO nu-ti ofera. Imi pare rau sa o spun si pentru BG si pentru RO.

As zice avion la 6 ani. Atentie la durata transferului -> alegerea localitatii in functie de departarea de aeroport. Verifica ce-ti vor declara initial agentiile, pentru ca cele 75 de minute sa nu devina 3-4 ore in realitate.

Drum bun fara nici o grija! Intreaba ce vrei de calatoria cu 2 copii, eu ti-am vorbit numai de unul.
Multumim!
Acum am vazut. In iunie plecam cu avionul in Lloret de Mar de data asta cu 2 copii. Cel mare are 7 ani si cel mic doar 3 luni.
Avionul pleaca la 5 am. Cam greu dar nu suntem singurii.
Ce stiti de Barcelona si statiunea asta? O sa stam la Aquarium 4 stele.
Multumim!

Edited by doruhvb, 16 May 2008 - 17:01.


#131
En-ki

En-ki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 22.10.2007
Noi mergem cu doi copii, unul de un an jumatate, unul de doi ani jumatate in Grecia, la Neos Marmaras. Stam la apartamente cu chicineta, chiar in portuletul statiunii. De mancat vom manca pe la taverne si restaurante, iar dimineata in camera, numai ca... si aici va rog sa ma ajutati: fii-mea dimineata mananca numai un singur fel de iaurt, si nu o sa ma car din Romania cu borcanelele de Danone dupa noi. In supermarketurile de acolo se gaseste Danone sau ceva asemanator la textura si gust? Laptele la cutie - au si grecii ceva de genul Dorna 3,5%? La astea sunt pretentiosi amandoi. La restaurante ce fel de ciorbe au? Ai mei s-au invatat numai cu ciorbe "a la grec" adica adaugat la ele smantana cu ou. Au asa ceva la restaurantele lor? Ca doar se cheama a la grec...  :D Pe langa Neos Marmaras exista hypermarketuri gen Carrefour? Acolo as putea gasi mai multe variante decat la un magazinas mic din oras, ma gandesc...

#132
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006

 En-ki, on Jun 6 2008, 07:19, said:

Noi mergem cu doi copii, unul de un an jumatate, unul de doi ani jumatate in Grecia, la Neos Marmaras. Stam la apartamente cu chicineta, chiar in portuletul statiunii. De mancat vom manca pe la taverne si restaurante, iar dimineata in camera, numai ca... si aici va rog sa ma ajutati: fii-mea dimineata mananca numai un singur fel de iaurt, si nu o sa ma car din Romania cu borcanelele de Danone dupa noi. In supermarketurile de acolo se gaseste Danone sau ceva asemanator la textura si gust? Laptele la cutie - au si grecii ceva de genul Dorna 3,5%? La astea sunt pretentiosi amandoi. La restaurante ce fel de ciorbe au? Ai mei s-au invatat numai cu ciorbe "a la grec" adica adaugat la ele smantana cu ou. Au asa ceva la restaurantele lor? Ca doar se cheama a la grec...  :D Pe langa Neos Marmaras exista hypermarketuri gen Carrefour? Acolo as putea gasi mai multe variante decat la un magazinas mic din oras, ma gandesc...

este Danone din plin la greci!..dar au si iaurtul lor traditional, de capra, care este o minunatie!!! Lapte este de multe feluri, mai gras, mai slab, evident nu Dorna care e romanesc..ciorbe nu au deloc..supe-crema eventual.Anul trecut cand am fost eu in Grecia, eram insarcinata si trebuia sa mananc si eu lactate din plin, d-aia stiu sigur!.nu este Carrefour in zona, dar sunt alte super marketuri unde gasesti de toate...Carrefour este doar in Salonic, te poti opri in drum pt aprovizionare ptr cateva zile..dar gasesti oricum supermarket cu tot ce-ti trebuie!

#133
catauk

catauk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.03.2008

 magdan, on Sep 9 2006, 16:44, said:

Este vorba despre Hotel Kaliakra 3 stele lux din Albena. Si totul a costat 804 euro / 7 nopti.
Pentru cine vrea 4  stele :hotel Arrabela Beach- avea acces la aceleasi piscine( cu aer conditionat- dar care eu nu-l recomand mai ales cu copii mici, noi nu am avut dar nici nu am simtit nevoia penru ca hotelul este exact langa plaja si seara se simte briza marii) .Aceste hoteluri fac parte din reteaua Neckermann Reissen.


misto reclama ,,,de la ce agentie esti ?????????

#134
laurentis

laurentis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 06.05.2006
In zakyntos ati fost impreuna cu copiii? La ce hotel?

#135
adrianv

adrianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 03.09.2006

 doruhvb, on May 16 2008, 18:00, said:

Multumim!
Acum am vazut. In iunie plecam cu avionul in Lloret de Mar de data asta cu 2 copii. Cel mare are 7 ani si cel mic doar 3 luni.
Avionul pleaca la 5 am. Cam greu dar nu suntem singurii.
Ce stiti de Barcelona si statiunea asta? O sa stam la Aquarium 4 stele.
Multumim!

Buna ziua!
Vroiam sa stiu cum reactioneaza copii in avion .Am un kinder de 1 an si 5 luni face in octombrie cand vreau sa plec in egipt si la anumite chestii noi plange.Cei care au fost in concediu cu avionul si cu copii as dori aceasta informatie precum si un sfat .Multumesc.

#136
steff69

steff69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 05.05.2007
Salut la toti. Vreau sa plec cu un baiat mic de 10 luni. A mai fost cineva cu copil asa mic? Cum a rezolvat problema cu mesele lui? (lapte praf, fructele de dimineata, supa de la pranz). Eu as prefera ceva la all inclusive pentru ca mi se pare mai rezonabil pentru o familie? se poate cu un fierbator in camera, sa fierbi legumele pentru supa si apa pentru laptele praf? poti lua fructe de la restaurant pentru masa de dimineata a celui mic? etc, etc
     Cu multumiri anticipate, va urez o saptamana minunata.

#137
gabita0008

gabita0008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.05.2009

 steff69, on 1st June 2009, 12:46, said:

Salut la toti. Vreau sa plec cu un baiat mic de 10 luni. A mai fost cineva cu copil asa mic? Cum a rezolvat problema cu mesele lui? (lapte praf, fructele de dimineata, supa de la pranz). Eu as prefera ceva la all inclusive pentru ca mi se pare mai rezonabil pentru o familie? se poate cu un fierbator in camera, sa fierbi legumele pentru supa si apa pentru laptele praf? poti lua fructe de la restaurant pentru masa de dimineata a celui mic? etc, etc
     Cu multumiri anticipate, va urez o saptamana minunata.

Buna se poate si cu 2. Noi am fost cu prima fetita cand avea 10 luni si cu a doua cand avea 9 luni, la 3 ani diferenta.
Am ales sa mergem la vila sau apartament in vila, nu la hotel, varianta cu fierbator in camera, supa fructe si alte cele nu merge. Miros toate hainele, nu iese ce trebuie .... dezastru, nu am incercat dar gatesc si mie una nu-mi place sa fac asa ceva in camera in care dorm.
Exista variante de all inclusive unde gasesti mancare pentru copii, - ar fi bine sa intrebi toate aceste lucruri in momentul in care faci contractul prin agentie, sa vezi poze si alte detalii despre hotel.
Varianta cea mai comoda, din punctul nostru de vedere a fost asa cum am mai spus si mai sus sa mergeti la un apartament/ vila inchiriata cu bucatarie separata si tot tacamul, de preferat aproape de plaja sau cu piscina.
Noi am fost anul trecut in Corfu asa si a fost totul ok.
Am fost mai multi, am inchiriat 2 apartamente cu cate 2 camere si la fiecare 2 zile gateam cu randul masa de pranz pentru copii. La piscina eram numai noi pentru ca stateam la pranz cand dormeau copiii si apoi umblam prin insula ca nebunii.
Fructele le poti pregati oriunde sau poti sa-i dai copilului sa manance si fructele preparate Nestle sau Humana (fetele mele au mancat fructele, dar niciodata legumele sau mancarea de legume- trebuiau pregatite de mami).
La 10 luni mancati si iaurt, si poate manca iaurtul pe plaja la ora 10 si fructele dupa ce se trezeste. Nu cred ca ii va displacea schimbarea de program atata vreme cat voi sunteti cu el sau ea relaxati, in concediu si binedispusi.
Ideea generala este relaxarea.
La All In nu vedeti nimic, asa va si puteti plima, copilul pricepe dorinta parintilor de a se simti bine si asta in face si pe el sa se simta bine.
Daca mai ai nevoie de ceva informatii iti stau la dispozitie cu orice as putea de fi folos.

#138
anami

anami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 17.07.2006

 steff69, on 1st June 2009, 12:46, said:

Salut la toti. Vreau sa plec cu un baiat mic de 10 luni. A mai fost cineva cu copil asa mic? Cum a rezolvat problema cu mesele lui? (lapte praf, fructele de dimineata, supa de la pranz). Eu as prefera ceva la all inclusive pentru ca mi se pare mai rezonabil pentru o familie? se poate cu un fierbator in camera, sa fierbi legumele pentru supa si apa pentru laptele praf? poti lua fructe de la restaurant pentru masa de dimineata a celui mic? etc, etc
     Cu multumiri anticipate, va urez o saptamana minunata.
Si eu am  fost cu baietelul meu prima data, cand avea 10 luni la mare in Grecia. Apoi in fiecare vara si iarna deobicei cu avionul in Italia la mare si Germania Austria la munte. N-am avut nicio problema; nu am fost niciodata la all inclusive pt ca nu imi place deloc ideea, dar nici sa gatesc in camera/ vila/studio nu-mi place. Totusi, ne-am descurcat cu mancarea. Ne am cazat la hotel si pt laptele praf rugam la restaurantul hotelului sa ne dea apa fiarta; iaurturi, fructe, produse de patiserie cumparam iar la masa de pranz mergeam la restaurant  unde ceream ceva legume fierte cu pui la gratar eventual, pilafuri, piureuri, paste etc. , poti cere sa ti le paseze daca preferi,etc. I-am facut lapte si in avion; am pus dinainte praful in biberon si in avion am cerut apa fiarta.
In unele restaurante, benzinarii si aeroporturi sunt mese de schimbat bebelusi si peste tot am gasit scaunele de masa pt copii.
Daca vrei sa mergi la all inclusive , in unele oferte am vazut ca au produse speciale pt copii, blendere , incalzitoare de biberoane si alte unelte pt preparat masa bebelusului dar trebuie sa intrebi inainte.
Peste tot am vazut o sumedenie de copii mici, nu sunt probleme. Daca veti merge intr-o zona mediteraneana, veti vedea ce influenta buna poate avea clima in cresterea copilului.

#139
gabita0008

gabita0008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.05.2009

 adrianv, on 21st August 2008, 07:26, said:

Buna ziua!
Vroiam sa stiu cum reactioneaza copii in avion .Am un kinder de 1 an si 5 luni face in octombrie cand vreau sa plec in egipt si la anumite chestii noi plange.Cei care au fost in concediu cu avionul si cu copii as dori aceasta informatie precum si un sfat .Multumesc.

Buna,

Am fost cu avionul in concediu cu copii de la 7 luni pana la 4 ani si 6 luni, fara probleme. In general in momentul cand sunt copii in avion si stewardesele sunt mai dragute si te si servescu cam cu orice ai nevoie: sa faci un ceai, o felie de lamaie daca este cazul. De obicei copii se adapteaza foarte repede la ce este nou cu conditia ca parintii sa fie linistiti si calmi, altfel vor prelua starea lor devenind agitati. Am o fetita de 1 an si 6 luni si merge cu avionul fara probleme de la 3 saptamani. Am nascut in alta parte, nu in orasul in care stam si am venit acasa cu ea cu avionul. Tinand cont ca nu exista loc separat pentru copil, si va sta in brate la unul dintre parinti ar fi cel mai bine sa aveti la indemana ceva jucarii preferate care sa-i distraga atentia in cazul in care devine agitat si sa vorbiti cu copilul cat mai mult. Am auzit (nu a fost cazul meu) ca exista posibilitatea sa planga in momentul decolarii datorita vidului care se creeaza si nu il percep la fel ca si noi, dar apoi se linistesc.
Sper ca ti-am putut fi de folos.

 En-ki, on 6th June 2008, 08:19, said:

Noi mergem cu doi copii, unul de un an jumatate, unul de doi ani jumatate in Grecia, la Neos Marmaras. Stam la apartamente cu chicineta, chiar in portuletul statiunii. De mancat vom manca pe la taverne si restaurante, iar dimineata in camera, numai ca... si aici va rog sa ma ajutati: fii-mea dimineata mananca numai un singur fel de iaurt, si nu o sa ma car din Romania cu borcanelele de Danone dupa noi. In supermarketurile de acolo se gaseste Danone sau ceva asemanator la textura si gust? Laptele la cutie - au si grecii ceva de genul Dorna 3,5%? La astea sunt pretentiosi amandoi. La restaurante ce fel de ciorbe au? Ai mei s-au invatat numai cu ciorbe "a la grec" adica adaugat la ele smantana cu ou. Au asa ceva la restaurantele lor? Ca doar se cheama a la grec...  :D Pe langa Neos Marmaras exista hypermarketuri gen Carrefour? Acolo as putea gasi mai multe variante decat la un magazinas mic din oras, ma gandesc...

Gasesti Danone tot ce vrei si ce nu vrei, laptele este bun, dar nu stiu daca este pe gustul celor mici, pentru noi nu au fost probleme, iar in ceea ce priveste ciorbele la greci poti sa-ti iei gandul - niste supe creme la plic. Daca pot sa traiasca fara ciorbe, mancarea este buna in rest si au foarte multe feluri gatite, nu gratare cu cartofi prajiti. Pana la urma puteti incerca si o supa crema, parca aveau 3 feluri: ciuperci, rosii si legume.
Nu stiu daca vei gasi Carrefour, dar au multe alte supermarketuri ...

#140
tinna

tinna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 08.07.2006
Salut! Imi postez si eu impresiile de calatorie cu piciul meu pe blogul asta http://www.aventuric...i.blogspot.com/ Poate va este de folos cumva

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate